Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη προσομείωση Fender Rhodes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν σου δώσω την Τέλε του Tζέιμς Μπάρτον, θα κάτσεις να σε ακούσω να μου παίξεις κάτι βρε άτιμε; Kάτι από κλασσικό ρεπερτόριο; Kαλή η μπλακ πάουερ αλλά θέλω κάτι σε Σοπέν ή Ραχμάνινοφ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλή η μπλακ πάουερ αλλά θέλω κάτι σε Σοπέν ή Ραχμάνινοφ...

 

Ναι ρε τα... "εχω" ολα αυτα,τι σπουδαζαμε τοσα χρονια.. ;D

 

στα πληκτρα την βαρω καλα τη....λα ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω ακούσει Nord μέσα από λαμπάτους ενισχυτές, leslie κλπ. Επίσης δεν έχω ακούσει το lounge lizard. Είμαι υποχρεωμένος να διαφωνήσω ως προς το ότι δεν είναι "στοιχειωδώς απαραίτο" ένα πραγματικό rhodes, ένα vintage όργανο κ.λ.π μιας και η άποψη αυτή μου φαίνεται έως και δογματική από την στιγμή που, τουλάχιστον εμένα, το Nord δεν με έχει πείσει ηχογραφημένο καρφί ότι μπορεί κάποιος να δικαιολογήσει το παραπάνω σχόλιο. Και νομίζω ότι έχω ακούσει αρκετές ηχογραφήσεις με Nord.

 

Noμίζω ότι μια σωστότερη άποψη θα ήταν, ότι ο καθένας πρέπει στην τελική να διαλέξει μεταξύ του απόλυτου ήχου και του κουβαλήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πολυ καλυτερο ηχο rhodes εχω βγαλει στον καινουργιο μας δισκο με το Lizzard παρα απο οτι στους δυο προηγουμενους που επαιζα με τα 88αρι & τον Twin ;),μια και το Lizzard σου δινει "μικροφωνισμενους" τους ηχους ;) και δυστυχως ποτε μου δεν καταφερα σε στουντιο να βγαλω τοσο καλο ηχο οπως στο σπιτι μου με το LL.

 

Μαλιστα το LL μου το προτεινε ο......keyboard player του....Nile Rogers  :o (ειμαστε "φιλοι" στο my space) οταν τoυ εστειλα μυνημα ρωτωντας τον πως βγαζει αυτον τον τρομερο ηχο που βγαζει & με ποιο... Rhodes παιζει....  ;D ;D μου ειπε οτι εχει "στειλει" εδω και χρονια τα κανονικα πληκτρα του και παιζει μονο με virtual... ;D ε,αν αρκει ο ηχος για τον Nile Rogers αρκει και για εμενα σκεφτηκα και ακολουθησα το παραδειγμα του ;D ;D

 

 

Φυσικα και εδω ισχυει το κλασσικο "δεν ειναι τι software εχεις αλλα ΠΩΣ το χρησιμοποιεις".

 

Βεβαια εμενα με ενδιαφερει μονο ο ηχογραφημενος ηχος του ηλεκτρικου πιανου και οχι το feel ή η actual ηχητικη παρουσια ενος RHODES μεσα σε ενα δωματιο που σιγουρα το πραγματικο RHODES προσφερει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα να δεις KPeyos, από τη στιγμή που το έχεις ακούσει να "σπέρνει" σε εκατοντάδες* συναυλίες κάθε είδους μουσικής, από τα πιο χαοτικά μέχρι τα πιο ελιτίστικα (πχ. τζαζ) και με μουσικούς-ψυχάκηδες με τα mojo και την ηχητική απόδοση, τότε ναι, εννοείται ότι καταλαβαίνεις πως δεν είναι στοιχειωδώς απαραίτητο. Το ότι είναι μια από τις πιο συνηθισμένες επαγγελματικά (σχεδόν default) λύση παγκοσμίως αντί του Rhodes λέει πάρα πολλά. Και θα ήμουν δογματικός αν προσπαθούσα να επιβάλλω μια υποκειμενική άποψη, αλλά μέχρι στιγμής απλά περιγράφω τα γεγονότα.

 

*YΓ: Ok, δεκάδες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Koίτα να δεις KPeyos, από τη στιγμή που το έχεις ακούσει να "σπέρνει" σε εκατοντάδες* συναυλίες κάθε είδους μουσικής,

 

Κοιτάζω και βλέπω...λοιπόν:

 

Iσχύει. Αν όχι το "σπέρνει" τουλάχιστον "στέκεται" αξιοπρεπέστατα.

 

Ωραία λοιπόν. Εγώ είπα ότι το Nord δεν μου ακούγεται καλά ηχογραφημένο. Δεν έιναι τόσο "ζωντανό", και δεν υπάρχουν οι μικροδιαφορές του τύπου "παίζω την ίδια νότα, με τον ίδιο τρόπο αλλά κάθε φορά ακούγεταί "λιιιγο" διαφορετικά (για να γίνω και συγκεκριμένος). Και για να μιλήσουμε για αντικειμενικότητα η ποιότητα του ηχογραφημένου ήχου, είναι από τα βασικά κριτήρια που συνήθιζε να κρίνει το "Keyboard", ένα όργανο.

 

Οι απαντήσεις λοιπόν ήταν "το Lizzzard ακούγεται πολύ καλά ηχογραφημένο" (δεν έχω άποψη).

και η παράθεση παραπάνω.

 

Οπότε βάσει αυτών το συμπέρασμα είναι πάρε ένα Nord και έναν ενισχυτή Fender για τα Live, το Lizzzard για ηχογραφήσεις, μάθε να τα χρησιμοποιείς, ξόδεψε μάλλον περισσότερα από ότι θα ξόδευες για να αγοράσεις το original, και δεν θα σε πονάει η πλάτη σου (οk τραβηγμένο, αλλα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω.. ;D

 

μονο το (τα) Neuman & o Twin που θα χρειαστεις για να βγαλεις τον "σωστο" ηχογραφημενο ηχο θα σου πανε κανα 5χιλιαρο... ;D ;D ,πριν καλα καλα παρεις το Rhodes... ;)

 

κακα τα ψεμματα καλα ειναι τα vintage keys αλλα ειναι πλεον μουσειακα ειδη και χρησιμοποιουνται μονο απο ελαχιστους "φετιχιστες",σε οποιο stage και να κοιταξεις τα soft synths & οι λυσεις τυπου Nord ειναι πλεον ο κανονας. ;) ,αλλωστε και απο αυτα που υπαρχουνε ελαχιστα λειτουργουν σωστα,θελουν πολλη συντηρηση και πολλα φραγκα για να τα κρατησεις σε "φορμα" (περυσι ενας φιλος μου ξοδεψε μια μικρη περιουσια κανοντας retubing στο B3 του)

 

αλλωστε και ρεαλιστικα να το δουμε κανεις μας εδω μεσα δεν εχει τα χρηματα (δεν εχει δηλ.να πληρωσει..μεταφορικη εταιρεια και επαγγελματικο στουντιο ή ακριβα μικροφωνα και προενισχυτες για να βγαλει καλο ηχογραφημενο ηχο) που απαιτουνται για να χρησιμοποιει σωστα παλια πληκτρα σαν και αυτα.

 

και πρακτικα αν το δεις για να βγαλεις εναν σωστο ηχο Hammond θελεις 3-4 μικροφωνα και απειρες ωρες πειραματισμου,ενω με ενα Β4 soft synth σε 1 λεπτακι εχει πιασει το 90% του ηχου..(στο σπιτι μου π.χ. εχω εξαιρετικο ακουστικο πιανο,ο ηχογραφημενος ομως ηχος του με τα μικροφωνα & το χωρο που διαθετω ειναι απλα αστειος μπροστα σε αυτον που εχω με το Ivory) οποτε γιατι να σκας?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλά δεν πηγαίνει πακέτο το επαγγελματικό studio με το Fender Rhodes  ;D.

 

Αν θές να το ηχογραφήσεις μπορώ να σου συστήσω το studio και τον ηχολήπτη μου, που είναι χειρότερος πουριτανός από μένα...  ;)

 

Είπαμε ότι ο Fender είναι καλό να υπάρχει και με το Nord, οπότε δεν συνυπολογίζεται σαν επιπλέον κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε και ρεαλιστικα να το δουμε κανεις μας εδω μεσα δεν εχει τα χρηματα...

Γειά σας Κε Superfunk, εδώ ο Υπουργός Οικονομικών Κος Παπαθανασίου...ακόμα περιμένω την εισφορά σας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ελεκτρο ειναι μια καλη επιλογη αλλα και ευχαρηστω κιολας τον σουπερfank  για το λιζαρντ το τσεκαρα και μιαζει οραιο για

on the road rhodes.

θα παρω το ελεκτρο και oταν κερδισω το κοινο θα παρω ενα vintage.  8)

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου