Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στην κιθάρα, χρειάζεται την βοήθειά σας!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 18 χρονών και θέλω να αρχίσω μαθήματα κιθάρας. Έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με το πιάνο και γνωρίζω πράγματα για την μουσική, αλλά δεν έχω ιδέα από κιθάρες...

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας στα εξής:

 

1) Τι κιθάρα να επιλέξω ;;;; Από όσο το έχω ψάξει το θέμα μάλλον πρέπει να πάρω ακουστική, καθώς τα ακούσματά μου είναι ροκ και είναι το είδος που θέλω να παίζω.

 

2) Να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ή σε ωδείο;;;; (προτιμώ ιδιαίτερα, αλλά θέλω την άποψή σας)

 

3) Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καθηγητή;;;;

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα όποια βοήθεια που θα μπορούσατε να μου προσφέρετε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια περίπτωση με εμένα είσαι εσύ! και εγώ στα 17 μου ξεκίνησα την κιθάρα έχοντας κάνει ήδη από τα μου 7 κλασσικό πιάνο σε ωδείο.

Έχουμε και λέμε:

 

1) Κοίτα έτσι κι αλλιώς θα είναι η πρώτη σου κιθάρα την οποία κατά 99% θα την αλλάξεις κάποια στιγμή γιατί καθώς προχωράς θα βγαίνει σιγά σιγά το τι θές από το οργανό σου. (σε θέμα καμπυλότητας ταστιέρας (radius), πάχος και ύψος τάστων, σχήμα κιθάρας, βάρος, τύπος ξύλου - μαγνήτες κλπ). Εγώ θα σου πρότεινα αν είναι να ασχοληθείς με rock να μην πάρεις ακουστική αλλα με την μία ηλεκτρική και να μάθεις πάνω σε ηλεκτρική. Συγκεκριμένη κιθάρα δεν μπορώ να σου πω, αλλά αν θες τα 3 πιο βασικά είδη - σχήματα ηλεκτρικών είναι οι Stratocaster style σαν αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw3sb.htm ,οι les paul style σαν αυτή: http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm και οι telecaster style σαν αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_ds.htm.

Ότι και να διαλέξεις όμως φρόντισε πρώτα να πας σε κάποιο κατάστημα και να πιάσεις στα χέρια σου και τα 3 είδη (η και κάποιο άλλο που σου "γυαλίσει") και να δεις με ποια "νιώθεις πιο άνετα" όταν την κρατάς. Βάλε και κάποιον από το κατάστημα να σου παίξει και τις 3 κιθάρες στον ίδιο ενισχυτή με τις ίδιες ρυθμίσεις να δείς ποια σου ακούγεται καλύτερα στο αυτί.

 

2) Αν πιάνο πήγαινες ωδείο (και έχεις συνηθίσει) πήγαινε ωδείο, αλλιώς ιδιαίτερα.  :)

 

3) Αυτό το αφήνω σε άλλα παιδιά να σου απαντήσουν που κάνουν τώρα ιδιαίτερα γιατί εγώ δεν κάνω πια.

 

Αυτά  :) Ελπίζα να βοήθησα! Καλως ήρθες στον κόσμο της κιθάρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλως ηρθες,

 

Το οτι τα ακουσματα σου ειναι ροκ, μαλλον σε ηλεκτρικη κιθαρα προσανατολιζει κι οχι σε ακουστικη. Εκτος αν τα ακουσματα σου ειναι στην "ακουστικη" μερια του ροκ (Dylan, Neil Young κτλ) οποτε οκ.

Αν προσανατολιζεσαι για ηλεκτρικη κιθαρα καλυτερα ψαξε με τι κιθαρες παιζουν αυτοι που σου αρεσουν και θα μπορουσες να παρεις για ξενινημα μια φτηνη "εκδοχη" τους (πχ Epiphone αντι για Gibson).

Αν θελεις ακουστικη, στην αγορα υαπρχει πληθωρα. Οπλισου με υπομονη και πηγαινε στα μαγαζια να τις ακουσεις. Πολυ τιμιες στα λεφτα τους ειναι οι Cort αλλα υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ.

Παντως καλυτερα οταν ειναι να αποφασισεις για κιθαρα να πας με καποιον φιλο σου η δασκαλο που να ξερει αρκετα καλυτερα απο εσενα, για να μη σε πιασουν κοροιδο. Ομως στο τελος να παρεις αυτη που αρεσει σε ΕΣΕΝΑ γιατι εσυ θα την παιζεις (την κιθαρα).

Τωρα οσον αφορα ωδειο η ιδιαιτερα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες, ποσο χρονο και χρημα διαθετεις (καθοτι τα ιδιαιτερα θα πρεπει να ειναι αρκετα ακριβοτερα). Στο ωδειο παντως θα εχεις την ευκαιρια να γνωρισεις κι αλλους σαν κι εσενα που το θεωρω πολυ σημαντικο στην ανταλλαγη αποψεων, μελλοντικος σχηματισμος μπαντων κτλ

Τωρα για ΠΟΙΟΝ δασκαλο δε νομιζω οτι εδω μεσα χωραει γνωμη γιατι θεωρειται διαφημιση.

 

Ψαξε γυρω γυρω στο φορουμ γι αυτα που ρωτας και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα βγεις χαμενος.

Και παλι καλως ηρθες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!!

 

φίλε bihlas87 , ναι εννοώ ακουστική έναντι κλασικης.

 

Με αυτά που λένε οι φίλοι playloud και vandergraaf, ίσως είναι καλύτερα να πάω σε ένα ωδείο. Μαθήματα πιάνου άρχισα σε ωδείο και κατέληξα στα ιδιαίτερα λόγω έλλειψης χρόνου. Ήδη βρήκα ένα ωδείο σχετικά κοντά στο σπίτι μου, στο οποίο θα μπορώ να πηγαίνω και γυρνώντας από την σχολή.

 

Για την επιλογή της κιθάρας σίγουρα θα το ψάξω. Δεν σας έθεσα σωστά την απορία μου!!! Ήθελα να ρωτήσω τι είδους κιθάρα να πάρω!!! Είμαι τελειώς άσχετος!!! Τα ακούσματά μου είναι ροκ και τα αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι Pink Floyd, Led Zeppelin, Scorpions, Deep Purple και άλλα.

 

Από όσο το έψαξα, κατάλαβα πως δεν είμαι για κλασική με αυτά που θέλω να παίζω.

 

1.Διάβασα επίσης πως αν ξέρεις ακουστική , άνετα μαθαίνεις ηλεκτρική. Σωστά;;;;

 

2.Η ηλεκτρική δεν ακούγεται παρά ελάχιστα χωρίς ενισχυτή...σωστά;;;

 

3. Η ακουστική ακούγεται χωρίς ενισχυτή και είναι προτιμότερη για τις μπαλάντες...σωστά;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι πρεπει να παρεις μια stratοcaster...οι περισσοτεροι απο τα συγκροτηματα που παραθετεις..(αν εξαιρεσεις τον page που εχει les paul)...βεβαια για πεσ και ποσα θεσ να διαθεσεις για κιθαρα και ενισχυτη(ειναι πολυ σημαντικο κομματι για τον τελικο ηχο...)

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Διάβασα επίσης πως αν ξέρεις ακουστική , άνετα μαθαίνεις ηλεκτρική. Σωστά;;;;

 

2.Η ηλεκτρική δεν ακούγεται παρά ελάχιστα χωρίς ενισχυτή...σωστά;;;

 

3. Η ακουστική ακούγεται χωρίς ενισχυτή και είναι προτιμότερη για τις μπαλάντες...σωστά;;;;

 

1. Λάθος... ;)

2. Ναι εώς καθόλου.

3. Ναι αλλά 1ον δεν είναι ηλεκτρική (άλλες αποστάσεις, διαφορετική φιλοσοφία και κυρίως εντελώς διαφορετικό control) και 2ον εσυ θες να παίζεις μόνο μπαλάντες και ακουστικά κομμάτια??? Εδώ μιλάς για Zeppelin, Scoripions και Purple!! = ηλεκτρική....

 

Φυσικά και θα πρέπει να πάρεις και ένα ενισχυτάκο στην αρχή για να παίζεις. Αλλά μην φανταστείς ότι είναι και μεγάλο έξοδο. Ένας μικρός ενισχυτής σαν αυτόν είναι μια χαρά για μελέτη: http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm και δεν πιάνει και χώρο.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι πρεπει να παρεις μια stratοcaster...οι περισσοτεροι απο τα συγκροτηματα που παραθετεις..(αν εξαιρεσεις τον page που εχει les paul)...βεβαια για πεσ και ποσα θεσ να διαθεσεις για κιθαρα και ενισχυτη(ειναι πολυ σημαντικο κομματι για τον τελικο ηχο...)

 

ε εντάξει περίπου...

R.Schenker: http://www.deanguitars.com/rudolf_schenker.php  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα επίσης πως αν ξέρεις ακουστική , άνετα μαθαίνεις ηλεκτρική. Σωστά;;;;

Όχι (και αντίστροφα, αν παίζεις μόνο με ηλεκτρική θα δυσκολευτείς όταν πρωτοπιάσεις ακουστική). Οπότε, ότι κι αν κάνεις με την ηλεκτρική, θα σου έλεγα να πάρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μία ακουστική (έστω και των 40 ευρώ) και να παίζεις με αυτή (έστω και 15' τη μέρα). Θα με θυμηθείς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε εντάξει περίπου...

R.Schenker: http://www.deanguitars.com/rudolf_schenker.php  ;D

 

E καλα μωρε λετπομερειες....σιγα μην ξεκινησει το παιδι και παει και παρει κατευθειαν V κιθαρα...

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου