Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτες...



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή οι ηχολήπτες όπως είπε και ο Feather είναι παρεξηγημένα πλάσματα και ακούγονται διάφορες απόψεις για αυτούς απαντήστε στο δημοψηφισμα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σε αυτη την ερωτηση ταιριαζουν παραπανω απο μια απαντησεις... Αν ηχοληπτης ειναι ο Albini και το συγκροτημα οι Χ μαλλον ο ηχοληπτης παιζει σπουδαιοτερο ρολο σε μια παραγωγη. Αν τωρα ερθουν οι Chemical Brothers σε εμενα μαλλον θα τους αφησω λιγο χωρο... Παρ'ολα αυτα και για να ψηφισω κατι θα διαλεξω κατι καπου στη μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις προσωπικές μου εμπειρίες, έχω διαπιστώσει ότι οι ηχολήπτες είναι άνθρωποι 2 ταχυτήτων. Ή πολύ καλά άτομα, με γνώση και ευαισθησία για τη δουλειά τους, ή άτομα εντελώς χυμαδιό που σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους και τον μισθουλάκο τους, αδιαφορώντας πλήρως για τη δουλειά του συγκροτήματος που αναλαμβάνουν. Ευτυχώς, η δεύτερη περίπτωση μου έχει τύχει μόνο 3 φορές ενώ συνήθως συναντώ ηχολήπτες που ξέρουν πολύ καλή μουσική, είναι σε τρομερό επίπεδο σε κάποιο όργανο, υποστηρίζουν κάθε καλή δουλειά και έχουν απόλυτη συνείδηση της σοβαρότητας του αντικειμένου τους, άρα κάνουν τα πάντα για να αποφύγουν αυτό που λέμε "κακή μίξη". Μπορεί να ανήκω στους τυχερούς που πέφτουν στις εξαιρέσεις του κανόνα, πάντως έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα λέτε για την άλλη πλευρά των ηχοληπτών. Δηλαδή, δεν υπάρχει πιό σπαστικό πράγμα από έναν ηχολήπτη που είναι στον κόσμο του την ώρα που εσύ έχεις τρελαθεί γιατί ακούς έναν ήχο εξωφρενικό και σκέφτεσαι "πώς θα βγώ στη συναυλία με τέτοιο ήχο;". Εύχομαι να τυχαίνουν πάντα και σε όλους οι καλές περιπτώσεις! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

και εγώ στη μέση ψηφίζω αλλά βάζω και τον παραγωγό στήν ίδια θέση.η καλή συνεργασία παραγωγού και ηχολήπτη (όπου βέβαια υπάρχει παραγωγός .....) είναι η σημαντικότερη παράμετρος για μια πετυχημένη ηχογράφηση.Ο ηχολήπτης πρέπει να είναι ανοικτός σε προτάσεις και ο παραγωγός να "αφουγκράζεται " τον ηχολήπτη!!

 

στο LIVE τώρα ο ηχολήπτης είναι ακόμα πιό σημαντικός !

 

προσωπικά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από τούς 2,3 μόνιμους συνεργάτες μου και δεν τούς αλλάζω με τίποτα.αλλωστε με άτομα που δουλεύεις καιρό (είτε σαν μουσικός είτε σαν παραγωγός) αποδίδεις και καλύτερα μια και από κάποια στιγμή και μετά όλα γίνονται μόνα τους...

 

θα ήθελα να τονίσω ότι κατά τη γνώμη μου (και μια και έχω δουλέψει και έξω) οι περισσότεροι ΕΛΛΗΝΕΣ ηχολήπτες είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΗΡΩΕΣ γιατί λόγω πολύ χαμηλών budget αναγκάζονται να κάνουν τα πάντα στό ένα πέμπτο του χρόνου που γίνονται στό εξωτερικό,ενω συνήθως δεν έχουν και τον καλύτερο εξοπλισμό.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου