Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τα One-Spot τροφοδοτικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται τελικά με αυτά ρε παιδιά είναι να τα εμπιστεύομαι ή μπα?

Τόσο καιρό αναγκαζόμουν για 7 πετάλια που έχω να χρησιμοποιώ 2 One-Spot για να ελαχιστοποιήσω

τον ενοχλητικό συνεχόμενο βόμβο όταν είμαι σε stand-by!!!

Αλλά μάταια,τελευταία αγόρασα και ένα ακόμη πετάλι Telegun M.S.D. (super!!!) και οι παλιοβλακείες μου το έκαψαν... :(

Ρώτησα και έμαθα οτι καλά είναι να χρησιμοποιήσω ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιητή στα 1000mA με 9V....

Το έκανα αλλά και πάλι ο βόμβος είναι εδώ και μου σπάει τα ......!!!! :-X

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και κάποια λύση???

Τα πετάλια που έχω είναι: mxr GT-OD, Marshall GUV-NOR 2, Boss RC2  LOOP-Station, Telegun MSD,Boss BF2 Flanger,

Cry Baby standar,Digitech Delay, Chromatic tuner TU-100....

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει,έχω αγανακτίσει!!! ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τσεκαρε πρωτα τη γειωση στις μπριζες που χρησιμοποιεις..

 

μια λυση ειναι να παρεις ενα τροφοδοτικο με isolated & filtered τροφοδοσια. κατι σαν το t-rex fuel tank junior (φτηνο σχετικα και μικρο σε μεγεθος). ακριβοτερα ... voodoo labs pedal power 2+ κ.τ.λ.

 

δεν ξερω τι τροφοδοσια χρειαζεται το telegun ομως, τι εννοεις σου το εκαψε το onespot... ? το onespot ΕΙΝΑΙ

ένα τροφοδοτικό με σταθεροποιητή στα 1000mA με 9V....
- 1700 μΑ για την ακριβεια... αν το onespot που εχεις χαλασε, τοτε πιθανον να ευθυνεται για καψιμο πεταλιου, αλλα αλλιως κατι αλλο συνεβει....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πεταλια σου (7 τον αριθμο) δεν νομιζω να δημιουργουν καποιο προβλημα στο one spot. Εγω χρησιμοποιω 13 πεταλια ολα συνδεδεμενα στο one spot μεταξυ αυτων ενα ακρως απαιτητικο σε τροφοδοσια delay και παρολα αυτα δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Μηπως το πεταλι που αναφερεις δεν θελει τροφοδοσια στα 9v?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι το οποίο ανέφερα είναι όντως για 9V αλλά παρόλαυτα κάηκε.Σωστή πολικότητα και τα λοιπά τα κοίταξα.

Σε αντίθεση το one spot δεν έπαθε τίποτα.Συνεχίζει να δουλεύει με το βουητό να υπάρχει ακόμα στα υπόλοιπα πετάλια!

Το αν έχουν καλή γείωση οι μπρίζες το τσέκαρα και είναι οκ!

Οτι ειναι 1700mA με έκανε και μένα να το αγοράσω και για να μην κουβαλάω 8 μετασχηματιστες μαζί μου κάθε φορα,αλλά κάπου αλλού είναι το πρόβλημα μάλλον και δεν ξέρω που!

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικός ο συνδυασμός του Ελληνικού ηλεκτρικού ρεύματος με το One spot?

Και δεν ξέρω αν το One spot τελικά είναι σταθεροποιημένο τροφοδοτικό ή απλά ένα τροφοδοτικό ξέρω γω με προβλήματα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ξέρω αν το One spot τελικά είναι σταθεροποιημένο τροφοδοτικό ή απλά ένα τροφοδοτικό ξέρω γω με προβλήματα!!!

 

Το One Spot ΔΕΝ είναι σταθεροποιημένο τροφοδοτικό, ούτε ποτέ ισχυρίστηκε ότι είναι. Είναι ένα switching τροφοδοτικό, όπως αυτά για τα κινητά.

 

Τσέκαρε με μεγάλη προσοχή το link που σου έδωσε ο Freedom πιο πάνω  ;)

 

Όπως επίσης και αυτό το link (στο ίδιο site):  http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/articles/trans.htm

 

Και αυτή τη φωτογραφία:

 

1spotfailure.jpg

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικός ο συνδυασμός του Ελληνικού ηλεκτρικού ρεύματος με το One spot?

 

Μαλλον ειναι προβληματικος ο συνδιασμος του ηλεκτρικου ρευματος του ΣΠΙΤΙΟΥ σου,το χρησιμοποιω (το 1 SPOT) και εγω και πολλοι γνωστοι μου πολλα χρονια τωρα οδηγωντας δεκαδες (εγω οδηγουσα 18 πεταλια μαζι) χωρις κανενα προβλημα/θορυβο,μονο fuzz γερμανιου , καποια πεταλια με αναποδη πολικοτητα  & τα μικρα Line 6 πεταλια δεν μπορει να οδηγησει.  

 

Επικοινωνησε με τον telegun για να σου πει αν το πεταλι του ειναι συμβατο με τροφοδοτικα τυπου 1-SPOT.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδηγωντας δεκαδες (εγω οδηγουσα 18 πεταλια μαζι)

 

Αυτο πως το κανες?Εγω εχω 9 πεταλια και για το 9ο πηρα δευτερο 1spot.Υπαρχει προεκταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επικοινωνησε με τον[glow=red,2,300] telegun[/glow] για να σου πει αν το πεταλι του ειναι συμβατο με τροφοδοτικα τυπου 1-SPOT."

 

Προτού ξεκινήσω για αυτό το θέμα μίλησα φυσικά μαζί του και μου είπε και αυτος οτι το one spot ειναι προβληματικό για το συγκεκριμένο πετάλι και για μερικα άλλα γιατι δεν έχει αυτο το σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και σε αυτό παίζει και το ρεύμα που υπάρχει στην χώρα μας!!!!

Ήθελα απλά να μάθω αν υπάρχει και κάποια άλλη εξήγηση και αν έχει κανείς παρόμοια προβλήματα!

ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες όλων σας. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου