Προς το περιεχόμενο

Ο ρόλος του μπάσου στους Simple Minds


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα αγαπημένο μου συγκρότημα από την πάλαι-ποτέ νεότητά μου είναι οι Simple Minds. Πριν τους καταπιεί η εικόνα που έφτιαξε γι' αυτούς το MTV (εκείνη του προβληματισμένου ιρλανδού εκπατρίδη που συμπονά τα βάσανα της οικουμένης), οι Simple Minds ξεπέταξαν μερικά δισκάκια γεμάτα ενδιαφέρουσες ιδέες που πολλές από αυτές ανακυκλώνονται ακόμη στο χώρο της electronica.

 

Κάτι οι αντιλήψεις της περιόδου για το mixing, κάτι ότι τα synths κάνανε πιο πολύ μπούγιο, κάτι τα χλεχλέδικα χτενίσματα των μελών, και ελάχιστοι είχαν καταλάβει πόσο σημαντικός ήταν ο ρόλος του μπάσου στη διαμόρφωση του ήχου και του ύφους των Simple Minds.

 

Εδώ και κάποιο καιρό όμως, πετυχαίνω κάποια βίντεάκια από μπασίστες που αποδεικνύουν ότι υπάρχει πολύ ζουμί στην υπόθεση, και σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας, με την βεβαιότητα ότι όσοι είσαστε μπασίστες θα βρείτε κάτι ενδιαφέρον, αλλά επίσης με την υποψία ότι κάποιοι θα σκεφτούν να πάρουν ένα μπάσο μόλις δουν και ακούσουν αυτά τα πράγματα.

 

Πάμε λοιπόν:

 

Δείτε και ακούστε ένα τυπάκι να παίζει τη μπασογραμμή από το Theme For Great Cities:

 

 

...και μετά ακούστε αν θέλετε το ίδιο το Theme For Great Cities.

 

 

Εντυπωσιακός ο νέος; Ακούστε και αυτόν να παίζει την αντίστοιχη μπασογραμμή από το Hunter and The Hunted:

 

 

Λιγότερο "αστέρι" αυτός βέβαια, αλλά επίσης εντυπωσιακός.

 

Το ίδιο το τρακ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=F6d18hpYZO0

 

Επίσης, η μπασογραμμή από το Colours Fly and Catherine Wheel, από έναν εντυπωσιακά καλό τύπο:

 

 

Και το τρακ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=1sJcfoQjqbg

 

(και μάλιστα από βινύλιο - σκοτώνει).

 

Τελικά, το new wave της δεκαετίας του '80 δεν ήταν τόσο απλοϊκή υπόθεση όπως νόμιζαν οι διάφοροι βιρτουόζοι της περιόδου που το σνόμπαραν. Ελπίζω να σας άρεσαν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρουπαρα οι Minds και με (επισης) εκπληκτικο drummer τον οποιο, κι αυτον τον εφαγε η "αποψη"(=μαρμαγκα) της εποχης για ....ρυθμοκουτια κι αλλα. Εχω ενα live (βινυλιο μονο) που εκει "λυνει" πραγματικα.

 

Απ την αλλη η δικια μου αγαπημενη μπαντα της εποχης (και δεν μου φαινεται) ηταν οι Spandau Ballet, γκρουπαρα, και ξαναφτιαχνονται λεει......

Only when you leave ναουμ ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γκρουπάρες η εποχή αλλά κρύβονταν πίσω από τη φαιδρότητα των τότε trends.

Από τα πιο γκρουβάτα basslines της εποχής (επιλέξτε HQ):

http://www.youtube.com/watch?v=caTXbSZ1SzM

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τις αγαπημενες μου (απλοικοτατες) μπασογραμμες (και συγκροτηματα) των 80's:

 

http://www.youtube.com/watch?v=tYtYe9K6zv4

 

Και δεν ξερω γιατι αλλα παροτι συνηθως βαριεμαι θανασιμα να βλεπω covers ερασιτεχνων κιθαριστων στο youtube, μου φανηκε πιο ενδιαφερουσα η μπασιστικη εκδοχη της (κακης??) αυτης συνηθειας.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τους simple minds τους ειχα ακουστα ως ονομα, αλλα δε νομιζω οτι ειχα ακουσει ποτε...η αν ακουσα κανενα κομματι τους τυχαια δεν εδωσα σημασια.

Αυτα που ακουσα ομως εδω μου αρεσαν, οποτε θα το ψαξομεν.

Τενκ γιου ΑιΠρωτοκολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alive and Kicking!

 

 

update: Respect στον τροπο χορου των νιουγουειβαδων με χαρακτηριστικο εκπροσωπο του τους Simple Minds. Περιγραφω: παντελονι μακρι αλλα καπως ψαραδικο με κοντα μπατζακια, απαραιτητα ασπρη καλτσα, ποδια καρφωμενα στο εδαφος αμετακινητα (καπως μυτερο παπουτσι η αντε καστορινο) το πολυ να κανει σαν ανεπαισθητο επιτοπιο βηματισμο και τα χερια ψηλα να αιωρουναι σαν κυματισμος (η και τα δυο πανω απο το κεφαλι με τα δαχτυλα πλεγμενα σα να κανει ο Κωστανταρας σε ελληνικη ταινια τεντωματα γυμναστικης) με φαρδουλα φουρω πουκαμισα!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γκρουπάρες η εποχή αλλά κρύβονταν πίσω από τη φαιδρότητα των τότε trends.

Από τα πιο γκρουβάτα basslines της εποχής (επιλέξτε HQ):

http://www.youtube.com/watch?v=caTXbSZ1SzM

 

Αυτοι εννοουνται ρε, σταθερη αξια. ΚΑΙ μαμω την live μπαντα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ βαράω προσοχές. Εκπληκτικοί.

Πόσο πιό σέξυ μπορεί να είναι μια γκόμενα, χωρίς να σου τρίβει το μ***ί της στην μάπα;

 

http://www.youtube.com/watch?v=hd6riYfLPXk

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικοί οργανοπαίχτες, έχω όμως την εντύπωση οτι η δεκαετία του '80 δεν πρόσφερε κατι καινούργιο στις μέχρι τότε μπασσογραμμές. Αυτο που αναδυκνείει την τότε μουσική ήταν η ευφυία να διατηρήσουν το πνεύμα της disco των 70's ωστε ο κόσμος να συνεχίσει να χωρεύει όσο οι νεασύστατες μπάντες πειραματίζονταν σε πλήκτρα-κιθάρες-συνθέσεις. Η μαγκιά του μπασίστα ήταν να 'φιλτράρει' τις καλύτερες funk μπασογραμμές που ήδη υπήρχαν & να τις προσαρμόζει σε στο στυλ της μπαντας του. Μια εργασία που απαιτούσε ταλέντο και ικανότητες.

 

Τελικά με κάποιον τρόπο που αγνοώ, επικράτησε ένα μείγμα country-punk και τελείωσαν τα 80s με bon-jovi & Guns'n'Roses. Η disco όπως την ήξερε ο κόσμος πέθαινε. Κάπου απο πίσω ένα μέταλ κίνημα θεμελίωνε παράλληλα το στυλάκι επικό-punk με έμφαση στον επιβλητικό όγκο. Το καημένο το κίνημα δεν έβρισκε θέση στην κοινωνία και σε γενικές γραμμές και οι δικοι του οπαδοί έδειχναν αποβράσματα κάτι που εκφραζόταν και μεσα απο στίχους. Και τότε η μουσική βιομηχανία έδωσε στους ανθρώπους τους Μετάλικα. Ίσως όλες αυτες οι βίαιες αλλαγές να έδωσαν το τελικό χτύπημα στην disco που μέχρι τότε βυθιζόταν στην ίδια την τεμπέλικη φύση της, αγνοώντας τις εξελίξεις. Φυσικά τα πάρτυ κάτω απο τις καθρεπτόμπαλλες δεν τελείωσαν ποτέ αλλα ομολογουμένως η disco σκηνή έχει αλλάξει δραματικά. Εκτός βέβαια απο την πηγή των μπασσογραμμων!! Ο μπασίστας καλείται να κάνει ακριβώς την ίδια επεξεργασία. Πάρε τις μπασσογραμές του funk και φίλτραρε τες. Τα σημερινά δεδομένα απαιτουν πολύ πιό λιτές και σπιρτόζικες διασκευές αυτων των μπασσογραμμών ωστε να κούγονται πιό φρέσκες και 'ψαγμενες'.

αυτα τα ολίγα για την δικη μου άποψη :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου