Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρομαι που οι οικογενεια μας μεγαλωνει!

τα φραγκα που δινεις για αρχη μια χαρα ειναι, δεν χρειαζεται να κανεις ανοιγματα απο την αρχη!

Δες πως θα παει το πραγμα αν πραγματικα σου αρεσει να ασχοληθεις με το μπασο, γιατι παντα υπαρχει και η περιπτωση να το παρατησεις και να καθεται σε καμια γωνια του σπιτιου σου.

Τωρα οσο για πενα ή δαχτυλα αυτο εξαρταται απο σενα μονο κατα ποσο θα σε βολεψει. Η αληθεια παντως ειναι οτι με τα δαχτυλα μπορεις να δωσεις 'χαρακτηρα' στον ηχο σου και οχι μονο. Ειναι καποια πραγματα που τα καταλαβαινεις με τον καιρο παιζοντας. Θελω να πω οτι η πενα δινει εναν πιο μονοδιαστατο ηχο.

Δεν θα σου προτεινω καποιο οργανο για αγορα αφου με το ποσο που διαθετεις πανω κατω ολα ιδια ειναι αλλα κυριως να προσεξεις τους μαγνητες που θα φοραει το οργανο και απο οτι καταλαβα με την μουσικη που θες να παιξεις λογικα θα πας σε precision ή humbuckers. Και βασικο ειναι να σου αρεσει εμφανισιακα το οργανο.

Καλη αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τωρα οσο για πενα ή δαχτυλα αυτο εξαρταται απο σενα μονο κατα ποσο θα σε βολεψει. Η αληθεια παντως ειναι οτι με τα δαχτυλα μπορεις να δωσεις 'χαρακτηρα' στον ηχο σου και οχι μονο. Ειναι καποια πραγματα που τα καταλαβαινεις με τον καιρο παιζοντας. Θελω να πω οτι η πενα δινει εναν πιο μονοδιαστατο ηχο.

 

 

+10000000

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα οσα ειπα για την πενα και τα δαχτυλα ειναι προσωπικη μου αποψη και φυσικα δεν πιστευω οτι οποιος παιζει με πενα ειναι αχρηστος! Ελεος δηλαδη. Μπορει καποιος με πενα να βγαζει τα πιο μαματα σολο... Που ειν το προβλημα?

Απλα αλλος ηχος.

 

 

Αλλα δάχτυλα is the real thing, οπότε ντάξι δεν τον λες και μπασσίστα αυτόν με πένα. ΕΙΝΑΙ ΦΟΛΣ.

 

Πρωταπόλλα τί αστεία ονόματα είναι αφτα που μου έδωσες; Cliff Burton? λολ.

 

Δεύτερον το έβλεπα και στον εαυτό μου το βλέπω και σε άλλους. Δεν είναι ακριβώς ότι δεν σου αρέσει η πένα (το "σου" δεν πάει προσωπικά, είναι γενικό). Είναι οτι δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να είναι αντικειμενικός λόγο νοοτροπίας, δάχτυλα is the real thing.

 

Όσο για το real thing. Τί θα πεί real thing? Οι πρώτοι μπασσίστες ηλεκτρικοί παίζαν με τον αντίχειρα. Για μένα αυτό είναι το real thing :Ρ

Μην λέμε χαζά λοιπόν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Και ώς κατακλίδα (σικ), θέλω να πώ να κοιτάξουμε λίγο να συμβιβαζόμαστε και να υπηρετούμε ή και να εξυπηρετούμε το είδος μουσικής που παίζουμε χωρίς εγωισμούς και ταμπού. Και δεν λέω να μην παίζει κανείς όπως του αρέσει ε. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι ένας μπασσίστα και με πένα θα κάνει ήχο που τον αρέσει και με δάχτυλα και με δοξάρια και με όλα και θα εκμεταλευτεί κάθε benefit που του δίνει ο εκάστοτε τρόπος.

 

Όσο για το σχόλιο του supremo, συμφωνώ απλά αυτό δεν κάνει την πένα κατώτερη. Πολλές φορές ειδικά στο μεταλ χρειάζεσαι ευθή ήχο χωρίς διακυμάνσεις δυναμικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά με την πένα ή με τα δάχτυλα είναι καθαρά θέμα του καθενός, αλλά θα πω την δική μου γνώμη επειδή χρησιμοποιώ και τα 2:

 

Πένα: Πολύ καθαρός ήχος, ευκολότερη μετάβαση στο μπάσο για κιθαρίστες, παίζεις εύκολα πιο γρήγορα, δεν κουράζεις τα δάχτυλα του δεξιού χεριού (σημαντικό για όσους έχουν πρόβλημα - εμένα π.χ.), καλύτερος έλεγχος του accentuation (τονισμός της νότας ανάλογα με τον ρυθμό)

 

Δάχτυλα: Ευελιξία (μπορείς να βγάλεις είτε "μουντό" είτε καθαρό ήχο - για το τελευταίο ακόμα το προσπαθώ πάντως, υποθέτω θα είναι για τους πιο έμπειρους), εύκολη πρόσβαση σε όλες τις χορδές, κάνεις slap και tapping όποτε θες

 

Η γνώμη μου εμένα: ξεκίνα με πένα, και αν πιάσεις το κολάι στο αριστερό χέρι τότε ξεκίνα με τα δάχτυλα. Και διάλεξε τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δάχτυλα is the real thing, οπότε ντάξι δεν τον λες και μπασσίστα αυτόν με πένα. ΕΙΝΑΙ ΦΟΛΣ.

 

Πρωταπόλλα τί αστεία ονόματα είναι αφτα που μου έδωσες; Cliff Burton? λολ.

 

Είναι οτι δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να είναι αντικειμενικός λόγο νοοτροπίας, δάχτυλα is the real thing.

 

 

To πρωτο δεν το σχολιαζω...

Για το δευτερο κανεις λαθος. Με πενα επαιζα κι εγω για μικρη περιοδο. Και καταλαβα ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ απλο ειναι. Γι αυτο μην λες μπαρουφες οταν δεν ξερεις.

Και δευτερον καποιος μεγαλος μπασσιστας ειπε: Δεν ειχα ξαναπαιξει μπασο με πενα πριν τους Black Sabbath.

 

Τελος παντων.

Τωρα γιατι συζηταμε? Αν του αρεσει του παιδιου να παιξει με πενα ας παιξει με πενα. Αν του αρεσει με δαχτυλα ας παιξει με δαχτυλα.

Γι αυτο θα μαλωσουμε τωρα? Για το πως θα παιξουμε αυτο το πανεμορφο οργανο? Παιξε και με τη μητη να πρωτοτυπήσεις... ;D

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκαβίκ δεν κατάλαβες λέξη.

 

Και δεν προκειται να του δωσεις ουτε εσυ ουτε κανενας να καταλαβει μεσα απο το φορουμ. Οι οριζοντες σε αυτα τα θεματα ανοιγουν μονο ακουγοντας και παιζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάχτυλα ή πένα ;

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι  :o

 

http://www.youtube.com/watch?v=Lj6-gohzsaE

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου