Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταφέροντας πρόσφατα τα μουσικά μου δρώμενα (DAW, κτλ) σε νεο φορητό υπολογιστή, έχω μείνει έκπληκτος απ'την απόδοση του συστήματος σε σχέση με τον πρηγούμενο φορητό που είχα για τα ίδια πράγματα. Με την ευκαιρία θυμήθηκα τον πρώτο υπολογιστή που είχα την τύχη να δουλέψω ο οποίος ήταν φορητός.

 

compaqI-left.JPGCompaqPortableCase.jpgcompaq-plane.jpg

 

Ο λόγος για τα περίφημο Compaq Portable, το πρώτο φορητό σύστημα IBM-compatible καθώς και το πρώτο σύστημα που κανένα μέρος του δεν ήταν φτιαγμένο από την IBM. Η κατηγορία αυτών των φορητών υπολογιστών έγινε γνωστή ως "luggable". Τα κύρια χαρακτηριστικά το ήταν 12-13 κιλά βάρος, πράσινη οθόνη CRT 9", 2 οδηγούς δισκέττας 5.25", μνήμη...ανύπαρκτη με τα σημερινά δεδομένα. Για μπαταρία δεν το συζητάμε καν. Αρχική τιμή τότε είχε γύρω στα $3,500 στην Αμερική.

 

Για να μπορέσει να πετύχει 100% συμβατότητα με τα IBM, η Compaq ξόδεψε $1,000,000 (ναι, one million dollars ΤΟΤΕ) για να κάνει νόμιμο reverse engineering στο BIOS. Η Microsoft ως γνωστόν είχε διατηρήσει το δικαίωμα να αδειοδοτεί το MS-DOS και σε άλλες εταιρίες. Έτσι, αρκετά πριν από την Phoenix, η Compaq έβγαλε τον ΠΡΩΤΟ 100% IBM compatible υπολογιστή, ο οποίος γνώρισε τεράστια επιτυχία και έθεσε τις βάσεις για την αποκαθήλωση της IBM από το θρόνο στα personal computers. Για αρκετό καιρό η Compaq ήταν η μεγαλύτερη εταιρία σε πωλήσεις συστημάτων υπολογιστών στον κόσμο. Η εταιρία έφτασε μέσα από διάφορες εξαγορές άλλων εταιριών (όπως της Digital Equipment Corporation με τα περίφημα Microvax) και κάποιες λανθασμένες κινήσεις στο management του κολλοσού που δημιουργήθηκε να αγοραστεί από την Hewlett Packard, παρά τις δημόσιες αντιδράσεις του ίδιου του William Hewlett (συνιδρυτή της HP), και πολλά από τα προϊόντα της όπως η σειρα των εξυπηρετητών ProLiant να πωλούνται πλέον με την ταμπέλα της HP.

 

Μια διαφήμιση της εποχής:

compaq-ad.jpg

 

Και μια σύγκριση του Portable με ενα απ'τα μεταγενέστερα laptop της Compaq:

compaqcompare.jpg

 

Μια ενδιαφέρουσα σύμπτωση ήταν ότι εγώ τότε ζούσα στο Houston του Texas στις Η.Π.Α. και σ'αυτή την πόλη έγινε το πρώτο draft σχέδιο του Portable σε ενα φαγάδικο από τρεις πρώην διευθυντές της Texas Instruments που προχώρησαν μετά στην ίδρυση της Compaq. Βέβαια μη νομίσετε ότι έκανα τίποτα σπουδαίο με τον υπολογιστή, πιτσιρίκος ήμουνα (γεννημένος το '80) και τον αγόρασε ο πατέρας μου. Μ'αυτό έκανα τα πρώτα μου βήματα στον υπολογιστή, έμαθα πρόσθεση-αφαίρεση-πολλαπλασιασμο-διαίρεση με ενα πρόγραμμα με δεινόσαυρους  ;D , έπαιξα ενα απ'τα πρώτα adventure games που ήταν ουσιαστικά μια text ιστορία και έπρεπε να κατευθύνεις τον χαρακτήρα δίνοντάς του τις κατάλληλες γραπτές εντολές και να φαντάζεσαι τι κάνει, και όταν βγήκαν παιχνίδια με γραφικά το "Αncient Art of War" και το "1996 Olympics".

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι μου θυμισες τωρα καμενες ωρες μπροστα στον<<υπερσυγχρονο υπολογιστη>> μου να παιζω με τον αδελφο μου text adevetures με τα ελαχιστα αγγλικα που γνωριζαμε και μαλιστα το Larry της γνωστης  σειρας παιχνιδιων τρεχοντας τα παιχνιδια σε περιβαλλον ms-dos βαζοντας δισκετες κλτηνη στα παλια flopω

 

Ωραιες εποχες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1993 πήρα εναν Atari ST 1040 B/W MONITOR

Σαν αυτό.

http://computermuseum.50megs.com/images/collection/atari-1040st.jpg

Ενσωματωμένο midi in / out μνήμη ούτε που θυμάμαι τι, αλλα νομίζω οτι έχει 4 η 8 ΜΒ.

Εννοείται οτι τον έχω ακόμα και μάλιστα δουλεύει κιόλας.

Τα παιχνίδια της εποχής τα έπαιζε καρρέ καρρέ, και το πρώτο μου cubase το έμαθα σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι μου θύμισες τώρα.Και εμενα ο πρωτος ηταν ο AMSTRAD 1512 με τα 2  5 1/4 floppy.

Me turbo Pascal kai GWBasic τα πρώτα βήματα στο Programming ( Procedural Programming τοτε...).

Α υπήρχε και μια δισκέτα που λεγοταν Desktop Publishing και ηταν o προγονος των Windows.

Και καλά γραφικό περιβάλλον παραθυρα κλπ.

Αφου τότε δίνανε και mouse απο τους πρώτoυς η AMSTRAD αλλα δεν ήξερες τί να το κάνεις . ;D ;D ;D

Αφου νόμιζα τότε οτι ήταν κάποιου είδους joystick και είχα αποφασίσει οτι δέν με βόλευε...  ;D ;D ;D 

Το msdos δεν "έπαιζε" με τέτοιο... τρομερες εποχές.

Εντωμεταξύ oi Compaq σαν και αυτούς που δείχνεις και οι Olivetti ήταν ευσεβής πόθος τότε...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

800px-ZXSpectrum48k.jpg

 

© 1982 Sinclair Research Ltd

 

To 1983 οι γονεις μου, μου αγοραζουν (μεταχειρισμενο 1 ετους απο Αγγελιες) το ZX Spectrum 48K μου με τις γομολαστιχες (δουλευει ακομα). Ασπρομαυρη τηλεοραση μια της γιαγιας μου που ειχε στο δωματιο της και δεν την χρειαζοταν πια γιατι της φαινοταν μικρη. Κατασχω ως Ι/Ο storage system το ραδιοκασσετοφωνο που ειχαμε στο εξοχικο και ξεκινω!

 

Ακομα και τωρα στην αποθηκη εχω μια σακουλα κασσετες: Εκ μνημης θυμαμαι τιτλους Manic Miner, Jet Set Willy, Pijamarama, Attic Attac, Saboteur, Daley Thomson's Decathlon, Commando, Elite, Scuba, πολλα text adventures με χαρτες που παρηγγελνα απο ξαδερφια να μου φερουν απο το εξωτερικο ... κατι εταιριες (Software Houses οπως τους λεγαμε τοτε) οπως Ultimate Play the Game, Ocean, .... μαγαζια οπως το The Computer Shop, τα PLOT, Cat Computers ... πειρατες που σου κοπιαρανε τις κασσετες απο κασσετοφωνο σε κασσετοφωνο και σου φωτοτυπουσανε και το εσωφυλλα της θηκης... περιοδικα τυπου PIXEL (με στηλες οπως το Εδω Λονδινο) ...και πολλα βιβλια που υπαρχουν ακομα: BASIC tutorials, Sprites για ΖΧ Spectrum, 101 Προγραμματα για Spectrum, Assembly για Ζ80, ...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια ακριβώς. :o ;D ;D

 

Αυτή τη στιγμή στο πατάρι στην Αθήνα βρίσκονται: ΖΧ Spectrum, Commodore 64 (+θρυλικό disk drive 1541), Amstrad CPC-6128, παλαιός PC με CPU 8086 και άλλα που δεν θυμάμαι. :-[ :-[

 

Assembly για Ζ80, ...

"Programming the Z80" φαντάζομαι. ;D

 

Ultimate Play the Game

Eίχες τελειώσει Knight Lore και Alien 8; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα τα φράγκα για δικό μου Η/Υ (o 2600 μάλλον δεν μετράει, ε; ), συνήθως την έπεφτα σε φίλο με συμβατό Hyundai και πάιζαμε Leisure Suit Larry με τις ώρες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια ακριβώς. :o ;D ;D

 

Αυτή τη στιγμή στο πατάρι στην Αθήνα βρίσκονται: ΖΧ Spectrum, Commodore 64 (+θρυλικό disk drive 1541), Amstrad CPC-6128, παλαιός PC με CPU 8086 και άλλα που δεν θυμάμαι. :-[ :-[

"Programming the Z80" φαντάζομαι. ;D

Eίχες τελειώσει Knight Lore και Alien 8; :D

 

Οχι. Θυμαμαι επαιζα πολυ ενα Dungeons and Dragons adventure

I can't go that way

>S

I can't go that way

>LOOK

You are trapped

>INV

Using inventory. I have sword, spell, ladder

>USE LADDER

 

 

Και βολτες στα PLOT να δω το C5 (νομιζω ετσι το λεγανε το ηλεκτροκινητο του Θειου) και δημοσιευση στο PIXEL για προγραμμα του μηνα, σε κατι μπλε σελιδες στο εσωτερικο και περηφανεια που πηρα το επαθλο (100 δρχ? 5000 δρχ?) και περιεργα POKEs πριν απο  LOAD "" CODE για απειρες ζωες και σταματηματα του κασσετοφωνου στο πρωτο ππιιιιιπ πριν ακολουθησει το ντιριντριντριντιρι μετα για "χακεματα" και θερμικος εκτυπωτης Seikosha μεσω Interface και οποιος ειχε ORIC, ORIC ATMOS, Newbrain, VIC, Commodore, Atari, TI 99/4A, Amiga, Amstrad, Lynx, BBC, PET, Spectravideo και οποιδηποτε MSX  κλπ ηταν αυτοματως εχθρος (αληθινα εχθρος) και αντιγραφες απειρων LISTINGS ειτε BASIC ειτε τιγκα στον αριθμο...

 

Το μονο εκτος Spectrum που εχω ειναι ενας Archimedes που παιζει πια Linux.

 

 

Μιλαμε για αληθινο κολλημα. Με ιδιαιτερη αγωνια πχ για το τι απεγινε ο Μαθιου Σμιθ (ο ποιος?)

 

http://www.carlylesmith.karoo.net/spectrum/matsmith/

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Smith_(games_programmer)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου