Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ποσοι απο σας τρυπαγατε τις 3.5 αρες δισκετες στην αλλη πλευρα απο το write protect ωστε να τις κανετε απο 720αρες 1,44 (μια που αυτη η τρυπα ηταν πραγματικα η μοναδικη τους διαφορα για να τις αναγνωρισει το drive ως διπλης χωρητικοτητας)?

Κι εγώ!

 

Πρώτος Η/Υ ο Amstrad 1512. 5 1/4 δισκέττα κλπ. Και είχα ΚΑΙ σκληρο 20 MB! Και επίσης απρόμαυρή οθόνη με 4 χρώματα! ΝΑΙ! (CGA).

 

Δεύτερος ένας 386

 

Τρίτος ένας P4 2.8 GHz

 

Τέταρτος αυτός που παρέλαβα εχτές:

i7 920 2.66GHz, 3 GB RAM, 2 caviar black SATA II disks, XP - 64, 22" screen, κλπ. Θα κάνω install για καμμιά βδομάδα με βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

.....εγώ ξεκίνησα με το ZX-81, στο οποίο έκανα και την εκπληκτική αναβάθμιση της μνήμης του ενός Kbyte με ένα cardtridge των 16Κ  :o :o :o

 

.....μετά για λίγο καιρό ένα Spectrum Plus του αδερφού μου....αρκετά αργότερα τα πρώτα πισιά, ένα Atari 1024 ST προς χαρη του ενσωματωμένου MIDI interface και του Pro24 (ή κάπως έτσι) και μετά μια στρατιά από πισιά και πάλι......

 

 

...διακαής μου πόθος πάντα εκείνο το πρώτο Amstrad cpc464 με την κασέτα.......

 

...θυμάμαι να έχει αγοράσει ο αδερφός μου ένα ξένο περιοδικό με "παιχνίδια" για τα μηχανάκια της sinclair ,τα οποία παιχνίδια ήταν ατελείωτες σελίδες basic που έπρεπε να αντιγράψεις.....και τι παιχνίδια :o

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω Πω αναμνησεις!!!  CGA ε? Που για να τρεξουν μερικες παιχνιδαρες της εποχης επρεπε να φορτωσεις το simcga.

To πρωτο μου pc-ακι ειχε cga και μαλιστα κιτρινη...Ηταν ενας 8088 sneider.

Οταν επαιξα το prince of persia σε εγχρωμο monitor επαθα πλακα...

Καπου στο 1990 πλεον..

 

Πω πω..

 

που ζουμε???!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....εγώ ξεκίνησα με το ZX-81, στο οποίο έκανα και την εκπληκτική αναβάθμιση της μνήμης του ενός Kbyte με ένα cardtridge των 16Κ  :o :o :o

Να υποθέσω ότι έπαιζες και Mazogs; ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω Πω αναμνησεις!!!  CGA ε? Που για να τρεξουν μερικες παιχνιδαρες της εποχης επρεπε να φορτωσεις το simcga.

To πρωτο μου pc-ακι ειχε cga και μαλιστα κιτρινη...Ηταν ενας 8088 sneider.

Οταν επαιξα το prince of persia σε εγχρωμο monitor επαθα πλακα...

Καπου στο 1990 πλεον..

 

Πω πω..

 

που ζουμε???!!!

 

Η Schneider εβγαζε και τα EuroSchneider που ηταν τα Amstrad 464 και 664, σε ασπρο..

 

Τιμη και δοξα στον Λαρι που για να περασει καποιο γριφο επρεπε να χρησιμοποιησει το σουτιεν μιας εκδιδομενης (νομιζω) κοπελας ως σφεντονα και φυσικα στο Prince of Persia.

 

Η CGA δεν ηταν μονοχρωμη ρε. Το Color Graphics Adapter. Ειχε 4 χρωματα νομιζω στην καλη αναλυση (και 16? 8? στην κακη?). H Hercules ηταν η μονοχρωμη. Εμενα ηταν περτικαλι.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για!! Κιτρινη 3-4 αποχρωσεις του κιτρινου.CGA hercules. Βλακεια μου που τον εδωσα τοτε 30000δρχ για να παρω 386sx στα 40mhz απο το ''microchip'' στην ιερα οδο με γραμματεια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι έπαιζες και Mazogs; ;D ;D

 

 

Maziacs μηπως? Mε εκεινα τα τερατα σα διποδα μαυρα μυρμηγκια σε κατι πιστες τυπου λαβυρινθος που καναν εναν τρομακτικο (για τα 10-12 χρονια μου) γουτσου-γουτσου ηχο οπως κινουνταν για να σε φανε ?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...monster maze.........με τετράγωνους δεινόσαυρους

 

UDG δεν ειχατε στον 81 ε?

Ολα τα γραφικα με τους χαρακτηρες graphics 8x8 (μιση τελιτσα, πανω μισο, ενα τεταρτο, ολο μαυρο, εναλλαξ καρο κλπ) τα χτιζατε?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

UDG δεν ειχατε στον 81 ε?

Ολα τα γραφικα με τους χαρακτηρες graphics 8x8 (μιση τελιτσα, πανω μισο, ενα τεταρτο, ολο μαυρο, εναλλαξ καρο κλπ) τα χτιζατε?

 

..... ;D

ZX81.chars.00-0A.80-8A.png

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου