Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

....πιστεύω βάσιμα πως οι συγκεκριμένοι υπολογιστές, η εκπαιδευτική τηλεόραση, τα ψεύτικα παγωτά-ζαχαρωτά "χωνάκι", ο συμπυκνωμένος χυμός ροδάκινο που μοιράζαν στα σχολεία και ο Μπόλεκ&Λόλεκ...ευθύνονται για τον σημερινό μου κωλοχαρακτήρα

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Maziacs μηπως? Mε εκεινα τα τερατα σα διποδα μαυρα μυρμηγκια σε κατι πιστες τυπου λαβυρινθος που καναν εναν τρομακτικο (για τα 10-12 χρονια μου) γουτσου-γουτσου ηχο οπως κινουνταν για να σε φανε ?

Maziacs παίζαμε εμείς στο Spectrum. Ήταν η εκσυγχρονισμένη έκδοση του Mazogs.

 

Άσχετο: Θυμήθηκα τώρα έναν "αριστερό" γνωστό μου που με έλεγε "φασίστα" γιατί έπαιζα Raid over Moscow. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρεμάναμ μου θυμίσατε και το πρώτο Larry και τις άπειρες ώρες που πέρασα πάνω σ'αυτό:

 

http://www.youtube.com/watch?v=VSGqnzK7xYg

 

http://www.youtube.com/watch?v=i1vDyjrrPiU&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=kdZ4C-ALRm0&feature=related

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας θυμήσω τον ORIC-1, τον LYNX, τον VIC-20, τον BBC, τον TRS-80 (tandy radio shack), κάποια μοντέλα της NCR (σήμερα βγάζει μόνο ταμειακές) και φυσικά το "Computer για όλους" και το "Ηλεκτρονική και Computers" όπου ο κ. Ηλιας Αράπογλου, ήταν κάτι σαν τον Αργύρη Ζήλο του "Ηχος". Αχχχχ....

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συμπυκνωμένος χυμός ροδάκινο που μοιράζαν στα σχολεία

 

:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( Συγκινηση.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η CGA δεν ηταν μονοχρωμη ρε. Το Color Graphics Adapter. Ειχε 4 χρωματα νομιζω στην καλη αναλυση (και 16? 8? στην κακη?). H Hercules ηταν η μονοχρωμη. Εμενα ηταν περτικαλι.

 

Η Hercules ήταν πράσινη.Η κίτρινες μονοχρωμες ήταν EGA.

 

Larry ειχα ρίξει και εγώ με τις ώρες.

Α και μέγας πόθος υπήρξε ο 6128 που τον είχε ένας φίλος (λέφτας  ;D ;D ;D) και ο μοναδκός στο σχολείο με computer!!!!

Αλλα είχα πρίξει τους δικόυς μου πρωτη γυμνασίου και τελικα μου πείραν το 1512 γιατι νομίζαν ότι ήταν καλίτερος...

Και έτσι κατελιξα με τον 1512.

Η επόμενη κρίση ήταν με AMIGA 500 που είχε τα θεικά γραφικά αλλα δεν μου την πείραν  ποτέ.  :( :( :(

 

Και τότε υπηρχε ένα παιχνίδι με τον ρομπεν των δασών κάτι τετοιο με έναν καταπέλτη που προσπαθουσες να γκρεμίσεις το κάστρο τού αντίπαλου κλπ. Δεν θυμάμαι πως το λέγανε. :( Αλλα μεγάλο κολιμμα . Πρώιμο στρατηγικής με δράση...Και στην amiga μαμουσε σε σχεση με τον 1512...αλλα τι να κανεις ...μιλαμε για προ Dungeons n' Dragons εποχή...

Ωραιες εποχές ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VINTAGE QUIZ1:

Ποιος γνωρίζει/θυμάται τον Τσουρινάκη; ;D

 

VINTAGE QUIZ2:

Ποιος έχει χρησιμοποιήσει (Ελληνικό) PC "ΙΚΑΡΟΣ";

 

VINTAGE QUIZ3:

Ποιος είχε Amstrad 1512? (μετα τον 6128 ήταν το απίστευτο απωθημένο μου)

 

VINTAGE QUIZ4:

Πόσες φορές έχετε πληκτρολογήσει το "simcga4" επειδή είχατε κάρτα γραφικών Hercules και θέλατε να παίξετε παιχνίδι που απαιτούσε τουλάχιστον CGA (4 χρώματα) ;

 

8)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατοι Jase και λοιποί αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανέναν που να είχε όπως εγώ αυτόν τον καραβίντατζ υπολογιστή: http://en.wikipedia.org/wiki/Acorn_Electron

 

Πρέπει να πήγαινα τρίτη ή τετάρτη δημοτικού όταν είδα από κοντά και έπαιξα, στο σπίτι ενός συμμαθητή, αυτό εδώ το κομψοτέχνημα:

 

Sinclair_Spectrum_Large.jpg

Sinclair ZX Spectrum

 

Το 1985 ή '86 απέκτησα αυτόν (ο οποίος μέχρι σήμερα δουλεύει άψογα)...

 

electron1.jpg

Αcorn Electron

 

Απολαύστε:

 

Hardware

 

   * CPU: MOS Technology 6502A (8-bit)

   * Clock rate: variable. CPU runs at 2 MHz when accessing ROM and 1 MHz or 0.5897 MHz (depending on graphics mode) when accessing RAM due to sharing memory access with the video display circuits. The Electron is widely misquoted as operating at 1.79 MHz after measurements derived from speed testing against the thoroughly 2 MHz BBC Micro for various pieces of 'common software'

   * Coprocessor: Ferranti Semiconductor Custom ULA

   * RAM: 32 kB

    * ROM: 32 kB

    Hard Drive: ...εξωγήινη τεχνολογία την εποχή εκείνη! ;D

 

Όπως όλοι μάθαινα στοιχειώδη BASIC, προσπαθούσα να φανταστώ τι είναι αυτό που ονομάζουν DOS (και πολύ αργότερα "γραφικό περιβάλλον") και πάλευα με τις κασσέτες (disk drive έβλεπα και χρησιμοποιούσα μόνο στον Amstrad CPC 6128 ενός γείτονά μου). Έβαζα μια κασσέτα με προγράμματα στο κασσετόφωνο, συνέδεα το βυσματάκι στο PHONE OUT, έβαζα το vol στο τέρμα, πληκτρολογούσα CHAIN "" (ή LOAD "" αν δεν ήθελα να το τρέξει) και περίμενα 10 λεπτά να φορτώσει. Καμιά φορά πατούσα το play και άκουγα μια σειρά από περίεργους ήχους που οι αισθητήρες μετέφραζαν σε δεδομένα. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την τρομερή εντύπωση που μου έκανε το γεγονός ότι ένα μηχάνημα μπορούσε να μεταφράσει ήχο σε δεδομένα ακούγοντάς τα...

 

 

@Ελάβντου, τον Αdventurinakh δεν θα ξέρουμε...; To PIXEL το έπαιρνα μανιωδώς...  :) :) :) Αλλά IBM compatible δεν απέκτησα ποτέ, ούτε Amiga oύτε ATARI. Kατευθείαν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα παρέα με μια Sega Mega Drive αμφίβολα νόμιμης εισαγωγής από Ιαπωνία, και πάλι μετά από αρκετά χρόνια με έναν Pentium III στα 500.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου