Προς το περιεχόμενο

Κώστας Βρετός - επαθα πλακα...


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,

 

απο αυτα τα 2 βιντεο που ειδα.

 

Τεχνικη=100%, αρτιοτητα=100%, αισθημα=0%, αλητεια=0%.

 

Μπορει να ειναι τεχνικα αρτιος, αλλα οι φρασεις του με κανουν και βαριεμαι ασυστολα γιατι φαινεται οτι ολα αυτα που παιζει ειναι αποτελεσμα διαβασματος και παλι διαβασματος κι οχι εμπνευσης. Αποστειρωμενο παιξιμο, χωρις ΙΧΝΟΣ αλητειας. Το παιδι μπορει να εχει φαει τα χρονια του στη μελετη και στην τεχνικη αλλα μαλλον δεν εχει πιει ποτε του ουτε ενα Jack (που λεει ο λογος).

Ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν πολλοι εκει εξω που τους αρεσει αυτο το στυλ (τυπου petrucci) αλλα ειμαι επισης σιγουρος οτι αν τον εβλεπε ο BB King η ο Albert King η ο Stevie θα του ελεγαν "Μπραβο, ποτε θα ξεκινησεις να παιζεις ΑΛΗΘΙΝΗ κιθαρα?"

Χωρις να θελω ΚΑΘΟΛΟΥ να υποβιβασω την τεχνικη του και τον τροπο που παιζει (ειναι πραγματικα εντυπωσιακος) δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να παιζω ετσι (γι αυτο και δεν παιζω αλλωστε).

Α, καλημερα  :D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να παιζω ετσι (γι αυτο και δεν παιζω αλλωστε).

Α, καλημερα  :D

 

Ναι το ακούσαμε!! ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αισθημα=0%, αλητεια=0%...

Μετά τον Superfunk, και ο playloud κάνει "καταθέσεις ψυχής". Α ρε φορολογία που θέλετε ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Playloud (σίγουρα καλός κιθαρίστας ο Βρεττός ωστόσο...) ότι κάπου οι φράσεις του με άφησαν λίγο αδιάφορο. Κάτι έλειπε... Μια εσωτερική δύναμη.... Η αιώνια διαμάχη τεχνική εναντίον συναισθήματος.. Λοιπόν προτιμώ ΚΑΙ τα δύο.. Αλλά αν είναι να διαλέξω μεταξύ ενός πολύ τεχνίτη χωρίς συνάισθημα και ενός πολύ συναισθηματικού κιθαρίστα χωρίς καθόλου τεχνική ... ε τότε προτιμώ τον τεχνίτη...

 

Εκεί που διαφωνώ με τον Playloud είναι στο ότι η 'αλητεία' και τα 'Johnny..' σε κάνουν κιθαρίστα. Μεγάλη καραμέλα.... Κιθαρίστα σε κάνουν ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ που μπορεί να μην έχουν να κάνουν με αλητεία ή κραιπάλες απαραίτητα... Κιθαρίστα σε κάνει η αδικία, το παράπονο, η οργή, η χαρά, ο χαμός ενός αγαπημένου προσώπου, ένα απόγευμα που δεν είχες λεφτά για βόλτα και άραξες παίζοντας κιθάρα... Κιθαρίστα σε κάνει κάθετί που διεγείρει την ψυχή σου σε συνδιασμό με πολύ μελέτη... Αυτά...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

απο αυτα τα 2 βιντεο που ειδα.

 

Τεχνικη=100%, αρτιοτητα=100%, αισθημα=0%, αλητεια=0%.

 

Μπορει να ειναι τεχνικα αρτιος, αλλα οι φρασεις του με κανουν και βαριεμαι ασυστολα γιατι φαινεται οτι ολα αυτα που παιζει ειναι αποτελεσμα διαβασματος και παλι διαβασματος κι οχι εμπνευσης. Αποστειρωμενο παιξιμο, χωρις ΙΧΝΟΣ αλητειας. Το παιδι μπορει να εχει φαει τα χρονια του στη μελετη και στην τεχνικη αλλα μαλλον δεν εχει πιει ποτε του ουτε ενα Jack (που λεει ο λογος).

Ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν πολλοι εκει εξω που τους αρεσει αυτο το στυλ (τυπου petrucci) αλλα ειμαι επισης σιγουρος οτι αν τον εβλεπε ο BB King η ο Albert King η ο Stevie θα του ελεγαν "Μπραβο, ποτε θα ξεκινησεις να παιζεις ΑΛΗΘΙΝΗ κιθαρα?"

Χωρις να θελω ΚΑΘΟΛΟΥ να υποβιβασω την τεχνικη του και τον τροπο που παιζει (ειναι πραγματικα εντυπωσιακος) δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να παιζω ετσι (γι αυτο και δεν παιζω αλλωστε).

Α, καλημερα  :D

Συμφωνώ απολύτως.

Τι πλάκα έχετε πάθει με τη τεχνική του ρε παιδιά; ??? Ο πρώτος ή ο τελευταίος είναι που δεν παίζει με πένα;

 

Κι αυτό το λεγκάτο...με τη σέσουλα.Είδα μόνο το δεύτερο κλιπάκι και περίμενα ν' ακούσω μια αξιόλογη,εμπνευσμένη φρασεολογία,αλλά δεν.

Λίγο μουσική ρε γαμώτο...λίγο!

 

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@playloud Καλημέρα! Απλά από περιέργεια και προς χάρη της συζήτησης, αυτό το κλιπάκι του Βρετού την έχει την αλητεία;

Καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς, η ερώτηση έχει να κάνει κυρίως στο αν αυτός είναι ένας τρόπος να περάσει κανείς το rock attitude σε ένα τέτοιο ύφος παιξίματος [υπαρξιακή κιθαριστική αμπελοφιλοσοφία κοινώς;)].

 

@govanmaniac

Κιθαρίστα σε κάνουν ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ που μπορεί να μην έχουν να κάνουν με αλητεία ή κραιπάλες απαραίτητα... Κιθαρίστα σε κάνει η αδικία, το παράπονο, η οργή, η χαρά, ο χαμός ενός αγαπημένου προσώπου

Δεν ξέρω γιατί αλλά θυμήθηκα εκείνη την σκηνή από το crossroads που ο γερό μπλούζμαν βάζει ένα ποτηράκι στον Ράλφ Μάτσιο [όταν τον παράτησε η γκόμενα] και του λέει play the blues. [και με την κορυφαία τραγουδιστή ατάκα "all that he wants is others say he could really play" ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ο κιθαρίστας, ξεχωρίζει απ'το ιδιαίτερο στυλ στο δεξί. Δεν είμαι ούτε στο 5% του τεχνικά. All that aside, με την πρώτη ακρόαση όντως μου έκανε εντύπωση ότι το παίξιμό του είναι ακριβέστατο και χωρίς "στυλιστικές εξάρσεις" που συχνά-πυκνά πέφτουν κάτω από τη σκέπη του προσωπικού στυλ (ή τουλάχιστον όσο μπορούσα εγώ να διακρίνω). Το να βγάλω όμως συμπέρασμα από 2 βιντεάκια, δύσκολο   :)

 

Βλέπω ότι ο z43ko ανέβασε κι άλλο κλιπ, είδωμεν το απόγευμα  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, κατευθειαν να με βγαλετε αλκοολικο :)

Δε λεω ρε να πινει ο ανθρωπος. ΑΝ ειδες διπλα ελεγα ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ..... Ημαρτον

Επισης ειπα "Απο αυτα τα 2 που ειδα". Δεν τον ξερω τον ανθρωπο (ζω στη Ροδο, μην το ξεχνατε) και πιθανον καποιοι απο σας να τον βλεπετε καθε μερα. Εγκω οκι

 

@z43k0 (πως σε λενε ρε παιδι μου γιατι μου παιρνει 1 λεπτο να γραψω το νικ σου :)) αυτο ηταν ενα jam στα επιπεδα του live και ηταν καλο. Αλλα δε νομιζω οτι αυτο ειναι ενδεικτικο αλητειας και πολυ περισσοτερο φρασεολογιας. Μιας και εισαι "του χωρου" σε παραπεμπω στο αντιστοιχο που κανει ο Reb Beach στο DVD των Winger. ΑΥΤΟΣ ειναι μπαγασας.

 

Καλα το crossroads (μεγαλη εργαρα) ειναι γεματο ατακες:

"Blues is nothing more than a good man, feeling bad for the woman he ONCE had" Πσσσσ, ΒΙΩΜΑ

 

@janick χαιρομαι ;D

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

απο αυτα τα 2 βιντεο που ειδα.

 

Τεχνικη=100%, αρτιοτητα=100%, αισθημα=0%, αλητεια=0%.

 

Μπορει να ειναι τεχνικα αρτιος, αλλα οι φρασεις του με κανουν και βαριεμαι ασυστολα γιατι φαινεται οτι ολα αυτα που παιζει ειναι αποτελεσμα διαβασματος και παλι διαβασματος κι οχι εμπνευσης. Αποστειρωμενο παιξιμο, χωρις ΙΧΝΟΣ αλητειας. Το παιδι μπορει να εχει φαει τα χρονια του στη μελετη και στην τεχνικη αλλα μαλλον δεν εχει πιει ποτε του ουτε ενα Jack (που λεει ο λογος).

Ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν πολλοι εκει εξω που τους αρεσει αυτο το στυλ (τυπου petrucci) αλλα ειμαι επισης σιγουρος οτι αν τον εβλεπε ο BB King η ο Albert King η ο Stevie θα του ελεγαν "Μπραβο, ποτε θα ξεκινησεις να παιζεις ΑΛΗΘΙΝΗ κιθαρα?"

Χωρις να θελω ΚΑΘΟΛΟΥ να υποβιβασω την τεχνικη του και τον τροπο που παιζει (ειναι πραγματικα εντυπωσιακος) δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να παιζω ετσι (γι αυτο και δεν παιζω αλλωστε).

Α, καλημερα  :D

can-o-worms.gif

 

Καλημέρα  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ταινιάρα... Το προηγούμενο βράδι είχε γίνει 'άντρας' και όταν τον άφησε η γκόμενα είχε πλέον πράγμα να βγάλει... Πολύ πόνος... Και μετά σου λέει Νέα Ορλεάνη.... τρίχες.. Αθήνα ρε, η φέτα πάει για 15 ευρώ το κιλό... Α ρε Αθήνα μπλουζομάνα....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου