Προς το περιεχόμενο

προτεινετε ενα καλο midi controller keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα το Axiom Μ Αudio 49 και παραλίγο να μου κάνει τενοντίτιδα το κλαβιέ του... Ενώ όλο το υπόλοιπο είναι σούπερ ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος από το κλαβιέ του γι'αυτό και το πούλησα σε φίλο που το θέλει μόνο ως στουντιο κοντρόλερ. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει κανένα σούπερ κοντρόλερ σε αυτόν τον τομέα - και έχω παίξει σε πολλά από αυτά. Αν το πρωταρχικό σου ζήτημα είναι το κλαβιέ, σύνδεσε το λάπτοπ σου με ένα ήδη υπάρχον κλαβιέ που έχεις και παίξε με αυτό ενώ μπορείς να αναθέσεις ό,τι ανατίθεται στα υπάρχονται sliders/knobs - σε όσα έχει τέλος πάντων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ή ενναλακτικά μπορεί κάποιος να στραφεί στη λύση ξεχωριστού keyboard + vst controller.

Η novation π.χ. κατασκευάζει και έκδοση χωρίς πλήκτρα του ReMOTE SL, το οποίο ονομάζεται ZERO SL (link).

Έκδοση ZERO θα υπάρχει και στη νέα σειρά MKII.

 

Εγώ πάντως θα βασιζόμουν περισσότερο σε μία εταιρία που βγάζει καλά keyboards, και όχι κάποια εταιρία που απλά ασχολείται με το computer audio. Η Roland κατασκευάζει keyboards εδώ και πολλά χρόνια. Συνεπώς θα ήταν καλό να δοκιμάσει κάποιος τα keyboards της Edirol (θυγατρική της Roland). Στα 61 πλήκτρα υπάρχει το PCR-800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PCR-800 βασικα δεν το ξερω αλλα απο κατι Edirol αλλα που ειχα παιξει παλια ρε παιδια ( παρολο που η Edirol εινα θηγατρικη της Roland ) τι να σας πω . Μιλαμε οτι παραπανω απο 10 λεπτα σε εποιαναν τα χερια σου . Τιποτα, κλαβιε αζηγυστο και πολυ ερασιτεχνικο ( ισως για φασεις studio μονο οχι για live ) . Τωρα εδω που τα λεμε απο Novation χθες μου προτεινε ενα φιλος το Remote 61 SL . Διαβασε λεει καποιες καλες κριτικες . Τι λεει αυτο ρε παιδια και απο πλευρας κλαβιε ;Απο οτι ειδα παντος απο πλευρας παραμετρων και υποστιριξης για vst με καλυβει απολυτος . Λεει το κλαβιε τιποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα εν λόγω vst controllers.

Ό,τι κάνω από editing το κάνω μέσω των πλήκτρων που έχω στο home studio μου.

Δεν αλλάζω με τίποτα τα πλήκτρα του Fantom-G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρα παρα πολυ καλο κλαβιε το Fantom-G αλλα ειναι για αλλη δουλεια . Δυστυχος δεν κανει για την δουλεια που το θελω . Αν εβγαινε midi controller ΜΕ ΤΑ πληκτρα του Fantom G θα το ειχα αγορασει ηδη . Τα καλητερα βεβαια πληκτρα τα ειχαν τα ( Yamaxa SY77 , DX7 , Korg M1 , Roland A30 , D50 ) . Τα ειχα ολα αυτα κατα καιρους . Τετοιο κλαβιε ψαχνω ρε παιδια . Δεν μπορει να μην υπαρχει σε καποιο midi controller keyboard . H τιμη ξαναλεω δεν με απασχολει . Γιατι οσο να ναι αν αγορασει επαγγελματικο  midi controller keyboard θα το πληρωσεις . Τουλαχιστον να μην σπαω τα χερια μου . Ετσι δεν ειναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρα παρα πολυ καλο κλαβιε το Fantom-G αλλα ειναι για αλλη δουλεια . Δυστυχος δεν κανει για την δουλεια που το θελω . Αν εβγαινε midi controller ΜΕ ΤΑ πληκτρα του Fantom G θα το ειχα αγορασει ηδη . Τα καλητερα βεβαια πληκτρα τα ειχαν τα ( Yamaxa SY77 , DX7 , Korg M1 , Roland A30 , D50 ) . Τα ειχα ολα αυτα κατα καιρους . Τετοιο κλαβιε ψαχνω ρε παιδια . Δεν μπορει να μην υπαρχει σε καποιο midi controller keyboard . H τιμη ξαναλεω δεν με απασχολει . Γιατι οσο να ναι αν αγορασει επαγγελματικο  midi controller keyboard θα το πληρωσεις . Τουλαχιστον να μην σπαω τα χερια μου . Ετσι δεν ειναι ;

 

Η Fatar βγάζει πολύ καλά πλήκτρα. Θα μπορούσες να δεις π.χ. αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το Fatar και μονο που ειναι Fatar ειμαι 1000% σιγουρος οτι εχει καλο κλαβιε . Τι γινεται ομως , δεν εχει ( sliders , knobs , drowbars κ.α ) . Για καποιον ο οποιος θελει να δουλεψει απαγγελματικα ενα midi conroller σε Live καταστασεις χωρις αυτα που προανεφερα τα οποια τα εχει αυτο εδω παρασειγμα 006054.jpg

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=6054

ειναι σαν να δουλευει χρησημοποιοντας ενα απλο motherboard . Εγω ψαχνω συνδιασμο midi controller keybord με καλο κλαβιε το οποιο ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει ρε παιδια τα Fatar VMK , παρα πολυ καλο κλαβιε , δεν το συζηταμε απλως ειναι για πιανιστες ειναι βαρυκεντρα . Πολυ καλο ζυγυσμα το κλαβιε τους αλλα με αφη πιανου .Κανω λαθος μηπως ; Εγω ρωταω για καλο κλαβιε μεν αλλα τυπου synthesizer . Ετσι δεν ειναι ; Το Novation Remote 61 δεν το εχει κανεις να μου πει την γνωμη του ; Εχω διαβασει οτι Ελλαδα εχουν πουληθει πολλα κοματια . Καποιος θα το εχει η θα το εχει δουλεψει κατα καιρους . Αυτο εδω λεω 006054.jpg . Τα συνδιαζει ολα για Live . Aυτο και τα KX-61 USB Yamaha , UF-60 CME και VX-6 CME .J130.00002-200.jpgJ13CE00001-200.JPGJ13CE00006-200.JPG Ποιο εχει ομως το καλυτερο κλαβιε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Remote 37 SL (ίδια έκδοση αλλά με 37 πλήκτρα) και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κλαβιέ. Πιο πριν είχα το Akai MPK49 αλλά τα πλήκτρα του είχαν κακή αίσθηση (γνώμη μου). Ακόμη παλαιότερα είχα ένα Roland XP-30 με πολύ καλή αίσθηση πλήκτρων και μπορώ να πω ότι το Remote SL είναι πολύ κοντά σε αίσθηση. Αν πάντως θέλεις κλαβιέ τύπου synth και πολλά controllers, νομίζω πως το Remote SL 61 είναι η καλύτερη λύση γιατί προσφέρει τα περισσότερα ρυθμιστικά αλλά και δύο μεγάλες οθόνες με αναλυτική πληροφόρηση του τι ελέγχει ο κάθε controller.

 

Γνώμη μου πάρε το Remote 61 SL με κλειστά μάτια.

 

*από τα ανωτέρω που ρωτάς, το Yamaha δεν θα το έπαιρνα γιατί έχει ελάχιστα ρυθμιστικά και για live δεν θα σου κάνει δουλειά. To CME VX-6 αν δεν κάνω λάθος έχει αυτοκινούμενα faders το οποίο πιο πολύ είναι μόστρα παρά βοήθημα και το πληρώνεις πολύ ακριβά! To απλό CME είναι καλό και ίσως πολύ κοντά σε αυτό που ζητάς αλλά του λείπουν οι οθόνες του ReMOTE 61 SL, οι οποίες είναι:

 

slleftpanelfx8.jpg

 

slrightpanelxk6.jpg

 

απλά τέλειες :o

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου