Προς το περιεχόμενο

Bass - Πως να το κανω να ακουγεται σαν αναλογικο στο συνθ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Γίνε συγκεκριμμένος. Τι έχεις από συνθ και τι θέλεις να κάνεις, με καποια παραδείγματα τραγουδιών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αναλογικα είναι μονοτονα πολλες φορες.

 

Αν εννοεις να εχει καποια κίνηση κτλ, δοκίμασε να βάλεις καποιο lfo να πειραζει το filter cutoff, και καποιο αλλο modulation για να δωσεις αυτη την κίνηση. Αν εννοεις κατι αλλο, πες μας και τι οργανο εχεις, και τι ακριβως θες να κανεις, οπως είπε και ο Yameth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι ο φίλος εννοεί πειστική προσομείωση αναλογικού μπάσου και όχι ηλεκτρικού;

 

Πολλές φορές, λεπτομέρειες όπως η τυχαία διακύμανση της έντασης και κυρίως της τονικότητας, θυμίζουν έντονα την αστάθεια που είχαν συνήθως τα αναλογικά synths, δίνοντας έτσι κάτι από τη μαγεία των αναλογικών κυκλωμάτων. Αυτό είναι σχετικά εύκολο να γίνει. Ανάλογα με το keyboard/module/vst με το οποίο θέλεις να βγάλεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, ψάξε αν υπάρχει παράμετρος για random pitch (τυχαία τονικότητα) και δώσε μία μικρή τιμή.

 

Αν έχεις κάποιο Roland synth/workstation, στο Common θα βρεις την παράμετρο Analog Feel, που κάνει αυτό ακριβώς που περιέγραψα πιο πάνω. Πιθανώς να βρεις κάτι ανάλογο σε κάποιο άλλο synth ή vst το οποίο χρησιμοποιείς.

 

Αν δεν υπάρχει αυτή η παράμετρος που λέω, κάτι ανάλογο ίσως μπορείς να επιτύχεις αν αναθέσεις ένα LFO με τυχαία κυματομορφή και το δρομολογήσεις στο pitch, εννοείται με ανεπαίσθητο depth, ίσα που να το αντιλαμβάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εννοω το σκαπμανεβασμα με την μποτα που ακουγεται σαν ταλαντωση(για ηλεκτρονικη μουσικη μιλω)

Virus ti - korg radias-r

 

Έτσι όπως το περιγράφεις (και πάντα σε σχέση με το αρχικό σου post) αυτό που αναζητάς δεν έχει να κάνει με κάποια παράμετρο - περισσότερο νομίζω ότι αναφέρεται σε μία τεχνική που ονομάζεται side-chain compression ή ducking. Αυτό που συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η στάθμη του μπάσου περιορίζεται κάθε φορά που χτυπά το kick drum. Με κατάλληλες ρυθμίσεις το φαινόμενο μπορεί να είναι πιο έντονο, κάτι που περιγράφεται ως pumping. Νομίζω, πως αυτό το pumping αντιλαμβάνεσαι ως "ταλάντωση".

 

Στο noiz υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για αυτού του είδους την τεχνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έτσι όπως το περιγράφεις (και πάντα σε σχέση με το αρχικό σου post) αυτό που αναζητάς δεν έχει να κάνει με κάποια παράμετρο - περισσότερο νομίζω ότι αναφέρεται σε μία τεχνική που ονομάζεται side-chain compression ή ducking. Αυτό που συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η στάθμη του μπάσου περιορίζεται κάθε φορά που χτυπά το kick drum. Με κατάλληλες ρυθμίσεις το φαινόμενο μπορεί να είναι πιο έντονο, κάτι που περιγράφεται ως pumping. Νομίζω, πως αυτό το pumping αντιλαμβάνεσαι ως "ταλάντωση".

 

Στο noiz υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για αυτού του είδους την τεχνική.

Ετσι οπως το λες ακριβως ειναι,απλα δεν μπορω να εκφραστω λογο του οτι δεν ειμαι μουσικος και δεν κατεχω τις ορολογιες.

Θα ψαξω για αυτα που ειπες,εκτος και αν μπορεις να μου πεις που να τα βρω στο νοιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψαξω για αυτα που ειπες,εκτος και αν μπορεις να μου πεις που να τα βρω στο νοιζ

 

Δες αυτά π.χ.:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152700.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156430.0

 

Μέσα σε αυτά τα threads υπάρχουν και άλλες παραπομπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου