Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι σιγουρος οτι ενα ελληνικο αγλλοφωνο group μπορει πολυ ανετα να σταθει στο εξωτερικο κ να κανει καριερα!

 

μην εισαι και τοσο πολυ,αν ηταν ετσι θα μυριζε φετα ολο το UK/US Chart... ;D

 

αν οντως ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ μπορει να σταθει ενα ελληνικο αγλλοφωνο group στο εξωτερικο γιατι ΚΑΝΕΝΑ δεν στεκεται? (και μη μου πεις οτι φταιει το...ελληνικο κοινο για αυτο μια και τα συνορα ανοικτα ειναι και με 50 ευρω πας London με EASYJET ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μην εισαι και τοσο πολυ,αν ηταν ετσι θα μυριζε φετα ολο το UK/US Chart... ;D

 

αν οντως ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ μπορει να σταθει ενα ελληνικο αγλλοφωνο group στο εξωτερικο γιατι ΚΑΝΕΝΑ δεν στεκεται? (και μη μου πεις οτι φταιει το...ελληνικο κοινο για αυτο μια και τα συνορα ανοικτα ειναι και με 50 ευρω πας London με EASYJET ;D)

 

Μήπως επειδή για το μόνο που νοιάζονται οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) είναι ένα live το Σ/Κ και καμιά γκομενίτσα να περνάει η ώρα? Όντως υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα εδώ, αλλά αν δεν σηκωθούν να φύγουν και να κάνουν τις θυσίες που χρειάζεται όλοι σ'αυτό το κόβω να μένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν δεν σηκωθούν να φύγουν και να κάνουν τις θυσίες που χρειάζεται όλοι σ'αυτό το κόβω να μένουν.

 

+1000

 

(Αν και ξερω αρκετα εγχωρια γκρουπ που το εκαναν και γυρισαν πισω απρακτα.... :-[) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ, αν και δεν παρακολουθώ την ελληνική αγγλόφωνη σκηνή εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια, εξακολουθώ να πιστεύω ότι μερικά από τα συγκροτήματα που άκουγα τότες θα μπορούσαν να διαπρέψουν άνετα έξω. Γιατί δεν έγινε αυτό? Για τρεις λόγους που γνωρίζουμε πολύ καλά:

 

1. γιατί δεν υπάρχουν οι διασυνδέσεις με την αγορά του εξωτερικού (οπως και το γεγονος ότι αυτή βλέπει με άλλο μάτι τα δικά της παιδιά κι όχι κάτι περιεργους "γιαλαντζί" τύπους που τους έρχονται από καλτ χώρες όπως η Ελλάδα),

2. γιατί αυτή είναι ήδη κορεσμένη από άλλα (τις περισσότερες φορές πολύ μετριότερα) συγκροτήματα,

3. γιατί τα περισσότερα ελληνικά συγκροτήματα δεν μπορούν να ξεφύγουν από την "ντιπερπλίτιδα", την "καφροελληνικοπανκίτιδα"-αναρχοχαρντκορίτιδα και την "εντεχνίτιδα". Κάπου ανάμεσα σε αυτά υπάρχει και η "μεταλίτιδα" αλλά ας μην την πιάσω καθόλου - την έχουμε ξετινάξει αλλού.

 

Το γλωσσικό πρόβλημα (η γνωστή "μαςέκαψες" προφορά) αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αλλά όχι πάντα, σύμφωνα πάντα με την ταπεινή μου γνώμη, όπως έχει εκφραστεί και σε παλαιότερα θρεντ επί του θεματος... Παντως, όσον αφορά στο αν "πιθηκίζουν" με ξενόφερτες φόρμες, προσωπικά δεν θα το ισχυριζόμουν ποτέ μιας και το θεωρώ μια καθ'όλα επιτρεπτή μουσική έκφραση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αϊ κεϊμ το Ινγκλαντ 320 γιερς αγκο χοπινγκ το μεϊκ ιτ ιν δε ροκ εν ρολ γουόρλντ,φαϊναλι αϊ μεϊντ ιτ λαστ μονθ,αϊ πλέι δε κλαρινετ ιν "γκουντ Κιτσος ταβερν" ατ καμπντεν"

 

νεβερ γκιβ απ γιορ ντριμ το ροκ!

 

χιερ ις α πικτσερ οφ μι ατ γιεστερντεϊς κονσερτ

 

barbagannis2.jpg

 

λοβ,

 

Τζων Στρουνγκας

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πω οτι εχουμε τις ικανοτιτες να σταθουμε ανταξια σε συγκροτηματα του εξωτερικου ως παιχτες!

μπορει η μουσικη μας εκπαιδευση να ειναι τρικοσμικη αλλα βγαζουμε συνεχεια παιχτουρες κ σε διαφορα ειδη μουσικης(σε σχεση παντα με τον αριθμο του πλυθησμου μας)

 

το προβλημα ειναι οτι δεν στρονουμε λιγο τον κολο μας. κ για αυτο περα απο εμας τους ιδιους φταιει κ η κατασταση στην οποια ζουμε.

για να ζησεις ως μουσικος ειναι πολυ δυσκολο να τα βγαλεις οικονομικα περα. οποτε αναγκαζεσαι να κανεις κ μια αλλη δουλεια η οποια σου τρωει χρονο αλλα κ σε κουραζει!

 

εγω παντως χαιρομαι που Group σαν τους Firewind προσπαθουν κ εχουν καταφερει κατι εστω κ εαν δεν τους ακουω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το μεταλ αστο απ'εξω γιατι ουτε mainstream ειναι ουτε τοσο "κλειστο" οσο ολα τα αλλα ειδη της ποπ-ροκ μουσικης (αυτο ειναι αλλωστε και το καλο με τα ειδη μουσικης που εχουν στρατευμενο κοινο οπως το μεταλ)

 

γενικα τους "παιχτουρες" στις ΗΠΑ/Αγγλια τους εχουν γραμμενους στα παλαιοτερα των υποδηματων τους...ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,ΕΜΦΑΝΙΣΗ & the next new thing ψαχνουν και μονο,αν πας στο Λονδινο και τους παιξεις τραγουδια που...μοιαζουν με Radiohead οσο καλα και να παιζεις θα σου πουν "χαιρω πολυ Χαιροπουλος..." (το εχω δει να συμβαινει 2 φορες μπροστα στα ματια μου σε δισκογραφικη εταιρεια στο Λονδινο οπου πηγα ως...διαμεσολαβητης λογω καποιων,τυχαιων,γνωριμιων που εχω εκει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η αλήθεια είναι, πως ολα αυτα που αναφέρονται για βλαχοπροφορές κτλ κτλ, είναι απλά δικαιολογίες. If u've got "it", όλα τα υπόλοιπα  είναι λεπτομέρειες...

και, δυστυχώς, απ'όσο μπορώ να κρίνω, δεν υπάρχει κάποια μπάντα (άντε ίσως μία, δύο - που βασίζονται κυρίως σε εξαιρετικά χαρισματικές front - women ) που να το έχει.

Και η προφορά του παρακάτω κυρίου είναι βλάχικη, ως Βραζιλιάνος, δε νομιζω ομως οτι αυτο τον εμπόδισε

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι πάντα θέμα ικανοτήτων σίγουρα. Δεν είχαν όλες οι ελληνικές μπάντες "προφορά", ξεπερασμένο ήχο κ.λ.π.

 

Τα δικά μου παραδείγματα θα είναι οι Make Believe και οι Bokomolech. Noμίζω ότι στην εποχή τους θα μπορούσαν σίγουρα να τα καταφέρουν κι εκτός συνόρων. Το ότι αυτές οι μπάντες δεν τα κατάφεραν, κατά τη γνώμη μου σημαίνει πολλά για τον ευρύτερο χώρο του rock.

 

Η μουσική σκηνή στην Αγγλία και την Αμερική είναι βαριά βιομηχανία. Διαβάστε λίγο NME, Rolling Stone, Uncut κλπ...Θα πάθετε hype overdose μέχρι να φτάσετε στην τρίτη σελίδα...Εν ολίγοις το να επέτρεπαν σε άλλες χώρες να παράγουν Pop μουσική θα ήταν σαν να τους παραχωρούσαμε εμείς το δικαίωμα και την τεχνογνωσία να παραγουν...δεν ξέρω...ας πούμε φέτα  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου