Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Γενικά γίνεται αυτό το πράγμα. Όχι μόνο εδώ, παντού. Εκτός αν κάποιος νομίζει ότι κατέχει την πραγματική αλήθεια.

Κανένα? Σε ποιό είδος? Τι χαρακτηρίζεις ως επιτυχία?

Αν μιλάς για ποπ(popular) τότε ναι, πάω πάσο.

Αν όμως μιλάς για οποιοδήποτε είδος, τότε λυπάμαι, αλλά έχεις λάθος. Ναι, για μέταλ μιλάω(μήπως επίσης σου λέει κάτι και το όνομα socrates?).

 

 

 

εχεις πιασει και εσυ ΕΝΑ ειδος οπου μια χουφτα ελληνικα γκρουπ καταφερα να κανουν κατι στο εξωτερικο,σε ενα πολυ περιορισμενο και συγκεκριμενο κοινο,  και το εχεις δεσει το θεμα...(οσο για τη ....διεθνη καριερα των SOCRATES δεν θελω καν να μπω σε κουβεντα παντως θυμαμαι οτι καποτε ειχα δει τον μπασιστα τους να παιζει κιθαρα με τον...Μπιγκαλη σε ενα σκυλαδικο πριν τον Τερλεγκα.... ;D ;D,παντως τα τελευταια..100 χρονια στην Ελλαδα εμφανιζοντα..μιλάμε και μαμω τη διεθνη καριερα;D)

 

 

2. Ισχυρίζεσαι ότι ορισμένες μπάντες δεν αξίζουν να βγούν παραέξω και ενώ έχουν την δυνατότητα, τον τρόπο και τις πλάτες(σοβαρή δισκογραφική, σοβαρο προμοσιον κλπ κλπ), τελικά δεν γίνεται τίποτα γιατί δεν το αξίζουν?

 

οι προϋποθεσεις που γραφεις στην παρενθεση απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην Ελλαδα αλλα και να υπηρχαν στο βροντο θα πηγαιναν γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφερεται για το μουσικο ειδος σε αυτη τη χωρα και εξω "εχουνε και δεν θα παρουνε".

 

και ναι πως να το κανουμε οι "ξενες" μπαντες στο ειδος αυτο ΕΙΝΑΙ τραγικα καλυτερες απο τις Ελληνικες (βρες μου ΜΙΑ ελληνικη μπαντα που να μπορει να σταθει διπλα στους OASIS ή τους RADIOHEAD ή τους Guns and Roses) 

 

και επειδη οντως ο Eye εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο και επειδη οντως πολλα νεα παιδια μπορει να "ξεγελαστουν" και να παρατησουν δουλειες,σπουδες κτλ (που τουλαχιστον σε μια χωρα που καταρεει θα τους εξασφαλιζουν ενα κομματι ψωμι ) για να κανουν "καριερα στο ροκ" νομιζω οτι οφειλουμε οι μεγαλυτεροι εδω μεσα να λεμε την αληθεια και να τα προειδοποιουμε...

 

προσωπικα ειμαι στο χωρο απο το 1983 και δεν γνωριζω ουτε ΕΝΑ εγχωριο αγγλοφωνο  συγκροτημα που να ζει απο τη μουσικη (οχι πως τα πραγματα ειναι δραματικα καλυτερα για τα γκρουπ που τραγουδανε στα ελληνικα ),οσοι απο το χωρο αυτο ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το...ροκ ειναι απλα γονοι πλουσιων οικογενειων.

 

με αλλα λογια οπως λενε και οι Αμερικανοι (μια και η γλωσσα του...ροκ ειναι τα αγγλικα ;D)  KEEP YOUR DAY JOB!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι θεωρείς "ελληνική μουσική". Γιατί για μένα ας πούμε η έντεχνη σκηνή αποτελεί oriental αντιδάνειο και η δημοτική μουσική είναι καταδικασμένη να έχει την τύχη όλων των ethnik ιδιωμάτων...

 

Δεν τιθεται θεμα "θεωριας ελληνικης μουσικης" στην Ελλαδα ζουμε και ολη μας ξερουμε τι ειναι η ελληνικη μουσικη...οι θεωρειες και οι ταμπελοποιησεις μονο προβληματα φερνουν,οσο για τη δημοτικη μουσικη μας 

μακαρι να ειχε αυτη την...καταδικη ,οπως δηλ.το Latin,η αφρικανικη μουσικη & η μουσικη των βαλκανιων μουσικες οι οποιες ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ στην παγκοσμια μουσικη επηρεαζοντας εκατομμυρια μουσικους...(δεν θα με χαλαγε ας πουμε καθολου αν ο Χριστοδουλοπουλος μαζι με το Ζερβα & το Σαλεα εκαναν την καριερα του Φελα Κουτι ή την επιτυχια του Buena Vista Social Club ;))

 

οριενταλ ΕΥΤΥΧΩΣ ετσι κι αλλοιως ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Ελληνικη μουσικη και οχι μονο το...εντεχνο ..

 

δεν ειναι τυχαιο οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες που ΟΝΤΩΣ τα "καταφεραν" στο εξωτερικο επαιζαν 100% ελληνικη μουσικη,μη ξεχνας αλλωστε οτι η μεγαλυτερη διεθνης επιτυχια της ελληνικης μουσικης ηταν,ειναι και θα ειναι "τα παιδια του Πειραια" :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xωρις να εχεις μια στοιχειωσδη εστω τεχνικη ειναι σαν να εισαι αναλφαβητος ...

αν θες να μεταφερεις τις σκεψεις σου πρεπει να εχεις καλη γνωση του λογου.

οσο πιο πολλα ξερουμε (τεχνικη θεωρια κλπ)για μενα τοσο πιο καλα .απλα το ιδεατο ειναι να μην σκεφτεσαι μονο την τεχνικη.νομιζω o davis ειχε πει " μαθε ολους τους κανονες της μουσικης και μετα ξεχασε τους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από εκεί και πέρα ο καθένας μας έχει δικαίωμα να ζει στο κόσμο του, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ανευθυνότητα; Ειλικρινά, μου θυμίζει κάτι μαλάκες που (λίγο πριν πάω στο στρατό) προσπαθούσαν να με πείσουν ότι είναι "ωραία εμπειρία" και "θα μάθεις πολλά" και τι "ξέγνιαστη εποχή" και διάφορες άλλες ανοησίες. Αισθάνεται ο νεοέλληνας την ανάγκη να χαντακώσει και τους συνανθρώπους του; Δεν του φτάνει η προσωπική του μιζέρια;

Εδώ έχω μια μικρή διαφωνία, αν και μάλλον πήγα στρατό πολύ μετά απο σένα. Εγώ πέρασα ωραία στο στρατό, ήταν ξεγνιαστά (δε με ένοιαζε τίποτα, όλα στρωμένα και φτιαγμένα ήταν), τώρα τι έμαθα... βλακιές αλλά τουλάχιστον δεν έχασα τον χρόνο μου εκει μέσα (έκανα 11 μηνο γιατί γεννήθηκε ο πρώτος μου γιός και έτσι είχα μειώση θητείας).

 

Μπορεί, μήπως απλά οι άνθρωποι να θέλαν να σε καθησυχάσουν, ή απλά να πίστευαν αυτά που έλεγαν και να τα εξωστόμιζαν χωρίς δόλο; Δε ξέρω, απλά λέω...

 

Εγώ ξέρω αρκετό κόσμο που ζει απο τη μουσική, αλλά όλοι έχουν σπουδάσει αυτό το πράγμα, που κάποιο ρομαντικοί το θεωρούν "κάτι που έχει να κάνει με το ταλέντο".

 

Σε καθαρά προσωπικό επίπεδο αν δε πετύχω ως μουσικός θα δουλέψω στον ΑΒ Βασιλόπουλο, αφού δεν ξέρω να κάνω κάτι άλλο. Ευτυχώς τα πάω καλά για τώρα, ακόμη και με την "κρίση".

 

Ροκ και μπούρδες: Γίνεται παράλληλα με τις σπουδές και αν ποτέ βγούν χρήματα με γειά σας. Αλλά , πράγματι γιατι και ο Eye και ο SF έχουν απόλυτο δίκιο: Προς θεού μην αφήσετε σπουδές ή δουλειά για τη μουσική στα καλά του καθουμένου.

 

Re: Τεχνική: Καθαρό εργαλείο. Το μαθαίνεις και το χρησιμοποιείς δε σε χρησιμοποιεί αυτό. Πολύ απλά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω αρκετό κόσμο που ζει απο τη μουσική, αλλά όλοι έχουν σπουδάσει αυτό το πράγμα, που κάποιο ρομαντικοί το θεωρούν "κάτι που έχει να κάνει με το ταλέντο".

 

και εγω ξερω,και μαλιστα και πολλους που ΔΕΝ εχουν σπουδασει ;),ομως ΔΕΝ παιζουν ...αγγλοφωνο...ροκ,αυτο θελω να πω...φυσικα και μπορεις να βγαλεις χρηματα απο τη μουσικη στην Ελλαδα,μουσικη ομως που εχει...καποιο κοινο η τουλαχιστον καποιες "εφαρμογες" (μουσικη για διαφημισεις,θεατρικα κτλ.),ομως το να τα παρατησεις ολα και να φας τα χρονια σου για να γινεις.... ροκ σταρ ειναι το λιγοτερο αφελες...

 

και εγω μια χαρα περασα στο στρατο παντως  (και ας ημουν και...κομμαντο ;D ;D και ας εκανα και 24 μηνες...) σαν παιδικη χαρα ηταν... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνεται ο νεοέλληνας την ανάγκη να χαντακώσει και τους συνανθρώπους του; Δεν του φτάνει η προσωπική του μιζέρια;

 

Δε θέλω να φανώ αμπελοφιλόσοφος, αλλά αυτό που διακρίνω εγώ είναι ότι η ευτυχία του μίζερου (νεοέλληνα) είναι να ξέρει ότι ο άλλος είναι ακόμα πιο μίζερος απ'αυτόν. Άμα έχει βάλει και ο ίδιος το χεράκι του ακόμα καλύτερα.

 

Αν φτάνει κανείς να χαρακτηρίζει ως "απληστία" κάτι, εξ'ορισμού δεν είναι θεμιτό. Από την άλλη η δίψα για περαιτέρω βελτίωση είναι στη φύση μας. Εξαρτάται σε τι φάση είσαι και πως το βλέπεις. Νομίζω είναι θέμα περισσότερο του να βρεθείς "in the zone" ανεξάρτητα απ'το τεχνικό σου επιπεδο. Η τεχνική χρειάζεται και ψυχή για να βγάλει μουσική, αλλιώς είναι απλή εκτέλεση. Χαλαρά και έρχεται μόνο του  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πιασει και εσυ ΕΝΑ ειδος οπου μια χουφτα ελληνικα γκρουπ καταφερα να κανουν κατι στο εξωτερικο,σε ενα πολυ περιορισμενο και συγκεκριμενο κοινο,  και το εχεις δεσει το θεμα...(οσο για τη ....διεθνη καριερα των SOCRATES δεν θελω καν να μπω σε κουβεντα παντως θυμαμαι οτι καποτε ειχα δει τον μπασιστα τους να παιζει κιθαρα με τον...Μπιγκαλη σε ενα σκυλαδικο πριν τον Τερλεγκα.... ;D ;D,παντως τα τελευταια..100 χρονια στην Ελλαδα εμφανιζοντα..μιλάμε και μαμω τη διεθνη καριερα;D)

 

 

οι προϋποθεσεις που γραφεις στην παρενθεση απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην Ελλαδα αλλα και να υπηρχαν στο βροντο θα πηγαιναν γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφερεται για το μουσικο ειδος σε αυτη τη χωρα και εξω "εχουνε και δεν θα παρουνε".

 

και ναι πως να το κανουμε οι "ξενες" μπαντες στο ειδος αυτο ΕΙΝΑΙ τραγικα καλυτερες απο τις Ελληνικες (βρες μου ΜΙΑ ελληνικη μπαντα που να μπορει να σταθει διπλα στους OASIS ή τους RADIOHEAD ή τους Guns and Roses) 

 

και επειδη οντως ο Eye εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο και επειδη οντως πολλα νεα παιδια μπορει να "ξεγελαστουν" και να παρατησουν δουλειες,σπουδες κτλ (που τουλαχιστον σε μια χωρα που καταρεει θα τους εξασφαλιζουν ενα κομματι ψωμι ) για να κανουν "καριερα στο ροκ" νομιζω οτι οφειλουμε οι μεγαλυτεροι εδω μεσα να λεμε την αληθεια και να τα προειδοποιουμε...

 

προσωπικα ειμαι στο χωρο απο το 1983 και δεν γνωριζω ουτε ΕΝΑ εγχωριο αγγλοφωνο  συγκροτημα που να ζει απο τη μουσικη (οχι πως τα πραγματα ειναι δραματικα καλυτερα για τα γκρουπ που τραγουδανε στα ελληνικα ),οσοι απο το χωρο αυτο ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το...ροκ ειναι απλα γονοι πλουσιων οικογενειων.

 

με αλλα λογια οπως λενε και οι Αμερικανοι (μια και η γλωσσα του...ροκ ειναι τα αγγλικα ;D)  KEEP YOUR DAY JOB!

 

E καλά ναι, δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι υπάρχουν άπειρες μπάντες που έχουν κάνει διεθνή καριέρα. Αλλά σίγουρα το απόλυτο τίποτα του eye, διαφέρει από το «μερικές».

Επίσης για αυτό έκανα και τον διαχωρισμό. Αν μιλάμε για mainstream μουσική, κανείς εκτός από την….Παπαρίζου που κάνει ….καριέρα στην Σουηδία :lol:

 

Προφανώς δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις. Και προφανώς αυτό είναι σημαντικότατο πρόβλημα. Αλλά το έχουνε και δεν θα πάρουνε, επετρεψέ μου να αμφιβάλλω.

Έχουν εμφανιστεί μπαντάρες τον τελευταίο καιρό (ντάξει προφανώς ακόμα underground) οι οποίες αν συνεχίσουν έτσι ποιοτικά δεν βλέπω τον λόγο να μην αξίζουν της ίδιας προσοχής και στο εξωτερικό.

Βρε superfunk, εδώ οι ίδιες αυτές οι χώρες δεν μπορούν ανά περιόδους να εμφανίσουν σοβαρούς καλλιτέχνες (που να κρατάνε στο χρόνο, όχι να έχουν 2 χιτ και μετά γειά σας), θα εμφανίσουμε εμείς που δεν υπάρχουν και τα αυτονόητα για άλλες χώρες?

 

Στο τελευταίο φυσικά θα συμφωνήσω. 

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

animae με την ευκαιρία που ανέφερες αυτό:

 

Βρε superfunk, εδώ οι ίδιες αυτές οι χώρες δεν μπορούν ανά περιόδους να εμφανίσουν σοβαρούς καλλιτέχνες (που να κρατάνε στο χρόνο, όχι να έχουν 2 χιτ και μετά γειά σας), θα εμφανίσουμε εμείς που δεν υπάρχουν και τα αυτονόητα για άλλες χώρες?

 

να σχολιάσω ότι kate me η διάρκεια ενός καλλιτέχνη στο χώρο δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσο σοβαρός είναι αλλά με το πόσο έμπειρος στα θέματα διαχείρισης είναι ή/και πόσο καλό management έχει. Φυσικά παίζει ρόλο και το charisma του αλλά δεν συνεχίζω γιατί θα μπω σε φάση Baldur's Gate και δε λέει είμαι στη δουλειά  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για mainstream μουσική, κανείς εκτός από την….Παπαρίζου που κάνει ….καριέρα στην Σουηδία :lol:

 

Απλα επειδη τυχαινει να γνωριζω, και για οσους δεν γνωριζουν, η Ελενα ΠΡΩΤΑ στη Σουηδια εκανε καριερα και μετα ηρθε εδω, καθοτι εκει εχει γεννηθει και μεγαλωσει, αλλα με Ελληνες γονεις.

 

Και ναι ειναι πολυ παιδι κι απο κοντα

 

End of off topic

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και εγω μια χαρα περασα στο στρατο παντως  (και ας ημουν και...κομμαντο ;D ;D και ας εκανα και 24 μηνες...) σαν παιδικη χαρα ηταν... ;D ;D

Εγω ήμουν καρακόλι... Άμα σε πιάσω...  >:(

 

χαχαχαχαχα (έχασα 23 κιλά στο στρατό και μετά έβαλα τα δυνατά μου να τα ξαναπάρω και με το παραπάνω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου