Προς το περιεχόμενο

Ελληνικα Συγκροτηματα Που αξιζουν..


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη πολλα γραφονται τελευταιως περι ελληνικων συγκροτηματων και αν τελικα αυτα αξιζουν την προσοχη μας θεωρησα σωστο να ρωτησω..

Υπαρχουν Ελληνικα Συγκροτηματα που εκτιματε??

Αν ναι ποια??

 

Υ.Γ Περαν των κλασσικων (τρυπες,ξυλινα σπαθια κτλ) θα ηθελα να μου πειτε αν εχει υποπεσει σττην αντιλιψη σας και καποιο πιο αγνωστο που να αξιζει πραγματικα..

 

Κανω εγω την αρχη λεγοντας τα Πρασσειν Αλογα(απο γνωστα)

                           και τους Εμμονο γκριζο(απο αγνωστα)

(μπορει να ειναι κι αλλα ,αλλα δεν το φιλοσοφισα και πολυ,βλεπουμε στη πορεια)

 

Να σημειωθει οτι δεν ειμαι λατρης της ελληνικης ροκ(παροτι παιζω σε ελληνοφωνη μπαντα),οποτε θα ηθελα να απαντησουν και ανθρωποι που δεν ακουν ελληνικη ροκ..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χθες είδα live τους Opeth.

Ο τραγουδιστής αναφέρθηκε σε <<κάποιον>> Demis Roussos, καθώς και στο 666, το οποίο χαρακτήρισε masterpiece και μάλιστα πολύ μπροστά για την εποχή του (1972).

Λέγεται ότι από τότε έχει πουλήσει κοντά 20.000.000.

 

Ασφαλώς αναφέρομαι στους Aphrodite's Child.

 

Στον χώρο του Ελληνικού (ελληνόφωνου) ροκ, εκτιμώ τα Πράσσειν Άλογα, Ενδελέχεια, και αρκετά άλλα.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τραγουδιστής αναφέρθηκε σε <<κάποιον>> Demis Roussos, καθώς και στο 666, το οποίο χαρακτήρισε masterpiece και μάλιστα πολύ μπροστά για την εποχή του (1972).

Λέγεται ότι από τότε έχει πουλήσει κοντά 20.000.000.

 

AXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAAAAAAAAAXAXAXAXAXAAXXAXAXAXA βασικά συγνώμη, αλλά αυτό μου θυμίζει την εκκλησία που είχε μαζέψει 6,000,000 υπογραφές για τις ταυτότητες χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκρότημα που μου άρεσε περισσότερο τα τελευταία χρόνια ήταν οι xaxakes

 

Αλήθεια που χάθηκαν;

 

Ετοίμαζαν έναν δίσκο

βγήκε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται ότι από τότε έχει πουλήσει κοντά 20.000.000.

 

Αν και απεχθάνομαι που τελευταία η wikipedia χρησιμοποιείται σαν αψεγάδιαστη ιστορική πηγή, δεν έχω παρά να παραθέσω τα εξής, τα οποία προφανώς είναι υπό εξέταση, γι'αυτό άλλωστε χρησιμοποίησα την λέξη <<λέγεται>>:

 

By the time the double LP 666 finally came out in early 1972, and having sold over 20 million albums[1], the band had already split. Both Vangelis and Demis Roussos pursued successful solo careers, Roussos as a pop singer and Vangelis as one of the pioneers in New Age music. Koulouris worked with both on occasion. Loukas Sideras pursued a less successful solo career, releasing an album and the single "Rising Sun" after the break-up.

 

Καθώς και http://elsew.com/data/repubb89.htm

 

In 1968 he founded the group Aphrodite's Child, which in less than five years sold approximately 20 million records. But Vangelis today refuses to talk about that period.

 

Σου κόπηκε τώρα το γέλιο;

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mea_Culpa, εφόσον δεν υπάρχει κανένα απτό στοιχείο για τα 20 μύρια που υποτίθεται ότι έχει πουλήσει το συγκεκριμένο άλμπουμ, άστο να πάει. Τα "λέγεται" δεν σημαίνουν τίποτα, ούτε πρόκειται να δώσει άλλη αξία στο (κατά τα άλλα υπέροχο) άλμπουμ αν δουλευόμαστε μεταξύ μας για το πόσες κόπιες πούλησε. Ξέρεις καλά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει τέτοιες πωλήσεις. ;)

 

Στο θέμα, έχω περάσει μακρά περιόδο μανίας με το λεγόμενο ελληνικό ροκ και από τότε εκτιμώ τα ακόλουθα σχήματα: Υπόγεια Ρεύματα, Ενδελέχεια, Μωρά στη Φωτιά, Magic De Spell και ελαφρώς τα Φώτα που Σβήνουν από τα γνωστά.

Από τα άγνωστα, θυμάμαι γούσταρα τους Κολάζ και τους Βάλια Κάλντα, ειδικά οι πρώτοι ήταν πολύ ωραία μπάντα.

 

Ξέρω, μπορεί να μοιάζει αναδρομή στο ελληνικό ροκ των 90's η παραπάνω λίστα αλλά ειλικρινά είχαν βγει πολλά και ωραία κομμάτια από τις μπάντες που αναφέρω (κατά την ταπεινή μου γνώμη).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για τα τόσα άλλα συγκροτήματα που έχουν πετύχει μεγάλες πωλήσεις, έχει καθήσει κανείς από εμάς να μετρήσει έναν έναν τους δίσκους που έφυγαν από τα ράφια; Ειδικά σε τέτοιες εποχές ήταν δύσκολο να γίνει ασφαλής καταμέτρηση, αλλά ας μην αντιμετωπίζουμε ως δεδομένο τα νούμερα που ακούμε κατα καιρούς για τις πωλήσεις των Zeppelin, τους Purple και των άλλων μεγαθήριων της  εποχής.

 

Φίλε Alchemist έχεις δίκιο, απλά μου προκάλεσε εντύπωση ο γέλωτας κάποιου μέλους στο άκουσμα του νούμερου των πωλήσεων, χωρίς να το έχει έστω τυπικά ψάξει το θέμα. Μετά καθόμαστε και αναλύουμε τους λόγους που Ελληνικές μπάντες δεν πάνε μπροστά, ορίστε ένας καλός: η απαξίωση εν τη γεννέση. Ας μην αναφερθώ άλλο γιατί κινδυνεύουμε να βγούμε off-topic.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι οι πωλήσεις προφανώς, αλλά ότι 37 χρόνια μετά, ένας ταλαντούχος μουσικός από την Σουηδία, αναφέρεται με κολακευτικά σχόλια στο συγκεκριμένο συγκρότημα μπροστά σε 1000δες άτομα. Αυτό και μόνο, υποδηλώνει την διαχρονική τους αξία.

 

Κολάζ!! Τι μου θύμισες τώρα!!  :)

 

 

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε μονο για ελληνοφωνα συγκροτηματα??

ινστρουμενταλ σκηνικα παιζουν??

 

αν ναι, πρεπει να αναφερουμε τους μοντ πλατκγαλ,

τους κλοουζερ αλλα και μια φρεσκια μπαντα, τους σουγκαρ γκαλορ!

 

by the way, τοσες μερες που γινεται αυτος ο χαμος με τα γκρουπ, τις καριερες, τα εξωτερικα και τα λοιπα σκηνικα,

δεν εχει αναφερει κανεις -νομιζω- την μπαντα  που εχει φτασει πιο κοντα απο ολες απο ολες στο να κανει καποιες επιτυχιες στο εξωτερικο. και μαλλιστα μεγαλυτερες απο οτι στην χωρα μας!

 

μιλαω για τους last drive!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου