Προς το περιεχόμενο

mackie, soundcraft ή allen&heath


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και εκανα ενα search σε αναλογα θεματα δεν με καλειψε κατι,

οποτε το ερωτημα μου ειναι πoια απο τις 3 κονσολες να παρω.??

 

1,πολυ καλα preamps  μιας και γραφω sax/bongos/gtr klp/μελοντικα....

2,line inputs για ελεκτρο νορντ.μπ 8 καβαι,κοργκ μικρο.--------->> 6 inputs θα θελα.

μια 8καναλη θα ειναι σουπερ..! 8)

αλλα ποια??

???

 

 

(η μια low badget me 8 inputs και ενα unit preamp?)thanxxxxx( μονο για recording την θελω.

 

450 me 500 euro.mexri ekei eimai twra

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν και εκανα ενα search σε αναλογα θεματα δεν με καλειψε κατι,

οποτε το ερωτημα μου ειναι πoια απο τις 3 κονσολες να παρω.??

 

1,πολυ καλα preamps  μιας και γραφω sax/bongos/gtr klp/μελοντικα....

2,line inputs για ελεκτρο νορντ.μπ 8 καβαι,κοργκ μικρο.--------->> 6 inputs θα θελα.

μια 8καναλη θα ειναι σουπερ..! 8)

αλλα ποια??

???

 

 

(η μια low badget me 8 inputs και ενα unit preamp?)thanxxxxx( μονο για recording την θελω.

 

 

 

Μιας και έχω ''περάσει" στο παρελθόν και από τις 3 εταιρίες που ανέφερες, χωρίς να εξετάσω

κάποιο μοντέλο ειδικά, θα σου αναφέρω τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα που συνάντησα στην κάθε εταιρεία ξεχωριστά:

 

Mackie : Υπήρξα χρήστης της 8 bus, ένα mixer που ξεχώρισε κυρίως για το headroom και

την ήσυχη συμπεριφορά (αν σκεφτείς ότι είχα 48 κανάλια).Λένε ότι οι καινούργιοι προενισχυτές είναι ακόμα καλύτεροι από εκείνη την εποχή ακόμα και στα μικρά μοντέλα.

Εγώ δεν τρελαίνομαι και τόσο με τον αμερικάνικο ήχο,θεωρώ απλά ότι η Mackie προσφέρει

καλά line mixers για όσους δεν πολυχρησιμοποιούν Eq, καθώς το βρήκα και αυτό δύσχρηστο.

Την προτιμώ για synthesizers και όχι για μικρόφωνα.

 

Soundcraft : Εχει πιο σκοτεινό ήχο από την Mackie κατά την γνώμη μου,λιγότερο σφιχτά μπάσα (ίσως πιο θολά και απλωμένα να φανούν σε κάποια γούστα), αλλά σαν προενίσχυση ακούγεται ένα-δυο σκαλοπάτια πιο ζεστή. Το Eq τις περισσότερες φορές χρειάζεται πιο ακραίες ρυθμίσεις κάτι που δίνει την εντύπωση στον χρήστη πως δεν είναι αρκετά ευαίσθητη στις μεταβολές.Πιστεύω πάντως πως αν κάποιος έχει την όρεξη να ασχοληθεί μπορεί να βγάλει πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Allen'n'Heath: Μετά από καιρό έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου μια δεκαετίας System 16-8-2

και έχω ξετρελαθεί...Τώρα της κάνω service...Άσχετος ήχος με τα σημερινά μοντέλα αλλά μιας και την άνοιξα θα ήθελα να υπογραμμίσω την απλότητα στην σχεδίαση της και παράλληλα την μουσικότητα που διαθέτει.

Εκτός από μερικά μοντέλα - πατάτες που συνάντησα στο παρελθόν (πριν 5-6 χρόνια θα έλεγα) που clippάρανε με το καλημέρα, νομίζω πως τα καινούργια mixers είναι βελτιωμένα πάντα στην κατηγορία τιμής που συζητάμε βέβαια.     

 

Ως fan της μεταχειρισμένης αγοράς, θα έβλεπα το mixer σαν ένα πολύ καθαρό και ήσυχο

line input δοκιμάζοντας κατά βάση τα keyboards πρώτα επάνω του για να δω αν μου κάνει και

έπειτα θα επένδυα σε ένα (stereo κατά προτίμηση) pre-amp (μάλλον channel strip) που να επεξεργάζεται το σήμα κάπως πιο ειδικά.

 

 

 

 

 

 

 

 

450 me 500 euro.mexri ekei eimai twra

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου