Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη πειρατεία = αυξημένη δημιουργικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα απο ένα δημοσίευμα του Wow! σχετικά με το πολυσυζητημένο και ναι "αγαπημένο μου θέμα στο site" την Πειρατεία.. θα ήθελα να αντιπαραθέσω τα εξής....

 

Αυξημένη πειρατεία = αυξημένη δημιουργικότητα και ας δούμε τα πράγματα αντικειμενικά...

 

Η Πειρατεία ως φαινόμενο δεν έχει παραπάνω απο 10 χρόνια ζωής.. Θυμάμαι τον εαυτό μου φοιτητή στην Θεσσαλονίκη το 95 με ένα Yamaha QS 300 και ένα πολυκάναλο ένα ενισχυτή Hughes N' Kettner και μια κιθάρα, και ένα παλιο 233mhz PC του οποίου η χωριτηκότητα του σκληρού δεν επέτρεπε ούτε καν την χρήση του για MP3's

 

¶ρα επιεικά μιλώντας το φαινόμενο της πειρατείας στα VST's έχει 10 χρόνια ζωής...

 

Τι γράφαμε τότε και τι γράφουμε τώρα.. Πόσο πιο πολλά ξέραμε τότε και πόσα τώρα.. ¶ραγε θα γίνονταν κάτι τέτοιο εάν δεν υπήρχαν πειρατικά προγράμματα, άνοδος της υπολογιστικής ισχύς, και internet για να ενημερώνεσαι και να μαθαίνεις...

 

Τι σε ώθησε να αγοράσεις ένα πειρατικό πρόγραμμα.. ;

 

Η ανάγκη για παιχνίδι με ένα τεχνολογικό "καλούδι" ή η ανεπάρκεια υποδομής για να δουλέψεις και να βγάλεις το αποτέλεσμα που θέλεις να ακούσεις.. (ασχέτως αν κάποιοι το βλέπουν δημιουργικό ή όχι.. αυτό είναι σαν το τζατζίκι-σε κάποιους αρέσει στον γύρο, σε άλλους όχι- είναι καθαρά υποκειμενικό)

 

Πόσο μεγαλύτερη εξοικείωση έχει ένας πειρατής με sequencer's, με VST's, με DX PLugin's από όσο ένας που έχει μόνο το Cubase vst και το Sampletank γιατί 5 χρόνια τώρα δεν έχει για να πάρει κάτι καλύτερο...)

 

Πόσο αυξήθηκαν άραγε οι πιθανότητες για δημιουργικότητα, αφού το εργαλείο αυτής είτε είναι πειρατικό είτε όχι, έχει γίνει πιο προσιτό σε μια μεγαλύτερη γκάμα ανθρώπων, διαφόρων τάξεων, αναγκών, και απαιτήσεων.

 

Με Αλλα λόγια το site στο οποίο απευθύνομαι, θέλω να πιστεύω οτι κατανοεί είτε είναι της μίας ή της άλλης άποψης, ότι η πειρατεία είναι ένας απο τους λόγους ύπαρξης του.. Γιατί πολλοί από αυτούς που συχνάζουν εδώ, έχουν κάνει χρήση πειρατείας, και έχουν περάσει ώρες σε πειρατικά προγράμματα, και οι εμπειρίες οι οποίες μοιράζονται προέρχονται απο την χρήση πειρατικών προγραμμάτων. (έστω και αν μετά πήγαν και τα αγόρασαν )

 

Θέλω να πιστεύω ότι το να βγάλεις λεφτά από πειρατικά προγράμματα είναι κάτι μη αποδεκτό .. και στην δικιά μου συνείδηση... αλλά το να κάνεις χρήση της πειρατείας, είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να στηρίζεται. Η προσιτότητα στο να χρησιμοποιήσεις αλλά όχι να πουλήσεις ένα πρόγραμμα θα πρέπει να στηρίζεται και να επικροτείται παρά να υπονομεύετε και να λογοκρίνεται....

 

Η πειρατεία είναι υπέυθυνος δείκτης δημιουργικότητας ασχέτος αν στην ελλάδα δεν μας ενδιαφέρει η δημιουργικότητα αλλά το προϊόν που θα πρέπει να πλασάρεις, να το πουλήσεις ... και επι αυτού σας αφιερώνω στίχους του ¶σιμου

 

Με πήσανε να γίνω ιμπρεσιονιστής

και να γυρίσω δίσκο

θα ρθει όμως καιρός

που και εσύ θε να πιστείς

πως έτσι δεν την βρίσκω

 

Τί να κάνω ήτανε γραφτό

θέλω δεν το θέλω ότι τραγουδώ

να το πουλώ να ζήσω

 

όταν πάω στον παραγωγό

πρέπει να βολέψω έτσι το γραπτό

να το γυαλίσει για να το πουλήσει

να έχει σαλέπι, για να σας αρέσει

 

να έχει θέμα με ερωτα και αίμα

να είναι λόγια - λόγια κομπολόγια

να σας καλοκαρδίσω για να σας γαλουχίσω

 

(Ο μηχανισμός _ Ν. ¶σιμος)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μαζί σου φίλε άλλα έλεος, όχι και να μας δώσουν συγχαρητήρια που έχουμε πειρατικά.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγαλύτερη εξοικείωση έχει ένας πειρατής με sequencer's, με VST's, με DX PLugin's από όσο ένας που έχει μόνο το Cubase vst και το Sampletank γιατί 5 χρόνια τώρα δεν έχει για να πάρει κάτι καλύτερο...)

Opws ta les, oi pi8anothtes einai o peiraths na exei epifaneiakh e3oikeiwsh me polla software, enw o nomimos ba8ia gnwsh twn ligwn.em.icon.wink.png

Protimw to deutero.

Sorry yia ta greeklish, eimai se internet cafe tou Londinou - no greek script.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)

Πόσο μεγαλύτερη εξοικείωση έχει ένας πειρατής με sequencer's' date=' με VST's, με DX PLugin's από όσο ένας που έχει μόνο το Cubase vst και το Sampletank γιατί 5 χρόνια τώρα δεν έχει για να πάρει κάτι καλύτερο...)

 

2)

Η πειρατεία είναι υπέυθυνος δείκτης δημιουργικότητας ασχέτος αν στην ελλάδα δεν μας ενδιαφέρει η δημιουργικότητα αλλά το προϊόν που θα πρέπει να πλασάρεις, να το πουλήσεις ... και επι αυτού σας αφιερώνω στίχους του ¶σιμου

[/quote']

 

1)

Ο δευτερος θα "σκιζει" και ο πρωτος Α@#$%ΔΙΑ!!!!!! :)

 

2)

Με βρισκεις 100% σύμφωνο....

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολλοί από αυτούς που συχνάζουν εδώ, έχουν κάνει χρήση πειρατείας, και έχουν περάσει ώρες σε πειρατικά προγράμματα, και οι εμπειρίες οι οποίες μοιράζονται προέρχονται απο την χρήση πειρατικών προγραμμάτων. (έστω και αν μετά πήγαν και τα αγόρασαν )

 

 

φιλε μολις διεκρινα μια μεγαλη αληθεια

... γιαυτο και τα περισσοτερα cracks γραφουν αν ειστε ευχαριστημενοι απο το προιον υποστηρηξτε το αγοραζοντας το

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οχι και να μας πουνε και μπραβο...

γιατι αποκλειετε το γεγονος οτι καποιοι δουλευουν 5-6 προγραμματα ολα και ολα (πειρατικα)και εχουν και εκεινοι βαθια γνωση τους?

εγω ξερω τετοια ατομα και ειμαι και εγω σε καλο επιπεδο σε οσα εχω επιλεξει να δουλευω.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασχέτως αν κάποιοι το βλέπουν δημιουργικό ή όχι.. αυτό είναι σαν το τζατζίκι-σε κάποιους αρέσει στον γύρο' date=' σε άλλους όχι- είναι καθαρά υποκειμενικό)[/quote']

 

να πω κατι πανω σε αυτο....γυρος χωρις τζατζικι=ποδοσφαιρο χωρις βραζιλια και πιπινι χωρις "αεροσακους" (λιγο ασχετο αλλα..... :P :P ) οσον αφορα τα πειρατικα προγραμματα, θα συμφωνησω με τον whitenoise.δεν ειναι μονο θεμα συνειδησης.....ειναι και θεμα τσεπης.ναι,θα καταδεχτω με μεγαλη ευχαριστηση να μην δωσω τα ευρουλακια μου για φραπεδες εξω(οχι τωρα 4-5 ευρω και να ακουω αυτα τα αθλια και κενα beatια) και να τα χαλασω για μουσικη....καλυτερα να υποστηριξω εναν καλλιτεχνη,εστω και με ενα 10ευρο...αλλα δεν το σηκωνει η τσεπη μου (οπως πιστευω και πολλων απο εδω μεσα) να σκασουμε κοντα μια 1000αρα για προγραμματα......εγω τουλαχιστον προτιμω να περιμενω λιγο και να τα σκασω σε εναν λαμπατο και ενα μικροφωνακι.......και φυσικα ειμαι κατα του να βαζεις την πεντηκοστη εκδοση του ταδε προγραμματος.καθεσαι με ενα βασικο και το ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ οσο πιο καλα μπορεις. αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη για όλα αυτά είναι γνωστή. Απλώς θα προσθέσω ένα "νέο" στοιχείο. Όσοι έχετε πειρατικά Windows θα προσέξατε τον τελευταίο μήνα ότι δεν μπορείτε να κατεβάζετε πλέον updates από την Microsoft. Επίσης, όσοι έχετε τηλεόραση/ραδιόφωνο θα ακούσατε ότι ο νέος ΣΔΟΕ θα έχει δικαίωμα κατ' οίκον έρευνας.

 

Κανονίστε να πάτε φυλακή για σαχλαμάρες. Η ιστορία με τα πειρατικά ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Το ξέρατε ότι κάποτε θα τελειώσει. Κάντε το κουμάντο σας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες την φουτσισαμε , δε μπορουμε πλεον να κανουμε update απο την microsoft. και η ΣΔΟΕ δε θα κυνηγησει όπως παντα τους εμπορους πειρατικων αλλα τους 1 2 3 4 εκατομυρια αποδοχους τους . ωχ κλεινω χτυπαει η πορτα...

 

(δεν ειρωνευομαι εσενα Wow! ok?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου