Προς το περιεχόμενο

5χορδο μπάσσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω μία μικρή βοήθεια... Θέλω να αγοράσω ένα 5χορδο μπάσσο και έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς πόσες πιθανότητες έχω να βρω passive μαγνήτες σε 5χορδο μπάσσο? Επειδή έχω (σε 4χορδα) ένα active και ένα passive έχω καταλήξει πως προτιμώ το passive καθώς έχει πιο στρωτό ήχο. Απο 'κει και πέρα θα μπορούσατε να μου πείτε κάποιες μάρκες να δοκιμάσω? Αποκλείω μάρκες όπως η Jackson, BC Rich,ESP διότι απο όσα έχω δοκιμάσει στισ τιμές 450 εώς 600 ευρώ που διαθέτω δεν με ικανοποιούν. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Ibanez, Schetcer, Bachuco, Cort που δοκίμασα αλλά όλα είναι active και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι και σε passive. Επίσης θέλω να δοκιμάσω τα Traben τα οποία κάποια στιγμή θα τα φέρει ο Κουρμπής αλλά μέχρι τότε ξέρει κάποιος τι παίζει με αυτά τα μπάσσα? www.trabenbass.com Εγώ έχω ένα fender jazz bass και ένα Ibanes gsr 200 πειραγμένο και το 5χορδο το θέλω για να βγάζω έναν ήχο προς τους Korn. Μη μου πείτε να πάρω το signature του fieldy διότι είμαι 110% ενάντια στα signature μοντέλα καθώς αντιπροσοπεύουν κάποιον άλλον και όχι εμένα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει το σιγκ του φίλντι και το μπάσσο πετάει κατα τη γνώμη μου. τώρα άν το δοκίμασες και είσαι τόσο κομπλεξικός που παρόλο που σε βολεύει/αρέσει δεν το παίρνεις γιατί πάνω γράφει Κ5 τότε με γεια σου με χαρά σου.

 

Από κει και ύστερα αν θες πάσσιβ θα έλεγα να δώσεις έξτρα 200ε για πάσσιβ σύστημα. Μανίσιους πάσσιβ ούτε εγώ ξέρω σε 5ρι εκτός φέντερ. Προσωπικά τα κόρτ δεν με ενθουσιάζουν, εγώ θα κοιτούσα ειδικά για ρόκ κάτι σε ιβανεζ ή γιαμάχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Το Κ5 τα σπάει και είναι πολύ καλό μπάσσο αλλά είναι κατασκευασμένο ώστε το φυσιολογικό του κούρδισμα να είναι 3 ημιτόνια κάτω. Οπότε είναι προσανατολισμένο σε αυτό το είδος μουσικής και παρ'όλο που μου αρέσει ο ήχος του Fieldy δεν μπορώ να πάρω ένα μπάσσο για να παίζω αυτό το είδος, ένα μπάσσο για να παίζω το άλλο είδος, ένα μπάσσο για το 3ο κλπ...είναι αντιοικονομικό!!!;) για αυτό το λόγο λοιπόν είμαι κατά των signature μοντέλων και όχι επειδή είμαι κομπλεξικός. Προφανώς κάθε signature μοντέλο είναι προσανατολισμένο στο ύφος του καλλιτέχνη που αντιπροσωπεύει το εκάστοτε μοντέλο.:)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα κανα warwick rockbass, έχω το streamer 5χορδο με passive μαγνήτες (και μπλε  ;D) και ειμαι ικανοποιημένος (αν και κάποια στιγμή θα μπει ένα set active)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα fender jazz bass και ένα Ibanes gsr 200 πειραγμένο και το 5χορδο το θέλω για να βγάζω έναν ήχο προς τους Korn.

 

Εχει κατι το ιδιαίτερο ο ήχος των korn? Με τι παίζει ο KornΜπασίστας? Fernandez δοκίμασες?

 

Με ενα ibanez edb605 εκοβα ολα τα μεσαία ανεβαζα φουλ πριμα -μπασα και έβγαζε ήχο korn ιδιαιτέρως οταν του έβαζα το κατάλληλο χέρι. Οπως καταλαβαίνεις είχε την προενισχυσούλα του. Οι μαγνήτες όμως ήταν Passive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με το active eq. απλώς οι active μαγνήτες έχουν πολύ μεγάλο output και τσιμπάνε πάρα πολύ για τα γούστα μου. Εγώ προτιμώ πιο στρωτό και round ήχο. Με το jazz bass κόβω τελείως το tone και παίζω με το eq του ενισχυτή (galien kruger backline 250s) έχοντας τα μπάσσα στη μέση, τα μεσαία στο 1/4 και τα πρίμα στα 3/4 και φέρνω λίγο στον ήχο που θέλω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με το active eq. απλώς οι active μαγνήτες έχουν πολύ μεγάλο output και τσιμπάνε πάρα πολύ για τα γούστα μου. Εγώ προτιμώ πιο στρωτό και round ήχο. Με το jazz bass κόβω τελείως το tone και παίζω με το eq του ενισχυτή (galien kruger backline 250s) έχοντας τα μπάσσα στη μέση, τα μεσαία στο 1/4 και τα πρίμα στα 3/4 και φέρνω λίγο στον ήχο που θέλω...

 

1) Ο συνδυασμος passive μαγνητες-active ηλεκτρονικα ειναι αρκετα συνηθισμενος. Τετοιον εχουν π.χ. τα MusicMan, τα G&L (οι passive μαγνητες του εχουν πολυ μεγαλο output), τα Deluxe Fender και καμποσα αλλα.

 

2) Το να κοβεις το tone  στο μπασο( =κοβω τελειως τα πριμα) και μετα να τσιτωνεις τα πριμα στον ενισχυτη δεν ειναι κομματακι self-defeating? Επισης χωρις μεσαια ειναι κομματακι ευκολο να μην ακουγεσαι καθολου μεσα στη μιξη ( =Fieldy ;D). Περι ορεξεως (και ειδικα ηχητικης) βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου