Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους ήρθε το μικρό μου Landing Bass.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι 120 μέρες που λέει και η προειδοποίηση αλλά 3+ χρόνια  :o περάσανε.

 

Αλλά μιας και στα χρόνια που περάσαν έλαβα κάποια pm σχετικά με αυτό, είπα να κάνω κάποιο update με τα νέα του (πρώην short πλέον) Landing μου.

 

Νομίζω ότι η ικανοποίησή μου από το μπάσο που είχα παραλάβει, είναι εμφανής από το αρχικό μου ποστ. Το μπάσο ήταν καλοστημένο και ποιοτικό. Μερικές ατέλειες, οι περισσότερες εύκολα διορθώσιμες, δεν ήταν αρκετές να αναιρέσουν την θετική μου εντύπωση.

Εκτός από το μπράτσο.  :(

Ωραίο δε λέω, με άψογη αίσθηση στο χέρι, καλοντρεσαρισμένο, ισο κορδωτό και σαν λειτουργία αμέμπτου διαγωγής. Τότε; Να μωρέ είχε δύο ζητηματάκια (άντε τρία).

 

1ον και ήσσονος σημασίας ήταν το headstock το οποίο είχε εκείνο spear 2+2 σχήμα που μου φερνε άλλα είδη μουσικής στο μυαλό. Ναι μωρέ, ξέρω και τα Alembic και τα Gibson και άλλα που χουν παρόμοιο σχήμα αλλά να που ναι χτυπημένο στη κούτρα μου το 4inline βαλανοειδες γνωστό σχήμα. Δεν μου καθόταν καλά αυτό που χε.

 

2ον αντίθετα με τον καλό μου φίλο Terry, δεν μου αρέσουν τα maple μπράτσα. Δεν με χαλάνε ακριβώς αλλά για τη πάρτη μου θέλω ξύλο σκούρο στο μπράτσο. Βάλε rosewood, έβενο, μπουμπίνγκες, ΠΑΟ φερρο, ζιρικότια και βένγκες και ξύλα έμορφα σκούρα και γεμάτα υγεία. Όχι εκείνο το χλωμό σφενδάμι (αντε με λίγο σιρόπι ψιλοτρώγεται). Όχι για τον ήχο μωρέ (σιγά μη με είχα ικανό για τέτοια μεταξωτά βρακιά) αλλά για το μάτι.

 

3ον μεγάλωσα, ψήλωσα κι ομόρφυνα (κι άλλο ρε φίλε; αμάν πιά....) και ενώ τότε που το πήρα τα 30,5" ήταν καλά κι ωραία, ένα 32" τώρα θα μου ταν καλύτερο.

 

Μπίρι, μπίρι με τον κατασκευαστή τόσα χρόνια και τελικά συμφωνήσαμε σε ένα ιδιαίτερο deal (δεν σας τα λέω όλα) και πριν λίγες μέρες παρέλαβα ένα 32" rosewood μπρατσάκι με ένα inline4 κλειδιά (ναι μοιάζει με το γνωστό inline αλλά ευτυχώς όχι ακριβώς και μικρότερο), με ένα amber satin στο maple του και αντί για 21 τάστα του προηγούμενου, έχει 22 ώστε να μπορώ να σολάρω καλύτερα 24.gif.

 

Ήταν λίγο παχύτερο από το pocket και (αφού με πρόγκηξε κι ο αγγουρού του φόρουμ  ;D να μην πειράξω το μπράτσο) έγινε εκ μέρους μου μια προσπάθεια να ανοίξω το pocket λίγο με ένα 180άρι γυαλόχαρτο. Μαλακία μου καθότι έκαστος στο είδος του κι ο Γιωργάκης (ο ΚΨΜιτζής μας) στους φραπέδες. Ευτυχώς ενίοτε έχω κρίσεις αυτογνωσίας και σταμάτησα έγκαιρα καθότι με χέρι και άγνοια, καλή δουλειά δεν κάνεις.

 

Μια επισκεψούλα στον Ταλιαδούρο (thanx Nick), λίγο ρουτερ, λίγες χορδές (4 δηλαδή και μιας και φαγώθηκε ο Παύλος έβαλα round - προσωρινά  ;D- και όχι body through), λίγες στροφές στο μπράτσο και voila το μπράτσο έκατσε άψογα με όλες τις αρμονικές του και τις κλίμακές του.

 

Επειδή έχει Hipshot γέφυρα (με λίγο χοντρό base plate) ίσως χρειαζόταν και ένα shimάκι-τσόντα αλλά επειδή θέλω λίγο να δώ και το Superfunk-Γουλιέλμος Τέλος action (εντάξει υπερβάλλω) σε συνδυασμό με την απόλυτη επαφη σώματος-μπράτσου, δεν του έβαλα τίποϊτς. Πάντως ο μάστρο-Νίκος κύριος μου το δωσε έτοιμο κομένο (ναι ρε ξύλο, πάλι καρτ-βιζίτ θα βαζα; ) για άμα αλλάξω γνώμη.

 

Το μπάσο πλέον μπιστάει και στο μάτι και για να την σπάσω σε όσους μου κάναν την τιμή να διαβάσουν το post μου σχετικά με την έλευση στην εφηβεία του μικρού και νοιάζονται, να τους πω ότι φωτό το απόγιομα που σπίτι μου θα πάω.

Απλώς τώρα είχα χρόνο ελεύθερο και είπα να τα πω.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άντε με το καλό στις 34'' και με μία low B να κρατάει τα μπόσικα :P

Πέραν του χαβαλέ... Είδες διαφορά στον ήχο? Ή μόνο εμφανισιακά?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό στις 34'' και με μία low B να κρατάει τα μπόσικα :P

To 34 το χω εις τριπλούν. Για πεντάρι (που μ' έχει φάει ο φίλος μου ο Μήτσος "και έχεις περισσότερες παικτικές επιλογές και θα τραγουδάς καλύτερα" .... as if....) ή εξάρι (!!!) θα δω όταν κουλαντρίσω τις 4. Αργώ.

Πάντως κάτι Marleaux και Dingwall που παιζα προχθές, δεν νομίζω. Είναι για μεγάλα παιδιά.

 

Είδες διαφορά στον ήχο? Ή μόνο εμφανισιακά?

Δεν είδα, όχι. Αλλά άκουσα ;D ;D κάποιες διαφορές.........μάλλον.

 

Καλα εκαμες!

Καλοπαικτο και τις φωτο να δουμε.

Θενξ

And so you shall receive....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

2ον αντίθετα με τον καλό μου φίλο Terry, δεν μου αρέσουν τα maple μπράτσα. Δεν με χαλάνε ακριβώς αλλά για τη πάρτη μου θέλω ξύλο σκούρο στο μπράτσο. Βάλε rosewood, έβενο, μπουμπίνγκες, ΠΑΟ φερρο, ζιρικότια και βένγκες και ξύλα έμορφα σκούρα και γεμάτα υγεία. Όχι εκείνο το χλωμό σφενδάμι (αντε με λίγο σιρόπι ψιλοτρώγεται). Όχι για τον ήχο μωρέ (σιγά μη με είχα ικανό για τέτοια μεταξωτά βρακιά) αλλά για το μάτι.

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Καλόπαιχτο και καλά gigs Κώστα μου.

 

Πάντως (ναι μου αρέσει το... μαπλέ  ;D αλλά...), αν έπεφτε στα χέρια μου κάνα Jazz κούτσουρο από τα 60s με rosewood, δεν θα έλεγα όχι  ;D ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να την σπάσω σε όσους μου κάναν την τιμή να διαβάσουν το post μου σχετικά με την έλευση στην εφηβεία του μικρού και νοιάζονται, να τους πω ότι φωτό το απόγιομα που σπίτι μου θα πάω.

 

Που είναι  οι φωτογραφίες  φίλος ..... μήπως να  περιμένουμε κανα τριάρι  χρόνια ακόμα να πάει  φαντάρος το μικρό σου  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι  οι φωτογραφίες  φίλος ..... μήπως να  περιμένουμε κανα τριάρι  χρόνια ακόμα να πάει  φαντάρος το μικρό σου  ;D

Έχεις δίκιο. Τις ξέχασα. Θα επανορθώσω.

Δεν πάει φαντάρος. Εχει βύσμα τ' αφεντικό του που θα τον βγάλει Ι5. ;D

 

Πάντως στη πρόβα μπίσταγε μια χαρά.

Μέχρι και στους ξινισμένους και άμουσους εξάχορδους άρεσε.

Να ανησυχήσω;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανησυχείς!!!!......  που κάνεις παρέα με εξάχορδους  ::) ;D

 

Δεν πάει φαντάρος. Εχει βύσμα τ' αφεντικό του που θα τον βγάλει Ι5. ;D

 

Κατάλαβα.... θα το φάει η ντουλάπα σε κάνα μήνα  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.... θα το φάει η ντουλάπα σε κάνα μήνα  ;D

Ντουλάπα τα μπάσα μου δεν βλέπουν (άσε που η έκφραση "closet classic" κάτι άλλο μου φέρνει στο - άρρωστο- μυαλό μου ;D). Μπορεί να προτιμώ μερικά από τα άλλα αλλά κανένα δεν μένει παραπονεμένο. Όλα (όσα έχω τώρα) έχουν παίξει και σε live.

 

Και μερικές πρωινές φωτό (και μία όπως ήταν για reference) που υποσχέθηκα στο φίλο μου τον Λευτέρη.

Landing_Medium_.thumb.JPG.3cb683eb7c06af3fc9699ddd7c1e34fa.JPG

Landing_Medium_Back.thumb.JPG.5cb74d2709a710695cf0031d58237946.JPG

Landing_Medium_Neck.thumb.JPG.ea5e046423d16d6e40866ad19a724e27.JPG

Landing_short.thumb.JPG.91ccb536850e156d0a48f3abe7232185.JPG

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο ωραιότατο.

 

Εξαιρετική η ιδέα σου να το κάνεις από... rosewood, maple  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Υποθέτω ότι οι φωτό πάνε χρονολογικά- επάνω πριν, κάτω μετά  ;D ;D ;D

 

ΥΓ1: Και με το rosewοοd είναι κούκλα  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου