Προς το περιεχόμενο

Καινούριο κοντραμπάσο!Είναι σοβαρό το σπάσιμο αυτό??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο ιδιαίτερη προσμονή/υπομονή/επιμονή και άλλες {εμμονές} το απέκτησα!  ;D

Πληροφορήθηκα ότι προέρχεται απο πρώην ανατολικό μπλοκ=καλά ξύλα,αλλά υπάρχει

ένα μικρό σπάσιμο εκεί που δένουν οι χορδές..

spasimo3.jpg

spasimo2.jpg

spasimo1.jpg

 

Και μια πιο 'καλλιτεχνική'  :)

kontra1.jpg

Είναι σοβαρό?

Υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει με τον καιρό?

Τί να κάνω? :-[

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πώς έσπασε και το ποιος το επιδιόρθωσε δεν ξέρεις έτσι; Φαίνεται να είναι δίπλα στα tuners και εκεί παίζει μεγάλη πίεση. Ρώτησες κάποιον ειδικό; Αυτόν που το αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να το δει μάστορας γιατί μπορεί να μην έχει κολληθεί καλά και να τρίζει η ΛΑ σου όταν παίζεις ΣΕΞ ΜΠΙΣΤΟΛΣ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πώς έσπασε και το ποιος το επιδιόρθωσε δεν ξέρεις έτσι; Φαίνεται να είναι δίπλα στα tuners και εκεί παίζει μεγάλη πίεση. Ρώτησες κάποιον ειδικό; Αυτόν που το αγόρασες;

Ο ξάδερφός μου που μου το πούλησε δεν το είχε προσέξει ποτέ,δεν έπαιζε και πολύ ούτως ή άλλως..

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ, ότι παίζει δηλ. μεγάλη πίεση εκεί απο τις χορδές.

Να το αφήσω χωρίς να παίζει μέχρι να το δει κάποιος που γνωρίζει?

Κανείς ρε παιδιά?.. ???

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφοσον το ρηγμα ειναι απο το κλειδι και πανω πιο πιθανο μου φαινεται να συνεβη απο πτωση παρα απο την ταση. Αν ειναι καιρο σπασμενο μαλλον δυσκολο να προχωρησει προς τα κατω στο μελλον, αν δεν τριζει τιποτα και το νιωθεις στιβαρο μην βιαστεις να το φτιαξεις αλλα βαζε κανα φραγκακι στην ακρη γιατι μαλλον θα ειναι ακριβη επισκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήτσο, δεν φαίνεται από τις φωτό, έχει γίνει ήδη κάποια επισκευή εκεί? Με κόλλα? Γιατί κάπως έτσι φαίνεται από τις φωτό.

 

Αν έχει γίνει από επαγγελματία, η κόλλα που χρησιμοποιούν κάνει ισχυρότερο δεσμό από το ίδιο το ξύλο! Δηλαδή είναι πιθανότερο να σπάσει αλλού και όχι εκεί! Επίσης στο σημείο αυτό πιάνει και μια βίδα (που μπορεί να είναι και υπεύθυνη για το αρχικό σπάσιμο, αν με κάποια πτώση δημιουργήθηκε τάση στην επαφή της με το ξύλο).

 

Τα ίδια ισχύουν αν αποφασίσεις να το φτιάξεις κάποια στιγμή. Αλλά αν δεν τρίζει, κουνιέται, κλπ, προς το παρόν άστο, κατά τη γνώμη μου. Χειρότερα (με την έννοια του να κοστίσει περισσότερο η επισκευή) δεν νομίζω να γίνει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το Κοντραμπασο φιλε pastelius!

Λοιπον,γνωριζω οτι στην Ελλαδα υπαρχουν 2 μαστορες που αναλαμβανουν επισκευες και ανακατασκευες σε τετοιου ειδους οργανα,περισσοτερες πληροφοριες δεν γνωριζω δυστυχως για να σε βοηθησω.

Επισης καλο θα ηταν να ειχες και πληροφοριες για το ιστορικο του οργανου, οπως αν του εγινε καποια ανακατασκευη προσφατα κτλ,το λεω αυτο διοτι σε περιπτωσεις τετοιων αγορων υπολογιζεις και καποια χρηματα για ανακατασκευη.Τουλαχιστο ετσι εχω ακουστα. Συμπαθατε με αν λανθανω. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστες εκτιμησεις απ'ολους βλεπω! 8)

 

pastelious,το σπασιμο ειναι απο χτυπημα η πτωση,και μου φαινεται επισκευασμενο,

δεν μπορω ομως να δω αν η πολλη κολλα ειναι επιφανειακη η σε ολο το σπασιμο εως μεσα.

Αν ειναι ετσι,τοτε εχεις μια κακη κολληση που καποτε θα ξεκολλησει.

Αν ειναι μονο επιφανειακη,και μεσα δεν υπαρχει περιττη κολλα,ισχυει το ποστ του TGL!

Την ταση μην τη φοβασαι,ειναι αναποδα ως προς το σπασιμο,

ο αξονας "κοντραρει" πανω στην ευθεια του! ;)

(Μην το αφησεις να πεσει ομως,δεν νομιζω να υπαρχει κοντραμπασσο σωο μετα απο τουμπα,παρα μονο απο τυχη!)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Tailpiece λογικα θα λεγεται το μαυρο πραγμα...

Δεν νομιζω να ειναι καποιο 'ειδικο' ή 'κουρδισμενο' σχοινι, ενα βιολι

40 χρονων του πατερα μου χοντρη πετονια εχει στο tailpiece,

μπορει να την εβαλε o ιδιος βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου