Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Μα η καλύτερη μοιάζει αλλά δεν είναι Les.....

-Είναι ελαφριά;

-Είναι

-Από ήχο;

-Οτι θες

-Ποιότητα;

-Μέτρια

-Sustain;

-Μέχρι να βαρεθείς

-Και ατάκα;

-Κι απ' αυτό έχει ο μπαξές

-Και είναι Gibson;

-Ναι

-Les Paul;

-Οχι ρε είπαμε αλλά της φέρνει. Δες την εδώ http://www.blueshawk.info/specification.htm

-Τι Gibson ρε, με string through, 25,5άρι μπράτσο και μονοπήνιους

-Οντως, θα της πήγαινε το headstock του Elavd. Αλλά που σαι. Μη τη βλέπεις μικρή. Η κιθάρα ......  :-X

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα παρω τοις μετρητοις (κυριολεκτικα) την ερωτηση του "ποια ειναι η πιο καλη Les Paul?".

 

Λοιπον:

1) Απαραβατος κανονας μου: πρεπει να ειναι σε ενα budget level αντιστοιχο του παικτικου μου level (εγω ειμαι με αριστα το 10 στο 0.8 με 1.2 (αναλογα την ρεντα μου), αρα μιλαω για μια κιθαρα max των 400 ευρω). Αυτο προκυπτει απο μια γενικη θεωρηση μου του τι ειναι "καλο" για μενα μια δεδομενη στιγμη. Φυσικα, γνωριζω την κλισε απαντηση οτι πρεπει να καλομαθαινει κανεις τον εαυτο του αν τον παιρνει αλλα δεν την υποστηριζω για τον εαυτο μου στο μοντελο που ακολουθω στα χομπι μου. Ας πουμε, μια κοπελα που δεν βλεπεται κατα την κοσμοθεωρια μου "δεν δικαιουται", "ειναι υπερβολη" να φοραει 15.000 ευρω γουναρικο πανω της. Δεν λεω οτι το γουναρικο δεν ειναι καλο. Απλα, το γουναρικο αυτο σα να χαραμιζεται πανω της. Σα να ειναι μια ωραια γουνα και πισω της κατι ασχημο στην εικονα. Σα την παροιμια με τα μεταξωτα βρακια και τους μεταξωτους πωπους. Το ιδιο και σε σακακια, κουστουμια, ρολογια, αυτοκινητα, ..... (πραγματα που δεν ειναι εργαλεια δουλειας μου)

 

2) Να ειναι ελαφρια. Πολυ ομως. Παιζουμε 2 ανθρωποι εντος οικογενειας. Κανεις εκ των δυο δεν ειναι αρσιβαριστας. Πρεπει να σηκωνεται και να μενει εκει για οσο θελουμε χωρις να προκαλει δισκοπαθεια και οσφυοκαμψια.

 

3) Το μπρατσο να μου κανει στο χερι (χωρις πολλες ιδιοτροπιες και ψειρισματα απο πλευρας μου). Δεν ξερω αν αυτο σημαινει μεσαιο, U,V,C κλπ. Απλα να μου κανει στο χερι.

 

Ολα τα αλλα νομιζω ειναι πραγματα που θα λυνονται με μια αλλαγη μαγνητων και ενα καλο σεταπ, καποιας ρυθμιση στον ενισχυτη, πεταλι, eq ... Θα με συνηθισει και θα την συνηθισω. Αλλιως :

 

4) Να μπορει να φαει σβου, αλλαγη, πεταμα, μεταφορα, παρατημα στο εξοχικο, χτυπηματα, αυτοκολλητα απο τις μικρες γρηγορα και χωρις δευτερη σκεψη. Χωρις εκτιμητη. Χωρις δανειο τραπεζας. Χωρις διακανονισμο. Χωρις χρηματαποστολη. Χωρις ebay. Χωρις εμφραγματα.

 

Ολοι οι κανονες μου ειναι κατα βαση χρηστικοι. Δεν θετω θεμα ιδανικων ξυλων, ιδανικου headstock, ιδανικης μαρκας μαγνητη, ιδανικων τρυπων ξυλου, σαστειν, επενδυσης, κερδους κλπ.

 

Και για να μην προκαλεσω τον marathon, ffmaki κλπ να δηλωσω κατι ακομα:

 

Αν θεωρητικα μου χαριζαν μια, θα ηθελα ρητα να ειναι Gibson, να κανει οσο το δυνατον πιο πολλα λεφτα, να ειναι παλια, να εχει φοβερο mojo, να εχουν παιξει μαζι της πολλοι επωνυμοι. Θα την πουλαγα το επομενο δευτερολεπτο για μια που ικανοποιει τους 4 κανονες μου και να μου εμεναν τα υπολοιπα να τα φαω αλλιως.

 

Για την ιστορια εχω πια μια Epiphone LP Standard, μαυρη, *αληθινα* ελαφρια, μεταχειρισμενη (του 1998), εχει δυο Duncans απο τον προηγουμενο, απλα κλειδια, (ουτε καν Grover που εχουν οι τωρινες), δεν ξεκουρδιζει, μου αρεσει, την θεωρω "κρατησιμη" στην παρουσα φαση. Η επενδυση που εκανα πανω της για να την "βελτιωσω" ειναι ενα ζευγαρι στραπ λοκς και τωρα βρισκεται για ενα τριψιμο ταστων.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε, μια κοπελα που δεν βλεπεται κατα την κοσμοθεωρια μου "δεν δικαιουται", "ειναι υπερβολη" να φοραει 15.000 ευρω γουναρικο πανω της. Δεν λεω οτι το γουναρικο δεν ειναι καλο. Απλα, το γουναρικο αυτο σα να χαραμιζεται πανω της.

Πόσο άδικο έχεις...εάν δεν το κάνει, θα μείνει στο ράφι.

Και οι άσχημες, χρειάζονται αγάπη...

 

Για τα υπόλοιπα, θα σχολιάσω μετά...έχω δουλειά τώρα...

 

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο άδικο έχεις...εάν δεν το κάνει, θα μείνει στο ράφι...

 

Ειπαμε. Αν μιλαμε για δουλεια αλλαζει. Στο παραδειγμα σου μιλας για εξοδα επαγγελματικης επενδυσης. Δικαιολογουνται.  :P

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον ως προς το ζήτημα των Les Paul, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον προλαλήσαντα φίλτατο Evri. Απόλυτη ταύτιση.

 

Εγώ προσωπικά, βασισμένος σε αυτά τα κριτήρια, εφόσον ζούσα Αμερική (ή την έβρισκα τοπικά) έχω καταλήξει κατηγορηματικά (από τις φωτό και μόνο) ότι η καλύτερη Les Paul είναι αυτή. http://www.rondomusic.com/al3000prestp90.html

 

Τελεία

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καταλήξει κατηγορηματικά (από τις φωτό και μόνο) ότι η καλύτερη Les Paul είναι αυτή. http://www.rondomusic.com/al3000prestp90.html

Στον κιθαρίστα σου, το έχεις πεί? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κιθαρίστα σου, το έχεις πεί? ;D ;D ;D

Πολλάκις, και με πλείστες όσες εναλλακτικές (πρέπει να ανοίξουμε thread καθότι πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς από εμάς) αλλά θέλει το παριζάκι του να γράφει Υφαντής....  ;)

 

Και προς Θεού. 2. Οχι 1 ή 3 αλλά 2 απαρέκκλιτα μαγνήτες. Τα ιερά και όσια θα σκαλίζουμε τώρα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris και Audiokostas...είδατε τι κάνατε? Ο Makis κλαίει και πετάει τις LP από το παράθυρο

 

Απο το παραθυρο δεν ξερω... αλλα παω στοιχημα οτι καποιες επωνυμες LP του θα αλλαξουν χερια πιο γρηγορα απο οτι η δικη μου "καλη" Epi.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου