Προς το περιεχόμενο

Μειξάρετε και κερδίστε - Η ώρα της κρίσης!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Κατεβάστε τα 4 αρχεία που περιέχουν συμπιεσμένες 29 διαφορετικές μείξεις. Το καθε ένα είναι γύρω στα 170 mb.

 

http://rapidshare.com/files/233414123/mix__913_.rar

http://rapidshare.com/files/233423376/mixB.rar

http://rapidshare.com/files/233431828/mixC.rar

http://rapidshare.com/files/233440804/mixD.rar

 

Είναι αριθμημένες 1-29. Τα ονόματα που αντιστοιχούν σε κάθε νούμερο θα ανακοινωθούν μετά τη λήξη της ψηφοφορίας.

Βάλτε το χέρι στην καρδιά, βγάλτε το κερί από τα αυτιά, ακούστε σε όσο καλύτερα ηχεία γίνεται (όλες οι μείξεις στα ίδια εννοείται) και ψηφίστε μέχρι και τις 31 Μαίου. Μπορείτε να ψηφίσετε μέχρι 2 μείξεις.

 

Παράλληλα σχολιάστε αυτά που ακούτε.

 

Παράκληση: Για να είναι αντικειμενική η διαδικασία δεν πρέπει να αναφέρετε πριν τη λήξη, ποιό κομμάτι είναι δικό σας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο παιδιά.

 

Ερώτηση, ο νικητής θα επιλεγεί απο την ανοιχτή ψηφοφορία, από τους διοργανωτές του διαγωνισμού, ή κάτι και από τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράλληλα σχολιάστε αυτά που ακούτε.

 

+1 σ'αυτό, τόσο για να γίνει μια συζήτηση απο την οποία θα μάθουμε τίποτα και εμείς οι άχετοι, αλλά επίσης για να είναι και η ψήφος πιο δικαιολογημένη.

 

είναι δύσκολη δουλειά να επιλεξει κανείς απο 29 μείξεις..

τώρα κατεβάζω τα αρχεία και μετά απο ποιος ξέρει πόσο καιρό θα ψηφίσω και εγώ..

καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ξεκινάω με πρώτες γνώμες...

 

Πρόλογος:

Πήρα κι εγώ μέρος στο διαγωνισμό. Το κομμάτι το δούλευα περίπου 1μιση εβδομάδα. Αυτές τις μέρες πήρα και τα (πρώτα μου) monitors και έκανα τη δουλειά με αυτά. Δεν είμαι καινούριος σε μίξεις, είμαι όμως σίγουρα αρχάριος και ειδικά σε είδη μουσικής με φυσικά όργανα και εξωτερικές ηχογραφήσεις. Το κομμάτι το έχω ακούσει/δουλέψει πολύ μέχρι την ολοκλήρωση του διαγωνισμού, και είναι σημαντικό να το επισημάνω, διότι το μυαλό μου έρχεται κάπως προκατειλημμένο (ως προς το πώς πρέπει να ακούγεται το κομμάτι).

 

Επειδή δεν θα αντέξω να ξεκοκαλίσω το ίδιο κομμάτι άλλες 29 φορές… Το πρώτο τεστ είναι το τεστ του «άι-ποντ». Πήρα τις 29 μίξεις, τα έκανα mp3 με την υψηλότερη ποιότητα και τα πέρασα στο φορητό player. Το σχέδιο: σε πρώτη φάση γίνεται ένα ξεκαθάρισμα. Κάποιες μίξεις σίγουρα θα έχουν έντονα προβλήματα οπότε θα τεθούν εκτός. Κάποιες μίξεις θα ξεχωρίσουν οπότε θα πάρουν αστεράκια για λεπτομερέστερη μετέπειτα ακρόαση.

 

(Καλό θα ήταν να έχετε ακούσει τα κομμάτια προτού συνεχίσετε παρακάτω, για να τα κρίνετε με το δικό σας φρέσκο αυτί. Δεν πρόκειται πάντως να αναφερθώ ακόμα σε συγκεκριμένα κομμάτια... )

 

Στο πρώτο άκουσμα βγήκαν μερικά πολύ σημαντικά συμπεράσματα. Καταρχάς, ξεχώρισα μόλις 4 μίξεις ως ενδιαφέρουσες. Καμία από αυτές δεν είναι η δική μου, η οποία είχε έντονα προβλήματα (τα οποία παρατήρησα σήμερα με ξεκούραστο αυτί). Τα ενδιαφέροντα συμπεράσματα είναι τα εξής…

 

…η εισαγωγή και το πρώτο μέρος είναι από τα πιο σημαντικά μέρη του κομματιού. Άκουγα σε κάθε κομμάτι την εισαγωγή και το πρώτο μέρος που μπαίνουν οι κιθάρες, το τι γινόταν εκεί ήταν απόλυτα καθοριστικό για την εντύπωση που σχημάτιζα για όλο το κομμάτι. Εάν κάτι ήταν πολύ κακό από την αρχή, πατούσα το next στο player (όχι στιγμιαία, αλλά το πιάσατε το νόημα). Και μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα ενός ακροατή, ενός κριτή, ενός παραγωγού… που ακούει πολλά κομμάτια ή demos… που τελικά τα πρώτα δευτερόλεπτα, λεπτά, ή το πρώτο κομμάτι είναι ίσως τα πιο καθοριστικά. Αυτό που διάβαζα τόσα χρόνια, το είδα τώρα και στην πράξη, στον εαυτό μου ως κριτή.

 

Το πιο μεγάλο πρόβλημα που θυμάμαι ότι παρατήρησα στα κομμάτια, ήταν το reverb στη φωνή. Ήταν ένα ζήτημα με τις φωνές σε τι χώρο να τοποθετηθούν… κάποιοι τις έβαλαν σε «λάθος» χώρο… είτε πολύ έντονο, είτε πολύ πίσω (wet) σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν καθοριστικό.

 

Το άλλο πρόβλημα, και μεγάλο στοίχημα, ήταν η εισαγωγή. Κάποιοι, την πέρασαν σχεδόν όπως ήταν ίδια, και ήταν επαναλαμβανόμενο και βαρετό (=το δάχτυλο πάει πάνω από το next αλλά δεν το πατάμε ακόμα)… Κάποιοι έβαλαν δικά τους εφφέ αλλά ήταν κακόγουστα ή αδιάφορα (δεν ανέβασαν δηλαδή το κομμάτι, το έκαναν απλά διαφορετικό). Κάποιοι άλλοι έκαναν κάποια «έξυπνα» κολπάκια με τα εφφέ και τη δομή… που λες ωπ… εδώ κάτι έχουμε… και μετά γκρεμίζεται η μίξη λίγο παρακάτω που μπαίνουν τα όργανα. Συμπέρασμα δεύτερο: τα κολπάκια και οι εντυπωσιασμοί στην εισαγωγή, είναι σημαντικά αλλά διαρκούν λίγο! Μια από τις μίξεις που ξεχώρισα είχε λιτή/αδιάφορη εισαγωγή αλλά τα όργανα+φωνή μετά μπήκαν δεμένα και συγκροτημένα.

 

Αυτά μέχρι τώρα. Έμεινα με 4 υποψήφιες μίξεις τις οποίες θα ακούσω ξανά σε ηχεία. Ενδέχεται να περάσω ένα ακόμα χέρι από τα monitors και όλα τα υπόλοιπα έπειτα, μήπως και με πείσει και κάτι άλλο.

 

Εν ολίγοις, δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεθεί νικητής, με αντικειμενικά κριτήρια.

 

Αναμένουμε…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις μίξεις που ξεχώρισα είχε λιτή/αδιάφορη εισαγωγή αλλά τα όργανα+φωνή μετά μπήκαν δεμένα και συγκροτημένα.

 

 

 

Ποιά αν επιτρέπεται?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω ακόμα σε λεπτομέρειες... :D

 

Άσε να κατασταλάξω, εξάλλου έγινε πρόχειρο άκουσμα στα κομμάτια. Θα μπω σε λεπτομέρειες αφού είμαι σίγουρος, και αφού περάσουν και λίγες μέρες να ακούσουν αρκετοί τις συμμετοχές.

 

Να αφιερώσω και λίγο χρόνο να στεναχωρηθώ με το πόσο κακή ήταν η δική μου συμμετοχή :P

 

Δίδαγμα: την επόμενη φορά την μίξη την τελειώνουμε τουλάχιστον 2 μέρες (και όχι 2 ώρες) πριν το deadline... για να ξεκουραστούν τα αφτιά μας, και να την δοκιμάσουμε σε όσο περισσότερα συστήματα/ηχεία/χώρους μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τις 10 πρωτες ακροασεις ο 3χρονος γιος μου τραγουδαει: "Ψαχνω ενα ευρω,ψαχνω ενα ευρω..."

Μαλλον θα σταματησω για σημερα γιατι θα παθει και τιποτα το παιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τις 10 πρωτες ακροασεις ο 3χρονος γιος μου τραγουδαει: "Ψαχνω ενα ευρω,ψαχνω ενα ευρω..."

Μαλλον θα σταματησω για σημερα γιατι θα παθει και τιποτα το παιδι..

 

;D ;D ;D Εγώ το λέω "Ψάχνοντας Ευρώ"!  ;D ;D

 

Είμαι μόλις στο νούμερο 6! Πολύ πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το α και το ω σε μια μίξη είναι η τονική ισορροπία και μετά όλα τα άλλα.

Με αυτό το κριτήριο λοιπόν, μου άρεσε (εκτός από την δική μου προσπάθεια φυσικά  :-X) το Νο1 το οποίο ήταν συχνοτικά σωστό με ωραίο Punch στα τύμπανα, σωστή και radio friendly χροιά στις φωνές και ογκώδες και χαμηλό μπάσσο.

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν οι χαμηλά στο Mix κιθάρες αλλά no big deal που λέμε. Μπράβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου