Προς το περιεχόμενο

Μειξάρετε και κερδίστε - Η ώρα της κρίσης!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πάντως παίρνω την αφορμή να τονίσω εδώ ότι κανονικά το ότι κάνουμε στην μίξη πρέπει να έχει την έγκριση του πελάτη φυσικά... Κάποια από αυτά που κάναμε όλοι στο κομμάτι μπορεί κανονικά να εξόργιζαν τον καλλιτέχνη αν δεν είχαμε συννενοηθεί μαζί από πριν. Δεν σημαίνει ότι μας δίνουν ένα κομμάτι για μίξη και μεις παίρνουμε το ελεύθερο να το κάνουμε....λαμπόγυαλο :D

 

....πάρα πολύ όμορφα το διατύπωσες haryy  :)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω την αληθεια μου κυριοι δεν περιμενα τοσοοοο μεγαλες διαφορες...

 

 

Νικοδημε μια ερωτηση θα βγαλετε και την πρωτη 3αδα??

Ετσι ξερεις για το διαγωνιστικο σε εισαγωγικα του πραγματος...η μονο ανακοινωση της νικης του 1ου??

 

Χαιρετισμους σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω την αληθεια μου κυριοι δεν περιμενα τοσοοοο μεγαλες διαφορες...

 

 

Νικοδημε μια ερωτηση θα βγαλετε και την πρωτη 3αδα??

Ετσι ξερεις για το διαγωνιστικο σε εισαγωγικα του πραγματος...η μονο ανακοινωση της νικης του 1ου??

 

Χαιρετισμους σε ολους

 

...προσωπικά θα ήθελα να βγάλω αναλυτικά την δική μου κρίση-σχολιασμό για όλους καθώς και το πως και γιατί τους έδωσα τον βαθμό που τους έδωσα.....περιμένω την απόφαση του Yameth......ε, αν γίνει έτσι θα είναι έυκολο για τον καθένα να βρει την σειρά κατάταξης....και βέβαια να συγκρίνει και τους 2 τρόπους βαθμολόγησης....

 

...σε ότι αφορά την δική μας βαθμολόγηση-αξιολόγηση θα είναι μοιρασμένη σε 2 ισόποσα μέρη, ένα καθαρά τεχνικό με κάποια αντικειμενικά κριτήρια καιένα υποκειμενικό βάση άποψης.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...σε ότι αφορά την δική μας βαθμολόγηση-αξιολόγηση θα είναι μοιρασμένη σε 2 ισόποσα μέρη, ένα καθαρά τεχνικό με κάποια αντικειμενικά κριτήρια καιένα υποκειμενικό βάση άποψης.

 

Νομιζω πως ολοι περιμενουμε την αποψη σας παρα το ποιος θα νικησει σαν μια μορφη καλως εννοουμενης διδασκαλιας... ;D

Να προσθεσω αν μου επιτρεπεται κατι σοβαρα τωρα!!!Πιστευω πως θα πρεπει να υπαρξει και ενα online σεμιναριο χωρισμενο σε videos για το πως

θα πρεπει να προσεγγιζεται ενα κομματι(στην προκειμενη το συγκεκριμενο)για να ειναι και διδακτικος ο σκοπος του συγκεκριμενου διαγωνισμου.Δηλαδη ξεκαθαρα να μας παρεις απο το χερακι ;D και να μας πεις τοσο compression,τοσο reverb,τοσο EQ...Ετσι

χρησιμοποιουμε το limiter κλπ..

Γιατι στο λεω αυτο..διοτι ολοι μας ψαχνουμε διαφορα threads στο noiz να βρουμε καποιες ''βασικες'' ηχοληπτικες προσεγγισεις!

Οποτε περαν απο το υποκειμενικον του πραγματος που ειναι η αποψη του καθενος απο εμας να υπαρξει και το διδακτικο απο εσας μερος..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ξεκαθαρα να μας παρεις απο το χερακι ;D και να μας πεις τοσο compression,τοσο reverb,τοσο EQ...Ετσι

χρησιμοποιουμε το limiter κλπ..

Γιατι στο λεω αυτο..διοτι ολοι μας ψαχνουμε διαφορα threads στο noiz να βρουμε καποιες ''βασικες'' ηχοληπτικες προσεγγισεις!

 

Ο Nikodemos εξήγησε ήδη πολύ καλά την άποψη του για τη διαδικασία της μίξης στη δεύτερη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος

και όπως και να το κάνουμε ενας μπούσουλας όπως το εδώ βάζεις τόσο compression κτλ.πιστεύω θα ήταν λίγο too much και χωρίς νόημα.

ΠΧ. Σε μερικές παραγωγές μπορεί να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις καθόλου compression (υπερσπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί) ή να έχεις

ηχογραφήσει τα όργανα σου σε συγκεκριμένους χώρους και να μην θελήσεις την προσθήκη Reverb σε αυτά και γενικά όλα παίζουν.

Τα πάντα είναι εργαλεία για να δημιουργήσεις τελικά τον ήχο που είχες σκεφτεί ότι θα ήθελες να πετύχεις σε ένα κομμάτι.

Τώρα βασικές ηχοληπτικές προσεγγίσεις όπως οι περιοχές που επιδρά ευεργετικά ενα EQ στην μπότα ή το μπάσσο υπάρχουν παντού στο net.

Όχι οτι θα με χάλαγε βεβαια να δώ να γίνεται ένα τετοιο tutorioal το κάθε άλλο , αλλά δεν το κρίνω αναγκαίο ή απαραίτητο.(αποψη μου πάντα)

 

Anyway  πρέπει να ξεκινήσω και εγώ την ακρόαση, πολλές μίξεις.

Έχω ήδη εντοπίσει πολλά λάθη στην δικιά μου, δεν μου έφτασε ο χρόνος δυστυχώς για να ασχοληθώ παραπάνω ώρες.

Στην επόμενη όμως ....

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nikodemos εξήγησε ήδη πολύ καλά την άποψη του για τη διαδικασία της μίξης στη δεύτερη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος

και όπως και να το κάνουμε ενας μπούσουλας όπως το εδώ βάζεις τόσο compression κτλ.πιστεύω θα ήταν λίγο too much και χωρίς νόημα.

Δεν ειπα για την αποψη του Νικοδημου απαραιτητα εγω μιλησα για ενα αντικειμενικο σεμιναριο που θα βοηθουσε τους χρηστες..

με εργαλειο δουλειας το συγκεκριμενο κομματι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο Loki έχει ένα δίκιο όταν λέει ότι δεν μπορεί να υπάρξει ένα tutorial που να περιγράφει τι πρέπει να κάνει και πως ακριβώς πρέπει να κινηθεί κάποιος για να έχει ένα πετυχημένο (ή έστω τεχνικά σωστό) μιξ.....και είναι απόλυτα λογικό αυτό καθώς το ζητούμενο δεν είναι ποτέ το ίδιο όπως ποτέ δεν είναι ίδιο το προς επεξεργασία υλικό. Άρα η ουσία είναι να μπούμε στην λογική της διαδικασίας, στην λογική του κάθε είδους επεξεργασίας αλλά και γιατί όχι στην λογικήμε την οποία καθορίζεται η αισθητική μας....και μετά θα μπορούμε να μιλάμε για τεχνικές κλπ κλπ

 

Ας δούμε λοιπόν πρώτα τι θα μπορούσαμε να κάνουμε στο παρόν θέμα

 

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι καταλάβουμε το σύνολο της διαδικασίας και τι περιλαμβάνει καθώς και μια γενική ορθολογιστική προσέγγιση της.....όπως για παράδειγμα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=79

 

Από εκεί και πέρα μπορούμε να προσαρμόσουμε αυτή την γενική προσέγγιση στο συγκεκριμένο κομμάτι και στο πως το αντιμετωπίσαμε ο καθένας.......εκεί εύκολα θα διαπιστώσουμε ότι είναι αρκετά τα κοινά σημεία επαφής σε ότι αφορά λανθασμένες (τεχνικά) προσεγγίσεις.....όπως πχ αυτά που ανέφερα στην 2η σελίδα......σκοπός μου είναι με αφορμή αυτό το θέμα να ανεβάσω μια σειρά από σχετικά άρθρα όπως πχ αυτό

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=136

 

Η ουσία σε αυτό το εγχείρημα δεν είναι δώσω εγώ ή κάποιος άλλος συγκεκριμένα mixing tips & tricks αλλά αρχικά να (ξανα)γνωρίσουμε ένα-ένα τα βασικά συστατικά της διαδικασίας.....γιατί πολύ απλά δεν μπορεί κάποιος να αλλάξει αυτό που δεν βλέπει.

 

Ξέρω ότι πολύ θεωρούν κάτι τέτοιο ανούσιο και ίσως βαρετό, ή ότι ήδη το κατέχουν άπταιστα.......εγώ πάντως κάθε μέρα εκπλήσομαι και περισσότερο με το πόσα νέα πράγματα μπορεί να μάθει κάποιος (εγώ) για κάτι το οποίο θεωρητικά κατέχει......

 

   

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ουσία σε αυτό το εγχείρημα δεν είναι δώσω εγώ ή κάποιος άλλος συγκεκριμένα mixing tips & tricks αλλά αρχικά να (ξανα)γνωρίσουμε ένα-ένα τα βασικά συστατικά της διαδικασίας.....γιατί πολύ απλά δεν μπορεί κάποιος να αλλάξει αυτό που δεν βλέπει.

 

Ξέρω ότι πολύ θεωρούν κάτι τέτοιο ανούσιο και ίσως βαρετό, ή ότι ήδη το κατέχουν άπταιστα.......εγώ πάντως κάθε μέρα εκπλήσομαι και περισσότερο με το πόσα νέα πράγματα μπορεί να μάθει κάποιος (εγώ) για κάτι το οποίο θεωρητικά κατέχει......

 

Νικοδημος τα σπας ειλικρινα δεν περιμενα να εκφραστεις ετσι..και γνωριζεις πολυ καλα στον κοσμο(τουλαχιστον τον Ελληνικο)του recording/Production

οτι ολοι ξερουν τα παντα//mixing, mastering,ενορχηστρωση,παραγωγη,managment,προωθηση(οκ κοβω δεν συνεχιζω ;D)..με συνεπεια να

πολλες φορες να καταστρεφουν και να παιρνουν στο λαιμο τους τους καλλιτεχνες.Ονοματα γνωστων και φιλων δεν θα αναφερω!

 

Δεν σε καλοπιανω ειλικρινα Μπραβο που το βλεπεις ετσι..γιατι απλα ετσι ειναι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου