Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση φάσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση ήταν για plugin μιας και προσπαθώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο σε Matlab.

 

Έχω φτιάξει πολλές φορές παρόμοια πράγματα στο Mathematica (το Matlab απ'ότι ξέρω είναι παρόμοιο)

Αν θες κάποια tips:

 

1) βρες μια FFT του σήματος με μέγεθος samples π.χ. Ν. Πρόσεξε την συγκεκριμένη υλοποίηση γιατί η FFT διαφέρει από εφαρμογή σε εφαρμογή. Για ανάλυση σήματος, σιγουρέψου ότι το πρώτο στοιχείο είναι ο μέσος όρος των samples στο σήμα. (Αν μπορείς να αλλάξεις τους συντελεστές της Fourier, θέλεις a=1, b=-1.)

 

2) Στο συχνοτικό σήμα που θα βρεις, οι όροι από 2 εώς και Ν/2+1 (θα είναι γενικά μιγαδικοί αριθμοί) αντιπροσωπεύουν τα "bins" συχνοτήτων από Fs/N ως Fs/2, όπου Fs η συχνότητα δειγματοληψίας, με κάθε bin να έχει εύρος συχνότητας Fs/N. (σε Ηz) Η στάθμη της συχνότητας είναι το μέτρο αυτού του αριθμού, και η φάση, το arctan() του.

 

3) Μπορείς να αλλάξεις την ένταση κάποιας συχνότητας πολλαπλασιάζοντας απλά τον αντίστοιχο συντελέστή με οποιονδήποτε αριθμό. Για να αλλάξεις την φάση κάποιας συχνότητας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τύπο "exp(m)*(cos(φ)+i*sin(φ))", όπου 'm' το μέτρο του αντίστοιχου συντελεστή και "φ" η νέα φάση.

 

Στείλε μου ένα pm αν θες περισσότερες πληροφορίες, μπορώ να σου στείλω και κώδικα.  ;)

Δεν φαντάζομαι το matlab να μπορεί να κάνει τέτοια πράγματα σε realtime, έτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο signal processing pallete του matlab εχει πολλα παραδειγματα για να κοιταξεις! Μια καλη προσεγγιση αυτου που θες ειναι αυτο που ονομαζεται cross correlation! Αυτη υπαρχει αν δεν απατομαι και σαν ετοιμη συναρτηση μεσα στο matlab.. δεν εχεις παρα να ψαξεις να βρεις πως συντασεται.

 

αν δεν το βρεις τοτε η συναρτηση ειναι:

 

(f*g)[n]=ΣF*[m]g[n+m] οπου το Σ ειναι στο απειρο για m απο το μειον απειρο

 

εν ολιγης αυτη η συναρτηση σου μετατοπιζει ανα χρονικα βηματα το ενα απο τα 2 σηματα και σου λεει κατα ποσο μοιαζουν μεταξυ του.. ε οταν ταιριαξει η φαση τοτε θα κανει peak. Στο σημειο που θα κανει το peak θα ειναι και η διαφορα φασης..

 

Παρολα αυτα φιλε μου, οταν ξεκινισαμε (πριν 35 χρονια) δεν υπηρχαν ουτε daws ουτε τπτ...δοκιμαζοντας και κανοντας.. δεν ειχαμε παντα τα καλυτερα αποτελεσματα... και εννοειται δεν ειχαμε και την καταλλιλη υποδομη... 1 τετρακαναλο και μια κονσολα που την διορθωσαν κατι φιλοι που σπουδαζαν ηλεκτρονικοι σε ενα φοιτητικο σπιτι.. για μενα τουλαχιστον εκει ξεκινισαν ολα.. Αυτο που λες εσυ ειναι σαν να θες να τρεξεις σε ολυμπιακους χωρις να εχεις τρεξει ποτε στην ζωη σου...

 

one step at a time..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και η νοσταλγία, καλό και να παίζεις απλά το παιχνίδι για το παιχνίδι, δεν είναι καλύτερο όμως και να το κερδίζεις έστω που και που.  ::)

 

Δεν πάω για ολυμπιακούς εμένα μετα από χρόνια μου μοιάζει με τοπικό πρωτάθλημα απλά προσπαθώ όσο μπορώ να βοηθήσω και κάποιους που μόλις ξεκινάνε και δεν χρειάζεται να φάνε σκατό για να μάθουν. Σκέψου μόνο όσοι διαβάσανε το ποστ, πόσα μάθανε μονο από τον nikodemos για τις φάσεις ή από τον SF για τα mics.

Έλα παραδέξου το κάτι πρέπει να έμαθες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

ειμαι 55 χρονων απο ελλαδα αλλα ζω μονιμα στην αγγλια οπου δουλευω σαν "ηχοληπτης" σε διαφορα στουντιο.. φετος αποσυρθηκα... retirement και αυτη τη στιγμη ειμαι για διακοπες διαρκειας (υστερα απο 8 χρονια, καιρος ηταν)!! Ε και οπως παρατηρεις μεσα στις διακοπες μου σερφαρω εδω και προσπαθω να καταλαβω πως ειναι τα πραγματα εδω! Τεσπα, αυτο που θελω να πω ειναι οτι, οτι ειχα να μαθω το εμαθα... μπορεις να δοκιμασεις και εσυ με τον δικο σου τροπο να μαθεις τα πραγματα αλλα οπως βρεθηκαν και σε μενα ανθρωποι που προσπαθησαν να με καθοδιγησουν και αρνηθηκα, το ιδιο συμβαινει και τωρα εδω.. προσπαθω να σου πω οτι εισαι στραμενος προς -ασ πουμε- λαθος κατευθηνση και σου προτεινω μια αλλη φιλοσοφια για την προσεγγιση αυτου του προβληματος

 

δεν ειναι αναγκη να την ακολουθησεις, αλλα οπως ειπες διαβαζουν και αλλοι το ποστ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό retirement και διακοπές όλοι τις χρειαζόμαστε.

 

Δεν προσπαθώ να διωρθώσω φάσεις κατά την ηχογράφηση αλλά να φτιάξω ένα εργαλείο το οποίο να τις ανιχνεύει όταν έχει πάει στραβά η χογράφηση και να κάνει αυτόματες διορθώσεις ή ακόμα καλύτερα, όταν έχει πάει καλά η ηχογράφηση επιτιδευμένα να τις χαλάσει ποσοστιαία για να δημιουργήσει τη ψευδαίσθηση διαφόρων ακουστικών φαινομένων.

 

Και πάλι καλές διακοπές, όλοι σε ζηλεύουμε σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε φιλε! Υστερα απο τοσο χρονια σχεδον συνεχομενης συνεφιας δεν μπορεις να φαντααστεις πως μου φαινεται η ηλιοφανεια εδω :) παραδεισος!!

 

Στο θεμα μας, δεν ξερω, παει λιγο εκτος θεματος τωρα η συζητηση και αν κρινεται απαραιτητο απο κανα mod ας το κανει καινουριο θεμα!

 

Ξερεις, προλαβα φασεις οπου κοβαμε την ταινια με χαρακα και ψαλιδι και καναμε τα editing.. οθονη δεν υπηρχε στο studio μεχρι και το 84... Βαλαμε μια τοτε για να βλεπουμε σε εξαιρετικα βαρετες περιπτωσεις... Καποια στιγμη ηρθε ενας πιτσιρικας να μας λανσαρει κατι convertors οι οποιοι συνδεονται απο το πολυκαναλο σε υπολογιστη και εκει ανακαλυψαμε την πραγματικη μαγεια του editing... σιγα σιγα ηρθαν και αλλα πραγματα με οθονες... μετα απο καποια χρονια παρολα αυτα, παρατηρησαμε οτι αυτο που ακουγαμε ηταν διαφορετικο απο αυτο που συνιθιζαμε να ακουμε.. εκει ξεκινισε μια μεγαλη μαχη για το αν ειναι προβλημα του analogue vs. digital world... μεχρι που μετα απο σκεψη καταληξαμε στο συμπερασμα: τι analogue...? ετσι και αλλιως digital ειμασταν και τοττε digital ειμαστε και τωρα... η hi8 κασσετα στα 8καναλα... digital... τα θρυλικα pcm της lexicon... digital..

 

Τελικα πιασαμε τους εαυτους μας κολημενους στις οθονες... για να δουμε την FFT του μπασου... τα τομς που εχουν θεμελιο, φωνη? κλπ... ε και με αυτο τον τροπο παραμελησαμε το αυτι μας... που στην τελικη η μουσικη και ο ηχος γενικοτερα προοριζεται για το αυτι..

 

Υπηρξαν πολλες φορες που δουλεψα μαζι με νεους "μαθητευομενους" οπου ουκ ολιγες φορες τους επιασα να πειραζουν τον κομπρεσσορα χωρις να εχουν πατισει το κουμπι του playback.. καθε φορα εκανα την ιδια ερωτηση:

 

Μα πως μπορεις να καταλαβεις τι κανεις αν δεν ακους αυτο που κανεις??"

 

Η απαντηση ηταν παγια... η ρυθμισεις για το ταδε οργανο ειναι λιγο πολυ ετσι..

 

Ειπα ολη αυτη την ιστορια για να σου πω την ταπεινη μου γνωμη:

 

"Ξεκολατε απο την οθονη.. τον ηχο τον ακους, δεν τον βλεπεις.. αν κατι δεν σου παει καλα πειραματισου και εχε στο νου σου οτι ο χρησος κανονας ειναι "we'll make it happen in the recording" και οχι "we'll fix it in the mix"

 

Και τωρα σε προκαλω.. την επομενη φορα που θα κατσεις στην θεση του ηχοληπτη, παρατηρησε ποσες φορες θα ενεργησεις με βαση την οθονη και οχι με βαση αυτο που ακους.

 

Οσον αφορα το εργαλειο που προσπαθεις να φτιαξεις, φτιαξτο, ποτε δεν ξερεις που μπορει να σε οδηγησει... αλλα εχε στον νου σου οτι τις διαφορες φασης τις χρησημοποιεις ετσι και αλλιως... καθε φορα που χρησημοποιεις chorus, flanger, phaser και διαφορα αλλα...

 

απλα μην μπεις στην λογικη του "mixing by vision"...

 

o ηχος ειναι αποκλειστικα για το αυτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμμη αν το εχει ηδη αναφερει καποιος αλλα αυτο που ξεχναμε ειναι οτι η φαση εξαρτατε και απο το χρονο. Με αλλα λογια το phase plot ειναι σα σπιραλ. Ενα απλο κολπακι για 2 mics ειναι να κανεις A/B απο στερεο σε μονο. Αλλιως καποιο 

plug in θα κανει μια χαρα τη δοθλεια τοθ (καλυτερα απο  A/B  για πανω απο 2 mics).

 

Kako_Skyli - > no offence αλλα ελπιζω να μη μεινω και γω μεχρι τα 50 στην αγγλια. :)

Ειναι λιγο παγιδα η φαση ομως ε?? καταραμενη λιακαδα (και φαγητο)... :(

 

ποθ δουλευες αγγλια αν επιτρεπετε?

 

μιχαλις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, μολις αποσυρθει και η γυναικα, και τα παιδια παρουν τον δρομο τους τοτε θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να ξαναγυρισω! Θα φαω αρκετη βρετανικη μουρμουρα βεβαια αλλα δε βαριεσαι... νομιζω ο ηλιος θα τα λυσει ολα.. Οσο για το φαγητο, δεν το συζηταω, ευτυχως δε μου ελειψε, ανεκαθεν μαγειρευα (μιας που ελεγα οτι αν αποτυχω θα παω να γινω σεφ) :P.

 

Δεν ειναι και τοσο ασχημα στην αγγλια τελικα...

 

Οσο για το που δουλευα.. μπορω να σου πω οτι εζησα λονδινο και καρντιφ...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 'γω μαγειρευω δε γινεται αλλιως, αλλα αλλο να πας στο αγροτικο να αγορασεις τη ντοματα και αλλο στο sainsburys..

oxi?? ;D

ασε που ψαχνω απεγνωσμενα  εδω και χρονια για καλο sea food..

 

anyway, sorry για το off topic..  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου