Προς το περιεχόμενο

Πως ηχογραφούμε ηλ. κιθάρα; Αποκαλύψτε τα μυστικά σας!


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 8 μήνες αργότερα...

η επιλογή και τοποθέτηση μικροφώνων εξαρτάται απο  τον ήχο που θέλουμε.  Για κλασικές χροιές χρησιμοποιούσα μεχρι τωρα ενα 57 (το οποιο και πάει στη σύνταξη καθώς ηρθε μετα απο πολύυυυ αναμονή το ε906)  και ενα ribbon.  Αν το κομμάτι εχει αρκετό χώρο για ανωριμότητες τότε για λίγη δωματιίλα βάζω το Κ2 μου μακριά (το οποιο δεν το βάζω πολυ στη μείξη-περισσότερο ψυχολογικός παράγοντας  ).

 

Η θέση των μικροφώνων μου  δεν είναι δεδομένη.κλείνουμε τα ματάκια και ανοίγουμε αυτάκια. Άλλες φορες το κλασικο στικ ιτ του δε σεντερ δουλεύει αλλά αμα τα πράματα ζωηρέψουν απο θέμα έντασης και ηχείων δεν μένουμε στα δεδομένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφω συνηθως με 57αρι on axis στο κεντρο του κωνου, και ενα akg 414 πιο μακρυα ή πισω αν ειναι open back η καμπινα.

Κανω μιξη των μικροφωνων αναλογα.

Καμια φορα βαζω και ενα U87 στο χωρο, ελαχιστα στη μιξη.

 

Τελευταια εγραψα αφου επεμενε ο ηχολητης μου με ενα bleu bottle. Δεν ηταν ασχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εδώ και κάμποσο καιρό ένα heil pr30 (δυναμικό) και ένα audio technica at4033/se (πυκνωτικό) τα οποία μιξάρω κάθε φορά according to taste.

 

Απόλυτα συγκεκριμένες θέσεις δεν θα έλεγα πως έχω, τον τελευταίο καιρό πάντως το πυκνωτικό είναι σχεδόν στο κέντρο περίπου 5 πόντους από την γρύλια ενώ το δυναμικό κολλημένο μεταξύ κέντρου και εξωτερικής περιφέρειας του μεγαφώνου ελάχιστα off axis...

 

Συνήθως δεν ανοίγω πάρα πολύ τον ενισχυτή, ό,τι έχετε ακούσει κατά καιρούς απο εμένα είναι με τον ενισχυτή σε μέτριες εντάσεις δωματίου.

 

Φυσικά και θα γούσταρα να είχα μια ακριβή ποιοτική προενίσχυση για τα μικρόφωνα, απο τη στιγμή όμως που δεν παίζει κάτι τέτοιο βολεύομαι με αυτήν που έχει η ταπεινή μου καρτούλα της m-audio... :) :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω γραφω di μια κιθαρα (ενα take εννοώ) και μετα κανω duplicate και πανάρω δεξια αριστερα. Επίσης δίνω ελάχιστη καθυστέρηση στην μία από τις δύο. Τις περνάω η μία μεσα απο amplitube 2.0 και η άλλη μεσα από το studio devil (καταπληκτικό plugin). Σε ενα buss τις στέλνω όπου εκεί παίζει bbe 2.0 και focusrite liquid mix (compressor + eq).

Αυτά. Προς το παρόν δεν εχω ασχοληθεί με impulses αλλά θα το κάνω στο επόμενο cd. Τον ήχο που εχω μπορεί να τον ακούσει κανείς στο tuggr.bandcamp.com.

Γενικώς δίνετε ρε σεις και κανα link από τον ήχο σας όπως έχετε γράψει να ακούμε να παίρνουμε και ιδέες..

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε, όλο μπίρι-μπίρι και από γλυκό ..τίποτα ;D

 

Η main rythym guitar (και της εισαγωγής) γράφτηκε με μία Gibson Les Paul Standard σε έναν Mesa Boogie Dual Rectifier ανάμεσα σχεδόν στα 2 vintage 30's με ένα sm-57 (2 takes left-right).

Το κομμάτι λέγεται "Και Γίνεσαι Ζωή" και είναι από το δεύτερο cd μας.

Enjoy!

zoi.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς δίνετε ρε σεις και κανα link από τον ήχο σας όπως έχετε γράψει να ακούμε να παίρνουμε και ιδέες.. :)

 

Τελευταια εγραψα αφου επεμενε ο ηχολητης μου με ενα bleu bottle. Δεν ηταν ασχημο.

Παραληψις

 

http://www.box.net/shared/rynsq19pyb

http://www.box.net/shared/ctgfxili1g

http://www.box.net/shared/nbalkfq45o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου