Προς το περιεχόμενο

Πως ηχογραφούμε ηλ. κιθάρα; Αποκαλύψτε τα μυστικά σας!


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ως τώρα τα καλύτερα αποτελέσματα με ένα μόνο AKG 414 B-ULS σε Αvalon mic pre...

 

 

 

Ενδιαφέρον. Θα μας δώσεις κάποια φορά να ακούσουμε clips?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kάποια πρόχειρα live (πολύ πρόχειρα ομολογουμένως) στο link του Myspace. H μια κιθάρα είναι LP, με Τrue 60s pickups, σε έναν JCM 4104. Η άλλη είναι γραμένη με SM57 και είναι μια Tele με Fralins σε έναν Fender Deluxe με AlNiCo Fane μεγάφωνα. Πιστεύω ξεχωρίζουν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα μικρόφωνο εώς 200ευρώ για να ηχογραφω απο τον marshall class5..Γενικά θέλω να γράφω με τον ενισχυτή σχεδόν στο τέρμα..

 

Ποιό μικρόφωνο θα μου προτείνατε;Υπάρχει κάτι καλύτερο απο το sm57 σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηχογράφηση και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα

Lexicon Lambda (μτχ.) για απευθείας σύνδεση με το καλώδιο από πεταλιέρα (της ZOOM). Να σημειώσω εδώ ότι ούτε από κάρτες ήχου έχω καμιά ιδέα, εγώ απλά παίζω κιθάρα και έχω κάποια κομάτια να ηχογραφήσω (σε στυλ power-goth metal). Έχω ένα G5000 laptop της Hewllet Packard, παλιό μοντέλο (τουλάχιστον 3 ετών) και ένα ενισχυτάκι 5Watt αγνώστου μάρκας που μου το χάρισαν. Πιστεύετε ότι δεν θα κάνω δουλειά; Ρωτάω επειδή βλέπω ότι συζητάτε για τόσες πολλές λεπτομέρειες που ούτε και ξέρω τι σημαίνουν επειδή πρώτη φορά τις βλέπω και έχω ψιλοχαζέψει. Σοβαρά είναι τόσο απαραίτητα όλα αυτά για μία ηχογράφηση με 2 κιθάρες, μπάσσο κ.λπ; Πλήκτρα, ντραμς θα κάνω από cubase.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Άγγελος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηχογράφηση και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα

Lexicon Lambda (μτχ.) για απευθείας σύνδεση με το καλώδιο από πεταλιέρα (της ZOOM). Να σημειώσω εδώ ότι ούτε από κάρτες ήχου έχω καμιά ιδέα, εγώ απλά παίζω κιθάρα και έχω κάποια κομάτια να ηχογραφήσω (σε στυλ power-goth metal). Έχω ένα G5000 laptop της Hewllet Packard, παλιό μοντέλο (τουλάχιστον 3 ετών) και ένα ενισχυτάκι 5Watt αγνώστου μάρκας που μου το χάρισαν. Πιστεύετε ότι δεν θα κάνω δουλειά; Ρωτάω επειδή βλέπω ότι συζητάτε για τόσες πολλές λεπτομέρειες που ούτε και ξέρω τι σημαίνουν επειδή πρώτη φορά τις βλέπω και έχω ψιλοχαζέψει. Σοβαρά είναι τόσο απαραίτητα όλα αυτά για μία ηχογράφηση με 2 κιθάρες, μπάσσο κ.λπ; Πλήκτρα, ντραμς θα κάνω από cubase.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Άγγελε δεν είμαι ειδήμων αλλά θα σου πω μερικά πράγματα έτσι όπως τα νομίζω.

 

Το καλύτερο από όλα είναι να βάλεις ένα μικρόφωνο μπροστά σε έναν ενισχυτή και μάλλον όχι σε ένα των 5 βατ.Αν συν΄δεσεις κατευθείαν τη πεταλιέρα σου με την κάρτα ήχου η παραμόρφωσή σου θα ακούγεται ζζζζζζ ζζζζζζ. Δεν θα έχει όγκο ο ήχος και θα ακούγεται ψεύτικος. Καλύτερα μάζεψε καμιά 100 ευρώ και πάνε πάρε έναν ενισχυτή 15 βατ με καλή παραμόρφωση και πιστεύω θα κάνεις καλή δουλειά. Φυσικά χρειάζεσαι και ένα μικρόφωνο υπολόγισε άλλα 50 ευρώ τουλάχιστον.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνος σου τον ήχο πριν αγοράσεις όλα αυτά.

 

Άγγελος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dimisas ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Ήμουν έτοιμος να πάρω μία Lexicon Lambda ή μία SoundBlaster Audigy 2ZS Platinum pro, όμως μετά από αυτά που μου είπες πάω για

μικρόφωνο (www.logothetismusic.gr/professional-audio/microphones/instrument και http://www.musicorama.gr/eshop/index.php?cPath=2_21_2106).  Από ενισχυτή βρήκα έναν 10watt αλλά ίσως πάρω πιο μεγάλο. Θα δω. Πάντως ειδικά αυτό με την πεταλιέρα δεν ήξερα ότι θα κάνει τόσο πολύ θόρυβο. Ήδη έχω ένα ψιλοπρόβλημα με τα ασύρματα ακουστικά. Κάνουν ένα ελαφρύ zzzzz και επηρρεάζουν τον ήχο ειδικά στο καθαρό.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

υ.γ: ένα ενδιαφέρον forum που βρήκα είναι το http://homerecording.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, μιας και υπηρξε η ανασταση του θεματος και ειναι και τοσο ενδιαφερον, υπαρχει κανενας τροπος να φτιαξεις τις φωτογραφιες στο πρωτο ποστ σου στο θρεντ?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Όσο ήμουν έξω για δουλειά το ξεκαθάρισα κάπως το πράγμα. Λοιπόν, χρειάζομαι, ένα πυκνωτικό μικρόφωνο, μία κάρτα ήχου (γιατί του λαπτοπ δε λέει, κλαίει) και ενισχυτή μεγαλύτερο. Βέβαια το πρόβλημα είναι η φασαρία διότι, ήδη με το δεκαράκι, στο 1 και κάτι ψιλά και παραμορφώσεις, γίνεται της επιδιδομένης επί χρήμασι γυναικός. Αν έκλεινα το μικρόφωνο και το ενισχυτάκι μαζί, σε ένα κουτί σε στυλ καμπίνας, τί θα γινόταν; (η ερώτηση αυτή τώρα μου ήρθε και δεν ξέρω καν αν είναι αστεία ή εκτός θέματος).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου