Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ υπολογιστή να αγοράσω και μιας και έχω κατασταλλάξει σε mac μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία...Να αγοράσω macbook h iMac....???Όποιος γνωρίζει επι του θέματος παρακαλώ να παραθέσει τις απαντήσεις του,θα με βοηθήσει πολυ!!!Ευχαριστώ....:D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Να αγοράσω macbook h iMac....???

Για αν κάνεις τι??? Ας πούμε, από τότε που πήρα το iPod Touch δεν ξαναπήρα laptop στο σπίτι για το Σκ...φαντάζεσαι πόσα λεφτά γλύτωσα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να ασχοληθώ με την ηχοληψία και τον θέλω για ηχογραφήσεις,μίξεις και τα λοιπά...Απλά εχω ακούσει απο πολλούς ηχολήπτες πωσ τα mac είναι το καλύτερο λειτουργικό για να κάνεις αυτή την δουλειά...

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να ασχοληθώ με την ηχοληψία και τον θέλω για ηχογραφήσεις,μίξεις και τα λοιπά...

Πάντα, τα destop μηχανήματα θα είναι καλύτερα (και πιό φτηνά) από τα laptops για αυτές τις δουλιές. Laptops αγοράζουμε όταν δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς (live, εξωτερικές ηχογραφήσεις...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως ένα στα 2.93 ghz είναι οκ???Η να μαζέψω λίγα ακόμα και να πάρω με 3,6????Η διαφορά βέβαια στα χρήματα είναι μεγάλη απλά θέλω να ξέρω άν με τα 3.06 θα έχω αισθητά καλύτερα αποτελέσματα στην ποιότητα ήχου...Όσον αφορά κάρτες ήχου και τα λοιπά έχω ψάξει...Απλά μου έχουν πει πως όσο γρηγορότεροs ο υπολογιστής τοσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις....

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως ένα στα 2.93 ghz είναι οκ???Η να μαζέψω λίγα ακόμα και να πάρω με 3,6????...

Είχες ξανά Mac, έχεις ασχοληθεί ποτέ με την μουσική-ηχοληψία? Εάν ξεκινάς, και ένα μεταχειρισμένο G5 μπορεί να σε βάλει στο νόημα και νε κερδίσεις και αρκετά λεφτά.

Εγώ έχω ένα τέτοιο (το οποίο προβλέπω να μου κρατήσει κανα2 χρόνια ακόμα...) Μην τα υποτιμάς, είναι γίγαντες...όταν μαθαίνουμε να οδηγάμε, δεν χρειαζόμαστε αμέσως Μercedes

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση σε κάτι που ειπώθηκε και δεν ισχύει καθόλου.

 

Το πόσο ισχυρός είναι ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου που θα βγει. Αυτό είναι θέμα καρτών-μονιτορ-χώρου-μηχανημάτων-Plugins.

Η ισχύς έχει να κάνει με άλλα πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα του ήχου, όπως πχ πόσα κανάλια-plugins-latency μπορείς να έχεις προτού κωλώσει ο υπολογιστής.

 

Τώρα για Imac ή macbook pro, το θέμα είναι αν θες φορητό ή σταθερό σύστημα, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο ισχυρός είναι ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου που θα βγει. Αυτό είναι θέμα καρτών-μονιτορ-χώρου-μηχανημάτων-Plugins.

Σωστότατο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Το πόσο ισχυρός είναι ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει να κάνει με την ποιότητα του ήχου που θα βγει.....

 

Απλά μπορεί να εννοεί οτι θα δουλεύει σε υψηλές αναλύσεις πιο άνετα 24/192, ή με plugins βαρβάτα με αποτέλεσμα καλύτερο ήχο.....

....αλλά αυτά (η ισχής του υπολογιστή,δηλαδή) δεν έχουν τόση σημασία όσο το να επενδύσεις σε καλύτερο εξοπλισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου