Προς το περιεχόμενο

Συμφέρει να αγοράσω iMac αντί MacBook.....?


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω να γράψω στο noiz 1.5 χρόνο. Μόνο του γράφει.

Nαι γράφει μόνο του...αλλά του μιλάς!!! Του λές τι να γράψει!

Ή γράφει του κεφαλιού του?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή όλα αυτά που μου είπατε προηγουμένως και οι συμβουλές περί iMac μπορεί να τις έγραψε το ίδιο απλά για να καυχηθεί??Χμμμμμμμμ....Με βάλατε σε σκέψεις τώρα....:P

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όλα αυτά που μου είπατε προηγουμένως και οι συμβουλές περί iMac μπορεί να τις έγραψε το ίδιο απλά για να καυχηθεί??Χμμμμμμμμ....Με βάλατε σε σκέψεις τώρα....:P

αυτά τα κάνουν τα καινούργια, τα διαβολικά ιntel...γι αυτό σου είπα πάρε G5...για να είσαι εσύ ο αφέντης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMac κι από μένα, ωραίο μηχάνημα και η οθόνη του είναι καταπληκτική.

 

Και για να μην ταλαιπωρείται άδικα κόσμος:

Ξέρετε,Αυτόματο defrag,optimization και τα λοιπά...Αυτά έχω συνηθίσει να τα κάνω με προγράμματα και μου φάνηκε πολύ περίεργο να γίνεται μόνο του στα mac... ;D

Και στα Windows γίνεται αυτόματα εδώ και πολλά χρόνια, με το Task Scheduler. Δεν χρειάζεται να τα κάνεις με το χεράκι όλα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να υπερθερμανθεί έτσι...?Συγγνώμη που είμαι λίγο επιφυλακτικός αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ mac και έχοντας συνηθίσει στα windows και στα pc γενικά για μένα είναι λίγο πρωτόγνωρα αυτά τα πράγματα...:P Ξέρετε,Αυτόματο defrag,optimization και τα λοιπά...Αυτά έχω συνηθίσει να τα κάνω με προγράμματα και μου φάνηκε πολύ περίεργο να γίνεται μόνο του στα mac... ;D

 

Η κατασκευή τους είναι ιδιαίτερα καλής ποιότητας, τόσο απο hardware όσο και απο λειτουργικό σύστημα.

 

 

Πάντως (πέρα απο πλάκα)μη πάρεις παλιό Mac, πάρε ότι πιο καινούργιο βαστάει η τσέπη σου ...

 

Ασε που του βάζεις και Windows αμα θες και παιζει μια χαρα ... χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι γράφει μόνο του...αλλά του μιλάς!!! Του λές τι να γράψει!

Ή γράφει του κεφαλιού του?

 

... τωρα καταλαβαίνω ποιος γράφει μουσική για σενα marathon ! Το δικό μου macbook το έχει ριξει στο web development ... τι κόλλημα και αυτό ...  ;)

 

Η αλήθεια είναι οτι απο τότε που ο marathon με έβαλε με το ζόρι στο χώρο των Mac δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει PC και Windows. Το  MacBook + Saffire (καρτα ήχου) + Tascam (monitors) + μία οθόνη 21" Apple Cinema + Cubase Studio μου έχουν δώσει 2 χρόνια crash free (ξέρεις ... χωρίς μπλέ οθόνες). Το μόνο που έκανα (αν και δεν χρειαζόταν) αγόρασα 4GB Ram (περίπου 300ευρώ αντι τα 800ευρω που ήθελε η εδω αντιπροσωπία). Εάν πρέπει να έχεις windows μπορείς να εγκαταστήσεις το bootcamp (το δίνει η apple μαζί με τα CD του λειτουργικού) και κάνεις boot στο OSX ή στα windows (υπαρχουν όλοι οι drivers για windows XP και Vista). Εάν θέλεις και τα δύο μαζι (OSX  και windows) αγοράζεις online το Fusion (70ευρω περίπου) και τρέχεις τα πάντα ταυτόχρονα (εδω χρειάζεσαι RAM !). Οταν τρέχω OSX η μπαταρία του macbook κρατάει γύρω στις 3,5 ώρες όταν τρέχω windows XP γύρω στη 1,5 ! Εάν θέλεις δες στο άρθρο που έχω γράψει για το fusion στο blog μου (http://www.kounoupaki.gr/?p=155).

 

Το θέμα της υπερθέρμανσης είναι ... ανύπαρκτο. Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε γυρω στα 20 iMac (τα παλιά - λευκά) και μένουν ανοικτά ώρες ή ακόμα και ημέρες. Εδώ και τρία χρόνια δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να δω είναι η εδώ αντιπροσωπία (Rainbow).

ελπίζω να βοήθησα  ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τωρα καταλαβαίνω ποιος γράφει μουσική για σενα marathon ! Το δικό μου macbook το έχει ριξει στο web development ... τι κόλλημα και αυτό ...  ;)

 

Η αλήθεια είναι οτι απο τότε που ο marathon με έβαλε με το ζόρι στο χώρο των Mac δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει PC και Windows. Το  MacBook + Saffire (καρτα ήχου) + Tascam (monitors) + μία οθόνη 21" Apple Cinema + Cubase Studio μου έχουν δώσει 2 χρόνια crash free (ξέρεις ... χωρίς μπλέ οθόνες). Το μόνο που έκανα (αν και δεν χρειαζόταν) αγόρασα 4GB Ram (περίπου 300ευρώ αντι τα 800ευρω που ήθελε η εδω αντιπροσωπία). Εάν πρέπει να έχεις windows μπορείς να εγκαταστήσεις το bootcamp (το δίνει η apple μαζί με τα CD του λειτουργικού) και κάνεις boot στο OSX ή στα windows (υπαρχουν όλοι οι drivers για windows XP και Vista). Εάν θέλεις και τα δύο μαζι (OSX  και windows) αγοράζεις online το Fusion (70ευρω περίπου) και τρέχεις τα πάντα ταυτόχρονα (εδω χρειάζεσαι RAM !). Οταν τρέχω OSX η μπαταρία του macbook κρατάει γύρω στις 3,5 ώρες όταν τρέχω windows XP γύρω στη 1,5 ! Εάν θέλεις δες στο άρθρο που έχω γράψει για το fusion στο blog μου (http://www.kounoupaki.gr/?p=155).

 

Το θέμα της υπερθέρμανσης είναι ... ανύπαρκτο. Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε γυρω στα 20 iMac (τα παλιά - λευκά) και μένουν ανοικτά ώρες ή ακόμα και ημέρες. Εδώ και τρία χρόνια δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να δω είναι η εδώ αντιπροσωπία (Rainbow).

ελπίζω να βοήθησα  ???

 

 

 

 

Μερικές παρατηρήσεις σε σχέση με την επιτομή θεμάτων που επιχειρεί ο aztec (αφήνοντας κατά μέρος την ημιχιουμοριστική διατύπωση ότι "αναγκάστηκε" να χρησιμοποιήσει Mac, η οποία είναι αρκούντως αποκαλυπτική).

 

Και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν, όχι ένας, αλλά δύο δημοφιλέστατοι τρόποι να τρέξεις προγράμματα Windows παράλληλα με το OSX (Fusion και Parallels) είναι η απόλυτη απόδειξη για το ότι ακόμη και πορωμένοι Macintoσάδες δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς την ποικιλλία λογισμικού που διατίθεται για τα Windows. Αυτή η ποικιλλία είναι το αποτέλεσμα του ελεύθερου ανταγωνισμού και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, σε αντίθεση με τις αρτηριοσκληρωτικές και μονοπωλιακές πολιτικές της Apple.

 

Ο aztec (αθέλητα ίσως) ψεύδεται όταν λέει ότι ήταν η εδώ αντιπροσωπεία που ήθελε 800 ευρώ για τις μνήμες: είναι η ίδια η Apple που επιβάλλει αυτή τη πολιτική, όχι η εκάστοτε αντιπροσωπεία - άλλος ένας "θρίαμβος" της μονοπωλιακής στρατηγικής της. Επίσης, ο aztec (αθέλητα, ίσως) αποκρύπτει ότι το να τρέχεις προγράμματα Windows μέσα από το Fusion ή το Parallels οδηγεί σε άθλια κατανάλωση πόρων συστήματος και τραγικά κακές επιδόσεις των Windows προγραμμάτων.

 

Η μόνη αλήθεια στο ποστ του είναι το πρόβλημα της υπερθέρμανσης είναι όντως ανύπαρκτο, αλλά αν θυμάμαι καλά το ίδιο ισχύει και σε όλα τα PC που έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και δεκαπέντε χρόνια.

 

Σόρυ για την παρέμβαση, αλλά κάποτε πρέπει να κτυπάει και το ξυπνητήρι.

 

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με τις αρτηριοσκληρωτικές και μονοπωλιακές πολιτικές της Apple.

Χωρίς να είμαι προκατειλημμένος το ίδιο ισχύει και για την Microsoft. Οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Κάνουν ότι μπορούν για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. Το αν το κάνουν καλά φαίνεται από τοα κέρδη τους. Το αν το κάνουν νόμιμα, γι' αυτό υπάρχουν οι ανεξάρτητες αρχές για να βάζουν πρόστιμα...

 

 

Καλά τι PC χρησιμοποιείτε? Έχω να δω μπλε οθόνη από τα millenium!

+100

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.systemgraph.gr/

 

Απο ότι λένε γνωστοί μου, αυτή η εταιρεία έχει πολύ καλλίτερο service απο την Rainbow, δεν μου έχει τύχει πρόβλημα για να διαπιστώσω ο ίδιος τα λεγόμενα. Επίσης νομίζω ότι η Rainbow αγοράστηκε απο την Quest πρόσφατα.

 

Οσο για τις μπλέ οθόνες, είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχουν χρόνια τώρα και ούτε τα Windows κρεμάνε συχνά. Επίσης είναι προφανές ότι πολλές φορές είναι αναγκαία και τα δύο λειτουργικά, για διάφορους λόγους. Μονοπωλιακές πολιτικές έχουν και οι δύο εταιρείες ... αλλα νομίζω ότι το ίδιο θα έκαναν και όσες εταιρείες έχουν την δυνατότητα να το κάνουν. Είναι πολλά τα λεφτα ...

 

Πάντως αν τα Mac είχαν την ίδια τοποθέτηση τιμής στην αγορά που έχουν στις ΗΠΑ και δεν ήταν υπερτιμολογημένα όπως στην Ελλάδα, νομίζω ότι όλο και περισσότερος κόσμος θα τα αγόραζε.

Για παράδειγμα το MacBook των 1250 ευρώ θα έπρεπε να πωλείται γύρω στα 900, όσο δηλαδή και ένα αντίστοιχο Toshiba. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου