Προς το περιεχόμενο

Υποτροφίες - Ένας οδηγός (και σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για Βουδούρη ισχύει αρχικά το εξής:

Δεν μπορείς να πάρεις υποτροφία και από το Ωνάσσειο και από τη Βουδούρη γιατί είναι ένα κοινό ταμείο. Τα δικαιολογητικά που ζητούν είναι φορολογική δήλωση του ατόμου που κάνει αίτηση για υποτροφία, αλλά και των γονέων του. Πρέπει να έχεις θετική αλληλογραφία με το Πανεπιστήμιο που θες να πας, δηλαδή δεν χρειάζεται να σε έχει δεχτεί ήδη το Πανεπιστήμιο. Δίνονται 20 υποτροφίες για μεταπτυχιακούς φοιτητές, για ένα ή δύο χρόνια (8000 ευρώ μεικτά) και 4 για διδακτορικούς φοιτητές που καλύπτουν όλα τα χρόνια φοίτησής τους. Συμπληρώνεις την αίτηση που σου δίνουν στα γραφεία της γραμματείας και την καταθέτεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά (α, πρέπει να έχεις βαθμό πτυχίου τουλάχιστον 8,5).

Αιτήσεις γίνονται μέχρι τέλη Μαρτίου συνήθως και τα αποτελέσματα ανακοινώνονται τον Ιούλιο (περίπου εκεί).

 

Υπάρχει και το ίδρυμα Μιχελή στο οποίο δίνεις εξετάσεις στους τομείς της φιλοσοφίας και της αισθητικής. Δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό εκτός του ότι δίνει καλά χρήματα... 10000 το χρόνο. Και ότι οι αιτήσεις γίνονται Σεπτέμβριο.

 

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι όπως είπες και εσύ, όλα τα ιδρύματα περιμένουν ότι θα τελειώσεις και θα γυρίσεις να δουλέψεις στην Ελλάδα. Όμως δεν δίνονται υποτροφίες για όλους τους τομείς! Π.χ. εγώ που ψάχνω για popular culture/consumption και παρόμοια θέματα, δεν βρίσκω καμία ελληνική υποτροφία που να ψάχνει υπότροφους σε αυτούς τους τομείς. Το καλό όμως είναι ότι αν πας εξωτερικό πράγματι βρίσκεις πιο εύκολα υποτροφίες, και εκεί υπάρχει διαφάνεια (να ρίξω και τη μπιχτή μου στα δημόσια και ιδιωτικά ιδρύματα της Ελλάδας). Μαύρη πέτρα θα ρίξω, και ελπίζω να τους πετύχει κατακούτελα! :p

 

Αυτά... πάντα υπάρχει και το παλιό καλό Joker να ελπίζεις.

 

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευγε...

Πολυ καλο το αρθρο σου,αν και απο αλλου επρεπε η νεολαια να τα μαθαινει αυτα..

Χαρα στο κουραγιο σου για το κατεβατο!!!!

ποσες λεξεις ειπαμε??

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα κατ'αρχήν να σου πω ένα ευχαριστώ για τον κόπο σου. Πρέπει να σου πω ότι ως υπότροφος ΙΚΥ και ως ένα άτομο που ασχολούμαι με χρηματοδοτήσεις για φοίτηση στο εξωτερικό από το 2000 έχω να σου κάνω μερικές διορθώσεις...

 

Το μέσο που πέφτει στο ΙΚΥ είναι Α-ΝΕ-ΛΕ-ΗΤΟ. Λεπτομέρειες ΔΕΝ θα γράψω δημοσίως αλλά έχω άπειρα τεκμηριωμένα παραδείγματα. Δεύτερον, τα λεφτά ΔΕΝ είναι πολλά αλλά αντιθέτως είναι ψίχουλα (όπως παραδέχονται και οι ίδιοι, λέγοντας ότι τα χρήματα είναι ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΑ από το... 1997 - χωρίς να υπάρχει προοπτική να αυξηθεί το ποσό), και αν δεν κάνεις πεζοδρόμιο, αν δεν έχεις εξασφαλίσει έξτρα χρηματοδότηση από το πανεπιστήμιο που θα σε δεχθεί ή αν δεν δουλεύεις έξτρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην ψιλογδέρνεις οικονομικά τους γονείς σου.

 

Επίσης, έκανες λάθος εκεί που είπες πως το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει καμία σχέση με τις υποτροφίες. Κάθε χρόνο ένα ειδικό γραφείο (στο παλιό κτίριο ήταν στον 3ο) έχει την δουλειά να μαζεύει κληροδοτήματα και υποτροφίες από διάφορες πηγές (ανάμεσα σε αυτές και η Ακαδημία Αθηνών) και να τις παραθέτει λεπτομερειακά σε ένα φυλλάδιο. Το ίδιο περίπου κάνει και το Υπουργείο Οικονομικών που έχει μια πιο άμεση σχέση με κληροδοτήματα. Λεπτομέρειες ή στους μεν, ή στους δε (ξεκινήστε από Υπ. Παιδείας). Θα δείτε κι άλλες άπειρες που δεν αναφέρθηκαν (πχ. Λάτσειου Ιδρύματος) και τις προϋποθέσεις τους.

 

Τέλος, το ΙΚΥ στους κανόνες χορήγησης της υποτροφίας αναφέρει ρητά μεν ότι θέλουν να γυρίσεις πίσω μετά τη λήξη της για να δουλέψεις στην Ελλάδα, αλλά πρακτικά δεν το εφαρμόζουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε bloody_sunday που ήσουν όταν έκανα τα χαρτιά μου για ΙΚΥ; ΕΕΕ;; Πάντως ας την έπαιρνα εγώ την υποτροφία και ας ήταν και ψίχουλα... Από το τίποτα...

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα για το ΙΚΥ δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα παρέθεσα προηγουμένως, πχ. δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία θέση χωρίς μέσο... επίσης, υπάρχουν και πολλές άλλες ευκαιρίες και ποτέ δεν είναι αργά για να ψάξει κάποιος, είτε για ελληνική χρηματοδότηση είτε για ξένη, προερχόμενη από πανεπιστήμια (απευθυνόμενοι σε αυτούς για χρηματοδότηση) ή από άλλους οργανισμούς (που όντως εκεί θέλει πολύ ψάξιμο). Υπάρχουν επίσης και οι υποτροφίες του ΝΑΤΟ, χορηγούμενες και στην Ελλάδα, οι οποίες όμως δεν έχουν σχέση με μουσική.

 

Περισσότερο για θετικές επιστήμες - αν και όχι αποκλειστικά - τα σωστά λινκς βοηθάνε, πχ. http://www.findamasters.com/firstmain.asp, http://www.newscientistjobs.com/jobs/default.aspx κι άλλα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα κατ'αρχήν να σου πω ένα ευχαριστώ για τον κόπο σου. Πρέπει να σου πω ότι ως υπότροφος ΙΚΥ και ως ένα άτομο που ασχολούμαι με χρηματοδοτήσεις για φοίτηση στο εξωτερικό από το 2000 έχω να σου κάνω μερικές διορθώσεις...

 

Το μέσο που πέφτει στο ΙΚΥ είναι Α-ΝΕ-ΛΕ-ΗΤΟ. Λεπτομέρειες ΔΕΝ θα γράψω δημοσίως αλλά έχω άπειρα τεκμηριωμένα παραδείγματα. Δεύτερον, τα λεφτά ΔΕΝ είναι πολλά αλλά αντιθέτως είναι ψίχουλα (όπως παραδέχονται και οι ίδιοι, λέγοντας ότι τα χρήματα είναι ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΑ από το... 1997 - χωρίς να υπάρχει προοπτική να αυξηθεί το ποσό), και αν δεν κάνεις πεζοδρόμιο, αν δεν έχεις εξασφαλίσει έξτρα χρηματοδότηση από το πανεπιστήμιο που θα σε δεχθεί ή αν δεν δουλεύεις έξτρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην ψιλογδέρνεις οικονομικά τους γονείς σου.

Προφανώς δε φτάνουν τα λεφτά για να καλυφτείς ΜΟΝΟ απο την υποτροφία, αλλά παραμένει (κατα τη γνώμη μου τέλος πάντων, και ως ένας οικογενειάρχης με δύο παιδιά που σπούδαζα στο Λονδίνο) ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

 

Έχω τρεία παραδείγματα ανρθώπων που πήραν υποτροφία χωρίς βύσμα, και για αυτό το παρέθεσα. Έχω ακούσει για βύσματα, και όλοι μου λέγανε "μπά... άστο, σιγά μην πάρεις", και για αυτό το έθεσα έτσι. Επέλεξα να μην δώσω την μαύρη άποψη που (πράγματι) υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά να ωραιοποιήσω, ίσως λίγο, αυτήν την κατάσταση.

 

Επίσης, έκανες λάθος εκεί που είπες πως το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει καμία σχέση με τις υποτροφίες. Κάθε χρόνο ένα ειδικό γραφείο (στο παλιό κτίριο ήταν στον 3ο) έχει την δουλειά να μαζεύει κληροδοτήματα και υποτροφίες από διάφορες πηγές (ανάμεσα σε αυτές και η Ακαδημία Αθηνών) και να τις παραθέτει λεπτομερειακά σε ένα φυλλάδιο. Το ίδιο περίπου κάνει και το Υπουργείο Οικονομικών που έχει μια πιο άμεση σχέση με κληροδοτήματα. Λεπτομέρειες ή στους μεν, ή στους δε (ξεκινήστε από Υπ. Παιδείας). Θα δείτε κι άλλες άπειρες που δεν αναφέρθηκαν (πχ. Λάτσειου Ιδρύματος) και τις προϋποθέσεις τους.

Whoops. Άλλο εννοούσα και μου βγήκε μάπα τα ελληνικά! ;D Αφού βάζω το λινκ και αναφέρω παραδείγματα. Εννοούσα οτι ΕΧΕΙ σχέση το υπουργείο. σορρυ...

 

Τέλος, το ΙΚΥ στους κανόνες χορήγησης της υποτροφίας αναφέρει ρητά μεν ότι θέλουν να γυρίσεις πίσω μετά τη λήξη της για να δουλέψεις στην Ελλάδα, αλλά πρακτικά δεν το εφαρμόζουν.

Ήμουν σίγουρος, αλλά βέβαια έπρεπε να το αναφέρω, καθώς αποτελεί και κάτι το λογικό, τέλος πάντων.

 

Θένξ bloody. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δε φτάνουν τα λεφτά για να καλυφτείς ΜΟΝΟ απο την υποτροφία.

 

Γι αυτό το λένε υποτροφία. Γιατί δεν φτάνουν τα λεφτά να φας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δε φτάνουν τα λεφτά για να καλυφτείς ΜΟΝΟ απο την υποτροφία, αλλά παραμένει (κατα τη γνώμη μου τέλος πάντων, και ως ένας οικογενειάρχης με δύο παιδιά που σπούδαζα στο Λονδίνο) ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

 

Kάτσε βρε Νικόλα μου... (α) το Λονδίνο είναι στην κυριολεξία φωτιά από έξοδα - και μάλιστα σε παγκόσμιο επίπεδο, (β) εσύ είσαι και οικογενειάρχης. Αυτομάτως οι δυο παραδοχές αυτές εκτινάσσουν σε δυσθεώρητα ύψη το μπάτζετ σου. Πώς γίνεται να λες ότι δεν είναι ευκαταφρόνητο το ποσό των 880 ευρώ? Αυτό δεν φτάνει ούτε αν είσαι σόλο, πόσο μάλλον στο Λονδίνο και οικογενειάρχης. Υποτίθεται ότι πρέπει να σου καλύπτουν τα προς το ζην, όχι να ζητιανεύεις δεξιά κι αριστερά. Αν σου πω πόσα παίρνω εγώ θα σε πιάσει κατάθλιψη...

 

Να πω και κάτι που φέρνει πίσω την ελπίδα: το ΙΚΥ αναφέρει ρητά στους κανονισμούς πως ΔΕΝ επιτρέπει την παράλληλη χρηματοδότηση από άλλη υποτροφία, αλλά το καλό είναι πως εννοούν μόνο κρατικές. Αν κάποιος βρει από άλλη πηγή όπως Ωνάσειο, εταιρία ή από εξωτερικό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτούς (αυτό μας έλειπε κιόλας...) Επίσης, είναι πράγματι πολύ συνεννοήσιμοι και εξυπηρετικοί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου