Προς το περιεχόμενο

Υποτροφίες - Ένας οδηγός (και σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προϋποθέσεις θα σου τις πουν οι ίδιοι (να έχεις γίνει δεκτός ή να κάνεις αίτηση σε κάποιο τμήμα τους, ίσως κάποια φορολογική βεβαίωση ή οικογενειακής κατάστασης, κατάλληλα στάνταρτς γλωσσομάθειας, GCE ή Foundation, πολύ καλούς βαθμούς κλπ). Το τι κερδίζουν: προσελκύουν φοιτητές και ενισχύουν την εκπαιδευτική συνεργασία μεταξύ των κρατών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά για το ιδρυμα Ωναση ακουω οτι πεφτει μέσον για το Λιλιαν Βουδουρη ισχυει το ίδιο?

Για Βουδούρη ισχύει αρχικά το εξής:

Δεν μπορείς να πάρεις υποτροφία και από το Ωνάσσειο και από τη Βουδούρη γιατί είναι ένα κοινό ταμείο.

 

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι όπως είπες και εσύ, όλα τα ιδρύματα περιμένουν ότι θα τελειώσεις και θα γυρίσεις να δουλέψεις στην Ελλάδα.

Είναι δεσμευτικο δηλαδη να γυρίσεις Ελλάδα;

 

Επίσης στις αιτήσεις έχουν κουτακι που λέει εχεις κανει κ αλλου αιτηση για υποτροφία;αυτο είναι δεσμευτικο;δηλ μετραει ρνητικά αν έχεις κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Νικολα μιας που το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα , να σου κανω καποιες ερωτησεις ?

 

Εχω εχω διπλωμα στην κλασσικη κιθαρα ( 10 και πρωτο βραβειο , δεν ξερω αν παιζει ρολο )  και τωρα τελειωνω και το πτυχιο αρμονιας .

Ενω ειμαι και σε ΑΕΙ , ασχετο με τη μουσικη το οποιο δεν εχω τελειωσει ακομα (μπορει και ποτε ... )  , δεν εχω εχω ακαδημαικη κατοχυρωση αυτων που εχω κανει στη μουσικη .

 

Υπαρχουν υποτροφιες που να δεχονται το διπλωμα του ωδειου σαν προπτυχιακο τιτλο και να σε βαζουν σε master τμηματα του εξωτερικου ? Η αυτο εχει να κανει με τη σχολη που θες να πας ?

 

Πρωτα βρισκεις τη σχολη και δινεις εξετασεις εκει και σε δεχονται και μετα κανεις αιτηση για υποτροφια ?

 

Τελος γινεται να δεχτουν σαν προπτυχιακο το διπλωμα του ωδειου και να κανεις master πχ στη jazz  κιθαρα η και αυτο εχει να κανει με τη σχολη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά για το ιδρυμα Ωναση ακουω οτι πεφτει μέσον για το Λιλιαν Βουδουρη ισχυει το ίδιο?

Για τα ΠΑΝΤΑ πέφτει μέσον. Και για τα πάντα υπάρχει ελπίδα. Εδώ εγώ πήρα υποτροφία από το ΙΚΥ χωρίς μέσο και ξέρω άλλους δύο που έκαναν το ίδιο... Και πέφτει τρελό μέσο στο ΙΚΥ... Άρα ελπίδα υπάρχει.

 

Eίναι δεσμευτικο δηλαδη να γυρίσεις Ελλάδα;
Ναι μεν αλλά...

 

Πώς θα το ελέγξουν? Πως θα σε υποχρεώσουν αν δεν έχεις δουλειά εδώ, κλπ...

 

Επίσης στις αιτήσεις έχουν κουτακι που λέει εχεις κανει κ αλλου αιτηση για υποτροφία;αυτο είναι δεσμευτικο;δηλ μετραει ρνητικά αν έχεις κάνει;

Δεσμευτικό υπο ποία έννοια; Αρνητικά δε νομίζω δεδομένου ότι όλοι κάνουν παντού αιτήσεις, γιατι άλλωστε να μην κάνει κανείς παντού; Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις όλες σου τις ελπίδες ΜΟΝΟ σε ένα μέρος...

 

Νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για το ιδρυμα Ωναση ακουω οτι πεφτει μέσον για το Λιλιαν Βουδουρη ισχυει το ίδιο?

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, και αν δεν έχουμε πείρα από πρώτο χέρι εννοείται πως δεν έχει αξία να τα ισοπεδώνουμε όλα εκ των προτέρων. Και σίγουρα δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για να δοκιμάσει κάποιος.

 

Είναι δεσμευτικο δηλαδη να γυρίσεις Ελλάδα;
Όχι απαραίτητα, πχ. το IKY το ζητούσε στο συμβόλαιό του, αλλά δεν το τσεκάρουν. Αλλά πρέπει να ρωτήσεις τα ιδρύματα που ανέφερες για την επίσημη εκδοχή (με τηλέφωνο).

 

Επίσης στις αιτήσεις έχουν κουτακι που λέει εχεις κανει κ αλλου αιτηση για υποτροφία;αυτο είναι δεσμευτικο;δηλ μετραει ρνητικά αν έχεις κάνει;
Θέλουν να μάθουν για να δουν αν έχεις εξασφαλίσει και άλλη πηγή χρηματοδότησης. Ορισμένοι ίσως να θέτουν ως όρο να μην αποδεχθείς άλλη εκτός από την δική τους όταν οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα γιατί ουσιαστικά είναι ένα όχι και τόσο δίκαιο πλεονέκτημα έναντι κάποιου άλλου που του παίρνεις την πολυπόθητη θέση και βασίζεται μόνο στη μια υποτροφία, ενώ εσύ πχ. έχεις πετύχει δυο. Έχω βρεθεί σε τέτοια θέση όρου υποτροφίας ουκ ολίγες φορές, και βασικά είναι σωστό, αν και δεν ξέρω ποια μέθοδο έχουν να μάθουν αν έχεις καταφέρει πάνω από μια. Μην το θεωρείς τόσο απίθανο όμως τα ιδρύματα να διασταυρώνουν τα στοιχεία τους (ειδικά στο εξωτερικό), οπότε πρόσεξε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φιλε Νικολα μιας που το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα , να σου κανω καποιες ερωτησεις ?

 

Εχω εχω διπλωμα στην κλασσικη κιθαρα ( 10 και πρωτο βραβειο , δεν ξερω αν παιζει ρολο )  και τωρα τελειωνω και το πτυχιο αρμονιας .

Ενω ειμαι και σε ΑΕΙ , ασχετο με τη μουσικη το οποιο δεν εχω τελειωσει ακομα (μπορει και ποτε ... )  , δεν εχω εχω ακαδημαικη κατοχυρωση αυτων που εχω κανει στη μουσικη .

Κανένα πρόβλημα ως εδώ. Και φυσικά να μου κάνεις ερωτήσεις... ;) Ότι μπορώ να βοηθήσε!

 

Υπαρχουν υποτροφιες που να δεχονται το διπλωμα του ωδειου σαν προπτυχιακο τιτλο και να σε βαζουν σε master τμηματα του εξωτερικου ? Η αυτο εχει να κανει με τη σχολη που θες να πας ?
Αυτό έχει να κάνει με το πανεπιστήμιο και την χώρα που θα διαλέξεις!

 

ΑΛΛΑ.

 

Αφού θα έχεις πτυχίο από ΑΕΙ τελικά (εκτός αν δε σκοπεύεις να το τελειώσεις???) μπορείς να πεις ότι έχεις αυτό και ότι κάνεις μεταπτυχιακά ( = master) σε άλλο τομέα (μουσική).

 

Πάντως όσον αφορά την Αγγλία που ήμουν εγώ (το 2004 πήγα, οπότε έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια), κάποιες σχολές με δέχτηκαν με το δίπλωμα πιάνου και αρμονίας, κάποιες ήθελαν ακαδημαϊκό τίτλο. Αυτό για μεταπτυχιακά στη σύνθεση. Αλλά οι πιό πολλές ήταν πιο ανοιχτές στην εμπειρία και τα έργα μου, παρά στα χαρτια, ακριβώς γιατί ήταν σύνθεση. Νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και με τα μουσικά όργανα (ειδικά δε αφού στην Ελλάδα (και σε άλλες χώρες) είναι αρκετά δύσκολο να πάρεις ακαδημαϊκό τίτλο σε όργανο (οι μουσικολογίες δε δίνουν, πχ), ενώ παλαιότερα ήταν απλά αδύνατον.

 

Πρωτα βρισκεις τη σχολη και δινεις εξετασεις εκει και σε δεχονται και μετα κανεις αιτηση για υποτροφια ?
ΟΧΙ!

 

(με κεφαλαία).

 

Μάλιστα νομίζω ότι τουλάχιστον για ΙΚΥ έχεις αργήσει, και μπορεί και τα το Ωνάσειο (αλλά τσέκαρέ το).

 

Οι χρόνοι που σου δίνουν είναι έτσι που πρώτα θα κάνεις αίτηση και μετά θα δουν που έχεις μπει, κλπ. Μακάρι να σε είχαν δεχτεί από πριν, αλλά δεδομένου ότι οι αιτήσεις για τις υποτροφίες είναι περί τον Δεκέμβριο, και εκεί τριγύρω και τα πανεπιστήμια τα τσεκάρουν σχετικά αργότερα... Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι πάντα εφικτό.

 

Αν θυμάμαι καλά το ΙΚΥ δεν έχει τέτοια απαίτηση ενώ το Ωνάσειο που έχει αφήνει το παράθυρο "να υπάρχει θετική αλληλογραφία με το πανεπιστήμιο της επιλογής σας". Ότι δηλαδή ξέρεις που θα πας και (θα) σε δεχτούν με τα τωρινά δεδομένα.

 

Τελος γινεται να δεχτουν σαν προπτυχιακο το διπλωμα του ωδειου και να κανεις master πχ στη jazz  κιθαρα η και αυτο εχει να κανει με τη σχολη ?

Γενικά και πάλι, μάλλον ναι.

 

Έχε στο μυαλό σου το εξείς: Ο αδερφός μου σπούδασε στα Χανιά τεχνολογία Η/Υ κλπ... Μετά έκανε ένα master στη Σκωτία σχετικά με ΑΙ (Τεχνιτή νοημοσύνη). Οκ μέχρι εδώ και λογικό το πλαίσιο. Και μετά του ήρθε και έκανε και ένα master σε business science στην ΑΣΟΕ... Χωρίς να έχει προηγούμενη εμπειρία στα οικονομικά, κλπ... Τεχνικός ειναι ο άνθρωπος.

 

Το μεταπτυχιακό, λοιπόν, που θα κάνεις θα έχει τις απαιτήσεις του, αλλά όσον αφορά το ΤΙ θα κάνεις δεν εξαρτάται από το προηγούμενο πτυχίο σου άμεσα, παρα πιο πολύ στην εμπειρία σου, κλπ. Μπορεί να θέλουν προηγούμενο πτυχίο (φυσικός, χημικός) αλλά όχι στον τομέα που θα κάνεις.

 

___________________

 

Και πάλι, παιδιά...

 

Από τότε που το έκανα το άρθρο έχουν περάσει κάποια χρόνια. Μπορεί κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει και εδώ (πολύ πιθανόν δεδομένης της κρίσης που περνάμε) αλλά και έξω... πχ... από το 2004 μέχρι τώρα στο Ίδρυμα Ωνάση υπάρχει και η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Φανταστείτε χρήματα που ρουφάει αυτό το ίδρυμα... Άρα μπορεί οι όροι να έχουν αλλάξει.

 

Με ένα τηλέφωνο οι απορίες λύνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!Ναι εννοείται πως θα στείλω σε πολλά για να εχω περισσότερες πιθανότητες...αυτό με την εργασία στην Ελλάδα εδω το διαβασα πρώτη φορα οποτε ειπα να ρωτησω περισσότερα...Στα 2 ιδρυματα που έχω κάνει αίτηση σε δεσμεύουν να δεχτεις μόνο μία υποτροφια...σχετικα με το αν θα δηλώσεις και σε άλλα ιδρυματα το ρωτάω γιατι σκεφτομαι μηπως είναι της λογικης ότι αφου έκανε και σε άλλο ας μην της δώσουμε εμεις...

Θέλω να είμαι τυπική σε αυτά και δεν θέλω να πω ψέμματα γιατι αλλωστε δεν έχω κανένα λόγο...εκανα αιτηση στο Ωναση και εβαλα οτι δεν εχω κανει αιτηση για αλλη υποτροφια γιατι οντως μεχρι τελςο Γεναρη δεν ειχα κανει σε άλλο...τώρα ομως το Μαρτη θα κανω σε ένα άλλο..τι κάνω τους παιρνω τηλ και τους ενημερώνω;γιατι μπορεί αυτη να διασταυρώσουν στοιχεία και να δουν οτι εχω κανει αίτηση ενω έχω δηλώσει όχι και να είναι λόγος αποκλεισμού... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαρτάται το πως σε ρωτάνε. Όπως είπε ο Σπύρος παραπάνω, το ΙΚΥ το λέει αυτό, αλλά εννοεί δημόσιο ίδρυμα και όχι γενικά. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά για το Ωνάσειο δε γνωρίζω προσωπικά...

 

Πάντως αν σε ρωτάνε πρέπει να το γράψεις. Αν σε ρωτήσαν όταν έκανες την αίτηση, εεε δε νομίζω να χρειάζεται να πάρεις και τηλέφωνο να τους το πεις. Στο κάτω κάτω κάνε το ανώνυμα: Πάρε τηλέφωνο, πες τι συμβαίνει και μην πεις το όνομά σου. Τι κακό μπορεί να συμβεί;

 

Αλλιώς και πάλι δε νομίζω. Άλλαξαν οι συνθήκες στο μεταξύ. Πώς μπορείς να ξέρεις το μέλλον;

 

Αλλά καλύτερα ρώτα εκείνους (ή κάποιον που έχει περάσει από Ωνάσειο, γιατί εγώ στο ΙΚΥ ήμουν και ο Σπύρος το ίδιο νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!αν κάποιος έχει πάρει υποτροφία από το ίδρυμα Ωνάση ή το Λιλιαν ΒΟυδουρη αν μπορεί ας στειλει ένα πμ, αλλιως αν ξερετε κάποιον και μπορώ να έρθω σε επικοινωνία θα το εκτιμούσα  :)

γενικα πάντως σχετικά με τις αιτησεις για υποτροφία, ξέρετε αν είναι λόγος αποκλεισμού αν η μία συστατικη επιστολή (είναι μεν υπογεγραμένη) αλλα δεν είναι σε κλειστό υπογεγραμμένο φάκελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!αν κάποιος έχει πάρει υποτροφία από το ίδρυμα Ωνάση ή το Λιλιαν ΒΟυδουρη αν μπορεί ας στειλει ένα πμ, αλλιως αν ξερετε κάποιον και μπορώ να έρθω σε επικοινωνία θα το εκτιμούσα  :)

γενικα πάντως σχετικά με τις αιτησεις για υποτροφία, ξέρετε αν είναι λόγος αποκλεισμού αν η μία συστατικη επιστολή (είναι μεν υπογεγραμένη) αλλα δεν είναι σε κλειστό υπογεγραμμένο φάκελο;

Μου φαίνεται σα να ρωτάς όλη την αίτηση λιγο λίγο... ;)

 

Καταρχήν τι λένε οι οδηγίες: Αν λέει κλειστό φάκελο, τον κλείνεις. Αν λέει κλειστό, υπογεγραμμένο φάκελο, το κάνεις και αυτό. Αν λέει απλά συστατική επιστολή (και τρέχα γύρευε) κάνε αυτό... Δε ξέρω την αίτηση του Ωνασείου, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω εδώ.

 

Αλλά και πάλι: Ρώτα τους. Δε χάνεις τίποτε...

 

Ο λόγος που μερικές φορές ζητάνε υπογεγραμμένο φάκελο, είναι για να είναι σίγουροι ότι ο φοιτητής ΔΕΝ έχει δει τη συστατική επιστολή και καλά. Έχει μία λογική, αλλά στα πλαίσια μίας αίτησης για υποτροφία (που δεν έχει συνέντευξη μετά) δε ξέρω ποσο στέκει.

 

τι λέει η αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου