Προς το περιεχόμενο

Υποτροφίες - Ένας οδηγός (και σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σόρρυ που σας έχω ζαλίσει άλλα από το καλοκαίρι που τελείωσα το έχω πάρει πολύ θερμά το θέμα και πραγματικά ψαχνομαι πολύ αλλα δεν εχω κανεναν που να ξερει από υποτροφίες (αιτησεις, διαδικασιες κτλ) και έτσι μονο μέσω διαφόρων φορουμ έχω βρει πληροφορίες....το μεγαλο μου προβλημα μεχρι τώρα είναι οι συστατικές επιστολές...το ιδρυμα Ωνάση ζητάει συστατικές τυπωμένες σε συγκεκριμένα έντυπα και στα ελληνικα και στα αγγλικα. Εγω προσπαθουσα και δεν μου απαντουσε κανεις. Τελικα μου εστειλε μια πολυ καλη καθηγητρια μου αλλά έλεγε επισης αν δεν ειναι τυπωμενες στο ειδικο εντυπο στειλτε τις απλές αρκεί να ειναι υπογεγραμμένες και να είναι σε κλειστό φάκελο. Αυτη την διευκρίνηση όμως την έλεγε στις συχνές ερωτησεις και εγώ στην βιασυνη μου να κλείσω τον φάκελο έβαλα την δευτερη συστατικη απλα διπλωμένη χωρίς φάκελο (και ξέχασα να βάλω και στα ελληνικα από τον ίδιο καθηγητη που μου τις έστειλε με μειλ και τις εκτύπωσα-που κ αυτο μπορει να θεωρείται λάθος αλλά δεν είχα άλλη επιλογή). Τέσπα όλο αυτο το καταλαβα πριν 2 βδομαδες και απογοητευτικα γιατι πραγματικα παει άκυρη η αιτηση μου...Θα παρω όμως τηλ να ρωτησω...Στο ικυ περυσι δυστυχως δεν το ηξερα και δεν έκανα αλλά θα κάνω φέτος, αν και τα αποτελεσματα αργουν πολυ και χωρίς να ξερω αν πηρα υποτροφία δεν μπορω να φυγω στο εξωτερικο...όταν κάνω για το ικυ τοτε ειναι που θα σε ζαλισω στις ερωτησεις! ;D (πλάκα κάνω φυσικα)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μετα χαράς να μας ζαλίσεις με τις ερωτήσεις αν μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

Δυστυχώς δε ξέρω τι να σου πω για το Ωνάσειο. Εύχομαι πάντως το καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας, είμαι καινούριο μέλος και ουσιαστικά δεν παίζω κάποιο μουσικό όργανο. Γράφτηκα στο φόρουμ επειδή ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με υποτροφίες στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το πραγματικά πολύ ενδιαφέρον νήμα.  Διάβασα όλα τα μηνύματα και ειδικά αυτά που έχουν γραφτεί από ανθρώπους που υπήρξαν υπότροφοι στο παρελθόν, δίνουν πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Η απορία μου είναι η εξής: Όλα  τα ιδρύματα (ΙΚΥ και ιδιωτικά) που έχω βρει μέχρι τώρα αναφέρουν στους όρους τους μεταξύ άλλων ότι ο υπότροφος ουσιαστικά πρέπει μόλις τελειώσει τις σπουδές του να επιστρέψει  στην Ελλάδα για να βοηθήσει τη χώρα του μέσω των αποκτηθέντων γνώσεών του. Και αυτό το σημείο είναι που με αποτρέπει να κάνω αίτηση για υποτροφία. Όχι γιατί δεν θέλω να προσφέρω στην πατρίδα μου ή ότι δεν θέλω να γυρίσω πίσω αλλά θεωρώ ότι αυτό μπορεί να γίνει μετά από π.χ. 4-5 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό όπου η εμπειρία θα είναι πολύτιμη επιστρέφοντας στην Ελλάδα, ή επίσης πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να προσφέρει και ας βρίσκεται στο εξωτερικό αν έχει τη θέληση. (πολύ περισσότερο από κάποιους  που είναι μια ζωή στην Ελλάδα και κάνουν κακό στη χώρα παρά καλό ). Γι’ αυτό θα ήθελα αν υπάρχει κάποιο μέλος όπου πήρε υποτροφία και δεν γύρισε άμεσα στην Ελλάδα να μας πει αν είχε κάποιες κυρώσεις. (κυρίως από ιδιωτικό Ίδρυμα, μιας από ότι ειπώθηκε από προηγούμενη απάντηση στο ΙΚΥ δεν ελέγχουν ουσιαστικά, τουλάχιστον μέχρι πρότινος) .

 

Υ.γ. αυτή η απορία έχει ήδη ειπωθεί αλλά την επαναφέρω μήπως και υπάρχει κάποιο μέλος που έχει τέτοια προσωπική εμπειρία και δεν την έχει αναφέρει ακόμα. Θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκω και φυγε να σωθεις και ασε τα αγχη,κανεις δεν προκειται να σε κυνηγησει....και φυσικα κανεις δεν εχει το δικαιωμα να σε εμποδισει να εργαστεις στο εξωτερικο (ειδικα απο τη στιγμη που η πιθανοτητα να βρεις οποιαδηποτε δουλεια της προκοπης στην Ελλαδα για τα επομενα 10 χρονια ειναι σχεδον μηδενικη)

 

Προσωπικα εχω 4-5 φιλους που σπουδασανε με υποτροφιες στο εξωτερικο και ΚΑΝΕΙΣ δεν γυρισε πισω (μια και οι φιλοι μου ειναι ολοι εξυπνοι και λογικοι ανθρωποι) και φυσικα ουδεις ασχοληθηκε μαζι τους.

 

Αυτα για υποτροφιες που σου δινουν ελληνικα ιδρυματα,τωρα για τα ξενα δεν ξερω δεν μπορω να φανταστω ομως,ειδικα αν πας στις ΗΠΑ,οτι θα αριστευσεις (γιατι φανταζομαι για να αριστευσεις πας εξω) και δεν θα σου κανουν προταση δουλειας καποιες εταιριες στο εξωτερικο πριν καλα καλα αποφοιτησεις (σε εμενα που ΔΕΝ αριστευσα και εκαναν δεν θα κανουν σε εσενα? ;D)...και θα βρεθει αμερικανικο ιδρυμα που θα τις...εμποδισει να σε προσλαβουν....και θα σε στειλει πακετο πισω στην Ουζουμπουρα Ελλαδα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν συγκεκριμένα ιδρύματα όπως π.χ. το ίδρυμα Fulbright που σε υποχρεώνει να επιστρέψεις (ειδικότερα στην Αμερική, καθόσον σε υποχρεώνει να βγάλεις visa με home residency requirements). Για το ΙΚΥ δεν γνωρίζω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν χάνεις κάτι να κάνεις αίτηση για υποτροφία.

 

Θα βοηθούσε να μας έλεγες π.χ. για ποια χώρα/πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από IKY όπως είπα και προηγουμένως δεν το κοιτούν. Για άλλα ιδρύματα δεν ξέρω αν βάζουν τις ειδικά εκπαιδευμένες ομάδες μισθοφόρων κομάντος να σε απαγάγουν από το εξωτερικό μόλις τελειώσεις και να σε φέρουν πίσω, αλλά αμφιβάλλω ότι γίνεται κάτι τέτοιο, όπως επίσης ότι θα δαπανήσουν χρόνο και χρήμα για να σε κυνηγήσουν νομικά (που και πάλι είναι σχεδόν 100% ανέφικτο λόγω της έδρας σου στο εξωτερικό). Οπότε είναι το τελευταίο πράγμα που αξίζει να σκέφτεσαι. Όσον αφορά στην προοπτική δουλειάς, εξαρτάται από το ποια δουλειά είναι αυτή, πχ. εμένα που έχω 8 χρόνια στο εξωτερικό βάσει του CV μου κάνουν άνετα προτάσεις, αλλά οι προσωπικές, εργασιακές-φορολογικές, οικογενειακές και κοινωνικές συνθήκες και η αμοιβή είναι που συνδιαμορφώνουν την τελική απόφαση (και αυτή εννοείται πως δεν είναι ενιαία για όλους).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk και ndnikola ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Με ενδιαφέρουν αγγλόφωνα μεταπτυχιακά σε Ευρωπαϊκά τεχνικά πανεπιστήμια μιας και τελείωσα πολυτεχνείο (με βαθμό μεγαλύτερο του Οκτώ). Σουηδία-ΚΤΗ, Ολλανδία- TU/e - TUDelft, Νορβηγία NTNU , Δανία DTU, Ελβετία ETH και Γερμανία. (Αγγλία δεν το συζητώ έχουν υψηλά δίδακτρα ). Το μοναδικό πρόβλημα είναι η εύρεση υποτροφίας για οικονομική   στήριξη. Όλα αυτά τα πανεπιστήμια, το έχω ψάξει αναλυτικά, δεν δίνουν υποτροφίες για μεταπτυχιακά σε Ευρωπαίους, μόνο σε φοιτητές εκτός Ευρώπης.

 

Στο μήνυμα αναφέρομαι για Ελληνικά Ιδρύματα (ΙΚΥ, Ωνάση). Τα αγγλικά μου δεν είναι άριστα για να διεκδικήσω υποτροφία από Fulbright ή British Council. Αυτό που θέλω να μάθω είναι από πρώην υπότροφο π.χ. του Ιδρύματος Ωνάση αν υπογράφει κάποιο χαρτί (αν δεχτεί την υποτροφία) που να αναφέρει ρητά ότι σε περίπτωση που δεν επιστρέψει μετά την ολοκλήρωση των σπουδών του πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα ίσως και με κάποιο πρόστιμο.

Από την άλλη μου φαίνεται απίθανο οι 20-30 υποτροφίες που δίνει π.χ.  το ίδρυμα Ωνάση για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κάθε χρόνο, όλοι αυτοί οι φοιτητές μετά να επιστρέφουν στην Ελλάδα ειδικότερα μιας που είναι άριστοι (γι’ αυτό άλλωστε επιλέγονται ως υπότροφοι κυρίως) και σίγουρα τους κάνουν προτάσεις ξένες εταιρείες. Άρα τελικά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? (επιστρέφει πίσω τα χρήματα ο υπότροφος?)  έχει κανείς  ακούσει τέτοια περίπτωση?

 

Υ.γ. Ξαναλέω το θέμα δεν είναι ότι δεν θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα για να προσφέρω. (Αλλά η απαίτηση το να γυρίσω άμεσα και με αβέβαιο εργασιακό μέλλον στην Ελλάδα με σκοτώνει) Πολύ ευχαρίστως αν το Ίδρυμα βρίσκει δουλειά αντάξια των σπουδών. Γιατί έτσι όπως  είναι η σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα να βρει κανείς δουλειά στο πεδίο που θα ειδικευτεί.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday, συμφωνώ με αυτά που διατυπώνεις.

Το νομικό κυνηγητό με φοβίζει κυρίως από ιδιωτικά ιδρύματα και γι' αυτό θα ήταν ενδιαφέρον να γραφτεί ένα μήνυμα από κάποιον που γνωρίζει περίπτωση φοιτητή με υποτροφία από ιδιωτικό ίδρυμα που δεν έχει γυρίσει πίσω σε τι ενέργειες έχει προβεί το αντίστοιχο ίδρυμα, αν έχει προβεί. Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλεω οτι η περιπτωση οποιοδηποτε Ελληνικο ιδρυμα να σε κυνηγησει για κατι το ΠΑΡΑΝΟΜΟ (σου στερει την ελευθερια κινησης και επιλογης εργασιας..και μαλιστα στην ΕΕ οπου αυτα ειναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΑ δικαιωματα σου) στο εξωτερικο ειναι ΑΠΙΘΑΝΗ,οτιδηποτε ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΟ χαρτι και να υπογραψεις.

 

Αλλα ακομα και να σε...κυνηγησουν δεν νομιζω να υπαρχει Σουηδος ή Γερμανος ...δικαστης που θα σε εκδοσει στην τριτοκοσμικη χωρα σου (η οποια ετσι κι αλλοιως θεωρειται κολλαστηριο διαφθορας και παρανομιας στις περισσοτερες πολιτισμενες ευρωπαϊκες χωρες )   ;)

 

Ειδικα αν λαβεις υποψιν οτι αυτες οι χωρες κανουν...αμαν για επιστημονες τεχνικων κατευθυνσεων (στο  Βερολινο που ζω το μισο χρονο μολις δουνε ξενο μηχανικο,γιατρο  ή προγραμματιστη  πεφτουν στα ποδια του και του προσφερουν δουλεια...μια και οι Γερμανοι δεν ασχολουνται με αυτα... ;D)  δεν νομιζω να σε...διωξουν,ισα ισα μαλλον θα κανουν τα παντα για να σε κρατησουν εκει.....

 

Δηλαδη αν ...γυρισεις  για 1 χρονο και μετα ξαναφυγεις στο εξωτερικο ΠΑΛΙ θα σε..κυνηγησουν?...

 

Οποτε σου ξαναλεω οτι αν μπορεις παρε την υποτροφια και φυγε εξω να σωθεις...    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες κάπου να υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός για την υποτροφία του ιδρύματος Ωνάση? Ρωτώ γιατί εξ όσων γνωρίζω δεν έχουν κάτι αντίστοιχο με την Fulbright όσον αφορά την επιστροφή στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου