Προς το περιεχόμενο

Υποτροφίες - Ένας οδηγός (και σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tenten καλησπέρα,

Σου γράφω απο Γερμανία για την οποία έφυγα χωρίς υποτροφία. Δεν έχω τελειώσει πολυτεχνείο, αλλά απ' ότι ξέρω το πολυτεχνείο είναι πενταετούς φοίτησης, οπότε πρέπει να αναγνωρίζεται σαν diploma ή master ήδη στο εξωτερικό (πάντα μιλώντας σύμφωνα με το σύστημα της Γερμανίας - Ολλανδίας). Αυτό σημαίνει οτι για Γερμανία (Ολλανδία) μπορείς να πάς για διδακτορικό και όχι μεταπτυχιακό. Η θέση του διδακτορικού πληρώνεται σαν 65% κανονικής θέσης ερευνητή (είναι μάλλον αρκετά οπότε δεν χρειάζεσαι υποτροφία) ιδίως για όσες έρευνες έχουν εγκριθεί απο κάποιο επίσημο φορέα π.χ. Γερμανική Εταιρία Ερευνών (DFG). Σκέψου και την προοπτική αυτή και σιγούρεψε απο κάποια επίσημη πηγή οτι γίνεται φυσικά.

Με ποιόν ιδιαίτερο τομέα θές να ασχοληθείς;

 

P.s. @ Superfunk Είναι πολύ συνηθισμένος όρος σε παγκόσμιο (και σε Ε.Ε.) επίπεδο, υπάρχει να φανταστείς και στις υποτροφίες εξωτερικού της DFG - Deutsce Forschungs Gemeinschaft απλά δεν είναι νομικά δεσμευτικός. Επίσης δεν γνωρίζω να απαντήσω για Ωνάσειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη μου φαίνεται απίθανο οι 20-30 υποτροφίες που δίνει π.χ.  το ίδρυμα Ωνάση για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κάθε χρόνο, όλοι αυτοί οι φοιτητές μετά να επιστρέφουν στην Ελλάδα ειδικότερα μιας που είναι άριστοι (γι’ αυτό άλλωστε επιλέγονται ως υπότροφοι κυρίως) και σίγουρα τους κάνουν προτάσεις ξένες εταιρείες. Άρα τελικά τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? (επιστρέφει πίσω τα χρήματα ο υπότροφος?)  έχει κανείς  ακούσει τέτοια περίπτωση?

 

Στο συμβόλαιο του ΙΚΥ που είχα δει (και υπογράψει) εγώ το 2005 και το 2007 υπάρχει όρος επιστροφής των χρημάτων μόνο αν ο υπότροφος δεν πάρει διδακτορικό. Αναφέρεται ως όρος αν θυμάμαι καλά να επιστρέψει, αλλά αυτό δεν προέχει, και δεν αναφέρεται κάτι εκεί περί επιστροφής χρημάτων ως ποινή ή κάτι παρόμοιο. Έχεις το δικαίωμα ως ενδιαφερόμενος για υποτροφία οποιουδήποτε ιδρύματος να δεις το συμβόλαιο πριν καν μπεις στην διαδικασία να αρχίσεις να ξοδεύεις χρόνο διαβάζοντας και χρήμα για συμμετοχή στις εξετάσεις τους. Από κει και πέρα ελπίζω να καταλαβαίνεις πως τις εγκυρότερες απαντήσεις για αυτά θα σου τις δώσουν οι γραμματείες των ιδρυμάτων αυτών, και όχι εμείς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα: αν μπορείς να το κάνεις αυτό (i.e. να ψάξεις θέση για διδακτορικό) είναι χίλιες φορές καλύτερο απο την όποια ελληνική υποτροφία καθώς: 1. έχεις ασφάλιση 2. αποκτάς προϋπηρεσία 3. τα χρήματα είναι πολλά παραπάνω 4. έχεις ταμείο ανεργίας όταν τελειώσεις (πραγματικό... απο αυτά που έχουν αυτές οι χώρες...) ε, θές κι άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κει και πέρα ελπίζω να καταλαβαίνεις πως τις εγκυρότερες απαντήσεις για αυτά θα σου τις δώσουν οι γραμματείες των ιδρυμάτων αυτών, και όχι εμείς.

πολύ σωστά. Κλειδώνω προσωρινά, καθώς δεν έχει νόημα να εικάζουμε περί απαιτήσεων ιδρυμάτων χωρίς περισσότερες και έγκυρες πληροφορίες - το ζήτημα παραείναι σοβαρό για να κατευθύνουμε προς την μία ή άλλη πλευρά. Εάν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι, ή προκύψει νέα απορία, ας μου στείλει ΠΜ και ξεκλειδώνουμε άμεσα την συζήτηση. Καλές σπουδές, σε κάθε περίπτωση!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.onassis.gr/uploaded/pdf/ipotrofies_ellines/2013/GENERAL/schol_reg_2013.pdf

είναι ο κανονισμός υποτροφιών. Στην τελευταία σελίδα προτελευταίο μπουλετ ποϊντ αναφέρεται ρητά ο κανονισμός. Εννοώ ότι αν σε βάζουν να υπογράφεις με τη θέλησή σου κάποια υπεύθυνη δήλωση όταν δέχεσαι την υποτροφία, σε περίπτωση που την παραβείς έχεις τις συνέπειες όπως σε κάθε άλλη υπεύθυνη δήλωση, π.χ. μέχρι και φυλάκιση αν δεν κάνω λάθος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

1)Ξέρετε αν θα βγάλει φέτος το ΙΚΥ υποτροφίες;

2)Σχετικά με την αίτηση παιζεί θετικό ρόλο να κλαφτείς  :P π.χ να γραψεις δραματικά ότι δεν έχεις χρήματα και δεν μπορεις να πας για σπουδες κτλ κτλ γιατί σε όλες τις αιτήσεις αναφέρει

αναφέρετε κατά την κρίση σας κάθε στοιχείο της οικογενειακής ή της φοιτητικής σας κατάστασης προς στήριξη της υποψηφιότητάς σας για να το λάβει υπόψην της η επιτροπή...κάτι σαν να κλαφτείς δεν ζητάνε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

1)Ξέρετε αν θα βγάλει φέτος το ΙΚΥ υποτροφίες;

2)Σχετικά με την αίτηση παιζεί θετικό ρόλο να κλαφτείς  :P π.χ να γραψεις δραματικά ότι δεν έχεις χρήματα και δεν μπορεις να πας για σπουδες κτλ κτλ γιατί σε όλες τις αιτήσεις αναφέρει

αναφέρετε κατά την κρίση σας κάθε στοιχείο της οικογενειακής ή της φοιτητικής σας κατάστασης προς στήριξη της υποψηφιότητάς σας για να το λάβει υπόψην της η επιτροπή...κάτι σαν να κλαφτείς δεν ζητάνε  :P

1. ακουσα πως όχι. Αλλά και να είχε βγάλει έχεις αργήσει δραματικά!

 

2. Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο για το ΙΚΥ. Αλλά ομολογώ ότι με ενοχλεί αυτό που λες κάπως. Εσύ θέλεις να πάρεις υποτροφία για να σπουδάσεις επειδή δεν έχεις λεφτά; Ή θες να σπουδάσεις για να μάθεις και να γίνεις καλύτερη σε αυτό που θες να κάνεις; χμμμ... :-/

 

Και τέλος πάντων (ΕΔΙΤ) ρε παιδιά. Πόσο δύσκολο είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο ΙΚΥ, για να ρωτήσετε αν βγαίνουν υποτροφίες; Δεν είναι δουλειά των μελών να απαντούν στη κάθε σας ερώτηση και δείχνει ακόμη παραπάνω το πόσο μασημένη τροφή θέλετε! σορρυ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόστ ο Νικόλας... τώρα αν τα παιδιά έχουν πάρει όλες τις λεπτομέρειες που θέλουν από τη γραμματεία του ΙΚΥ και θέλουν μια 2η γνώμη για μερικά παραλειπόμενα ή εμπειρίες, έστω...

 

Για το (1) δεν ξέρω, αν και θα μου έκανε εντύπωση να μην έβγαζε, μιας και είναι ο κύριος λόγος ύπαρξής του.

Για το (2), δε νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο από τη στιγμή που κρίνεται η υποψηφιότητα σύμφωνα με τη βαθμολογία στις εξετάσεις τους (αναλόγως με τις διαθέσιμες θέσεις χρηματοδότησης, συνήθως μόνο ο πρώτος ή οι δυο πρώτοι παίρνουν την υποτροφία). Αλλά και πάλι, αρμόδια να απαντήσει είναι μόνο η γραμματεία του ΙΚΥ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

1. ακουσα πως όχι. Αλλά και να είχε βγάλει έχεις αργήσει δραματικά!

 

2. Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο για το ΙΚΥ. Αλλά ομολογώ ότι με ενοχλεί αυτό που λες κάπως. Εσύ θέλεις να πάρεις υποτροφία για να σπουδάσεις επειδή δεν έχεις λεφτά; Ή θες να σπουδάσεις για να μάθεις και να γίνεις καλύτερη σε αυτό που θες να κάνεις; χμμμ... :-/

 

Και τέλος πάντων (ΕΔΙΤ) ρε παιδιά. Πόσο δύσκολο είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο ΙΚΥ, για να ρωτήσετε αν βγαίνουν υποτροφίες; Δεν είναι δουλειά των μελών να απαντούν στη κάθε σας ερώτηση και δείχνει ακόμη παραπάνω το πόσο μασημένη τροφή θέλετε! σορρυ... :(

1.ε για να ρωτάω πάει να πει πως δεν εχουν βγαλει αρα δεν έχω αργήσει

2.το ενα δεν αναιρεί το αλλο, δηλ εσυ δεν εχεις γνωρισει ανθρώπους που θελουν να γινουν καλυτεροι σε κάτι αλλα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν;

 

Δηλαδη εσενα σου πηγε αμεσως στο μυαλο οτι θελω μασημενη τροφη ετσι; όχι το οτι εχω παρει και μετα απο 4-5 μερες το σηκωνουν και ειναι απότομοι; ειπε κανεις οτι ειναι δουλεια των μελών; εχεις επισης την επιλογη να μην απαντησεις!

ο ρόλος του φορουμ θεωρω πως ειναι να βοηθαει ο ενας τον αλλο (αν θελει) με γνωσεις και πληροφοριες που εχει...

 

@bloody_sunday δεν γινονται εξετασεις πλεον για τις υποτροφιες στο ικυ..

 

Τεσπα εχουν βγει υποτροφιες σε συγκεκριμένους τομεις (φανταζομαι οποιος ενδιαφεροταν θα το εχει δει) ενημερωτικά το λεω...

 

Αυτο που ήθελα να ρωτησω είναι οτι βαθμολογείται το τι θα γραψεις στην αιτηση σχετικα με τους λογους που επελεξες το μεταπτυχιακο χωρις ομως να αναφερει με βαση ποια κριτηρια θα βαθμολογηθει, όσοι ξερουν απο αλλες χρονιες που μπορει να ηταν πιο αναλυτικοι και θέλουν να βοηθησουν ας το γραψουν και όχι για να την πουν στον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1.ε για να ρωτάω πάει να πει πως δεν εχουν βγαλει αρα δεν έχω αργήσει

2.το ενα δεν αναιρεί το αλλο, δηλ εσυ δεν εχεις γνωρισει ανθρώπους που θελουν να γινουν καλυτεροι σε κάτι αλλα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να το κανουν;

 

Δηλαδη εσενα σου πηγε αμεσως στο μυαλο οτι θελω μασημενη τροφη ετσι; όχι το οτι εχω παρει και μετα απο 4-5 μερες το σηκωνουν και ειναι απότομοι; ειπε κανεις οτι ειναι δουλεια των μελών; εχεις επισης την επιλογη να μην απαντησεις!

ο ρόλος του φορουμ θεωρω πως ειναι να βοηθαει ο ενας τον αλλο (αν θελει) με γνωσεις και πληροφοριες που εχει...

Καλά, τώρα σοβαρά μιλάς;

 

Έρχεσαι στο θρεντ που, τυγχαίνει να έχω φτιάξει ο ίδιος, με τόσες πληροφορίες για τις υποτορφίες (σωστές ή λάθος, αφού έχει 2-3 χρόνια που το έκανα το θρεντ) και μου την λες για τον ρόλο το φόρουμ? Σκέψου το λίγο.

 

Όσο για το Νο. 1 αφού έχω να μιλήσω κάποια χρόνια με το ΙΚΥ ή τα άλλα ιδρύματα μπορεί να έχεις δίκιο (ειδικά για τις εξετάσεις)... Αν ξέρεις κάτι, καλό θα ήταν να το γράψεις. Δεδομένου ότι μέχρι τώρα θα έπρεπε να σε έχει δεχτεί κάποιο ίδρυμα του εξωτερικού φαντάζομαι ότι και οι υποτροφίες θα έπρεπε να έχουν κανονιστεί. :-/ λέω τώρα...

 

Για το Νο. 2, αφού εμφανίστηκες ρωτώντας για κλάψιμο, κλπ, τι περιμένεις ακριβώς να σου απαντήσουμε; Ειδικά με δεδομένο ότι ως αυτή τη στιγμή που γράφω δεν είχα ιδέα για το ότι δεν υπάρχουν πλέον εξετάσεις στο ΙΚΥ.

 

Τέλος, εγώ πήρα την υποτροφία το 2002, άρα 11 χρόνια πριν, που η αίτηση ΔΕΝ είχε υποκειμενικά στοιχεία, ή δεν έπαιζαν σπουδαίο ρόλο (αφού υπήρχαν οι εξετάσεις). Αν βρεθεί κάποιος πρόσφατος υπότροφος, μακάρι να σου απαντήσει.

 

Πάντως, από λογική πλευρά αν το δεις, υπάρχει η περίπτωση να το πάρουν όπως το πήρα κι εγώ: Δε σπουδάζεις επειδή κλάφτηκες, αλλά επειδή το αξίζεις... Αν παίζει ρόλο το τι θα γράψεις στην αίτηση, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να βρεις μια λεπτή ισορροπία στο να ενημερώσεις ότι δεν έχεις χρήματα για να σπουδάσεις, αλλά αξίζεις την ευκαιρία αυτή... νομίζω...  

 

EDIT: για να σου τη σπάσω λιγάκι ακόμη, έτσι γιατί έχω λίγο χρόνο και τέλος πάντων αποφάσισες ότι αυτό κάνω εδώ. Έχεις 6 ποστ, ΟΛΑ στο ίδιο θρεντ, ΟΛΑ με ερωτήσεις και μου αραδιάζεις το παραπάνω; Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου