Προς το περιεχόμενο

Ποιο noise suppression ? προβλημα στον ηχο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και χρησιμοποιούσα το boss ns2 για σχεδόν 2 χρόνια , προτείνω και εγώ το isp . Το boss είναι πραγματικά tone sucking machine όπως λένε ....... αν και όντως σταματάει κάποιους θορύβους , δημιουργεί άλλα προβλήματα . πχ όταν κλείσει το  gate και παίξεις το επόμενο chord ....ο ήχος αυτού παρουσιάζει διαφορά στην ένταση . Οπότε ο ήχος σου δεν έχει την ίδια ένταση σε όλα τα σημεία ! 'Ισως κάποιοι να μην το έχουν αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα , αλλά εγώ σε περίπου 15 ενισχυτές που το έχω δοκιμάσει , είναι πάντα εκεί ! Επίσης για να καταλάβει κανείς πόσο πετάλι του ''διαόλου'' είναι το  boss ns2 ,πρέπει να το δοκιμάσει με μια strat .... το τι συμβαίνει εκεί δε περιγράφεται !!!  ::)

hell ain't a bad place to be !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι δεν ειχα ποτε μα ποτε προβλημα με το boss ns-2...Κανει μια χαρα τη δουλεια του...Το χρησιμοποιω στην ουρα...ENGL SCREAMER----->BOSS NS-2(NS-2 loop:MXR EVH PHASE+BOSS SD-1)------>Κιθαρα...

Ποτε κανενα απολυτως προβλημα...Α..το sd-1 χρησιμοποιειται ως μπουστερ και οπως καταλαβαινεται χωρις το NS-2 γινεται χαμος...

Και κατι τελευταιο...κυριως για τους φιλους που απογοητευονται απο τα noise suppressor αλλα και απο τα εφφε γενικοτερα...Αγοραζετε καλα καλωδια παιδια...Κανουν θαυματα...δε φανταζεστε ποσο μειωνεται ο θορυβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αν είσαι λίγο ανοιχτόμυαλος και θέλεις να βρεις την υγειά σου, πάρε και χρησιμοποίησε το SNR1000 ή το SNR2000 της BEHRINGER. Είναι και τα δύο rack 1U, 2 κανάλια το καθένα με ανεξάρτητη ρύθμιση (θα βολευτείτε και οι δύο με ένα). Το 1000 είναι line unbalanced, και το 2000 XLR balanced. Δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πλέον και θα τα βρεις μόνο μεταχειρισμένα γύρω στα 40 - 70 ευρώ. Εκτός από gate λειτουργία, έχουν και άλλες ρυθμίσεις όπως φίλτρο για τις υψηλές συχνότητες και κάνουν τρομερή δουλειά. Με την ευκαιρία, να πω για άλλη μια φορά, πως μάλλον όλο το "ψάξιμο" στην φάση πάει στράφι, γιατί βλέπω πως εκτός από τις γνωστές λύσεις "βιτρίνας", κανένας δεν ασχολείται πραγματικά με το τι άλλα μηχανάκια υπάρχουν, πέρα από μάρκες και τις διαφημίσεις... Τέλος αν κάποιος έχει ένα SNR 2000, με ενφιαφέρει να το αγοράσω.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα το ISP για τον ιδιο ακριβος λογο που το θες και εσυ.Μιλαμε για ακραια κατασταση θορυβου.Extreme high output μαγνητες και γκαζι τερμα απο το engl μου συν overdrive για boost.Και φυσικα η κιθαρα κοντα κοντα στο ηχειο.Οταν ειναι κλειστο σου τρυπαν τα αυτια απο τα τσιριγματα.Οταν το ανοιγω? Τουμπεκι ψιλοκομενο.Και δεν κοβει καθολου τα τελειωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

εγω παντως με το ns-2 δεν εχω κανενα προβλημα γιατι το δουλευω με πολυ μικρες ρυθμισεις...αν καποιος χρειαζετε υψηλο threshold απλα παει να πει οτι ολα πανε τελειως στραβα με το set uo που εχει και αυτο δε σημαζευεται ομορφα απο κανενα εξοπλισμο...προσφατα αγορασα κεφαλη με fx-loop εχει κανεις ιδεα πως να κανω τη συνδεσμολογια για να ηρεμισω λιγο το βρωμικο καναλι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθείστε τις οδηγίες του κατασκευαστή για το NS-2. Περάστε τα φασαριόζικα πετάλια σας στη λούπα του Noise Suppressor, χρησιμοποιώντας το threshold σε χαμηλά level, και το decay κοντά στο 0 και θα δείτε αποτέλεσμα που θα σας ικανοποιήσει. Ειδικά οι Fender-players.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα βλεπω μεταλλα nigga !!!  ;D

Καλο φαινεται το isp.

Mε ενα καλο shielding ακομα και με τερμα gain δεν εχει ακραια σφυριγματα . Και εννοειται καλα καλωδια

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πρόσφατα χάλκωσα όλα τα cavities ακόμα και των μαγνητών και το threshold δε μπόρεσα να το μειώσω καθόλου στο g-string. Δεν είδα καμία βελτίωση δλδ με το shielding. Τώρα το gstring ειδικά έχει εξτρα λούπα για τους 60Hz hum ούτως ή άλλως...δε ξέρω τι έπρεπε να περιμένω αλλά δεν είδα καμία διαφορα στο snr...είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους x2n και trembucker που έχω επάνω τώρα αλλά μελλοντικά θε ήθελα να κοτσάρω και κάνα emg81 για να δω αν ο λόγος σήματος προς θόρυβο είναι καλύτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου κανενα noise πεταλι δεν θα σου κοψει τα σφυριγματα  απο τουσ μαγνητες οταν εχεισ πολυ gain  δοκιμασε ενα volume pedal και καθαρισες. στο λεω εγγυημενα και παυσεις φοβερες αλλα ο συνδιασμος ενος noise πεταλ και ενος volume pedal θα σου αρεσει περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου