Προς το περιεχόμενο

Analog Synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τι analog ή virtual analog synth προτείνετε για αγορά με bugget 1000Ε περίπου, για χρήση τόσο σε studio όσο και σε live. Λάβετε υπ' οψιν πως μία ανάγκη είναι το live performance πάνω απο DJ, live κρουστά και sax, οπότε χρειάζομαι μεγάλη έμφαση στο realtime edditing ήχου, μικρό μέγεθος και συγχρονισμό με tap αν υπάρχει η δινατότητα αναπαραγωγής Loops.

Greatfull LucasM!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς από analog ή virtual analog synth δε θα μπορέσεις να αναπαράγεις audio loops.

 

Τώρα, στα λεφτά που διαθέτεις... αν θυμάμαι καλά, είναι το Alesis Ion, το οποίο είναι πολύ καλό μηχάνημα, επίσης και το Korg MS2000B, το οποίο όπως έχει μικρότερη πολυφωνία. Χμμμ... άλλο που μού 'ρχεται είναι το Roland JP8080 (είναι rack όμως, οπότε θα χρειαστείς και ένα κλαβιέ αν δεν έχεις). Γενικά πάντως, αν δε σε ενδιαφέρει η πολυφωνία ψάξε για κανένα μεταχειρισμένο παλιό analog (τώρα μη με ρωτήσεις πού... νομίζω πως ο ΜΑΝΟΣ έχει... αλλά δεν είμαι σίγουρος... το σίγουρο είναι ότι νοικιάζει vintage μηχανήματα...).

 

Α, τσέκαρε οπωσδήποτε το Evolver της Dave Smith Instruments! δεν το έχω ακούσει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα...

 

Ελπίζω να βοήθησα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολύ καλό είναι και το K-Station της Novation ή το KS-4 της ίδιας εταιρίας. Το πρώτο έχει 2 οκτάβες, 4 έχει το δεύτερο και μερικές διαφορές στις τράπεζες ήχων. Υπάρχει και KS-5 με 5 οκτάβες αλλά πάει περισσότερο σε παραδοσιακούς ήχους τύπου organs, rhodes pianos και τέτοια άρα μάλλον δεν σε αφορά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για το Korg MS2000. Eπίσης λέγεται ότι είναι πολύ καλό και το φρέσκο KURZWEIL VA1. Μόνο που δεν ξέρω την τιμή του... Ψαξ το αν θες! Καλές αγορές!!!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αναφερόμαστε στην εταιρία Manos Backline Services, η οποία λεγόταν απλά Μάνος μέχρι πριν κάποιο καιρό. Αυτή η εταιρία ενοικιάζει μουσικό εξοπλισμό κάθε είδους και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου