Προς το περιεχόμενο

Αγορά In-Ear monitor: Τι πρέπει να γνωρίζω, τι πρέπει να προσέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι εντελώς νέος στο κομμάτι αυτό!

 

Με ενδιαφέρει να αγοράσω ear monitor, ώστε να εξοικονομήσω χώρο στη σκηνή και να αποφεύγω πιθανούς μικροφωνισμούς κλπ κλπ.

 

1) Τι πρέπει να ξέρω;

Απ ό,τι είδα στον thomann, υπάρχουν προενισχυτές, ακουστικά κλπ κλπ σε διάφορες τιμές!

Τι χαρακτηρηστικά πρέπει να προσέξω για να δω τι είναι αυτό που μου ταιριάζει;

Μπορώ απο έναν προενισχυτή να βγάλω περισσότερα ακουστικά η κάθε ένα χρειάζεται τον δικό του;

 

2) Με το γεγονός ότι είναι ασύρματα, υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα;

 

3) Συνδέονται σε οποιαδήποτε έξοδο κονσόλας για μονιτορ;

 

4) Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο; Πρέπει κάτι να αποφύγω;

 

Ευχαριστώ!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει δυστυχώς να δόσης γύρο στα 500 euro σε ένα set που σου προτείνω

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Shure-PSM-200-R8-In-Ear-System-komplett/art-PAH0001839-000

το δουλεύω εδώ και 4 χρονια σε live.

χρειάζεται να το χρησιμοποίησης σε πολλές proves για να το συνηθίσεις.

επίσης εγώ χρησιμοποιώ μονο το ένα ακουστικό για να έχω αίσθηση του χορού σε συνδυασμό με εξωτερικό monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν θέλεις κορυφαία ποιότητα, ULTIMATE EARS. Σου φτιάχνουν εκμαγείο του αφτιού σου και το ακουστικό είναι πλέον προσωπικό και ταιριάζει μόνο στο αφτί σου κ σε κανένα άλλο. Ως εκ τούτου δέν κινδινεύει και απο κλοπή. Δύο ή τριών δρόμων, τιμή γύρω στα 1800 δολλάρια ΗΠΑ και σε κουτάκι με το όνομά σου επάνω. Άν πάλι θέλεις κάτι της σειράς αλλά καλό, το στάνταρ της βιομηχανίας στα μαγαζιά είναι τα Ε-5 της SHURE, αλλά βγάζουν όλες οι καλές εταιρίες ακουστικών αντίστοιχα μοντέλα. AKG, SENHEISER κλπ.

Λίγο έρευνα στο διαδίκτυο θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Καλή τύχη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απέφυγε τα πολύ φθηνα in-ear, επέλεξε γνωστές μάρκες και μη ξεφύγεις πάνω απο 1000 ευρώ γιατί πιστέυω είναι υπερβολή, πολύ καλά ακουστικά in-ear έχει η M-audio που ουσιαστικά είναι Ultimate Ears, chekare τα στο site της m-audio και στην elina. Ειδικά ie30 τα δίδρομα είναι πολύ καλή επιλογή και φθηνή γύρω στα 250€. Για δέκτη/πομπό μπορείς να πας είτε σε shure, είτε σε sennheiser είτε σε audiotechnica! ;)

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Εγώ προσωπικά λόγω του ιδιαίτερα αυξημένου κόστους που έχει ένα

ασύρματο in-ear σύστημα επέλεξα ένα αμιγώς ενσύρματο σύστημα

το οποίο μπορεί να εξυπηρετήσει μέχρι 6 μουσικούς από τα 4 aux μιας

κονσόλας. Και αυτό διότι οι περισσότερες κονσόλες μέσου κόστους

διαθέτουν μέχρι 4 aux για monitor χρήση (pre-fade).

 

Επέλεξα λοιπόν σαν προενισχυτή ακουστικών τον SM pro audioHP6:

 

http://www.thomann.de/gr/sm_pro_audio_hp6.htm

 

ο οποίος αποτελεί μια ιδιαίτερα τίμια, ποιοτικά, και ανθεκτική κατασκευή

δεδομένου του κόστους του.

 

Από την άλλη τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι τα εξαιρετικά

AKG IP2 http://www.thomann.de/gr/akg_ip_2.htm

καθώς και τα φθηνότερα (λιγότερο δυνατά αλλά

εξίσου ποιοτικά) AKG 324P. Από τον προενισχυτή μέχρι τα

ακουστικά έχω φτιάξει προεκτάσεις διαφόρων μηκών.

 

Μπορεί αυτή η λύση να απαιτεί αρκετό καλωδιομάνι αλλά

είναι σημαντικά φθηνότερη και με έχει γλιτώσει από μικροφωνισμούς,

γκρίνιες αλλά και κουβάλημα πολλών μόνιτορ ηχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

episis ego xrisimopio mono to ena akustiko gia na exo es8isi tu xoru se sindiasmo me eksoteriko monitor.

 

Τραγικό λαθος με καταστροφικές για την ακοή σου συνέπειες .........

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δες αυτό,

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_e_band.htm

Αλλά όχι με τα ακουστικα που δίνει, οπότε δες και αυτό:

http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=15568&indexer=1

 

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μία αξιόπιστη και value-for-many λύση χωρίς να υστερεί σε τίποτα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό λαθος με καταστροφικές για την ακοή σου συνέπειες .........

 

γιατι αυτο?

δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε in-ear monitors σε συναυλια και μονο δυο φορες σε προβα επαιξα με καποια hifi ακουστικα και πραγματι εχανα πολυ την αισθηση του τι ακουγοταν ''εξω''. και πραγματι το προβλημα βελτιωθηκε οταν εβγαλα το ενα ακουστικο απο το αυτι μου. λυθηκε δε τελειως, οταν εβγαλα και το δευτερο και ακουγα απο τα μονιτορς οπως πριν... ;D ;D ;D

 

αλλα γιατι ειναι λαθος να ακους μονο απο το ενα? ? ?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τα Μ3 της Audio Technica και είμαι υπερευχαριστημένος! Αν θες μπορείς να περάσεις να τα τσεκάρεις!

 

1. Καλό είναι να έχουν αυτόματη αναζήτηση ελεύθερου frequency, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δείχνουν πόση μπαταρία μένει στον κάθε δέκτη, καλό θα είναι κ η κεραία να κουμπώνει και να ξεκουμπώνει από τα bodypacks και τον πομπό για να μη σπάσει σε μετακινήσεις κλπ. Εμένα με βολεύει πάρα πολύ και ένα feature που έχουν τα ΑΤ που παίρνουν 2 κανάλια και από το bodypack ρυθμίζεις τη σχετική ένταση. Έχεις πχ όλη τη μπάντα το ένα και σκέτη τη φωνή σου στο άλλο και κανονίζεις.

 

2. Αν είναι της προκοπής μάλλον όχι. Θα σου κάνουν όμως παρεμβολές οι ροοστάτες που έχουν σε κάποια studio για να ελέγχεις τα φώτα ;)

 

3. Τα δικό μου σύστημα (lol, sic) έχει line και xlr, δεν παίζει να μη σε καλύψουν αυτά.

 

4. Το Μ3 της ΑΤ με έχει βολέψει απόλυτα. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις οποιοδήποτε σύστημα δεν έχει οθόνη στα bodypacks. Είναι τραγικό να μη μπορείς να βλέπεις την κατάσταση της μπαταρίας σου και τη συχνότητα στην οποία δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου