Προς το περιεχόμενο

Αγορά In-Ear monitor: Τι πρέπει να γνωρίζω, τι πρέπει να προσέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άν θέλεις κορυφαία ποιότητα, ULTIMATE EARS. Σου φτιάχνουν εκμαγείο του αφτιού σου και το ακουστικό είναι πλέον προσωπικό και ταιριάζει μόνο στο αφτί σου κ σε κανένα άλλο. Ως εκ τούτου δέν κινδινεύει και απο κλοπή. Δύο ή τριών δρόμων, τιμή γύρω στα 1800 δολλάρια ΗΠΑ και σε κουτάκι με το όνομά σου επάνω. Άν πάλι θέλεις κάτι της σειράς αλλά καλό, το στάνταρ της βιομηχανίας στα μαγαζιά είναι τα Ε-5 της SHURE, αλλά βγάζουν όλες οι καλές εταιρίες ακουστικών αντίστοιχα μοντέλα. AKG, SENHEISER κλπ.

Λίγο έρευνα στο διαδίκτυο θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Καλή τύχη  ;)

 

δεν ειναι αναγκη να δωσεις 1800$ για εκμαγειο και μονιτορ.

οι ωτοασπιδες στην ελλαδα ξεκινανε απο κανα 300+

τα μονιτορ ξεκινανε απο 450+

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά πρόσφατα είδα ένα βίντεο σχετικά με την άποψη ενός παιδιού στο youtube (νομίζω το link είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=NqrIjAFOx0E) όσον αφορά τα in-ear monitors.

 

Έδωσε ένα πολύ εύστοχο παράδειγμα σχετικά με το ότι δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε υπέρογκα ποσά για in ear monitors.

 

Έχετε δει κάποιον καμεραμαν να έχει στον εξοπλισμό του κάποια μεγαλή ή εξαιρετική ποιότητα οθόνης για monitoring; Μάλλον όχι. Και αυτό γιατί τον καμεραμάν δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας που τραβάει. Θέλει απλά να βλέπει τί τραβάει.

 

Κάπως έτσι ισχύει και για εμάς. Σε ένα live δε μας ενδιαφέρει τόσο να ακούμε κρυσταλλινο ήχο, όσο το να έχουμε μια ισορροπημένη μίξη για να καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον.

 

Δεν κατακρίνω το να θέλει καποιος να δώσει 1000€ για in ear, αλλά για μουσικούς του ερασιτεχνικού / ημιεπαγγεματικού βεληνεκούς τα θεωρώ υπερβολή.

 

Νομίζω ότι μέχρι 250€ είναι καλά, αλλα παραπάνω ίσως να πάει πολύ.

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, beeros05 είπε

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά πρόσφατα είδα ένα βίντεο σχετικά με την άποψη ενός παιδιού στο youtube (νομίζω το link είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=NqrIjAFOx0E) όσον αφορά τα in-ear monitors.

 

Έδωσε ένα πολύ εύστοχο παράδειγμα σχετικά με το ότι δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε υπέρογκα ποσά για in ear monitors.

 

Έχετε δει κάποιον καμεραμαν να έχει στον εξοπλισμό του κάποια μεγαλή ή εξαιρετική ποιότητα οθόνης για monitoring; Μάλλον όχι. Και αυτό γιατί τον καμεραμάν δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα εικόνας που τραβάει. Θέλει απλά να βλέπει τί τραβάει.

 

Κάπως έτσι ισχύει και για εμάς. Σε ένα live δε μας ενδιαφέρει τόσο να ακούμε κρυσταλλινο ήχο, όσο το να έχουμε μια ισορροπημένη μίξη για να καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον.

 

Δεν κατακρίνω το να θέλει καποιος να δώσει 1000€ για in ear, αλλά για μουσικούς του ερασιτεχνικού / ημιεπαγγεματικού βεληνεκούς τα θεωρώ υπερβολή.

 

Νομίζω ότι μέχρι 250€ είναι καλά, αλλα παραπάνω ίσως να πάει πολύ.

 

συμφωνω για το ποσο που δινεις {250max} αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το παραδειγμα  μονιτορ εικονας - in ear  που αναφερεις, ειναι απολυτα σωστο.

και να σου πω οτι εχω παιξει με κατι φτηνο -noname in ear...που οταν δοκιμασα ενα shure..επαθα την πλακα της ζωης μου με τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vagelism είπε

συμφωνω για το ποσο που δινεις {250max} αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι το παραδειγμα  μονιτορ εικονας - in ear  που αναφερεις, ειναι απολυτα σωστο.

και να σου πω οτι εχω παιξει με κατι φτηνο -noname in ear...που οταν δοκιμασα ενα shure..επαθα την πλακα της ζωης μου με τη διαφορα.

 

Ένα απλό παραδειγμα δίνω (ο τυπος στο βίντεο βασικά) στο όποιο βρίσκω λογική.

 

Άλλο το φτηνό No-Name In Ear και άλλο το Shure In Ear.

Επίσης άλλο το Shure SE215 και άλλο το Ultimate Ears Custom.

 

Θελώ να καταλήξω όμως...τη στιμή που οι περισσότεροι είμαστε χομπίστες, μήπως μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας μια χαρα και με τα SE215? Τα Custom ή τα Top της Shure που θα πάνε στην ξεφτίλα 600€, μήπως είναι υπερβολή να τα δώσουμε?

Επεξεργασμένο από beeros05

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, beeros05 είπε

Θελώ να καταλήξω όμως...τη στιμή που οι περισσότεροι είμαστε χομπίστες, μήπως μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας μια χαρα και με τα SE215?

 

από την στιγμή που έχεις επίγνωση της ιδιαιτερότητας στην προσαρμογή στο αυτί των in ear ακουστικών και του τι περιμένεις περίπου να ακούσεις στον ήχο ως διαφορά (λόγω της φύσης του μέσου) σε σχέση με ένα τυπικό speaker monitor , NAI μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου...

 

έχουν πολύ καλό ήχο για τα χρήματά τους και το αν αυτός "φτάσει" στο όλον στα αυτιά σου έχει να κάνει με την παράλληλη ποιότητα των πηγών σου και της μίξης τους καθώς και του προενισχυτή που θα τα οδηγήσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου