Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αγορα e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως είμαι μπασίστας και δεν έχω τις ειδικές γνώσεις στο θέμα.  ;D

 

Για να προβάρουμε στο σπίτι πήραμε τα MILLENIUM MPS-300/DM5 MESH SPECIAL SET. Η αλήθεια είναι πως το extra snare είναι πολύ καλύτερο και πολύ πιο φυσικό σε σχέση με τις άσπρες μεμβράνες. Την ελαστικότητα των δερμάτων των φυσικών τυμπάνων πλησιάζει το σετ

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps300dm5_mesh_special_set.htm

τα άσπρα pad είναι σκληρά και όντως δύσκολο να μανατζάρεις την μπακέτα πάνω τους.

 

Εγώ θα ήθελα να αναφέρω ένα θέμα που είχαμε με το σετάκι που πήραμε. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα κεφαλής ή των pads αλλά καθώς έπαιζε ο drummer έκοβε την ουρά που άφηνε το hi-hat. Ξεκίνησε εκεί, ενώ πλέον το κάνει και στο ride, όταν κρατάει ρυθμό εκεί. Ίσως να είναι θέμα ρύθμισης, αλλά το ότι το κάνει μερικές φορές και όχι συνέχεια μου λέει πως κάτι τρέχει με την κεφαλή. Δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει άλλος, αλλά αυτό είναι το μόνο θέμα που είχαμε με το set αν μπορείς να δουλέψεις πάνω σε αυτά τα pad. Κατά τα άλλα έχει καλούς ήχους, ενώ δίνει πολύ ωραίο σήμα για ηχογράφηση μέσω PC. Ακόμα και σε live που τα χρησιμοποιήσαμε, ο ήχος ήταν πολύ καλός. Δες και το αντίστοιχο video

Το φυσικό Hihat ήταν για να αποφύγουμε το πρόβλημα που σου προανέφερα.

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!

 

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως από τοτε που δοκίμασα τα Roland HD-1 δεν μπορώ να συγκρίνω οποιοδήποτε άλλο φτηνό σετ.

Μαζεμένο, χωρίς καλωδια, γερή κατασκευή με mesh ταμπούρο, 10 πολύ καλά κιτς και έξοδο midi για περισσότερους ήχους. H συμπεριφορά του είναι... Roland και όχι χύμα στο κύμα κινεζικών προδιαγραφών, άγνωστης εταιρίας φασόν (πες μου τι θες να σου το φτιάξω). Η τιμή του είναι κατω από 700 ευρώ και στο κατω - κατω πληρώνεις και 10 ευρώ παραπάνω εν Ελλάδι για να το δοκιμάσεις και να το πάρεις αμέσως στο σπίτι σου. Δεν είναι περίπτωση Millenium που δεν ξέρεις τι πέρνεις, ενώ οι τιμές πια δεν είναι ο περιοριστικός παράγωντας που ήταν στο παρελθόν για να πας στον Thomman ασηζητητί.

My 10 cents.

 

Η ποιότητα της Roland και τα δείγματα ήχων δε συγκρίνονται με καμία Millenium. Και αυτή είναι μια άριστη λύση για e-drums που χρειάζεται κάποιος για practice. http://www.youtube.com/watch?v=3fwfBHojH9c Άκου ήχο εδώ, με το standard set για διπέταλο κι όλας.

Μια που αναφερθήκαμε σε Roland. Στο Μεταλληνό είναι στημένη για δοκιμή.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Indigestus. Υποψιάζομαι ότι είναι θέμα ρύθμισης και όχι πρόβλημα pad, έτσι όπως τα λες βέβαια. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τουλάχιστον στα Yamaha το λύνεις με τη ρύθμιση rejection, αλλά είναι μεγάλη κουβέντα.

Προφανώς όταν χτυπάς pad και ακολουθεί άλλο, κόβεται ο ήχος από το πρώτο και δίνεται προτεραιότητα στο αμέσως δεύτερο. Αυτό δεν συμβαίνει σε όλα τα pads. Σε όλες τις ηλεκτρονικές γίνεται αυτό, κι ανάλογα όπου τους τη δώσει. Ιδιαίτερα όταν αλλάζουμε pads από τα μαμίσια σε ότι βρούμε. Γι' αυτό, ενώ όλα τα after sale pads κάνουν σχεδόν 99% για όλες τις μάρκες, από κάτι τέτοιες ρυθμίσεις κάποιοι βγαίνουν και λένε ξέρεις το τάδε δεν είναι συμβατό με τη τάδε μάρκα. Δυστυχώς για να πάρεις ευχαρίστηση από ηλεκτρονικά κάποιας καλής κατηγορίας, ακόμα και από τα κορυφαία ακόμα μπορώ να πω, έχει πολύ ρύθμιση. Εντάξει όλες είναι plug & play, αλλά για λίγο. Μετά αρχίζει το ψάξιμο και όσο να' ναι χρειάζεται εξοικείωση, με τους εγκεφάλους και τις ρυθμίσεις και τις ορολογίες.

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τοτε που δοκίμασα τα Roland HD-1 δεν μπορώ να συγκρίνω οποιοδήποτε άλλο φτηνό σετ.

 

 

Γιαυτο και εγω λεω να μην το δοκιμασω  ;D . Σιγουρα ειναι καλη προταση και εχει καλυτερη ποιοτητα σε ολα ,

αλλα να , μου θυμιζει λιγο σχολικο θρανιο (οχι απο αποψη αισθητικης αλλα που ειναι ετσι κομπακτ .

 

Λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου από εδώ θα ξεκείναγα:

http://www.thomann.de/gb/milleniumyamaha_mesh_headdtxpress_iv.htm

χωρίς το yamaha module είναι στα 414 € και με το http://www.thomann.de/gb/alesis_dm5_drum_module.htm σύνολο 670 €.

Αυτό λέω εγώ για κάτι φθηνό και σωστότερο.

Φυσικά θέλεις και ακουστικά.

 

Δεν εχω προβλημα να ανεβω ακομα 100-200€  αφου θα υπαρχει αισθητη διαφορα .

Και για να μην σας ζαλιζω αλλο , καποιες τελευταιες ερωτησεις .

1) Αν καταληξω σε αυτο το σετ που προτεινεις  http://www.thomann.de/gb/milleniumyamaha_mesh_headdtxpress_iv.htm  γιατι να αλλαξω το module της Yamaha ?

 

2) Τa mesh head ειναι πιο αθορυβα απο τα εν λογω ασπρα pad ?

 

Ευχαριστω πολυ ολους για τις μεχρι στιγμης απαντησεις , πιστευω οτι θα βοηθησουν  και αλλους που ψαχνονται με χαμηλου κοστους e-drum .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να ρίξεις τιμή. Δεν ήξερα ότι μπορείς να διαθέσεις παραπάνω.

Και αυτό είναι καλή επιλογή.

Έχω τη DTXplorer.

Αυτή είναι η DTXpress IV (4). Όλα τα pad είναι διζωνικά. Τα πιατίνια τα δύο είναι διζωνικά με choke και το ένα mono.

Είσαι κομπλέ.

Μπες youtube και άκου.

Αν διαθέτεις για αυτό το set, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Τα mesh head, είναι ποιο αθόρυβα από τα pad της Millenium (Τα λευκά), και λίιιιγο ποιο αθόρυβα από τα λαστιχένια. Αργότερα αν θες κάτι καλό πάρε Roland mesh heads, όταν θα τα αλλάξεις.

Πάντως όλες μα όλες οι ηλεκτρονικές κάνουν κάποιο θόρυβο.

Μη ξεχάσεις ακουστικά Εγώ έχω SENNHEISER HD-212 PRO και μου είναι πολύ καλά.

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να ρίξεις τιμή. Δεν ήξερα ότι μπορείς να διαθέσεις παραπάνω.

Και αυτό είναι καλή επιλογή.

Έχω τη DTXplorer.

Αυτή είναι η DTXpress IV (4). Όλα τα pad είναι διζωνικά. Τα πιατίνια τα δύο είναι διζωνικά με choke και το ένα mono.

Είσαι κομπλέ.

Μπες youtube και άκου.

Αν διαθέτεις για αυτό το set, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Sorry που δεν ανεφερα απο την αρχη οτι μπορω να διαθεσω λιγα παραπανω .

Εκει που γραφεις  '' Και αυτο ειναι καλη επιλογη '' εχεις βαλει καποιο λινκ ?  γιατι δεν υπαρχει κατι .

 

Η πιο προσιτη DTXPRESS που βρηκα ειναι αυτη : http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxplorer_edrum_set.htm

αυτη εννοεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βάλει link αλλά ενοώ ότι και η τελευταία σου επιλογή είναι καλή επιλογή με τη DTXpress IV.

Η άλλη που είδες είναι η DTXplorer. Αυτή έχω εγώ αλλά όχι τόσο απλή. Μάλιστα πριν λίγο καιρό την είχα αγγελία με όλα της τα extra έτοιμη για παίξιμο.

Δυστυχώς δε σου λέω άλλα γιατί η αγγελία θα δημοσιευτεί πάλι και θα φανεί σαν σπρώξιμο για το συμφέρον μου.....

Πάντως τα λάστιχα της Yamaha, δεν έχουν καμία σχέση με τα millenium.

Η διαφορά με τη DTXpress, είναι ότι έχει mono pads, δηλαδή όλα παίζουν έναν ήχο ανά χτύπημα, αλλά έχει αρκετά έτοιμα (32) sets. Για μελέτη είναι πολύ καλή καθώς και για live.

Φυσικά αναβαθμίζεται ;)

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε της Roland και μια που αποφάσισα να μην πάρω καινούριο μπάσο αλλά να πάω για ηλεκτρονικά τύμπανα να ρωτήσω αν τελικά αξίζει γιατί σε άλλο post εδω στο νόιζ ψιλοθάφτηκε λίγο...ενω εδω εκθειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε της Roland και μια που αποφάσισα να μην πάρω καινούριο μπάσο αλλά να πάω για ηλεκτρονικά τύμπανα να ρωτήσω αν τελικά αξίζει γιατί σε άλλο post εδω στο νόιζ ψιλοθάφτηκε λίγο...ενω εδω εκθειάζεται!

Για τα HD1 αναφέρεσαι;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου