Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αγορα e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω την βοηθεια σας σε αγορα e-drums μεχρι 600 € κομπλε . Ειμαι σε αρχικο σταδιο και το θελω για εξασκηση στο σπιτη .Διαβασα πολλα σχετικα στο forum αλλα δεν εβγαλα ακρη  ??? . Κατεληξα περιπου σε αυτα  .Εκτος αν προτεινετε κατι αλλο .

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps300dm5_mesh_special_set.htm

 

http://www.thomann.de/de/millenium_mps_300_alesis_i_o_pc_ii_set.htm

 

Επισης , γενικα να προτιμησω mesh head pads ή rubber ?

 

και , απο τα module  DM5 - alesis i/o  ποιο ειναι το καλυτερο ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο τα module  DM5 - alesis i/o  ποιο ειναι το καλυτερο ?

 

Καλησπέρα  :)

 

Έχω το MPS-300 Alesis I/O PC set (δηλαδή αυτό χωρίς το mesh head ταμπούρο).

 

Το mesh head πλησιάζει περισσότερο στο feel της κανονικής μεμβράνης των ντραμς, οπότε σε rolls βολεύει κάπως καλύτερα.

 

To DM5 και το I/O έχουν μια κύρια διαφορά μεταξύ τους: Το Ι/Ο χρειάζεται απαραίτητα υπολογιστή+κάρτα ήχου για να δουλέψει με κάποιο πρόγραμμα τύπου BFD με samples (που όπως βλέπεις έρχεται μαζί με το πακέτο). Το DM5 δουλεύει KAI αυτόνομα, δηλαδή έχει φορτωμένα samples αλλά στην προκείμενη δε συνοδεύεται από το BFD για να μπορείς να το δουλέψεις και με τον υπολογιστή, αν δεν έχεις κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να το πάρεις επιπλέον.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες  :)

 

Προς το παρων δεν με ενδιαφερει η χρηση με υπολογιστη , ισως  στο μελλον  .

 

Καποια γνωμη για τα σετ που αναφερω ή αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω στα παραπάνω πως εντάξει κάνεις τη δουλειά σου με αυτά, αλλά τα λευκά αυτά pad που έρχονται μαζί δεν είναι καλά. Δεν έχουν καλό rebound, κάνουν θόρυβο, αλλά το κυριότερο αν τα θέλεις για practice δηλαδή να μάθεις πάνω σε αυτά drums για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να κοντρολάρεις μπακέτα εκεί πάνω.

Έχω παίξει με αυτά τα pads...

Καλύτερα φτιάξε ότι βλέπεις, αλλά αντικατέστησε τα pad ή με τα ανάλογα όπως δίνει στο ταμπούρο με τα meshheads, ή βάλε λαστιχένια.

Δε νομίζω να ξεφύγεις πολύ σε χρήματα.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω στα παραπάνω πως εντάξει κάνεις τη δουλειά σου με αυτά, αλλά τα λευκά αυτά pad που έρχονται μαζί δεν είναι καλά. Δεν έχουν καλό rebound, κάνουν θόρυβο, αλλά το κυριότερο αν τα θέλεις για practice δηλαδή να μάθεις πάνω σε αυτά drums για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να κοντρολάρεις μπακέτα εκεί πάνω.

Έχω παίξει με αυτά τα pads...

Καλύτερα φτιάξε ότι βλέπεις, αλλά αντικατέστησε τα pad ή με τα ανάλογα όπως δίνει στο ταμπούρο με τα meshheads, ή βάλε λαστιχένια.

Δε νομίζω να ξεφύγεις πολύ σε χρήματα.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω στα παραπάνω πως εντάξει κάνεις τη δουλειά σου με αυτά, αλλά τα λευκά αυτά pad που έρχονται μαζί δεν είναι καλά. Δεν έχουν καλό rebound, κάνουν θόρυβο, αλλά το κυριότερο αν τα θέλεις για practice δηλαδή να μάθεις πάνω σε αυτά drums για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να κοντρολάρεις μπακέτα εκεί πάνω.

Έχω παίξει με αυτά τα pads...

Καλύτερα φτιάξε ότι βλέπεις, αλλά αντικατέστησε τα pad ή με τα ανάλογα όπως δίνει στο ταμπούρο με τα meshheads, ή βάλε λαστιχένια.

Δε νομίζω να ξεφύγεις πολύ σε χρήματα.

 

Πανω που ετοιμαζουμουν για την παραγγελια , τα ισοπεδωσες ολα  :) .  Δηλαδη αυτα τα ασπρα pad , μαυρο παιξιμο κανουν ..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω που ετοιμαζουμουν για την παραγγελια , τα ισοπεδωσες ολα  :) .  Δηλαδη αυτα τα ασπρα pad , μαυρο παιξιμο κανουν ..

 

Φίλε... είναι απαράδεκτα. Βρες κάτι άλλο σε λάστιχο χίλιες φορές ή πάρε mesh heads. Μη αγχώνεσαι και τα πάρεις δε θα μπορείς να τα δώσεις μετά. Για να μη σε γελάσω δεν ξέρω αν παίρνουν meshheads και τα αλλάξεις με roland, αλλά πας + 20 € για το καθένα περίπου. ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ. Αφήνει κουσούρια....

 

 

 

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου από εδώ θα ξεκείναγα:

http://www.thomann.de/gb/milleniumyamaha_mesh_headdtxpress_iv.htm

χωρίς το yamaha module είναι στα 414 € και με το http://www.thomann.de/gb/alesis_dm5_drum_module.htm σύνολο 670 €.

Αυτό λέω εγώ για κάτι φθηνό και σωστότερο.

Φυσικά θέλεις και ακουστικά.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου από εδώ θα ξεκείναγα:

http://www.thomann.de/gb/milleniumyamaha_mesh_headdtxpress_iv.htm

χωρίς το yamaha module είναι στα 414 € και με το http://www.thomann.de/gb/alesis_dm5_drum_module.htm σύνολο 670 €.

Αυτό λέω εγώ για κάτι φθηνό και σωστότερο.

Φυσικά θέλεις και ακουστικά.

 

+1

 

μα να συμφωνούμε σε όλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ πάντως από τοτε που δοκίμασα τα Roland HD-1 δεν μπορώ να συγκρίνω οποιοδήποτε άλλο φτηνό σετ.

Μαζεμένο, χωρίς καλωδια, γερή κατασκευή με mesh ταμπούρο, 10 πολύ καλά κιτς και έξοδο midi για περισσότερους ήχους. H συμπεριφορά του είναι... Roland και όχι χύμα στο κύμα κινεζικών προδιαγραφών, άγνωστης εταιρίας φασόν (πες μου τι θες να σου το φτιάξω). Η τιμή του είναι κατω από 700 ευρώ και στο κατω - κατω πληρώνεις και 10 ευρώ παραπάνω εν Ελλάδι για να το δοκιμάσεις και να το πάρεις αμέσως στο σπίτι σου. Δεν είναι περίπτωση Millenium που δεν ξέρεις τι παίρνεις, ενώ οι τιμές πια δεν είναι ο περιοριστικός παράγωντας που ήταν στο παρελθόν για να πας στον Thomman ασηζητητί.

My 10 cents.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου