Προς το περιεχόμενο

χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Το 9 ή 10mm αναφέρεται στο πάχος της χορδής Μι καντίνι. (high E)

Χρησιμοποιείται σαν σημείο αναφοράς για το πάχος του σετ 6 χορδών, γιατί εξυπακούεται ότι και οι υπόλοιπες χορδές ακολουθούν μία σχετική αναλογία πάχους.

 

Όσο πιό λεπτό τόσο πιό μαλακό και κατ' επέκταση ευκολότερο στο παίξιμο.

 

Αντίστροφα όμως οι μαλακές χορδές έχουν λιγότερο "όγκο" ηχητικά.

 

Υπάρχούν πολλοί κατασκευαστές με καλές χορδές όπως Fender, D'Addario, La Bella, DR, κ.α. με διάφορες ποιότητες "σύρματος". (μπρούτζινες, ατσάλινες...)

 

Διαλέγεις, παίζεις, αλλάζεις, δοκιμάζεις... μέχρι να βρείς ότι σε βολεύει ηχητικά και στο παίξιμο.

 

Σε γενικές γραμμές, αν ξεκινάς τώρα και θέλεις να κάνεις "σηκώματα" κλπ, πάρε λεπτές χορδές. (9mm)

 

Good Luck!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na simpliroso kai kati simantiko. Iparhoun polles kales markes, alla iparhoun kai polles pou einai mono gia na paixeis 2-3 fores. To thema einai oti stin Ellada oles poylioyntai pano kato stin idia timi, akoma kai hordes pou stin ipoloipi Evropi ehoun katw apo hiliariko. Kai fisika de milame gia hordes px Fender pou ehoun statheri kai gnosti poiotita, alla gia markes mekapses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego tha sou protina na matheis na xrhshmopoieis pio xontres xordes apo 11ares kai pano. sthn arxh tha einai pio diskolo alla sintoma to xeri sou tha mathi kai tha dinamosei poli grigora. se genikes grammes oi pio xontres xordes vgazoun pio gemato hxo (vasika einai oi leptes oi opoies einai florikes) kai einai aparethtes ean thes na kaneis kapio drop kourdisma.

 

apo ki kai pera kala tha kaneis na dokimaseis 1-2 set apo kathe marka gia na vreis peies sou pane pio poli. se genikes grammes oi GHS, DR, D'Addario, Elixir einai IMHO apo tis kaliteres alla iparxoun kai alles kales - dokimase. Oi fender den mou aresoun giati spane poli efkola. Prosexe omos ta ellhnika kolomagaza giati merikes fores exo agorasei ena set kai kapoia apo tis xordes htan skouriasmenh!!

 

telos, keep in mind oti ama allazeis xordes , borei na xreiazete rithmisei to action (h apostash xordon tastieras) kai genika ena psilosetup idika ama allaksei poli to megethos px apo .8 se .12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις χρήσιμες συμβουλές σας.

 

Θα ήθελα επίσης να κάνω μια άλλη ερώτηση:

 

Έχω περίπου 5 μήνες μια ηλ. κιθάρα Blade California .

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κάνει θόρυβο (με παραμόρφωση) και δεν εννοώ βέβαια για τους μονούς μαγνήτες που είναι κάτι το αναμενόμενο αλλα για τον HB μαγνήτη.

Σε mail που είχα στείλει στην ίδια την εταιρεία στο εξωτερικο μου είπαν πως όλοι οι μαγνήτες κάνουν θόρυβο και επίσης το πόσο κοντά είσαι στον ενισχυτή το οποίο και δοκίμασα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Υπάρχει κάποια λύση γι' αυτό το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γεια

σημειωσε το θεμα γειωση μαγνητ και υψος.

 

Αν φυσικα δε μιλας για φυσημα μαγνητη - δες ηλεκτρονικο για νεες κολλησεις- μπορει να δημιουργειτε τριξιμο απο τυχον μεταλλικα μερη πχ μετ nut.

 

σφυριγμα δημιουργειται και απο τυχον λασκαρισμα των σπειρων στα πηνια μεσα. Δεν δικαιολογειται αν ειναι η κιθαρα καινουργια.

 

Μαθε και ρωτα για το περασμα με κερι. βοηθα πολυ ιδιατερα στους μονους.

 

παυλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε

 

Εlixir και παλι elixir. κοστιζουν απο 15-17 εuro ειναι λιγο ακριβες αλλα .....δε σπανε ευκολα εκτος αν καποιος ειναι"ξυλοκοπος " στο παιξιμο.

 

κρατανε τον ηχο τους και το κουρδισμα ακομα και αν την κιθαρα σου τη κορδιζεις μια φορα την εβδομαδα.

 

εγω τις εχω εδω και 3 μηνες στις gibson μου και σκιζουν.

το πλεονεκτημα που εχουν ειναι οτι αν το χερι σου ειναι λιπαρο η ιδρωνει ευκολα αλλα και αν εχει υπολειματα απο τις παντα απαραιτητες πιτσες και κοτοπουλα κατα τη διαρκεια του jam με τους φιλους σου, δεν μαζευουν τη βρωμα εκεινη που μπουκωνει τη χορδη και που τη κανε να ακουγετ σα "λασπη". ο λογος ειναι οτι εχουν ενα μικρο στρωμα επιστρωσης απο πλαστικο που προστατευει τις σπειρες.

 

παχος : κανονας - οσο πιο λεπτες τοσο λιγοτερος ογκος στον ηχο αλλα και ευκολοτερο παιξιμο.

 

10mm προτεινω αλλα και υβριδικα σετ δηλ 10αρια καντινια και 11αρια μπασσα κ.ο.κ.

 

Η ghs βγαζει και ενδιαμεσα 8,5mm 9,5mm 10,5mm κλπ

 

Εκτος απο elixir, προτεινω ghs sub zero (επεξεργ. στους -300 βαθμους- με καλη αντοχη)

 

παυλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε

 

Εlixir και παλι elixir. κοστιζουν απο 15-17 εuro ειναι λιγο ακριβες αλλα .....δε σπανε ευκολα εκτος αν καποιος ειναι"ξυλοκοπος " στο παιξιμο.

 

κρατανε τον ηχο τους και το κουρδισμα ακομα και αν την κιθαρα σου τη κορδιζεις μια φορα την εβδομαδα.

 

εγω τις εχω εδω και 3 μηνες στις gibson μου και σκιζουν.

το πλεονεκτημα που εχουν ειναι οτι αν το χερι σου ειναι λιπαρο η ιδρωνει ευκολα αλλα και αν εχει υπολειματα απο τις παντα απαραιτητες πιτσες και κοτοπουλα κατα τη διαρκεια του jam με τους φιλους σου, δεν μαζευουν τη βρωμα εκεινη που μπουκωνει τη χορδη και που τη κανε να ακουγετ σα "λασπη". ο λογος ειναι οτι εχουν ενα μικρο στρωμα επιστρωσης απο πλαστικο που προστατευει τις σπειρες.

 

παχος : κανονας - οσο πιο λεπτες τοσο λιγοτερος ογκος στον ηχο αλλα και ευκολοτερο παιξιμο.

 

10mm προτεινω αλλα και υβριδικα σετ δηλ 10αρια καντινια και 11αρια μπασσα κ.ο.κ.

 

Η ghs βγαζει και ενδιαμεσα 8,5mm 9,5mm 10,5mm κλπ

 

Εκτος απο elixir, προτεινω ghs sub zero (επεξεργ. στους -300 βαθμους- με καλη αντοχη)

 

παυλος

 

simfono ligo poli - oi elixir einai kali fash. apo kei kai pera ama thes kati to opoio den einai wounded, D'addario einai oi kaliteres GHS kai DR einai kai after top.

 

ego xrhshmopoiousa gia polla xronia EB giati therousa oti eixan kali antoxh alla pote den eixa parei prefa oti exoun ton pio flat hxo pou ginete. apo tote ipa oti den tha ksanagoraso EB.

 

ego pantos den tolmao na piaso kithara me ladomena xeria ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FILE MIKE TIS ELIXIR TIS VRISKEIS EFKOLA STON KAGMAKH (EMM MPENAKI KAI SOLONOS) KAI STO DIAMANTOPOULO MUSIK PRODUCTIV STI SOLONOS XAMHLA.

 

SOY SINISTO AN EXEIS KAI AKOUSTIKH NE TIS VALEIS KAI EKEI KAI THA AKOUSEIS TPOMAKTIKH DIAFORA.

 

PAVLOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου