Προς το περιεχόμενο

χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Epaiza polla xronia me D'addario, afou mou arese idiaitera o ixos tous. Exw dokimasei Blue steel -sub zero-. Nomizw oti fuzz-aroun arketa. Den kserw ti eidos thes na paikseis, alla oi blue steel mou fainontai oti americanofernoun se ixo. Tis FENDER den tis ektimw idiaitera. Teleutaia, vazw stantar D'Angelico. Polu kalo ixo -fernoun polu se D'Addario-, to kalutero sustain pou mou exei tuxei sthn kithara mou, foveri antoxi -tis D'Addario tis allaza mia fora tin vdomada, giati idrwnoun polu ta xeria mou, enw autes tis krataw enamisu mina, xalara. Thes kai alla? Den kserw me Εlixir ti paizei. Mallon tha einai to epomeno set.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχω ζήσει αρκετά χρόνια στην ΑΜΕΡΙΚΗ και θα ήθελα να σε ενημερώσω για κάποια πράγματα πού ίσως δεν ξέρεις.Υπάρχουν ΜΟΝΟ 6 εργοστάσια που κατασκευάζουν χορδές σε ΟΛΗ την ΑΜΕΡΙΚΗ.

Η D ADDARIO,H GIBSON,H GHS,H D AQUISTO ,H EVERLY η ΕRNIE BALL .

ΟΛΕΣ οι άλλες χορδές κατασκευάζονται στα εργοστάσια αυτά,ποσοστιαία θα έλεγα ότι το 70% κατασκευάζεται στη D ADDARIO (ΣΤΑ 80's ακόμα και οι ERNIE BALL φτιάχνονταν εκεί).

Διεθνώς οι καλύτερη χορδή θεωρείται η PYRAMID η οποία είναι χειροποίητη και ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ και θα την βρείς On line σε εξαιρετικές τιμές στο www.thomann.de.

 

Οι 9αρες είναι κατά τη γνώμη μου πολύ αδύναμες χορδές και σου συνιστώ να ανέβεις στις 10αρες και μετά στις 11αρες, μια σωστά ρυθμισμένη κιθάρα παίζει το ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΑ με όλα τα παραπάνω μεγέθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν τις μπορω καθολου τις elixir.ειναι πολυ μουντες και δεν μου αρεσει καθολου η αισθηση τους.ειδικα τις ακουστικες τις "σκοτωνουν" προτιμω ενα ωραιο phosphor bronze set απο PYRAMID,VINCI ,D'ADDARIO.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο μαγαζι μου elixir και οι πελατες μου ειναι παρα πολυ ικανοποιημενοι.Οντως μπορει να κοστιζουν παραπανω απο τον μεσο ορο αλλα αξιζουν τα λεφτα τους.Επισης βλεπω οτι στις αλλες γνωστες μαρκες ghs.d'addario,e.ball κ.λ.π. υπαρχει αισχροκερδεια απο αλλους εμπορους γιατι βλεπω ποσο τις παιρνουμε και ποσο τις πουλανε.Φαντασου οτι ερχονται συναδελφοι (θεωρητικα) και μου την λενε γιατι τις εχω στην τιμη που πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Elixir για μπάσο τις έχει δοκιμάσει κάποιος;

Εγώ χρησιμοποιώ Εrniball 45-130 για 5χορδο. Μου αρέσει αρκετά ο ήχος τους αλλά έχω την αίσθηση ότι χάνουν γρήγορα το "γλανκ" της καινούριας χορδής...

Παρεπιπτώντος, οι Warwick ίσως είναι οι χειρότερες που έχω βάλει ποτέ (με εξαίρεση τις RED LEBEL που με την τιμή που έχουν μπορείς να τις αλλάζεις κάθε 10 μέρες-κάπου στα 15euro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι VINCI - 717 (για 5χορδο) είναι παρα πολύ καλές μονο 15 ευρω από tHOMANN αλλα πρέπει να τις έχει και ο ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ που τις αντιπροσωπεύει.

Οι PYRAMID pure nickel είναι επίσης απίστευτες,τις έχω στο μπάσο μου 6 μήνες και ακόμα κάνουν "γκλάνκ" και αυτές θα τις βρείς στο www.thomann.de. ( € 15-20)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • 9 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου