Προς το περιεχόμενο

χορδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Ρε σεις η κατσαρόλα παίζει όντως? δεν ήταν πλάκα?

 

Ναι, παίζει αλλά δεν είναι για... χόρταση  ;D

 

Οι χορδές του μπάσου πιάνουν λίπος, οπότε με ένα βράσιμο τις "φρεσκάρεις"- φεύγει η... μπίχλα. Αλλά αυτό μπορείς να το κάνει σε ένα σετ, κάνα- δύο φορές. Μετά είναι για πέταμα.

 

Είναι λύση "εκτάκτου ανάγκης".  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Πάντως για τον φίλο...που ρώτησε. Ναι τις ακούμε τις διαφορές. Παλιά δεν έδινα καμία σημασία. Τώρα και τις ακούω και τις αισθάνομαι στο παίξιμο. Μιλάμε πάντα για ίδια νούμερα...

 

Υποθέτω οτι αυτό που εννοεί ο φίλος παραπάνω δεν είναι οτι ακούμε μια κιθάρα να παίζει και λέμε "α αυτός χρησιμοποιεί GHS", αλλά όταν αλλάζεις μάρκα στην ίδια κιθάρα που παίζεις και στα ίδια μηχανήματα που έχεις παρατηρείς κάποιες αλλαγές στον ήχο σου..

..και κάπου είναι και λογικό, ειδικά όταν αλλάζεις υλικό χορδών πχ. nickel, nickel wound, stainless steel κτλ κτλ

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω οτι αυτό που εννοεί ο φίλος παραπάνω δεν είναι οτι ακούμε μια κιθάρα να παίζει και λέμε "α αυτός χρησιμοποιεί GHS", αλλά όταν αλλάζεις μάρκα στην ίδια κιθάρα που παίζεις και στα ίδια μηχανήματα που έχεις παρατηρείς κάποιες αλλαγές στον ήχο σου..

..και κάπου είναι και λογικό, ειδικά όταν αλλάζεις υλικό χορδών πχ. nickel, nickel wound, stainless steel κτλ κτλ

 

στις δικές μας κιθάρες λέμε...

Και εννοείται ότι παίζουμε μόνο 90%-10% καθαρά-λίγο βρώμικα.

(όχι 100% όπως ο sf...  8)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις τι αυτιά είν' αυτά που έχετε. Ακούτε και τις μάρκες των χορδών;

 

 

 

Λιγότερο τις ακούω, περισσότερο τις αισθάνομαι. Δοκίμασα πολλές μάρκες, για εμένα... ΜΟΝΟ D'Addario. Η μοναδική εναλλακτική ήταν οι Elixir, οι οποίες στοιχίζουν το 3-πλάσιο και, εντάξει, αντέχουν και το τριπλάσιο χρόνο. Αλλά είναι πιο bright, οπότε θεωρώ ότι είναι λίγο πιο ταιριαστές σε metal και συναφή είδη. Α, και κατέληξα σε 0.11-0.49. Σε όλες τις (ηλεκτρικές) κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έιχα γράψει και σε ένα άλλο παιδί σχετικά με χορδές.

 

Τα σετ 9 (9 - 42) και 10 (10-46) είναι τα πιο συνηθισμένα σετ. Όσο περισσότερο ανεβαίνεις κερδίζεις σε όγκο και sustain, αλλά δυσκολεύει λίγο στο παίξιμο (slide, bending, κράτημα συγχορδιών κλπ). Μια καλή λύση που μπορείς να δοκιμάσεις είναι τα υβριδικά στυλ πχ 9-46. Αυτό σου δίνει τις 3 κάτω χορδές από 9άρι σετ για λίγο πιο εύκολα lead και ταυτόχρονα έχεις και δεκάρες μπάσες ώστε να μην έχεις ψόφια ρυθμικά.

 

Αν από κάποιο σημείο και μετά δεις τι σου κάθεται καλύτερα στο χέρι μπορείς να ανέβεις σε κανονικό δεκάρι σετ ή πχ σε μισές 10άρες/11άρες.

 

Επίσης αν σκοπεύεις να ρίξεις το κούρδισμα σου συνήθως θέλεις λίγο πιο μεγάλο gauge για να αντισταθμίσεις την τάση που χάνεις.

Εγώ πχ στην κιθάρα που έχω drop C χρησιμοποιώ 10-52!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

  Σε σκάλα φέντερ από 10-46 πήγα σε 9.5-44  της d'addario και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Eναλλακτικά βολεύομαι και με ένα σετ 9 -42  αλλά με μι κανίνι 010

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego tha sou protina na matheis na xrhshmopoieis pio xontres xordes apo 11ares kai pano. sthn arxh tha einai pio diskolo alla sintoma to xeri sou tha mathi kai tha dinamosei poli grigora. se genikes grammes oi pio xontres xordes vgazoun pio gemato hxo (vasika einai oi leptes oi opoies einai florikes) kai einai aparethtes ean thes na kaneis kapio drop kourdisma.

 

apo ki kai pera kala tha kaneis na dokimaseis 1-2 set apo kathe marka gia na vreis peies sou pane pio poli. se genikes grammes oi GHS, DR, D'Addario, Elixir einai IMHO apo tis kaliteres alla iparxoun kai alles kales - dokimase. Oi fender den mou aresoun giati spane poli efkola. Prosexe omos ta ellhnika kolomagaza giati merikes fores exo agorasei ena set kai kapoia apo tis xordes htan skouriasmenh!!

 

telos, keep in mind oti ama allazeis xordes , borei na xreiazete rithmisei to action (h apostash xordon tastieras) kai genika ena psilosetup idika ama allaksei poli to megethos px apo .8 se .12

 

Φίλε μου καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς greeklish, εκτός του ότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς, είναι και αντιαισθητικό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας δοκιμάσει αρκετές χορδές  (ghs boomers, thomastik infeld, dean marcley, daddario, rotosound, slinkies) το μόνο που μου έχει μείνει στο μυαλό είναι ότι κάθε φορά που άλλαζα χορδές έλεγα "αυτές είναι καλύτερες από τις άλλες", και είναι λογικό γιατί ότι και να έβαζα ήταν ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ.

Οπότε καινούριες να ναι κι ότι να ναι.

Γενικά όμως βάζω daddario γιατί είναι φυσιολογική η τιμή τους και τις βρίσκεις παντού και πάντα.

Και τις nyxl που έβαλα τώρα πάλι τα ίδια, απλά κρατάνε καλύτερα το κούρδισμα και δε θέλουν πολύ τέντωμα όταν τις βάλεις για να σενιαριστούν.

Θέλω να δοκιμάσω κάποια από τα πολύ οικονομικά σετ των 3 ευρώ να δω αν αξίζει να βάζεις συχνότερα χορδές αλλά να είναι πάντα καινούριες, έχει κανείς εμπειρία με τέτοια σετάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να δοκιμάσω κάποια από τα πολύ οικονομικά σετ των 3 ευρώ να δω αν αξίζει να βάζεις συχνότερα χορδές αλλά να είναι πάντα καινούριες, έχει κανείς εμπειρία με τέτοια σετάκια;

 

Κάποια στιγμή έβαζα στην "προβάδικη" κιθάρα μου τις Harley Benton με 1,5€ το σετ περίπου...τίμιες για την τιμή τους, αλλά αρκετά σύντομα αρχίζουν και χάνουν intonation, οπότε γενικότερα δεν θα τις συνιστούσα.

Από την άλλη εγώ τις είχα σε κιθάρα που την είχα μόνο για μελέτη κτλ οπότε δεν με ένοιαζε. Σίγουρα όμως δεν θα έβγαινα live με αυτές

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από τότε που δοκίμασα τις Cleartone έχω ησυχάσει από θέμα χορδών. Κρατάνε μια ζωή, δεν χάνουν το clarity με τον καιρό, ούτε είναι ή γίνονται μουντές (πχ elixir).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου