Προς το περιεχόμενο

Ομοιότητες κομματιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα παλιοτερο κομματι απο την Ηρω 'ετσι ειμαι εγω' αν δεν κανω λαθος ,

εχει παρατηρησει κανεις οτι ειναι 'εμπνευσμενο' απο το 'jessie' του

joshua kadison η ακουω λαθος ?

 

αλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΩ,ΠΩ ΤΙ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΗΡΩ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ!ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΣΟ ΑΙΣΧΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!ΕΛΕΟΣ,ΣΑΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΩΔΕΙΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.ΧΑΛΙ,ΧΑΛΙ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί κάποιο κομμάτι ένας συνθέτης να το χει αντιγράψει άθελά του;

Ίσως να νομίζει ότι έγραψε μια μελωδία αλλά απλά να αναπαράγει κάτι που άκουγε παλιότερα και απλά έχει "καταγραφεί" στο υποσυνείδητο!

Εγώ για καλό και για κακό, όταν γράφω κάποιο κομμάτι το παίζω στους φίλους μου και τους ρωτάω αν τους θυμίζει κάτι... Μια φορά παραλίγο να 'παιρνα στον λαιμό μου τον... Τουρνά!!!!

 

Υ.Γ. Παντως το Shake it είναι ένα πολύ "στάνταρ" κομμάτι! Το χω ακούσει τόσες +τόσες φορές...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχχχχ, με βαζανίζουν οι άτιμοι στην δουλεία και θα τους σφάξω!!!!

 

Είχα δεί ένα ντοκυμαντέρ στην ΕΡΤ από αυτά που βάζουν στις 3 το βράδυ γιατί πιστεύουνε οτι κανείς δεν ενδιαφέρεται για κάτι ποιοτικό και το μεσημέρι προτιμάνε να μας δείχνουν μεξικάνικες ίντριγκες (Τη φοράδα του Χοσέ που αρρώστησε!!!), το οποίο εντόπιζε το πρόβλημα οτι σε εισαγωγικά η μουσική "τελειώνει" δηλαδή οτι μετά τον 19ο αιώνα τεχνικά έχουν δοκιμαστεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί των ημιτονίων σε όλες τις κλίμακες .

 

Αρα αν έχει δίκιο το ντοκυμαντέρ είναι δύσκολο να φτιαχτεί πρωτότυπη πραγματικά μουσική.

 

Τώρα το παιχνίδι ιδιαίτερα σε song είναι στο στήσιμο, (επιλογή ρυθμού, εναλλαγές, οργανα αναλογικά και ψηφιακά, εφέ, αυξομοιώσεις, ηχόχρωμα, και άλλα ) Γιατί λοιπόν να παιδεύονται οι επαγγελματίες συνθέτες αφού μπορούν να παρουν έτοιμα ακορντα φράση φράση και να παίζουν με θέση τους , να προσθέσουν μια μελωδία που μπορεί να είναι η ίδια και να αλλάζει η συγχορία στο ακομπανιαμέντο , το μπιτάκι , το μπασάκι και να το βγάλουν αφού είπαμε οτι ο κόσμος ακούει το ευπεπτο?? και ο συνθέτης και ο ενορχηστρωτης που ζούν απο αυτό πρέπει να είναι παραγωγικοί.

 

Εγώ φαντάζομαι οτι τους μετράει η αγορά (Πόσα κομμάτια βγάζει αυτός το μήνα>>???)

 

Θα ήθελα να αναπτύω σωστότερα την σκέψη μου αλλά φεύγω,. Πάω να λιώσω στον ύπνο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κι εγώ όταν άκουσα τη μ@λ@κία του Μαργαρίτη τρελάθηκα! Εντάξει, κλέψε και κάνε ό,τι γουστάρεις αλλά κάντο λίγο πιο διακριτικά ρε άνθρωπε! Δηλαδή καμία ντροπή, ίδιο να το κάνουμε;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης και εκτός Ελλάδας ισχύει το .... περι κλεψιάς.

 

Οι Dream Theater ας πούμε είναι ένα τέτοιο παράδειγμα με τους δύο τελευταίους δίσκους τους.

 

Θυμίζουν πολύ έντονα Metallica και Megadeth σε πάρα πολλά σημεία, σε βαθμό αιδίας.

 

Και να φανταστείτε ότι είμαι fan του εν λόγω group.

 

Αν όμως δεί κανείς το video για τη διαδικασία σύνθεσης των τραγουδιών τους που στο τέλος ο Prtnoy λέει ότι τους πήρε μόλις 3 εβδομάδες για αυτό, ε .... μάλλον copy - paste - transpose και time signature change πρέπει να κάνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάστε στα χέρια τις κιθάρες σας τώρα και γρατζουνίστε με ρυθμο ριτα ριτακι τα ακορντα του κομματιου (αμα ξεκινησουμε απο σολ:) σολ+ μι- λα- ρε+ και τραγουδιστε την μισή ελληνική ποπ δισκογραφία...! χριστουγεννα βανδη , πρωτοχρονια τσαλικης , το χριστουγεννιατικο της α σαμιου (τι συμπτωση ολα χριστουγεννιατικα...), αυτο που λεει "σ'ενα φτηνο ξενοδοχειο.." νομιζω λεμπέσης, ένα αλλο που λεει "τα απολύτως απαραιτητα" δεν γερω απο ποιον ,είναι και πολλα αλλα. Τα ειχα γραψει και σε ενα χαρτι ειχαν βγει περιπου 20 . Αν αλλαξετε λίγο και την ταχυτητα και λιγο το ρυθμο βγαινουν πολλα.Αν παλι βάλετε αντι για λα- ντο+ βγαίνει η υπόλοιπη μισή δισκογραφία...!

Κάνε τωρα κι εσύ ένα σουξε, μπορεις...!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

έχεις δικιο πολυ παιζουν οι κλασσικες συγχορδιες του r&R αλλα δεν είναι αυτες που ανεφερα (και ειναι και 4 αυτες που ανέφερα) , μαλλον το διαβασες βιαστηκα!

Οντως τα 3 διασημα ακορντα είναι βαση για πάρα πολλες μουσικες που προήλθαν απο το r&r (γκρουπ το στυλ ramones, sex pistol, panx romana , klp τα έχουν ξεσκίσει) αλλα δεν ειναι κακο αυτο καθεαυτο οταν υπάρχει έμπνευση πάθος , τεχνικη , μελωδια ,ρυθμος.Τα ελληνικα ποπ όμως ακόμα και οι μελωδιες και οι ρυθμοι ειναι ίδιοι , και συν του ότι ειναι φτιαμένα σε pc me midi kai vst klp (παρατηρησατε το γνωστο ακουσμα και τα γνωστα patterns του virtual guitarist σε πολλα κομματια? πχ θεοφάνους , δάντη κ.α ) k δεμοιαζουν ανθώπινα παιγμένα δεν αναπνέουν ειναι πολυ ρομποτικα παιγμένα (υπάρχει και το humanize στα sequencer).

Θέλεται να γράψετε ελληνικο ποπ τραγουδι ? απλο .

1. κανετε μια απλη ,μελωδια σε ενα μετρο 4/4 για ενα μετρο

2. κατεβαινετεενα τονο με την ίδια μελλωδια (βλ βανδη "σπάνια" "σταδωσα όλα" κλπ μπιλιβ μι είναι άπειρα , αν δε πιστεύετε σας κάνω λιστα με 40 κομματια)

3. κατεβαίνετε άλλο ένα τονο

4. με ένα κομψο τρόπο ανεβαίνεται πάλι στην αρχή

5. σωτάρετε τα γνωστα ακόρντα φασολα δα..(συνήθως, αντε να έχει και καμια ενδιαμεση κανα μι ασπουμε )

6. σερβίρεται ζεστο γιατι μετα κανα μηνα πρεπει να βγάλετε κανα άλλο καινουργιο ολόιδιο κομματι

 

επαναλαμβανω ακουω και ποπ μουσικη δεν τα κατακρινω σαν είδος τα κομματια αυτα.Και οι μισητοι φίλοι μας κάνουν ποπ αλλα οι άνθρωποι εκει περα απο τις στήλες του ηρακλη ειναι επιστήμονες στο ειδος και μπράβο τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσική "τελειώνει" δηλαδή οτι μετά τον 19ο αιώνα τεχνικά έχουν δοκιμαστεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί των ημιτονίων σε όλες τις κλίμακες .

 

Αρα αν έχει δίκιο το ντοκυμαντέρ είναι δύσκολο να φτιαχτεί πρωτότυπη πραγματικά μουσική.

 

Και ξέρετε ποιος φταίει; Ο Wagner. Αυτός έφτασε την πολυφωνία στα όριά της, με αποτέλεσμα αυτά που ακούμε σήμερα....

 

Και ένα κομμάτι που μου ήρθε τώρα... "Σκατό της εξουσίας" Παύλος Σιδηρόπουλος, εκτέλεση Τρύπες, με το smoke on the water. Το κουπλέ είναι το ίδιο... Και με τη μεγαλύτερη κλεψιά, την οποία έχω μελετήσει κι έχω αποδείξει στη διπλωματική μου. "Συννεφιασμένη Κυριακή" με "τη υπερμάχω στρατηγώ"... Αν μπούμε σ' αυτή τη διαδικασία πάντως μπορούμε να μιλάμε για μέρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου