Προς το περιεχόμενο

Ομοιότητες κομματιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'Aς μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ο φίλος που ανέφερε παραπάνω ότι η "συννεφιασμένη Κυριακή" είναι κόπια από "τη υπερμάχω", σίγουρα μπορεί να ισχυριστεί το ίδιο για το 99,9% του σημερινού διεθνούς ρεπερτορίου. ¶ν και αναγνωρίζω την ομοιότητα, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι κλεψίτυπο. Διαφορετικά, άς κλείσουμε όλοι τα pcιά μας και ας κάψουμε τις κιθάρες μας... Game over

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συννεφιασμένη Κυριακή" με "τη υπερμάχω στρατηγώ"

 

Που μοιάζουν αυτά; Πάντως άλλο ένα κομμάτι να μοιάζει σε ένα σημείο του με κάποιο άλλο, και άλλο η κλεψιά! Μην μπερδευόμαστε...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επίσης, ένα ελληνικό που παίζει πολύ τελευταία και έχει την εισαγωγή του "The passenger" (Siouxsie & The Banshees) ποιανού καλλιτέχνη δημιούργημα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επίσης ένα καλό :

Αυτή η παπαριά που λέει ο Τσαλίκης "ΣΟΦΙΑ" είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το "ΛΥΩΜΕΝΟ ΠΑΓΩΤΟ" από τις ΤΡΥΠΕΣ...

 

το κομματι "λυωμενο παγωτο" το εγραψαν τα ξυλινα σπαθια. :roll:

 

Βασικα το λυωμενο παγωτο το γραψανε τα Μωρα στην Φωτια, και το πηραν τα Ξυλινα σπαθια αλλα οταν το βγαλανε στον δισκο τους δεν αναφερανε τιποτα για τα Μωρα στην φωτια. Στο καινουργιο δισκο που θα βγαλουν τα Μωρα στην φωτια στο τελος του χρονο θα περιλαμβανεται η αυθεντικη εκτελεση του κομματιου, για να μπει ο καθε κατεργαρης στο μπαγκο του. Και δεν λεω αερολογιες, ολα αυτα τα ξερω απο πρωτο χερι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινω σαφης, επιδη δεν μου αρεσει να μιλαω με υποθεσεις, ενας πολυ καλος μου φιλος παιζει τυμπανα στο καινουργιο album απο τα Μωρα στην φωτια και ηχογραφισανε και αυτο, και μου ειπε την ολη ιστορια του κομματιου. Παντος ειναι ντροπη διοτι με αυτο το τραγουδι γινανε τα Ξυλινα σπαθια γνωστοι και θα επρεπε να ντρεπονται γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά σας χάνω ώρες ώρες...μιλάτε για κομμάτια που χρησιμοποιούνε 3 ακορντα,συνήθως το VI-VII-I σε μινόρε.Τι εννοείτε αντιγράψανε?Τι αντιγράψανε δηλαδή?Αφου τα προγκρέσσιονς στα γνωστά ποπ και ροκ κομμάτια που γίνονται επιτυχίες είναι μετρημένα στα δάχτυλα...Για τον Τσαλίκη πχ που είπε το παιδί πιο πάνω, το μισο ποζερο-χαρντ-ροκ-μεταλ απο μπον τζοβι μέχρι μέιντεντεντεν(εκο) του 80 έχει τέτοια κομμάτια...άλλωστε ο Φοίβος είναι γνωστό (και φανερό ακόμα και να μην έχεις ακούσει τις προτιμήσεις του) οτι αυτά είναι τα κομμάτια που παραλλάσει εως αντιγράφει.Για να μιλήσουμε για αντιγραφή, πρέπει να είναι υπερβολικά όμοια και η μελωδία στα φωνητικά, ή και η ενορχήστρωση, και γενικώς να μην υπάρχει καμμία ανα-πλαση και συνδιασμός στο κομμάτι.Αν απλώς μιλάμε για τα προγκρεσσιονς, ε, τότε το 80% της λαικής μουσικής (με την κυριολεκτική έννοια, δηλαδή ποπ,ροκ,χορευτική και σκυλαδικο για την Ελλάδα) έχει ξαναπαιχτεί.Θέλετε να βγάλετε κομμάτι που να μοιάζει με κάποιο άλλο?Παίξτε κάτι που σας αρέσει.Σας αρέσει γιατι το ξέρετε, και αν δεν το συνθέσετε θεωρητικά και έχοντας την κατάλληλη γνώση, σας αρέσει γιατι έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο.

 

Μετά πάμε και στο "τυχαίο", ή υποσυνείδητο.Πόσες μελωδίες ρεφρέν που έχετε φτιάξει, έχετε ψάξει αν μοιάζουνε με οποιοδήποτε μέρος μουσικού οργάνου που έχετε ακούσει σε κάποιο κομμάτι?Εγω μια φορά με "έπιασα" να φτιάχνω ένα θεματάκι για φωνητικά, που αργότερα κατάλαβα οτι ήταν 2η φωνή σε πλήκτρα κομματιού που μου άρεσε, κι αυτό το πρόσεξα μήνες μετά τυχαία.Αν γράφετε σε ματζόρε - μινόρε άντε και μπλούζ,πεντατονικές και φρύγιο, τι τόσο διαφορετικό να φτιάξετε πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έχουμε αυτούσια θέματα συμφωνώ *αν* υπάρχουν χαρακτηριστικά θέματα όμως..Στο λιωμένο παγωτό πχ, για να πείς οτι είναι κάτι αντιγραφή απο αυτό πρέπει να έχει ο άλλος φτιάξει το θεματάκι που παίζουν τα πλήκτρα σαν γέφυρα στο κομμάτι, αυτούσιο, απο το υπόλοιπο ότι και να πάρεις δεν είναι αντιγραφή (στον Τσαλίκη νομίζω όντως υπάρχει μια παραλλαγή απο το θεματάκι αυτό, αλλα δεν το θυμάμαι στ'αλήθεια για να μαι σίγουρος)... απλώς παίζοντας ένα κλασσικό κατα κόρον χρησιμοποιούμενο προγκρέσσιον,έχεις κομμάτια που μοιάζουν ,δεν είναι οτι κάποιος συγκεκριμένος αντέγραψε κάτι συγκεκριμένο.Τώρα για την άλλη περίπτωση που λέει το παιδί οτι είναι ολόιδια, μόνο αν είναι πραγματικά ολόιδια *μαζί με το ένα και μοναδικό θεματάκι στα πλήκτρα* θα την πω αντιγραφή, αλλιώς να αρχίσουμε να λέμε και για αντιγραφές των πυξ-λαξ πχ ή του πάσεντζερ Ι-VI-IΙI-VII (άλλος κοινός τόπος αυτός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μιλησα για αντιγραφη, ειπα οτι το κομματι το εγραψαν τα μωρα στην φωτια και το πηραν τα ξηλινα σπαθια οπως ακιβως ειναι (εν γνωση των μωρων) και το προσαρμοσανε στα δικα τους δεδομενα, και αφου το κυκλοφορισανε μετα δεν αναγνωρισανε την πραξη τους αυτη και μαλιστα την αρνηθικαν κατιγορηματικα. Ειναι σαν να δινω εγω ενα τραγουδι μου για τον καινουργιο δισκο του feather, και αυτος να το διασκευαζει και να το κοικλοφορει, χωρις να αναγνωρισει ποτε εμενα σαν συνθετη. Οσο για την περιπτωση του Τσαλικη, ε ενταξη οποιος δεν τραγουδαει απο μεσα του τους στοιχους απο το λιωμενο παγωτο οταν ακουει το τραγουδι, ε μαλλον εχει ακουστικα προβληματα. Αφου πολλες φορες αναρωτιεμαι πως και ο ιδιος καμια φορα δεν μπερδευτεται στις συναυλιες του. Αφου χαρακτηριστικα πρωτη φορα το κομματι το ακουσα στην τηλεοραση στο στουντιο που κανω προβες μαζι με αλλα 5 ατομα μπροστα και ολοι μαζι με ενα στωμα ειπαμε ο Τσαλικης διασκευαζει Ξυλινα σπαθια? Αλλα αφου προχωρησε το τραγουδι καταλαβαμε την απατη... Και οσο για αυτο που κανει ο Φοιβος ειναι απλο, περνει μερικα πασιγνωστα ριφακια τα οποια ολος ο κοσμος τα εχει μεσα στο μυαλο του και τα αλλαζει λιγο (μην κανουμε και μπαμ, προς Θεου) ωστε να σε κανει να τα προσεξεις θελεις δεν θελεις, αφου ειδη τα εχεις σχεδον αυτουσια μεσα στο μυαλο σου. Αφου ετσι κι αλλιος το κοινο που προοριζεται για τα τραγουδια του φοιβου ειναι 12αχρονα και 13αχρονα και αλλα μουσικα ιθαγενη γιδια, τα οποια ποτε δεν θα κατσουν να ψαξουν τετοιες ομοιοτητες.Και μην ακουω μαμακιες οτι ολα αυτα εγιναν καταλαθος, γιατι το παλικαρι το εχει σπουδαγμενο το πραγμα και ξερει πολυ καλα τι κανει :twisted: . Παλι με πηρε η παρλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου