Προς το περιεχόμενο

P or J bass σε σλαπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως βγαζουμε αυτο το ηχω?

 

http://www.youtube.com/watch?v=NHdN_O5k3WM&feature=related

 

Πρεπει εχεις σωστα κουρδισμενα ξυλα, για να αντισταθμιζουν το μεγαλυτερο pickguard. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει εχεις σωστα κουρδισμενα ξυλα, για να αντισταθμιζουν το μεγαλυτερο pickguard. ;D

 

χχμμμμμμμμμμ δυσκολα τα πραγματα  :(

εχω IBANEZ GSR190JU-BK JUMPSTART και AMPEG BA115T

αλλα δεν εχω βγαλει ακομα slap sound σαν το video.

ε καλα δεν ειμαι slapper... more practice τοτε....

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να έχουμε υποψιν οτι οι καλλιτέχνες τύπου M.Miller δεν έφτασαν στον ήχο τους μόνο ρωτώντας. Θέλει να ακούς και το δικό σου αυτί. Πρώτα απο όλα όμως, όπως είπε και ο Evilnye, λιώσε τις πατουσες σου!

+1979

Αν και δεν ειναι στα καλυτερα του σ'αυτο το vid...ασε που τ'οργανο τασταρει! ;D

 

-Στο Stomp,εκτος τα σλαπ,δωστε βαση στις εναλλαγες τεχνικης,

στις παραλλαγες των ριφς,και στα υπεροχα "dead notes" (οταν παιζει "δαχτυλα"), εχουν περισσοτερο ενδιαφερον απο οποιοδηποτε σλαπ....

Το vid ειναι playback,και οι κινησεις ειναι λιγο χμμ.."τραβηγμενες"!! ;D

 

Α,ναι!-ον τοπικ-...

Σχεδον ολοι οι μαγνητες θα βγαλουν ομορφους σλαπ ηχους,

αν ξερει κανεις να χειριστει τα οποια κουμπακια του!(μετα το μπασσο εννοω)

Τι J τι B...κατα τη γνωμη μου παντως,2 ειναι καλυτερα απο ενα,γι'αυτο και θεωρω το precicion "μονοχνωτο"! 8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως δεν είναι το καλύτερο των βίντεο αλλά ο ήχος μια χαρά ακούγεται ^^

 

Θαρρώ το αποπήρατε το παιδί τη μια με το ηχώ και ήχο (πετυχημένο κ εγώ σκεφτόμουν να εννοεί ηχόχρωμα, ήχο, σε ηχώ δε μου πέρασε... Αρχίστε να βάζετε τόνους να μιλάμε Ελληνικά :p) τη μια με το κάτσε άκου...

 

Μέχρι ν αρχίσεις να ακούς καλά και ότι γέμισμα κάνει ο άλλος σε σλαπ (και δάχτυλα!) πρέπει να έχεις στρώσει καλά τον ήχο σου και να έχεις 2 3 τεχνικές ώστε να καταλαβαίνεις κ τι ακούς.

 

Άσε που όσο πιο πολύ μελετάς αρχίζεις να ακούς και πιο πολλές λεπτομέριες!

(πχ το αν ταστάρει το μπάσο του Miller, ε μου ξέφυγε!  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω και τα 2,νομίζω πως το Precision δεν είναι "φτιαγμένο" για slap..

Το μπάσο αυτό είναι καθαρά για δάχτυλο (όχι με την πονηρή έννοια  ;D).

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το p einai fobero gia slap απλα σαν το stingray δεν υπαρχει δευτερο.. το stomp ειναι με stingray ..

 

 

A και μην ξεχναμε τα πριμα τα μπασσα τον ενισχυτη την προενισχυση αυτα κανουν να ακουγετε διαφορετικα... 20%

 

μετα ενα 80 ειναι στην τεχνική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Στο Stomp,εκτος τα σλαπ,δωστε βαση στις εναλλαγες τεχνικης,

στις παραλλαγες των ριφς,και στα υπεροχα "dead notes" (οταν παιζει "δαχτυλα"), εχουν περισσοτερο ενδιαφερον απο οποιοδηποτε σλαπ....

Το vid ειναι playback,και οι κινησεις ειναι λιγο χμμ.."τραβηγμενες"!! ;D

 

Να προσθέσω οτι οποιοδήποτε Slap riff, ακούγεται καλύτερο όταν το παίξεις απλώς με τα δαχτυλάκια. Το slap απλώς προσθέτει το υπέρτατο attack. Κάτι σα να παίζεις μια Ρε σε μια τρομπέτα. Εαν μετά, πετάξεις με δύναμη την τρομπέτα στο τοίχο είναι πιθανό να ακουστεί πάλι μια Ρε αλλα θα εχει πιό aggressive χροιά. Μη με ρωτήσει κανείς για τύπο σκυροδέματος του τοίχου και ποιότητα ήχου...

 

Α,ναι!-ον τοπικ-...

Σχεδον ολοι οι μαγνητες θα βγαλουν ομορφους σλαπ ηχους,

αν ξερει κανεις να χειριστει τα οποια κουμπακια του!(μετα το μπασσο εννοω)

Τι J τι B...κατα τη γνωμη μου παντως,2 ειναι καλυτερα απο ενα,γι'αυτο και θεωρω το precicion "μονοχνωτο"! 8)

 

Πανω απο όλα τα δάκτυλα. Μετα οι χορδες,μαγνήτες,eq,ηχεία. Στο youtube ακούς ωραιότατα slap σε P, σε J, σε Flats και σε Fretless. Και αν τα καταφέρεις να βγάλεις τον ήχο που θές μην το παρακάνεις σε Live. Ειναι άκρως κουραστικό. Σκέψου να βαράει ο τρομπετίστας την τρομπέτα του στον τοίχο για περισσότερο απο 5 λεπτά. ε? δεν ειναι πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι οποιοδήποτε Slap riff, ακούγεται καλύτερο όταν το παίξεις απλώς με τα δαχτυλάκια. Το slap απλώς προσθέτει το υπέρτατο attack. Κάτι σα να παίζεις μια Ρε σε μια τρομπέτα... Και αν τα καταφέρεις να βγάλεις τον ήχο που θές μην το παρακάνεις σε Live. Ειναι άκρως κουραστικό.

 

Εννοείται σε όλα ισχύει το παν μέτρον άριστο, αλλά θα διαφωνήσω πως όλα τα slap riffs ακούγονται καλύτερα με τα δάχτυλα. Η "υπέρτατη" ατάκα είναι θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου