Προς το περιεχόμενο

2 κάρτες ταυτόχρονα στο Ableton


kuiz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους..

 

Εχω το παρακάτω πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας..έχω πάρει την παρακάτω κάρτα

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=3871

 

και το πρόβλημα είναι:

Όταν την συνδέω το pc μου την αναγνωρίζει κανονικά και με τον νόμο..Το θέμα είναι ότι εγώ την ήθελα σαν 2η κάρτα ήχου για να την χρησιμοποιώ με το Ableton (respect) κάτι σαν ψιλοdj (όχι τπτ το ιδιαίτερο απλά γουστάτω την όλη φιλοσοφία και θα ήθελα ψαχτώ ) αλλά δυστυχώς δεν μου την αναγνωρίζει καθόλου..Είτε την σύνδεσα είτε όχι δεν μου την αναγνωρίζει..Απλά μου κάνει εντύπωση γιατι το pc την βλέπει σαν 2η κάρτα και μπορώ να την χρησιμοποιήσω αλλα μεσο του Ableton τπτ..

Έχει κανείς να προτείνει τπτ...?

 

Ευχαριστώ πολύ...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα στο DRIVER TYPE το MME/DIRECTX και δεν βλέπω να μου γράφει τπτ για behringer όπως μου δείχνει για την m-audio απλά μου βγάζει και σαν επιλογή μια microphone 2-audio usb codec και μάλλον είναι αυτη..Το θέμα τώρα είναι ότι αλλάζοντας σε DRIVER TYPE σε MME/DIRECTX μου έχει να κάνω μια αντιστοιχία στις κάρτες που έχω στο pc για Driver Input - Outpout..

 

Μπορείς να με καθοδηγήσεις για να το στρώσω στις ρυθμίσεις ?

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω εγκατεστημένο το Ableton και δεν πολυθυμάμαι τα menu του.απλά μου κάνει εντύπωση αφού τη βλέπουν τα windows γιατί να συμβαίνει.ίσως κάποιος άλλος σε βοηθήσει καλύτερα...

Τους drivers τους εγκατέστησες κανονικά?γιατί κάποιες κάρτες δείχνουν να λειτουργούν με τους drivers των windows αλλά στην πραγματικότητα δεν ανταποκρίνονται σωστά...

*Μόλις είσα στο site της εταιρίας(ο Θεός να την κάνει...!) οτι έβγαλε ASIO drivers...άρα μάλλον δε θα είχε και άρα μάλλον θα ήταν η "microphone 2-audio usb codec"

 

Πάντως βάλε τον asio  ;D :

http://www.behringerdownload.de/UCONTROL/BEHRINGER_2902_WIN32_2.8.17.zip (για windows)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ σε ευχαριστώ πάρα πολύ..Θα τους κατεβάσω και θα σου πω αμέσως..Πάντως έγραφε ότι παίζει χωρίς drivers.. Τι να σου πω..Τλπ.Θα το τσεκάρω και θα σου πω αμέσως...

 

Thanks again......

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει χωρίς drivers(σαν dx-mme) αλλά δεν είχε asio και το ableton δεν την έβλεπε...αφού έχεις m-audio την ήθελες την behringer?!

 

Την θέλω σαν 2η κάρτα για να έχω 2 διαφορετικές εξόδους και να μπορώ να remixaro και να παίζω με το cue γιαυτο την πήρα..Την είδε το Ableton  απλά στο cue out και master out μου δείχνει μόνο 1 , 2 , 1/2 για να επιλεξω σε εξόδους ενώ φαντάζομαι ότι κανονικα θα έπρεπε να έχει 4 ( 2 απο m-audio και 2 απο behringer) σωστα..? ? ?

 

Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις θέλει να κάνω για να μπορώ να παίζω με 2 καρτες...?

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια κάρτα. Μόνο σε mac δουλεύει χωρίς drivers. Για ASIO στα windows (δεν γίνεται να δουλέψεις αλλιώς χωρίς latency στο Live) μου δούλεψε μόνο με το Asio4All το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις απο εδώ:

 

http://www.asio4all.com/

 

Τώρα για το πως θα χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες ταυτόχρονα ρίξε μια ματια στο manual όλο και κάτι θα βρείς.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια κάρτα. Μόνο σε mac δουλεύει χωρίς drivers. Για ASIO στα windows (δεν γίνεται να δουλέψεις αλλιώς χωρίς latency στο Live) μου δούλεψε μόνο με το Asio4All το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις απο εδώ:

 

http://www.asio4all.com/

 

Τώρα για το πως θα χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες ταυτόχρονα ρίξε μια ματια στο manual όλο και κάτι θα βρείς.  ;)

 

 

Σε ευχαριστω πολύ..Οκ με το asio..Το θέμα μου όμως είναι πως θα setaro το Ableton για Dj

 

Σε ευχαριστώ πολύ...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρόβλημα σου δεν είναι η κάρτα. Μια χαρά είναι και εγκατεστημένη όπως λες και να μην πειράζεις τους οδηγούς αν έχεις τους εταιρικούς..

Θέλεις απ' ότι καταλαβα να βλέπει 2 καρτες το Ableton. Δηλαδή 2 στέρεο εξόδους.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε ερασιτεχνικά προγράμματα dj. Στην πραγματικότητα όμως θες μια πολυκάναλη κάρτα και όχι δύο. Δεν το έχω το συγκεκριμμένο πρόγραμμα, αλλα όλα τα πολυκάναλα προγράμματα όπως το Cubase, κλπ δεχονται μια πολυκάναλη κάρταμε πολλές εισοδο-εξόδους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου