Προς το περιεχόμενο

Google Chrome OS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γτ τόσα χρόνια στα mainstream λειτουργικά παίζει το κλισέ "Windows-Linux-*nix".

 

Δεν υπάρχει κάποια εταιρεία που να έχει προσπαθήσει να προωθήσει καποιο λειτουργικό πιό ριζοσπαστικό στην λειτουργία? Ας πούμε γιατι το Chrome Os να είναι linux based (όπως και ένα κάρο distros)?

 

 

 

Όταν λες ριζοσπαστικό τι εννοείς;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορω να φανταστω κατι (ουτως η αλλως δεν εχω τις γνωσεις να κατανοησω linux kernel και βαθυ windows programming). Απλά μου φαινεται περιεργο που δεν εχει κυκλοφορήσει εμπορικά καποιο άλλο λειτουργικό για την μεγαλη μερίδα χρηστών.

 

Φανταζομαι ότι για embedded systems σε πολυ εξειδικευμενους τομείς θα υπαρχουν λειτουργικά με πιο συγκεκριμενες χρήσεις.

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι μετά τη κυκλοφορία των Windows 7 και του Snow Leopard, αυτές οι συζητήσεις θα ατονήσουν. Ο κόσμος θέλει ΕΝΑ λειτουργικό να υπάρχει, όχι ΠΕΝΤΕ μέτρια και να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είναι λιγότερο άθλιο. Θα ήθελα να δω κάποιους να κινούνται προς αυτή ειδικά τη κατεύθυνση, αλλά πέρα βρέχει...

 

Δίκιο έχεις αλλά ο καπιταλισμός θέλει να υπάρχουν 5 μέτρια για να μπορείς "να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει"

 

Περιπλανιέμαι στα λειτουργικά εδώ και χρόνια. (Windows OSX ubuntu) Δεν μπορώ να πω για κανένα ότι με καλύπτει πλήρως και θα μπορούσα να χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό. Η google κάνει μεγάλη ταρζανιά και η πρόβλεψη μου είναι ότι θα τα πιεί όπως τα ήπιε και με το android για κινητά (ακους εκεί να βγάζεις mobile συσκευή και να κάνει Sync ΜΟΝΟ μέσω του google (επαφές, ημερολόγιο κλπ)

 

Ήδη δοκιμάσανε να πουλήσουν Netbooks  με διανομές ρίχνοντας το κόστος. Δεν έχω δει πουθενά netbook χωρίς να έχει ΧΡ. Το ότι θα το βάλουν σε netbook δεν λέει τίποτα. Ο καθένας θα περάσει το λειτουργικό της προτίμησής του με το που το πάρει. Ήδη έχει μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των netbook που πωλούνται με linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω πως για netbooks θα μπορούσε να βγει κάτι καλό, το οποίο να βγάζει τον μέσο χρήστη από το να ασχολείται ιδιαίτερα και όντως να έχει ένα σύστημα που απλά να "δουλεύει". Αν τώρα το κάνουν και βολικό μακάρι. Αν πάντως συνεχίσει να ασχολείται μέχρι να αποκτήσει και την τεχνογνωσία και την εμπειρία των υπόλοιπων όλο και κάτι καλό θα βγει.

 

Προσωπικά εδώ και κάτι μήνες είμαι στο Ubuntu. Ο μόνος λόγος που δεν είναι το αποκλειστικό μου σύστημα είναι επειδή δεν τυγχάνει εμπορικής υποστήριξης από τις μεγάλες εταιρίες software, ώστε να υποστηρίζει και όλα τα προγράμματά τους ή ίσως κάποιο driver. Οπότε αναγκαστικά έχω και Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο δεν καταλαβαίνω που κολλάει ο καπιταλισμός στο θέμα των OS...

 

Τι ανάγκες έχεις και δεν σε κάλυψαν αυτά τα λειτουργικά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κενό που έχει δημιουργηθεί εξ' αιτίας των προβληματικών Windows Vista, παίζει ο καθένας τη ζαριά του. Διότι, περί ζαριάς πρόκειται: τι νόημα έχει να λες ότι ΘΑ βγάλεις ένα νέο λειτουργικό; Μόνο μαρκετινίστικο περιεχόμενο μπορεί να έχει μία τέτοια κίνηση, όπως μαρκετινίστικο περιεχόμενο είχε και η κυκλοφορία του (μετριότατου προς απαράδεκτου) web browser που βγάλανε.

 

Εκτιμώ ότι μετά τη κυκλοφορία των Windows 7 και του Snow Leopard, αυτές οι συζητήσεις θα ατονήσουν. Ο κόσμος θέλει ΕΝΑ λειτουργικό να υπάρχει, όχι ΠΕΝΤΕ μέτρια και να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είναι λιγότερο άθλιο. Θα ήθελα να δω κάποιους να κινούνται προς αυτή ειδικά τη κατεύθυνση, αλλά πέρα βρέχει...

 

 

 

Εγω βλεπω οτι ολοι σα να "οσμιζονται" ενα κενο που αρχιζει να ανοιγει και να χωραει πολλους εκει περα και σπευδουν να παρουν θεση ...

 

Καποτε (μιλαω για εποχη windows 98 εως XP) τα περιθωρια των "αλλων" ηταν συμπιεσμενα. Ουτε καν PC χωρις το λειτουργικο συστημα τους δεν μπορουσε να πωληθει. Ειχε φτασει μια εποχη που ουτε browser της προκοπης ως απαντηση στον IE η εναν επεξεργαστη κειμενου που απλα να ψιλοδουλευει δεν ειχε να αντιταξει η αντιπερα (πλην microsoft) οχθη... με παντοδυναμια σε μηχανες αναζητησης, content, διαφημισεις, IMs, portal ενημερωσης MSN ... Οπου οι μεγαλυτεροι πονοκεφαλοι της MS ηταν ξερω γω η καλυτερη εντολη compress του DR DOS? Αν το Norton Defrag κανει πιο γρηγορα απο το δικο τους? ποτε θα εκδικαστει η αιτηση της Netscape να μπορει να απεγκαθισταται ο IE αν το ζητησει ο χρηστης ? Καποτε τεχνολογιες οπως το OLE, το ActiveX, το asp και ο Microsoft SQL Server ηταν state of the art και ισως και απο τις μονες σοβαρες λυσεις στον τομεα τους. Τοτε, ο κοσμος τσακωνοταν για το αν το Pegasus email client αποτελουσε ακομα εναλλακτικη μπροστα στο παντοδυναμο Outlook και αν το trumpet winsock ηταν καλυτερος τροπος να κανεις dialup αντι του windows dialup connect wizard. Δηλαδη τα ψιλοειχαν φερει να ειναι ολα δικα τους.

 

Σημερα πια, i mean, ακομα και η Apple εχει αυξησει δραματικα τα ποσοστα της απο τοτε (που πουλαγε ενα και πιθανως και αυτο να το αγοραζε ο Steve Jobs μεταμφιεσμενος ξερω γω ως πελατης με μουστακι). Και δεν αποτελουν ανεκδοτο φρασεις οπως Dell notebook με preinstalled Linux, Servers με preinstalled Linux, tablet PC με αλλα λειτουργικα, κινητα με αλλα λειτουργικα, πισια των 100 ευρω με αλλα λειτουργικα, browser based αποπειρες λειτουργικων, συγκρισεις επιδοσης του ταδε (πρωην περιθωριακου) λς (fedora, ubuntu, SuSE, ... εναντι των ναυαρχιδων της (και σε πολλες απο αυτες τα αποτελεσματα δεν ευνοουν). Και στους servers  (mail, ftp, νομιζω και web) η MS δεν ειναι πρωτη σε εν λειτουργια τεμαχια... Τωρα μιλαμε σχεδον για εγκαταλειψη projects οπως η συνεχιση του IE, η υποστηριξη των XP, επισημες παραδοχες αποτυχιων σε τομεις οπως η μηχανες αναζητησης, σκεψεις για πωληση του τομεα εσοδων διαφημισης της εταιριας απο διαδικτυακες δραστηριοτητες,  το bing που προσπαθει να βρει στον ηλιο μοιρα, τα προστιμα για τα μονοπωλια που πια ειναι αντικειμενικα μεγαλα και ενοχλουν ακομα και την γιγαντια microsoft... Σημερα η κουτση Μαρια ξερει, συνειδητα προτιμα η μπορει επιλεγει να γραφει σε PHP, MySQL κλπ και οι εταιριες hosting προτιμουν να παρεχουν αυτο το πακετο και μαλιστα σε περιβαλλον Open Source λειτουργικων. Χωρες οπως η Ινδια και η Κινα πια διαπανουν απιστευτα κονδηλια και ανθρωπινους πορους για αναπτυξη ανοικτων πλατφορμων. Η Ε.Ε. πια μεσω των αντιστοιχων project ανοικτα δηλωνει οτι δεν επιχορηγει εργα ερευνας που βασιζονται σε τριτες, κλειστες, εμπορικες πλατφορμες και δη μη ευρωπαικες και απαιτει χρηση ανοικτων προτυπων κλπ... Ποιος χρησιμοποιει πια Outlook (η τα ακομα δυνατοτερα client progs τυπου Thunderbird) απο ολα αυτα τα πιτσιρικια του σημερα, για τα mail του στα internet καφε, στα σχολεια, στο PC του φιλου τους. Ακομα και στην Ελλαδα πια βρισκεις PCs με preinstalled Linux. Και μερικα και επωνυμα. Και μερικα και σε προσφορες πολυεθνικων εταιριων που δραστηριοποιουνται και Ελλαδα μεσω προσφορων (παροχοι κινητης τηλεφωνιας). Ποτε πριν 10 χρονια εβλεπες Linuxομηχανες στα μαγαζια κινητης η στις (ανυπαρκτες τοτε) αλυσιδες? Η μπορουσες να παραγγειλεις απ' εξω εστω?

 

Απο ολα αυτα τα πραγματα συμπεραινω οτι η MS εχει μαλλον χασει κομματι απο μια πιτα που ειχε καταφερει για ενα διαστημα να εχει σχεδον ολοδικια της. Μπορει η διεισδυση των Η/Υ να γινεται ολοενα και μεγαλυτερη και η πιτα να αυξανεται και αρα και σε απολυτες τιμες και τα κερδη των εταιριων, αλλα σε ποσοστα νομιζω η MS βρισκεται σε φθινουσα πορεια.

 

Αντιθετα, η Google δεν ειναι αυτη που ηταν πριν 10 και 15 χρονια. Σε καμια περιπτωση! Και η Apple το ιδιο (που ηταν αυτα τα ipod, iphones, itunes, πριν 15 χρονια?). Και αν μιλαμε για το Linux, το BSD, τα Open Source Projects τυπου Firefox, OpenOffice, Audacity, Gimp, Gcompris, mplayer, amarok.... εκει πια η αναπτυξη ειναι δραματικη. Ουδεμια σχεση τοσο σε δυνατοτητες, flavors, υποστηριξη hardware, αριθμους χρηστων, διεισδυση. Οταν φτιαξαμε το HELLUG το 1998-1999 και ιδρυσαμε το συλλογο στο Πρωτοδικειο Αθηνων χρειαζομασταν υπογραφες απο 20 (εικοσι) ιδρυτικα μελη. Ειχαμε δυσκολευτει να τα βρουμε και στελναμε το καταστατικο και επαρχια να το υπογραψουν μπας και μαζευτουμε....

 

Εκτος αυτων, δεν εχω καθολου πειστει (αν και το ακουω καθε χρονια σε 100 διαφορετικες συζητησεις) οτι ο κοσμος θελει ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΙΘΑΡΑ, ΤΗΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΟΨΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ και ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Ειτε σε επιπεδο πιτσιρικα, ειτε σε επιπεδο bedroom player, ειτε σε επιπεδο επαγγελματια, ειτε σε επιπεδο απαιτησεων η απλα και μονο αισθητικης και ανθρωπινης αναγκης για διαφορετικοτητα, για hype. Η MS καβαλησε αυτην την ιδεα (ενα Λ.Σ. για ολους, κοιτα ποσα ωραια κουμπακια, το εχουν και οι φιλοι σου, χα χα και τι φτηνο) και προσπαθησε να την κανει σημαια ολου του κοσμου, αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα αυτο ξεθυμαινει.

 

 

Ισως και η google κατι τετοιο να βλεπει εδω, ενα opportunity window να δαγκωσει ενα μεγαλο κομματι της πιτας πριν προλαβουν οι αλλοι να παρουν θεση... να γινει το καινουριο hype στο χωρο των Λ.Σ. κλπ

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο δεν καταλαβαίνω που κολλάει ο καπιταλισμός στο θέμα των OS...

 

Τι ανάγκες έχεις και δεν σε κάλυψαν αυτά τα λειτουργικά;

 

1ον: Σταθερό και γρήγορο λειτουργικό χωρίς κόλπα και ιούς

2ον: Υποστήριξη για την κάρτα ήχου και το hardware/software που χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ.

3ον: Games

 

Ubuntu: Έχει το πρώτο. το μισό δεύτερο και καθόλου το τρίτο.

OSX: έχει το πρώτο και το δεύτερο αλλά όχι το τρίτο.

Windows: Έχει το δεύτερο και κυρίως το τρίτο.

 

Συνεπώς κατέληξα σε hackint0sh σύστημα όπου εναλλάσω windows και Leopard και το ίδιο έχω κάνει και στο Macbook μου και έχω ηρεμίσει κάπως.

 

 

Λάμπρο, από περιέργεια, πόσο χρονών είσαι?

 

Είμαι 21. Γεννήθηκα το 1988. Και επειδή ξέρω γιατί ρωτάς, σε ενημερώνω ότι ήμουν απο τους τυχερούς που είχαν κολλημένο με τους υπολογιστές πατέρα, έτσι απέκτησα απο πολύ μικρός τον πρώτο δικό μου υπολογιστή (τον "παλιό" 386 με dos και windows 3.11)

Συνεπώς έχω χρησιμοποιήσει όλη την γκάμα λειτουργικών (αφου περάσαν στο στάδιο του γραφικού περιβάλλοντος) Windows 3.11,95,98,ME,XP,Vista,7 Mac χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, οπότε έχω δουλέψει μόνο tiger και leopard. Με πιαναν κάποιες φορές στη ζωή μου και χρησιμοποιούσα linux αλλά ποτέ δεν έμεινε για τους λόγου ς που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά στη δουλειά δουλεύουμε με Pegasus  ;D

 

Pegasus? Που ειναι η δουλεια? Εντος καποιας συμπαντικης χωροχρονικης ανωμαλιας που σε εχει παγιδευσει στα 90ς. Πες μου μονο οτι ολοι στην εταιρια φορατε σπαντεξ και εχετε μαλια Europe εποχης Final Countdown!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου