Προς το περιεχόμενο

Google Chrome OS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ον: Σταθερό και γρήγορο λειτουργικό χωρίς κόλπα και ιούς

2ον: Υποστήριξη για την κάρτα ήχου και το hardware/software που χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ.

3ον: Games

 

Ubuntu: Έχει το πρώτο. το μισό δεύτερο και καθόλου το τρίτο.

OSX: έχει το πρώτο και το δεύτερο αλλά όχι το τρίτο.

Windows: Έχει το δεύτερο και κυρίως το τρίτο.

 

Συνεπώς κατέληξα σε hackint0sh σύστημα όπου εναλλάσω windows και Leopard και το ίδιο έχω κάνει και στο Macbook μου και έχω ηρεμίσει κάπως.

 

 

Είμαι 21. Γεννήθηκα το 1988. Και επειδή ξέρω γιατί ρωτάς, σε ενημερώνω ότι ήμουν απο τους τυχερούς που είχαν κολλημένο με τους υπολογιστές πατέρα, έτσι απέκτησα απο πολύ μικρός τον πρώτο δικό μου υπολογιστή (τον "παλιό" 386 με dos και windows 3.11)

Συνεπώς έχω χρησιμοποιήσει όλη την γκάμα λειτουργικών (αφου περάσαν στο στάδιο του γραφικού περιβάλλοντος) Windows 3.11,95,98,ME,XP,Vista,7 Mac χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, οπότε έχω δουλέψει μόνο tiger και leopard. Με πιαναν κάποιες φορές στη ζωή μου και χρησιμοποιούσα linux αλλά ποτέ δεν έμεινε για τους λόγου ς που προανέφερα.

 

Παντως βρε Λαμπρο, η πρωτη official εκδοση του Linux (και μαλιστα μονο available στο τοτε πολυ μικρο διαδικτυο) εγινε οταν ησουν τριων, στις 25 Αυγ. 1991 (http://www.linfo.org/linus.html) και γνωστοποιηθηκε σε ενα πολυ ολιγομελες forum προγραμματιστων  (οπου το νοιζ εχει 100πλασια μελη απο αυτους). Διανομες (σε πακους απο δισκεττες) ηρθαν στην Ελλαδα πολυ αργοτερα. Και εκεινο τον καιρο, με το 1200αρι modem δεν υπηρχε ουτε ενημερωση, ουτε σκεψη, ουτε συμβατοτητα, ουτε δυνατοτητα απλα να το κατεβασεις και να το στησεις απο μονος σου. Γιαυτο ισως σου εκαναν αυτη την ερωτηση περι του ποσο πια καιρο παρακολουθεις τα Λ.Σ. αυτα και τι γνωσεις ειχες και απο ποια σκοπια χρηστη τα δουλεψες και τι απαιτησεις ειχες απο αυτα, ωστε να εχεις μια αποψη για την προοδο και τις δυνατοτητες τους. Οταν πχ περιπου πηγες Γυμνασιο? τελειωνες Δημοτικο? το Linux απεκτησε και εγκατασταση απο CD εκτος απο εγκατασταση με 14 δισκετες και ηταν περηφανο-περηφανο αναμεσα σε ενα καρο αχρηστες σαβουρες σε ενα δυο αντιτυπα και δη ηδη απαρχαιωμενα, στον Παπασωτηριου, να το εντοπισεις, αγορασεις και να το δοκιμασεις (Slackware, Yggdasil, και αλλες γνωστες διανομες της εποχης) :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως βρε Λαμπρο, η πρωτη official εκδοση του Linux εγινε οταν ησουν τριων, στις 25 Αυγ. 1991 (http://www.linfo.org/linus.html). Γιαυτο ισως σου εκαναν αυτη την ερωτηση περι του ποσο πια καιρο παρακολουθεις τα Λ.Σ. αυτα και τι γνωσεις ειχες και απο ποια σκοπια χρηστη τα δουλεψες και τι απαιτησεις ειχες απο αυτα, ωστε να εχεις μια αποψη για την προοδο και τις δυνατοτητες τους. Οταν πχ περιπου πηγες Γυμνασιο το Linux απεκτησε και εγκατασταση απο CD εκτος απο εγκατασταση με 14 δισκετες :)

 

 

Καλά να πάθουνε. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Είδες τα windows που με ακολουθούσαν ενώ μεγάλωνα πόσο καλά πήγανε με τις συμβουλές μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pegasus? Που ειναι η δουλεια? Εντος καποιας συμπαντικης χωροχρονικης ανωμαλιας που σε εχει παγιδευσει στα 90ς. Πες μου μονο οτι ολοι στην εταιρια φορατε σπαντεξ και εχετε μαλια Europe εποχης Final Countdown!

 

Το καλύτερο OS πιστεύω είναι τα Windows XP home edition γιατί έχω εγκαταστήσει πάνω από 170 προγράμματα 5-6 DAW's και 5-6 games όπως Quake,unreal toyrnament,call of Duty και άλλα και τα δουλέυω όλα, πάνω από 2 χρόνια.. χωρίς να κολλήσω ιο να βγάλει μπλε οθόνη να κάνει επανεκκίνηση τπτ.

τι κάνω? τίποτα, απλά έχω το nod32 smart security και κάνω συχνό windows update.

φοράω αυθεντικά windows και έχω ups με σταθεροποιητή ρεύματος πολύ σημαντικό...!

α και δεν φοράω σπασμένα προγράμματα... δύσκολο αλλά υπάρχουν και φτηνές λύσεις σε ότι είδους προγραμμα θες για να μην πιάσω κουβέντα το freeware....

Πάντως τώρα τελευταία δοκιμάζω το REACT OS... για όσους ξέρουν..."

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο OS πιστεύω είναι τα Windows XP home edition γιατί έχω εγκαταστήσει πάνω από 170 προγράμματα 5-6 DAW's και 5-6 games όπως Quake,unreal toyrnament,call of Duty και άλλα και τα δουλέυω όλα, χωρίς να κολλήσω ιο να βγάλει μπλε οθόνη να κάνει επανεκκίνηση τπτ.

τι κάνω? τίποτα, απλά έχω το nod32 smart security και κάνω συχνό windows update.

φοράω αυθεντικά windows και έχω ups με σταθεροποιητή ρεύματος πολύ σημαντικό...!

α και δεν φοράω σπασμένα προγράμματα... δύσκολο αλλά υπάρχουν και φτηνές λύσεις σε ότι είδους προγραμμα θες για να μην πιάσω κουβέντα το freeware....

Πάντως τώρα τελευταία δοκιμάζω το REACT OS... για όσουσw"ξέρουν..."

 

Και η καλυτερη κιθαρα η σεχτερ ? Δεξου οτι υπαρχουν ανθρωποι που προτιμαν για τους δικους τους λογους μια τελε η μια ακουστικη η μια κλασσικη, χωρις αυτο να μειωνει την αξια της επιλογης σου.

 

Το ζητημα εδω δεν ειναι ποιο ειναι το αγαπημενο μας λειτουργικο αλλα σκεψεις πανω σε μια κινηση της Google.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο OS πιστεύω είναι τα Windows XP home edition γιατί έχω εγκαταστήσει πάνω από 170 προγράμματα 5-6 DAW's και 5-6 games όπως Quake,unreal toyrnament,call of Duty και άλλα και τα δουλέυω όλα, χωρίς να κολλήσω ιο να βγάλει μπλε οθόνη να κάνει επανεκκίνηση τπτ.

τι κάνω? τίποτα, απλά έχω το nod32 smart security και κάνω συχνό windows update.

φοράω αυθεντικά windows και έχω ups με σταθεροποιητή ρεύματος πολύ σημαντικό...!

α και δεν φοράω σπασμένα προγράμματα... δύσκολο αλλά υπάρχουν και φτηνές λύσεις σε ότι είδους προγραμμα θες για να μην πιάσω κουβέντα το freeware....

Πάντως τώρα τελευταία δοκιμάζω το REACT OS... για όσους ξέρουν..."

 

Όντως τα ΧΡ είναι και για μένα η καλυτερη έκδοση των windows που υπάρχει. Με ένα καλό antivirus και προσοχή στο τι εγκαθιστάς, πάνε μια χαρά. Έχω τα 64bit με kaspersky 7 μήνες τώρα σε SSD δίσκο. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά όπως και να χει μετά απο τόσο καιρό η απόδοση έχει πέσει σε σχέση με την πρώτη μέρα. Ό,τι και να κάνεις τα windows κάποια στιγμή θα βαρύνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να μπλέκουμε πάντως το Google OS με τα XP, Vista, 7 μιας και πέφτει στην κατηγορία των ελαφρών/basic/fun OS, πιο πολύ θα έκανα σύγκριση με τα Windows Mobile σε συνδυασμό με το νεο Live!.

 

OS υπάρχουν πολλά αλλά το καθένα είναι για συγκεκριμένες δουλειές. Και ο MS Win Server 2008 είναι OS αλλά δεν συζητάμε καθόλου γι'αυτόν γιατί ανήκει σε άλλη κατηγορία  :P

 

Pegasus? Που ειναι η δουλεια? Εντος καποιας συμπαντικης χωροχρονικης ανωμαλιας που σε εχει παγιδευσει στα 90ς. Πες μου μονο οτι ολοι στην εταιρια φορατε σπαντεξ και εχετε μαλια Europe εποχης Final Countdown!

 

Ολόκληρη η χώρα βρίσκεται εντός χωροχρονικής ανωμαλίας, εδώ προβάλλεται ακόμα το Ρετιρέ - πως θα απαρνηθώ το Pegasus?  ;D

 

Εγώ μπορεί να έχω κοντοκουρεμένα μαλλιά αλλά η αύρα μου έχει μαλλί Europe  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: Σταθερό και γρήγορο λειτουργικό χωρίς κόλπα και ιούς

2ον: Υποστήριξη για την κάρτα ήχου και το hardware/software που χρησιμοποιώ για να ηχογραφώ.

3ον: Games

 

OSX: έχει το πρώτο και το δεύτερο αλλά όχι το τρίτο.

Έχει το Warcraft και φτάνει....και έρχεται και το καινούγιο Starcraft (...εδώ και 10 χρόνια...)!!!!

 

Ρώτησα την ηλικία σου για επιβεβαίωση (κάπου το έχεις ξαναπεί). Και οι γιοί μου από πολύ μικροί έχουν ένα σπίτι γεμάτο υπολογιστές και "ηλεκτονικά παιχνίδια" που χάθηκαν στο χρόνο (φλιπεράκι, Philips CD-i, laser disck...) αλλά αυτό δεν τους κάνει εξπερ στα λειτουργικά συστήματα.

Δεν το λέω για να ανοίξω αντιπαράθεση με το τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις, αλλά στα λειτουργικά δεν υπάρχει μόνο η ευθεία οδός για να καταφέρεις αυτό που θέλεις, υπάρχει και η τεθλασμένη...αυτό όμως το μαθαίνεις έχοντας εμπειρία και ώρες πτήσεις.

 

Τέλος πάντων για να πώ κάτι και στο θέμα, νομίζω ότι η Google όπως είπε και ο φίλτατος, ένοιωσε μια ευκαιρία (που επιχειρηματικά δεν τις κοστίζει και πολλά πράγματα εάν δεν πετύχει γιατί φέτος μόνο με τις ανακοινώσεις θα εκτοξεύσει τη μετοχή της, άρα θα τα πάρει...business plans είναι αυτά)

Θυμηθείτε πριν αρκετά χρόνια, την κυριαρχία της Sony με τα MP3s της. Μετά έσκασε και η ανύπαρκτη Apple...σήμερα λοιπόν? Υπάρχει Mp3 της Sony, έχει κανείς σας?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google μπαίνει στο χορό των Λειτουργικών Συστημάτων επίσημα με το Google Chrome Operating System – τα «γλέντια» ξεκινούν το 2ο εξάμηνο 2010

 

 

Η Google μπαίνει στο χορό των Λειτουργικών Συστημάτων επίσημα με το Google Chrome Operating System – τα «γλέντια» ξεκινούν το 2ο εξάμηνο 2010

9 Ιουλίου 2009, 12:37

 

 

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για την μαζική επικράτηση στις υπηρεσίες αναζήτησης -και όχι μόνο- του Διαδικτύου, της εταιρείας Google, αφήνοντας λοιπές προτάσεις αρκετά πίσω στον ανταγωνισμό. Το γεγονός αυτό αποτελεί από μόνο του έναν άθλο για τα δεδομένα της βιομηχανίας αν σκεφτούμε ότι σε χρονικό διάστημα λίγων ετών έγινε η κυρίαρχος εταιρεία αναζητήσεων στον πλανήτη, με τεράστια έσοδα από τις διαφημίσεις, εξίσου τεράστιες επενδύσεις εν γένει στην τεχνολογία και στην εξέλιξή της, καινοτομίες, δωρεάν λογισμικό…ένα μόνο έλειπε και ήταν μία από τις μεγαλύτερες συζητήσεις στους κύκλους των «κομπιουτεράδων» ανά την υφήλιο: αν και πότε αποφασίσει η Google να εκδώσει ένα Λειτουργικό Σύστημα για υπολογιστές. Την Τρίτη 7 Ιουλίου 2009, που ενδεχομένως στο μέλλον να θεωρηθεί ιστορική ημερομηνία, η Google ανακοίνωσε την εισαγωγή της στα Λειτουργικά Συστήματα, με το Google Chrome Operating System (OS).

 

Ο λόγος που η Google αποφάσισε να προβεί στην κίνηση αυτή ήταν οι ίδιοι οι χρήστες, καθώς όπως γράφει στην ανακοίνωσή της «άκουγε» από πολλούς παράπονα για το πώς λειτουργούν τα υπάρχοντα OS, την δυσκολία χρήσης τους, την ανάγκη συνεχών ενημερώσεων / αναβαθμίσεων, με λίγα λόγια η Google παρατήρησε την γενική ομολογία ότι «οι υπολογιστές πρέπει να γίνουν καλύτεροι». Ο απλός, μέσος άνθρωπος θέλει να έχει άμεση πρόσβαση στο e-mail του, χωρίς να χρειάζεται όπως σήμερα, να περιμένει πρώτα να «φορτώσει» το OS, κατόπιν να φορτώσει ο οποιοσδήποτε Διαδικτυακός πλοηγός (Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera, κλπ) και ύστερα από όλα αυτές τις καθυστερήσεις / ώρα αναμονής να κάνει χρήση της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Όπως και να το κάνουμε αυτό δεν λέγεται «τεχνολογία» για το 2009. Ίσως να ήταν αποδεκτό πριν από 10 χρόνια (που και πάλι δεν ήταν) αλλά σήμερα είναι μια δύσχρηστη διαδικασία.

 

Επίσης οι χρήστες θέλουν να μην ανησυχούν για ιούς και κακόβουλα προγράμματα. Θέλουν τα δεδομένα τους να είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή χωρίς να φοβούνται για πιθανές απώλειες (πχ χάλασε ο σκληρός δίσκος) ή να σκοτίζονται μονίμως με την διαδικασία του backup. Και φυσικά οι χρήστες θέλουν ένα μηχάνημα που να μην μειώνονται οι επιδόσεις / ταχύτητά του όσο περνά ο καιρός / το χρησιμοποιούν (βλέπε Windows), απεναντίας θέλουν έναν υπολογιστή που να λειτουργεί στο 100% της απόδοσης όπως την πρώτη μέρα που το αγόρασαν (άλλωστε τι είναι; Σίδερα που οξειδώνονται σταδιακά;) Έτσι λοιπόν η Google θεωρεί ότι, το τι εστί «Operating System» (Λειτουργικό Σύστημα) πρέπει να το ξανα-σκεφτούμε και με αυτό ως βάση, αποφάσισε να ανακοινώσει την είσοδό της στην αρένα των OS. Η σχεδίαση/αρχιτεκτονική του είναι θεμελιωδώς διαφορετική.

 

Το Google Chrome OS είναι ένα ξεχωριστό εγχείρημα από το πρόσφατο OS με την ονομασία Android που σχεδιάστηκε εξ αρχής για φορητές συσκευές – από κινητά τηλέφωνα έως υπολογιστές netbook κατηγορίας. Το νέο Chrome OS δημιουργείται με σκοπό να καλύψει τις ανάγκες του ανθρώπου που κάνει αρκετή χρήση του Διαδικτύου καθημερινά (άμεσα ή έμμεσα οι περισσότεροι πλέον το κάνουμε), που θέλει οι εφαρμογές του να φορτώνουν άμεσα, που θέλει να έχει πρόσβαση στα δεδομένα του από όπου και αν βρίσκεται και γενικότερα να βιώσει όλα τα αντίθετα από αυτά που περιγράψαμε στην προηγούμενη παράγραφο. Το GC OS θα τρέχει σε οποιοδήποτε υπολογιστή έχει κεντρικό επεξεργαστή των οικογενειών x86 (που σχεδόν «φοράνε» οι περισσότεροι υπολογιστές ανεξαρτήτως κατηγορίας) και ARM (που συναντάμε σε υπερ-φορητές συσκευές όπως αρκετά κινητά τηλέφωνα, MP3-videoόφωνα και μερικά netbook).

 

Επίσης οι εφαρμογές που θα αναπτυχθούν σε αυτό, επειδή ακριβώς θα είναι γραμμένες σε γλώσσα διαδικτυακή γλώσσα προγραμματισμού, θα μπορούν να «τρέχουν» όχι μόνο σε GC OS, αλλά και σε Windows, Mac και Linux. Τα πρώτα μηχανήματα με GC OS θα εμφανιστούν στο δεύτερο εξάμηνο του 2010 υπό την μορφή των netbook και στην πορεία θα εξαπλωθεί και στα επιτραπέζιους, «δυνατούς» υπολογιστές. Μάλιστα στο τέλος του 2009 η Google είπε ότι θα διαθέσει όλο τον κώδικα (δηλαδή τις χιλιάδες γραμμές προγραμματισμού) του GC OS, στην κοινότητα «ανοιχτού λογισμικού» (δωρεάν δηλαδή), ώστε ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής το επιθυμεί να συμβάλλει στην ανάπτυξη ελεύθερα. Ε, ρε γλέντια που έχουν να δουν τα μάτια μας από το 2010…εν αναμονή λοιπόν! (περισσότερες πληροφορίες: http://googleblog.blogspot.com/2009/07/introducing-google-chrome-os.html)

 

απο www.zougla.gr

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η καλυτερη κιθαρα η σεχτερ ? Δεξου οτι υπαρχουν ανθρωποι που προτιμαν για τους δικους τους λογους μια τελε η μια ακουστικη η μια κλασσικη, χωρις αυτο να μειωνει την αξια της επιλογης σου.

 

Το ζητημα εδω δεν ειναι ποιο ειναι το αγαπημενο μας λειτουργικο αλλα σκεψεις πανω σε μια κινηση της Google.

 

Φίλε μου, με αυτό που έγραψα αντιλαμβάνεται ο καθένας ότι το συμπέρασμα και οι σκέψεις μου αν το θές, είναι πως ότι και να κάνει η google εγώ κάτι που με εξυπηρετει άψογα χρόνια τώρα δεν το αλλάζω που να βγουν άλλα 200 OS από άλλες 300 εταιρίες άσε που η κίνηση της google είναι παρθενική στα λειτουργικά αν αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αυτό. Εγώ χρόνια τώρα δοκιμάζω άλλα λειτουργικά απο HOBY και πιστευω πως η google θέλει πολλά ψωμιά να φτάσει τα windows. Αυτά.  :)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να σχηματίσουμε άποψη για την επιτυχία ή όχι του εγχειρήματος, αν δεν μελετήσουμε πρώτα τουλάχιστον: την αρχιτεκτονική/δομή του λειτουργικού και του hardware στο οποίο θα τρέχει, και κυρίως τις συνήθειες του κοινού στο οποίο απευθύνεται ?

 

Το πιο απλό πάντως, συμφωνώ, είναι να περιμένουμε και να το δοκιμάσουμε...

 

Αποδεκτές είναι οι απόψεις που βασίζονται σε επιχειρήματα και όχι σε ξερά και χοντροκομμένα "εγώ πιστεύω".

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου