Προς το περιεχόμενο

Google Chrome OS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς να σχηματίσουμε άποψη για την επιτυχία ή όχι του εγχειρήματος, αν δεν μελετήσουμε πρώτα τουλάχιστον: την αρχιτεκτονική/δομή του λειτουργικού και του hardware στο οποίο θα τρέχει, και κυρίως τις συνήθειες του κοινού στο οποίο απευθύνεται ?

 

Το πιο απλό πάντως, συμφωνώ, είναι να περιμένουμε και να το δοκιμάσουμε...

 

Αποδεκτές είναι οι απόψεις που βασίζονται σε επιχειρήματα και όχι σε ξερά και χοντροκομμένα "εγώ πιστεύω".

 

 

Φίλε έχεις κάνα επιχείρημα? τι πετάγεσαι τότε στο thread? Μιλάω σύμφωνα με την λογική σου πάντα. κι αν τα πιστεύω μας είναι χοντροκομμένα  μας συγχωρείς πολύ δεν θα το ξανακάνουμε. Α! επίσης δεν θα ξαναπώ την αποψή μου και την γνώμη μου ποτέ. Θα μιλάω μόνο όταν έχω επιχειρήματα. Στο ορκίζομαι...

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο απλός, μέσος άνθρωπος θέλει να έχει άμεση πρόσβαση στο e-mail του, χωρίς να χρειάζεται όπως σήμερα, να περιμένει πρώτα να «φορτώσει» το OS, κατόπιν να φορτώσει ο οποιοσδήποτε Διαδικτυακός πλοηγός (Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera, κλπ) και ύστερα από όλα αυτές τις καθυστερήσεις / ώρα αναμονής να κάνει χρήση της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Όπως και να το κάνουμε αυτό δεν λέγεται «τεχνολογία» για το 2009. Ίσως να ήταν αποδεκτό πριν από 10 χρόνια (που και πάλι δεν ήταν) αλλά σήμερα είναι μια δύσχρηστη διαδικασία.

 

Mε το συμπάθειο, αλλά με την ίδια νοοτροπία και εγώ θεωρώ απαράδεκτο εν έτει 2009 να βάζω φαϊ στο φούρνο και να κάνει την ίδια ώρα να ψηθεί με το 1960  :P :P Τραβηγμένο το παραδειγμα αλλά δεν είναι νοοτροπία αυτή! Τι θα πει "ο μέσος χρήστης"; Τι το δύσχρηστο υπάρχει στα σημερινα ευρείας κατανάλωσης λειτουργικά; Εγώ θεωρώ απαραίτητο αν κάποιος χρησιμοποιεί υπολογιστή για οποιονδηποτε λόγο επιβάλλεται να ξέρει και 2-3 πράγματα για τη λειτουργία του, όπως και π.χ. για τους ενισχυτές μας, είναι δυνατον κιθαριστας να βλεπει τον ενισχυτη του απλα σαν ενα κουτί;; 5 πραματα για το πως λειτουργει δεν τα ξέρουμε όλοι;

Γιατί με τους υπολογιστες να είναι διαφορετικά; Αυτή η νοοτροπία της απόκρυψης όσο το δυνατόν περισσότερων από το χρήστη προσωπικά με εξοργίζει. Εγώ το λέω "ψηφιακή" παιδεία. Κάνουν τα πάντα για να μην αποκτησουμε τέτοια, και γι αυτό κάθε τόσο βλέπω chain mails (από αυτά που με κάθε forward 1cent δωρίζεται κάπου  ::) ::) ), γι αυτό και ο "τεχνικός" στις βλαβες της Τελλας όταν του εξηγούσα ότι έχουν πέσει οι DNS τους με ρώταγε τι antivirus έχω  >:( >:( και ένα σωρό άλλα φαιδρά! Σόρρυ για το semi-offtopic αλλά εξοργίζομαι όταν βλέπω να ενθαρρύνεται αυτή η νοοτροπία.

Και για να πω και μια γνώμη πάνω στο θέμα, θεωρώ ότι ακόμα και τη σήμερον ημέρα δε μπορεί κάτι που θέλει να λέγεται λειτουργικό να μη μπορεί να λειτουργήσει χωρίς σύνδεση στο Διαδίκτυο (αυτό έχω καταλάβει ότι προσπαθούν). Για μένα το λειτουργικό στη βάση του είναι stand-alone και πλήρες. Τελεία  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπερνώντας το δημοσιογραφικό hype και τα ανούσια "σχόλια" δημοσιογράφων παντελώς άσχετων με αυτό που σχολιάζουν που έχουν ξεπηδήσει στο internet (όπως αυτό που παρατέθηκε πιο πριν), το low-down είναι ότι το Google OS πρόκειται καθαρά για ενα στεγανό και ιδιαίτερα ελεγχόμενο light/portable operating system, σχεδιασμένο με γνώμονα να λειτουργεί ουσιαστικά ως terminal ενός cloud computing structure, όπου οι κύριες εφαρμογές και τα αρχεία θα βρίσκονται στο cloud τις οποίες θα βλέπει μέσα από το Chrome browser και όχι στο netbook που θα είναι εγκατεστημένο το Google OS. Βασική προϋπόθεση λοιπόν η σύνδεση internet αν και φαντάζομαι ότι κάποιες βασικές δυνατότητες offline χρήσης θα υπάρχουν.

 

Αυτόνομο OS δεν είναι.

 

 

 

Όσον αφορά το off-topic των απαιτήσεων που έχουμε από τα λογισμικά:

Από τότε που ασχολούμαι με υπολογιστές συνεχώς ακούω για "διαρκώς απαράδεκτα Windows", "κακόβουλες τακτικές από τη Microsoft με στόχο τα προσωπικά μας δεδομένα", και άλλα πολλά.

 

Για τα OS, από το 3.11 μέχρι και το 7 που έχω δουλέψει, βλέπω συνεχή βελτίωση. Όπως επίσης και στα υπόλοιπα λειτουργικά που κυκλοφορούν τα τελευταία 15 χρόνια. Αν ήταν βάσιμα όλα όσα άκουγα σε σχέση με τη συχνότητα εμφάνισης προβλημάτων στις διάφορες εκδόσεις Windows που έχω δουλέψει, τότε εγώ μάλλον έχω το κοκκαλάκι της νυχτερίδας και δεν μου έχουν τύχει ούτε το 5% αυτών. Επίσης, ακόμα και που ασχολούμαι επαγγελματικά αρκετά χρόνια και υποστηρίζω αρκετούς υπολογιστές, δεν έχω φτάσει να αξιοποιήσω ούτε το 50% των δυνατοτήτων που προσφέρουν.  Άποψή μου είναι λοιπόν ότι κάθε φορά που έχουμε την εντύπωση ότι κάτι φταίει με το OS γιατί δεν καταφέρνουμε να κάνουμε κάτι είναι να ανατρέχουμε στην υπογραφή του yameth.

 

Για τη Microsoft και τα προσωπικά δεδομένα, μου κάνει εντύπωση πόσο χαλαρά οι υπέρμαχοι της προστασίας των προσωπικών δεδομένων σφυράνε αδιάφορα όσον αφορά το cloud computing. Από κει που "they cried bloody murder" μην τυχόν η Microsoft αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα και στις συνήθειές μας μέσω κάποιας κρυμμένης πόρτας στο σύστημα, τώρα εξ'αρχής θα τα προσφέρουμε ολοκληρωτικά με την συγκατάθεσή μας στο μεγαλύτερο online trend analyst που λέγεται Google. Βέβαια και η Microsoft προς τα εκεί πάει αλλά είναι εμφανώς πίσω στη δυνατότητα αξιοποίησης των trends από το δίκτυό της.

 

Μήπως κάπου το παρακάνουμε στο να αναμασούμε αυτά που ακούμε και δεν κατανοούμε πλήρως;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Microsoft και τα προσωπικά δεδομένα, μου κάνει εντύπωση πόσο χαλαρά οι υπέρμαχοι της προστασίας των προσωπικών δεδομένων σφυράνε αδιάφορα όσον αφορά το cloud computing. Από κει που "they cried bloody murder" μην τυχόν η Microsoft αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα και στις συνήθειές μας μέσω κάποιας κρυμμένης πόρτας στο σύστημα, τώρα εξ'αρχής θα τα προσφέρουμε ολοκληρωτικά με την συγκατάθεσή μας στο μεγαλύτερο online trend analyst που λέγεται Google.

 

Ναι, αλλά δεν νομίζεις πως, αν όντως -το συγκεκριμενό λειτουργικό- είναι ανοιχτού κώδικα, αλλάζει λίγο το πράμα; Άλλο να τρέχεις ένα "black box" λειτουργικό που δεν ξέρεις τι κάνει κάθε φορά που φορτώνει κάτι, και άλλο να έχεις τον κώδικά του ή να το έχεις κάνει ο ίδιος compile, προσθαφαιρόντας ίσως και τη λειτουργικότητα που (δεν) χρειάζεσαι...

 

Πάντως και εγώ είμαι επιφυλακτικός. Και τι να το κάνω το cloud computing στην τελική σαν μέσος χρήστης; Ούτε καμιά θεραπεία για τον καρκίνο ψάχνω, ούτε δεδομένα απ'το SETI αναλύω. Και πολύ περισσότερο, δεν χρειάζεται καν ειδικό λειτουργικό για αυτό το πράγμα.

Δεν ξέρω για σας, εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ'τα WinXP service pack 2 και πάνω. Το μόνο που μου τη δίνει στα windows είναι το κλασικό πρόβλημα που "βαραίνουν" με τον καιρό, αλλά αν δημιουργήσεις ένα dedicated partition για τα εργαλεία της δουλειάς σου (χωρίς internet και msn και μαλακίες) και δεν γράφεις και σβήνεις ότι να'ναι, είναι πολύ ικανοποιητικά.

Για τα vista δεν έχω άποψη (απλά τα έχω απεγκαταστήσει σε φίλους πάμπολλες φορές!  ;D ) αλλά όταν κρατάς σε ένα λειτουργικό όλα τα γραφικά mumbo-jumbo και τις παρελκόμενες παπαριές, φταις και εσύ, όχι μόνο αυτοί που τα βάλανε... Πιστεύω πως για την κατάσταση του λειτουργικού του, ευθύνεται λίγο και ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με την εμπορική διάθεση των win7, αν τελικά είναι τόσο σταθερό κι ελαφρύ όσο και η έκδοση RC, νομίζω πως η MS θα έχει κάνει κίνηση ΜΑΤ απέναντι σε όλα τα άλλα. Εξαιρώ το snow γιατί δε γνωρίζω τίποτε γι' αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν νομίζεις πως, αν όντως -το συγκεκριμενό λειτουργικό- είναι ανοιχτού κώδικα, αλλάζει λίγο το πράμα; Άλλο να τρέχεις ένα "black box" λειτουργικό που δεν ξέρεις τι κάνει κάθε φορά που φορτώνει κάτι, και άλλο να έχεις τον κώδικά του ή να το έχεις κάνει ο ίδιος compile, προσθαφαιρόντας ίσως και τη λειτουργικότητα που (δεν) χρειάζεσαι...

 

Πάντως και εγώ είμαι επιφυλακτικός. Και τι να το κάνω το cloud computing στην τελική σαν μέσος χρήστης; Ούτε καμιά θεραπεία για τον καρκίνο ψάχνω, ούτε δεδομένα απ'το SETI αναλύω. Και πολύ περισσότερο, δεν χρειάζεται καν ειδικό λειτουργικό για αυτό το πράγμα.

 

Είτε είναι "ανοιχτός" είτε "κλειστός" κώδικας του OS δεν έχει πλεον σημασία γιατί ΟΛΑ τα δεδομένα σου είναι πάνω σε ιδιοκτησία της Google και ΟΛΕΣ οι κινήσεις σου καταγράφονται με βάση το username σου.

 

Το cloud εξυπηρετεί στο να έχεις τα δεδομένα σου σε ενα κεντρικό σημείο το οποίο είναι προσπελάσιμο ανεξαρτήτως υπολογιστή και OS αρκεί να έχεις πρόσβαση στο net.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cloud εξυπηρετεί στο να έχεις τα δεδομένα σου σε ενα κεντρικό σημείο το οποίο είναι προσπελάσιμο ανεξαρτήτως υπολογιστή και OS αρκεί να έχεις πρόσβαση στο net.

A, ok. Μάλλον "parallel computing" εννοούσα εγώ. Παντως -επαναλαμβάνω- και εγώ επιφυλακτικός είμαι. Εκεί που έχουν παει οι τεχνολογίες στα λαπτοπ και τους φορητούς δίσκους/flash memory κτλ. δεν είναι και κάτι σημαντικό.

 

Edit: Όσο για το ότι τα αρχεία μας θα είναι σε ιδιοκτησία τους, εδώ έχουμε τόσα χρόνια τα προσωπικά μας (e-mail, κοινωνική δικτύωση, φωτογραφίες) σε δική τους ιδιοκτήσια. Σε καμιά-δυο γενιές, δεν βλέπω να τους ενοχλούν και τα αρχεία! Θα τους φαίνεται απόλυτα φυσικό. (παρ'όλο που θα μπορούν να έχουν ένα peta σκληρό δίσκο στην τσέπη τους!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
θεωρώ ότι ακόμα και τη σήμερον ημέρα δε μπορεί κάτι που θέλει να λέγεται λειτουργικό να μη μπορεί να λειτουργήσει χωρίς σύνδεση στο Διαδίκτυο (αυτό έχω καταλάβει ότι προσπαθούν). Για μένα το λειτουργικό στη βάση του είναι stand-alone και πλήρες. Τελεία  :)

 

+1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Όσο για το ότι τα αρχεία μας θα είναι σε ιδιοκτησία τους, εδώ έχουμε τόσα χρόνια τα προσωπικά μας (e-mail, κοινωνική δικτύωση, φωτογραφίες) σε δική τους ιδιοκτήσια. Σε καμιά-δυο γενιές, δεν βλέπω να τους ενοχλούν και τα αρχεία! Θα τους φαίνεται απόλυτα φυσικό. (παρ'όλο που θα μπορούν να έχουν ένα peta σκληρό δίσκο στην τσέπη τους!!!)

 

Εδώ διαφωνώ,

εχουμε τα δικά μας αρχεία σε δική τους ιδοκτησία μεν αλλά τηρούν  &κάποια privacy rulez δε, ειδικά όταν πρόκειται για email. Αλλά και έτσι να μην ήταν,επιλογή σου ήταν ετσι? εσύ το διάλεξες εξ'αρχης.  Η πλήρωσε μερικά ευρώ να κατεβάζεις όλα τα email σου στο pc σου μέσω outlook από κάποιον λογαριασμό Pro, ή χρησιμοποίησε encoding σε rar με password protect οπότε μόνο όταν κατεβάσεις το συνημένο θα το δεις και μάλιστα στον υπολογιστή σου αφού δώσεις το password και το αποσυμπιέσεις.  ;)  Επίσης ακου αυτό, κάπου άκουσα ότι το facebook και όλα τα δικαιώματα απο τους χρήστες τα αγοράσαν διαφημιστικές εταιρίες. Οπότε αν δεις την φώτο που ανέβασες χτες στο προφίλ σου σε κανένα διαφημιστικό σποτ η προιόν να ξέρεις είναι απόλυτα νόμιμο... Άσε που δεν πρόκειται να πάρεις φράγκο.... Με λίγα λόγια εσεις που έχετε facebook.... προσοχή..!

 

Τώρα για το Google OS έχει ανακοινωθεί πως θα είναι ανοικτού κώδικα... Λίγο ανησυχητικό μου ακουγεται αυτό... από θέμα ασφάλειας εννοώ... θα δείξει... Αν θα είναι web-based πιστεύω πως θα είναι κάτι το ενδιαφέρον, μιας και μόλις ανοίξεις το pc τι κάνεις? αυτό που κάνουμε οι πιο πολλοί, τον περισσότερο χρόνο ασχολούμαστε με το internet. To καλό είναι ότι η Google μπάινει στο παιχνίδι και αυξάνεται ο ανταγωνισμός οπότε τα τελικά προιόντα πρέπει να είναι πολύ πιο εξελιγμένα & μελετημένα για να χτυπήσουν τα άλλα λειτουργικά που αυξάνονται... οπότε ωφελεί πολύ τον καταναλωτή αυτή η μάχη..  ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

To chrome OS παρουσιάστηκε. Όπως είχα γράψει, όντως:

 

έχει σχεδιαστεί με κέντρο τους web users. Έτσι, έχει ένα μάλλον διαφορετικό σκοπό από αυτόν των Windows, OSX ή των Linux διανομών

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου