Προς το περιεχόμενο

Google Chrome OS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oπως πολυ σωστα ειπε και ο evris καλο ειναι να μην κανουμε απο τωρα παρακινδυνευμενες προβλεψεις, γιατι το αντανακλαστικο της αντιδρασης σε καθετι το καινουργιο εχει φερει πολλους σε δυσκολη θεση στο παρελθον.

 

Βλεποντας ομως την παρουσιαση και διαβαζοντας αυτο http://e-pcmag.gr/node/61754, εφ' οσον η φραση απο το λινκ αυτο "Οι εργασίες εκτελούνται απομακρυσμένα κι επιστρέφουν στον υπολογιστή, ενώ τα δεδομένα αποθηκεύονται στους servers της εταιρείας." ειναι αληθης και δεδομενου οτι η privacy ειναι ενα σημαντικο θεμα στη χρηση του ιντερνετ χρειαζονται καποιες διευκρινισεις. Μεχρι τοτε εχω επιφυλαξεις κυριως γι αυτο το θεμα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Οι εργασίες εκτελούνται απομακρυσμένα κι επιστρέφουν στον υπολογιστή, ενώ τα δεδομένα αποθηκεύονται στους servers της εταιρείας." ειναι αληθης και δεδομενου οτι η privacy ειναι ενα σημαντικο θεμα στη χρηση του ιντερνετ χρειαζονται καποιες διευκρινισεις. Μεχρι τοτε εχω επιφυλαξεις κυριως γι αυτο το θεμα.

Θεωρείς τον δικό σου υπολογιστή πιό ασφαλή?

Με ενδιαφέρει, γιατί πρόσφατα μου έκαναν μια παρουσίαση με "απομακρυσμένη αποθήκευση" και τα δικά μας δεδομένα πρέπει να υπακούουν στους Sarbanes–Oxley

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι στο γεγονός οτι αν κρατούν ολοι τα δεδομένα locally μονο, πρέπει κάποιος να μπει στη διαδικασία να αποκτήσει πρόσβαση σε ΟΛΑ τα pc. Αν όλοι τα κρατούν στο cloud, ο πάροχος του cloud έχει πρόσβαση ανα πάσα στιγμή παντού. Τυπικά δεν απασχολεί να χακάρει κάποιος το cloud αλλά το πως θα χερίζεται π.χ. το Google τα δεδομένα των χρηστών του cloud.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιές παρακινδυνευμένες προβλέψεις λες;

Για ολες εκεινες που βιαζονται να χαρακτηρισουν ενα καινουργιο προϊον ως " φοβερη καινοτομια" ή ως "αχρηστο", πολτυ συντομα και χωρις επαρκη δεδομενα.

 

Για τη Microsoft και τα προσωπικά δεδομένα, μου κάνει εντύπωση πόσο χαλαρά οι υπέρμαχοι της προστασίας των προσωπικών δεδομένων σφυράνε αδιάφορα όσον αφορά το cloud computing. Από κει που "they cried bloody murder" μην τυχόν η Microsoft αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα και στις συνήθειές μας μέσω κάποιας κρυμμένης πόρτας στο σύστημα, τώρα εξ'αρχής θα τα προσφέρουμε ολοκληρωτικά με την συγκατάθεσή μας στο μεγαλύτερο online trend analyst που λέγεται Google. Βέβαια και η Microsoft προς τα εκεί πάει αλλά είναι εμφανώς πίσω στη δυνατότητα αξιοποίησης των trends από το δίκτυό της.

 

Μήπως κάπου το παρακάνουμε στο να αναμασούμε αυτά που ακούμε και δεν κατανοούμε πλήρως;

 

Σορρυ μολις τωρα ειδα αυτο που ηδη εχεις γραψει και εκανα σχεδον την ιδια σκεψη πιο πανω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξερει κανεις τι μπορει να εχει συμβει και ξαφνικα δεν μου δουλευει το youtube στο google chrome?Bγαζει σφαλμα στο shockwave flash....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου