Προς το περιεχόμενο

Γραφεία και έπιπλα εργασίας homestudio


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζητάμε πάρα πολύ για τον εξοπλισμό που μας ενδιαφέρει και δουλεύουμε αλλα μέχρι τώρα μου φαίνεται δεν έχουμε αφιερώσει σχεδόν καθόλου χρόνο στο γραφείο "εργασίας" μας. Ενα καλοσχεδιασμένο και λειτουργικό γραφείο ή έπιπλο πιστεύω κάνει τη δουλειά μας πολύ πιο ευχάριστη, ξεκούραστη και δημιουργική. Σίγουρα γλυτώνουμε και χώρο έτσι (κάτι το πολύτιμο συνήθως στα περισσότερα σπίτια).

 

Σε κάποιες φωτογραφίες μελών έχω δει κάποιες υλοποιήσεις (έτοιμες και κάστομ σοπ  :P ) και νομίζω θα μας ενδιέφερε όλους να συζητήσουμε τι θεωρούμε απαραίτητο για ενα τέτοιο γραφείο/έπιπλο (π.χ. δεύτερο ράφι αρκετά μεγάλο για 2 οθόνες και monitors, ενσωματωμένο rackspace), να δούμε πως τα βολεύει ο καθένας ή ακόμα αν και αν δε συμφωνείτε οτι αξίζει να βάλει κανείς λεφτά σε κάτι τέτοιο.

 

Δυο εταιρίες που έχω δει οτι κατασκευάζουν κάποια πράγματα προσιτά προς τον home user είναι:

 

Quiklok (ο κατάλογος ανοίγει σε νεο παράθυρο)

studio-20080918.jpg

 

Studio RTA

50041s2.jpg

Αυτή θα αρέσει στο marathon  :P

 

Έχετε υπόψη άλλους κατασκευαστές;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...οι 2 σημαντικότερες μάλλον εταιρίες στον χώρο:

 

Sterling Modular

http://www.sterlingmodular.com/

 

Argosy

http://www.argosyconsole.com/home.html

 

 

Μην ξαφνιαστείτε από τις υψηλές τιμές....είναι πολύ καλές κατασκευές και από τις μόνες περιπτώσεις που δίνουν βάση στο "ακουστικό" κομμάτι (ανακλάσεις κλπ)

 

...παρ'όλα αυτά με προσωπική δουλειά και καλό σχεδιασμό μπορεί κάποιος να κάνει θαύματα με ένα κλάσμα του κόστους των "έτοιμων σχεδίων"

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω οτι αξίζει τρελά, το να έχει κάποιος ένα ΚΑΛΟ γραφείο εργασίας:

 

http://virtualinstrumentsmag.com/composersdesk/FullDesk_Ad.pdf (πανάκριβο βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις ένα καλό δικό σου Μαραγκό μπορείς να κάνεις customιες!

 

Εγώ έβαλα έναν γνωστό μου να μου κάνει αυτή:

 

argosy_studiofurniture_workstation_70V2R1003.png

 

Και περιμένω πως και πως!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο...για να καταλάβετε πως δουλεύουν οι επαγγελματίες, στη δεύτερη photo του Jasemeister...φαρδύ-πλατύ το....Garageband!!!

 

Θα έσκαγα εάν δεν το έγραφα!!! Thanks Jase για τη πάσα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόδημε μας πήγες κατευθείαν στο βαρύ πυροβολικό, μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι  ;D

 

Νικόλα έπαθα μετατασιακή οσφιοκαμψία όταν είδα τιμή σ'αυτό που παρέθεσες (ευτυχώς που του Νικοδημου δεν είχαν τιμές και έτσι γλυτώσαμε από το...τριπλό μπαι-πας)  :)

 

flea μένω άναυδος. Έχεις και τον ανάλογο χώρο φαντάζομαι για το θηρίο αυτό.

 

marathon δε μπορείς να πεις, σε φτιάχνω  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] (ευτυχώς που του Νικοδημου δεν είχαν τιμές και έτσι γλυτώσαμε από το...τριπλό μπαι-πας)  :) [...]

Δεν είχαν; ΕεεΝομίζειςΕεε!  ;D

Mόνο τα daw stands άντεξα να δω! Μετά ξενέρωσα και το'κλεισα!!!  :o

Πάντως είναι σημαντικό το θέμα, όντως. Και ένα τέτοιο έπιπλο -πολύ σωστά- πρέπει να είναι λειτουργικό και από ακουστικής άποψης. Άμα είναι να έχει καμιά επιφάνεια 5m2 και να σκάνε τα μόνιτορ κατευθείαν πάνω της, άσ'το καλύτερα...

 

Εγώ θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος με κάτι απλό (όπως στην πρώτη φωτό που παρέθεσες) ένα μακρόστενο έπιπλο με μικρό βάθος και 2-3 "ορόφους", και ένα "συρταρωτό" ράφι για keyboards, και είσαι τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις ένα καλό δικό σου Μαραγκό μπορείς να κάνεις customιες!

 

Εγώ έβαλα έναν γνωστό μου να μου κάνει αυτή:

 

argosy_studiofurniture_workstation_70V2R1003.png

 

Και περιμένω πως και πως!  ;D

 

Παρη ΣΟΥΠΕΡ.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα φέρει απο Αμερική πρίν μερικά χρόνια ένα cd με έπιπλα ειδικά για την δουλειά που αναφέρεις, το οποίο είχε μάλιστα και αρχεία για το autocad άν κάποιος ήθελε να τα κατασκευάσει στην εντέλεια. Άν το βρώ θα το "σηκώσω" κάπου να δείτε υλικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Nikodemos: τα έπιπλα των εταιριών που αναφέρεις κοστίζουν σημαντικό κλάσμα ενός homestudio . Για επαγγελματικές εγκαταστάσεις, ομολογώ ότι είναι το λιγότερο εντυπωσιακά.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου